فرماندهی سنگر چهارشنبه 31 اردیبهشت 1393 ساعت 17 و 42 دقیقه و 25 ثانیه نظرات ()

مریم یاوری کرمانی، روانشناس گفت: امروزه خانواده‌ها بیشتر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون و سریال‌های ماهواره‌ای می‌کنند و با ورود فرهنگ بیگانه در بین اعضای خود با مشکلاتی مواجه می‌شوند.  به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، مریم یاوری کرمانی، روانشناس، گفت: برنامه‌های ماهواره‌ای از چنان تنوع و جذابیتی برخوردارند که بیننده را مجذوب خود می‌کند این تنوع و سرگرمی باعث می‌شود والدین و حتی فرزندان بیشتر وقت خود را به تماشای برنامه‌های مختلف بگذارند که در نتیجه موجب بروز وابستگی و حتی اعتیاد درآنها می‌شود.

  وی ادامه داد: سریالهای ماهواره‌ای باعث الگوبرداری و همانند‌سازی در بیننده به خصوص نوجوان شده به طوری که با مشاهده شخصیت کاراکتر را در خود درونی کرده و به انجام و تقلید از رفتار و حرکات او می‌پردازد و در بیشتر مواقع موجب بلوغ زودرس در کودک و نوجوان آنها می‌شود.

 

  کرمانی افزود: در دوره بلوغ، غریزه جنسی فعال‌تر می‌شود و یک سری موارد که از سریالها گرفته در ناخودآگاهشان نقش بسته و برایشان مشکل‌آفرین می‌شود.

  وی همچنین عنوان کرد: صرف وقت زیاد برای تماشای سریالها در عملکردهای تحصلی و آموزشی کودکان و نوجوانان و حتی شغلی والدین تاثیر گذاشته و زمینه پس‌رفت آنها را فراهم می‌کند.

 

  این روانشناس در پایان خاطرنشان کرد: کودک و نوجوان به بازی‌های گروهی و کسب مهارتهای اجتماعی نیاز دارد، تماشای مداوم تلویزیون باعث گوشه‌گیری و انزوای آنها شده و بر اعصاب آنها تاثیر منفی می گذارد.

  کرمانی همچنین نقش والدین را در انتخاب بهترین راه برای تفریح و سرگرمی فرزندان خود موثر اعلام کرد.