فرماندهی سنگر چهارشنبه 4 آذر 1394 ساعت 17 و 16 دقیقه و 40 ثانیه نظرات ()

رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید هیچ کس از ترکیه انتظار نداشته باشد تا در مقابل استمرار نقض امنیت مرز و بوم، پایمالی و نادیده گرفتن حقوق و حاکمیت‌اش، بیصدا و بدون واکنش بماند.
اردوغان:قصد افزایش تنش با روسیه را نداریم
به گزارش افکارخبر؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در نشست سازمان همکاری اسلامی در مورد سقوط جنگنده‌ای که گفته می‌شود حریم هوایی ترکیه را نقض کرده‌ بود اظهار کرد: "صبح دیروز در عرض ۵ دقیقه ۱۰ هشدار به دو هواپیما با هویتی نا معلوم که حریم هوایی ما را از سمت یایلاداغ استان ختای را نقض کردند، داده شد. یکی از این هواپیما‌ها پس از دریافت ‌هشدارهای مقامات نظامی ترکیه به سمت سوریه برگشت، اما دیگری همچنان به نقض حریم ادامه داد. بدین سبب این هواپیما هدف تیراندازی جنگنده‌های F-۱۶ ترکیه که در آن محل به منظور گشت هوایی حضور داشتند، قرار گرفت."

وی با بیان اینکه برخی از قطعات آن هواپیما در خاک ترکیه نیز افتاده بود و "موجب جراحت بر داشتن ۲ تن از شهروندمان شد،" افزود: "این موضوع که هواپیمای ساقط شده متعلق به روسیه بوده است٬ بعد از توضیحات مقامات این کشور مشخص شد. ترکیه بلافاصله پس از حادثه٬ اطلاعات لازم را به سرعت در اختیار شورای امنیت سازمان ملل متحد و ناتو قرار داده است. گفته می‌شود؛ برای مقابله با داعش آنجا حضور داشته‌اند. درلاذقیه و شمال این منطقه محل سکونت ترکمن‌های بایربوجاق است و در آن منطق داعش حضور ندارد. هیچ کس، دیگری را فریب ندهد."

اردوغان با اعلام اینکه هیچ کس از ترکیه انتظار نداشته باشد تا در مقابل استمرار نقض امنیت مرز و بوم، پایمالی و نادیده گرفتن حقوق و حاکمیت‌اش، بیصدا و بدون واکنش بماند، اظهار کرد:"ما از مدتی پیش برای پیشگری از وقوع چنین حوادثی (سقوط هواپیما) تلاش کرده و در حضور تمامی کشور‌های مربوطه هشدارهای لازم را انجام می‌دهیم. بر این اساس، ما حساسیت‌های خود درباره این موضوعات را در تاریخ‌ها و از راه‌های گوناگون به همسایگانمان ابراز کرده‌ایم. اگر این حادثه مذکور تا دیروز اتفاق نیفتاده، این به علت خونسردی و حسن نیت ترکیه است. ترکیه، در صف تنش، بحران و دشمنی قرار نداشته همواره در طرف صلح، دیپلماسی و گفتگو قرار دارد. از این به بعد ما طرز برخورد مان را به میان خواهیم گذاشت، هیچ کس از ما انتظار نداشته باشد تا در مقابل استمرار نقض امنیت مرز و بوممان، پایمالی و نادیده گرفتن حقوق و حاکمیت‌مان، بیصدا و بدون واکنش بمانیم."

وی ادامه داد "ما قصد افزایش تنش این حادثه (سقوط هواپیما) را نداریم. ما فقط از امنیت و حقوق برادرانمان دفاع می‌کنیم. یک هفته است که موج جدیدی از مهاجران مناطق ترکمن‌نشین بایربوجاق واقع در شمال لاذقیه به سمت مرزمان آغاز شده است. ما هم‌اکنون این هموطنان(هم‌نژادانمان) و بستگانمان را در کمپ‌های ختای و مناطق اطراف آن سر پناه داده و از سوی دیگر در طرف سوریه نیز به سرپناه دادن و حمایتمان به وسیله حلال اهمر ترکیه ادامه می‌دهیم. همچنین ناظر مبارزه مردان و زنان برای حافظت از خاک خود مبارزه هستیم."

رئیس جمهور ترکیه بر ادامه به فعالیت و کمکهای انسان دوستانه در دو سوی مرز تاکید کرد و گفت: "در مقابل حملات رژیم اسد به برادرانمان در منطقه، فعالیت‌های انسان دوستانه‌مان را در دو سوی مرز ادامه خواهیم داد. تعهد خود را در انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از موج جدیدی از مهاجرت به کشورمان، به جای می آوریم. به انجام مسئولیتی که در قبال آسایش و امنیت مردم سوریه داریم، ادامه خواهیم داد".