فرماندهی سنگر پنجشنبه 22 مرداد 1394 ساعت 20 و 23 دقیقه و 00 ثانیه نظرات ()
عبدالباری عطوان نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در مقاله ای به بررسی اوضاع اقتصادی و اجتماعی عربستان درسایه بالارفتن هزینه های نظامی، اعطای رشوه برای خرید حمایت کشورها و کاهش درآمدهای نفتی پرداخت و نوشت که این کشور در آستانه ورشکستگی قرار دارد....
عربستان در آستانه ورشکستگی است
به گزارش افکارخبر، عبدالباری عطوان در سرمقاله خود در روزنامه اینترنتی رای الیوم نوشت: عربستان به علت سوء مدیریت منابع مالی در حال گرفتار شدن در وضعیت اقتصادی ناگواری است كه ممكن است به مراحل نزدیك به ورشكستگی دچار شود.

عطوان افزود: به علت سوء مدیریت منابع مالی فراوان، فقدان هدفمندی هزینه ها، انعقاد قراردادهای سنگین تسلیحاتی به دلایل سیاسی و نه نظامی و ایجاد تعهدات و وابستگی از سوی طرف های مختلف، عربستان سعودی در آستانه نوعی ورشكستگی قرار گرفته است.

وی افزود: پژوهش های غربی ها نشان دهنده آن است عربستان نوامبر سال گذشته در زمینه پایان دادن به سیاست حمایت از تقویت قیمت نفت و افزایش تولید خود به میزان بیش از یك میلیون بشكه با هدف ضربه زدن به اقتصاد ایران و تضعیف روسیه به علت حمایت از نظام سوریه ریسك خطرناكی مرتكب شد و این امر به كاهش قیمت نفت به میزان ۵۵ درصد انجامید. اما نتایج این امر، كاملا برعكس و اقدام مذكور در زمان اشتباهی به وقوع پیوست.

به نوشته عطوان، كسری بودجه عربستان در سال جاری به بیش از ۱۴۵ میلیارد دلار رسیده است و عربستان سیاست هزینه كرد سنگین را در شش ماه گذشته در پیش گرفته است. از یك سو با هزینه كردن ۱۵ میلیارد دلار در زمینه خرید سلاح و نیروگاه هسته ای، درصدد راضی نگه داشتن روسیه است و از سوی دیگر، یك رشوه مالی مشابهی به فرانسه برای خرید هواپیماهای مسافربری و جنگنده پیشنهاد كرده است. همچنین تلاش خود را برای پرداخت رشوه به امریکا با حفظ این کشور به عنوان منبع اصلی تأمین تسلیحات خود آماده است.

این نویسنده افزود: از سوی دیگر، نباید تعهدات عربستان، نسبت به مصر و هزینه های دو جنگ سوریه و یمن را نیز فراموش کرد. حتی عده ای هزینه جنگ اخیر یمن را فارغ از خسارت های احتمالی در آینده، ۴۵ میلیارد دلار برآورد کرده اند. این در حالی است که هیچ گونه، دورنمای سیاسی برای حل این دو بحران به نظر نمی رسد.

عطوان تصریح کرد: نباید فراموش کرد حدود ۳۰ میلیون شهروند عربستانی ماهیانه، کمک هزینه بیکاری دریافت می کنند و این بدان معناست که حدود ۳۰ میلیون بیکار در این کشور وجود دارد که بیشتر آنها را جوانان تشکیل می دهند. از سوی دیگر، دولت عربستان، دهها هزار، بورس اعطایی به دانشجویان برای ادامه تحصیل در خارج از کشور را با هدف کاهش هزینه ها، لغو کرده است.

این نویسنده در پایان مقاله خود نوشت: آری! عربستان نه تنها به بازگشت به مسائل جهان عرب و رهایی از جنگ های خونین، سوریه، یمن، عراق و لیبی مانند دوره زمامداری ملک فیصل که ۴۵ سال پیش به دخالت آن کشور در بحران یمن پایان داد، نیاز دارد، بلکه دقیقا مانند دوران ملک فیصل نیازمند سیاست های ریاضتی مشابه دوره ملک فیصل است.