فرماندهی سنگر چهارشنبه 4 آذر 1394 ساعت 17 و 14 دقیقه و 16 ثانیه نظرات ()
پس از آنکه ترکیه جنگنده روسی سوخو 24 را در مرز سوریه هدف قرار داد، مسکو یک ناو جنگی را به ساحل سوریه اعزام کرد.
اعزام ناو جنگی روسی به ساحل سوریهبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری شبکه پرس تی وی، در پی سرنگون شدن یک جنگنده روسی نزدیک مرز ترکیه با سوریه، روسیه یک ناو جنگی به ساحل سوریه اعزام کرده است.

به گفته رسانه‌های روسیه، رزم‌ناو «مسکو» که مجهز به سامانه دفاع هوایی «فورت» است در ساحل استان لاذقیه در غرب سوریه مستقر خواهد شد.

این سامانه شبیه سامانه دفاع موشکی اس 300 است.

ژنرال سرگپی رودوسکوی، از مقام‌های ارشد ستاد کل ارتش روسیه، هشدار داد روسیه «هر هدفی که تهدید بالقوه باشد» را نابود خواهد کرد.

این در حالی است که روسیه روز دوشنبه اعلام کرد تمام همکاری‌های نظامی با ترکیه را تعلیق خواهد کرد.  

دو جنگنده اف ۱۶ ترکیه روز سه‌شنبه یک فروند جنگندۀ سوخوی ۲۴ روسیه را در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه سرنگون کردند.

ترکیه می‌گوید که دو هواپیمای روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بودند و به 10 هشدار ترکیه توجهی نکردند. اما روسیه این ادعا را تکذیب می‌کند و می‌گوید جنگند روس در یک کیلومتری مرز ترکیه در خاک سوریه هدف قرار گرفت.

رودوسکوی می‌گوید جنگنده‌های ترکیه پیش از حمله برای برقراری تماس با خلبان‌های روس هیچ تلاشی نکردند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دیروز این اقدام ترکیه را «خنجر از پشت» به کشوری توصیف کرد که در حال مبارزه با تروریسم است.

وی گفت حادثۀ دیروز «پیامد جدی» برای روابط مسکو و آنکارا خواهد داشت.

پوتین یادآور شد ترکیه در حالی به جنگندۀ روسیه حمله کرد که «ما برای جلوگیری از برخورد در آسمان، با شرکای امریکایی خود توافقنامه‌هایی امضا کردیم و ترکیه هم جزء کشورهایی است که اعلام کرده‌اند در چارچوب ائتلاف بین‌المللی علیه تروریست‌ها مبارزه می‌کنند.»

این در حالی است که هنوز سرنوشت دو خلبان روس نامعلوم است. روز سه‌شنبه تروریست‌های سوری ویدئویی از جسد یک خلبان روس منتشر کردند اما ترکیه می‌گوید خلبانان زنده هستند و این کشور در حال مذاکره برای آزادی آن‌ها است.

پایگاه خبری شبکه العالم نیز خصوصیات این ناو جنگی را منتشر کرد:

* سامانه فورت چیست؟ 
سامانه دفاعی هوایی فورت، که ناتو آن را «SA-N ۶» می‌نامد، برای استفاده در دریا است و به صورت افقی شلیک می‌شود. این سامانه برای هجوم به اهداف بسیار پرسرعت است، و از قدرت مانور بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. در دهه نود این سامانه نوسازی شد و «سی ۳۰۰ ف‌ام» نامیده شد، و در رده موشکهای دوربرد قرار گرفت. 

- برد مؤثر تخریبی از ۵ تا ۲۰۰ کیلومتر
- برد مؤثر تخریبی در ارتفاع از ۱۰ تا ۲۷۰۰۰ متر
- اهداف مورد حمله به صورت همزمان ۶ هدف

* مأموریت اصلی ناو مسکو
مأموریت اصلی ناو مسکو، حمله به ناوهای هواپیمابر و کشتی‌های جنگی بزرگ است، به همین دلیل «قاتل ناوهای هواپیمابر» نیز نامیده می‌شود. 

قدرت اصلی این ناو در موشک‌های کروز ضد کشتی از نوع «P-۵۰۰» است که بُرد آن‌ ۵۵۰ و ۷۰۰ کیلومتر و سرعتش ۳ هزار کیلومتر درساعت است، که قابلیت حمل کلاهک جنگی به وزن ۹۵۰ کیلوگرم را دارند. 

این ناو، همچنین حامل ۱۶ موشک «ss-n-۱۲» و ۸۴ موشک ضد هوایی از نوع «اس ۳۰۰» است که به زودی سامانه «اس ۴۰۰» جایگزین آن‌ها می‌شود.