فرماندهی سنگر پنجشنبه 3 دی 1394 ساعت 23 و 23 دقیقه و 37 ثانیه نظرات ()
پایگاه خبری دیلی بیست (thedailybeast) در یادداشتی به بررسی فعالیت‌های علامه ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه و حوادث اخیر در این کشور پرداخت و با توصیف کردن وی بعنوان "خمینی نیجریه" نوشت زکزاکی در حال ترویج انقلاب ایران در آفریقا بود.

در ابتدای این یادداشت با اشاره به حمله ارتش به شیعیان و پیروان شیخ زکزاکی که گفته می‌شود بیش از 1000 نفر در این تهاجم قتل عام شدند؛ آمده است: «مقامات نیجر ادعا می‌کنند که جنبش اسلامی نیجریه قصد ترور کردن فرمانده ارتش این کشور را هنگام عبور کاروان حامل وی از یک دسته مذهبی، داشتند. اما این درگیری‌ها میان گروه تکفیری سنّی بوکوحرام و نیروهای امنیتی نیست بلکه علیه گروهی است که با الهام از انقلاب ایران به تشیع گرویده‌اند.»


 این پایگاه آمریکایی با انتشار جزییات جالبی از نیت پشت پرده و دروغ‌هایی که ارتش نیجریه برای توجیه این جنایت خود گفته بود؛ افزود: «پلیس این کشور مدعی است که تعدادی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه در حال خزیدن میان چمن‌ها بودن تا یک بمب آتشین را به ماشین فرمانده ارتش پرتاب کنند! عده‌ای دیگر نیز در اطراف مسجد آماده گلوله باران کردن کاروان وی بودند!»


 اما باید توجه کرد که اگر چنین بود پس چرا هیچ درگیری میان ارتش نیجریه و شیعیان محله زاریا گزارش نشده و تمامی خبرها حاکی از قتل عام آنها بوده است. زیرا با تفاسیر ادعا شده از سوی ارتش، با آمادگی که اعضای جنبش اسلامی برای حمله به کاروان وی داشتند مطمئنا باید مبارزه تمام عیاری میان آنها شکل می‌گرفت.

 دیلی بیست با اشاره به مجروح شدن ابراهیم زکزاکی در این حملات، دستگیری وی و همسرش؛ نوشت: «زکزاکی روحانی مسلمانی بود که از زمان انقلاب اسلامی ایران و با الهام از آیت‌الله خمینی به حامی تشیع تبدیل گردید. سقوط رژیم پهلوی زکزاکی را متقاعد کرد که چنین چیزی هم در نیجریه‌ای ممکن است. در دو دهه گذشته نفوذ ایران را در نیجریه افزایش یافته و حضور دیپلماتیک وسیعی دارد.»

 این پایگاه آمریکایی با بیان اینکه زکزاکی شدیدا ضد آمریکایی بود؛ اضافه کرد: « و پیروان او در دهه‌های گذشته مورد درگیری‌های خشونت‌باری توسط دولت قرار گرفت. صدها نفر از سربازان وی در زندان بوده و خود وی نیز ده سال محبوس بود. زکزاکی معتقد بود که می‌توان یک حکومت اسلامی در نیجریه برپا کرد و در این راه از رسانه نیز بخوبی استفاده کرد.»

دیلی بیست به نقل از عادل اسدی‌نیا، ضد انقلاب فراری از کشور، مدعی شد: «جنبش اسلامی نیجریه برپایه و شبیه سازی شده حزب‌الله لبنان می‌باشد. ابراهیم حسن، استاد دانشگاه نیجریه نیز در کتابش می‌نویسد این جنبش هدف خود را برپایی دولت اسلامی مانند آنچه که در ایران تاسیس شده، در نیجریه اعلام کرده اما معتقد است هنوز زمان به دست گرفتن اسلحه فرا نرسیده است. »


 این پایگاه خبری که دیگر بهانه‌ای برای حمله به جنبش اسلامی نیجریه پیدا نکرد، با مطرح کردن ادعای مضحک "بند آمدن ترافیک خیابان‌ها درپی راهپیمایی شیعیان در مراسمات خاص" نوشت: « کسی هم جرئت اعتراض کردن به آنها را نداشت!»


  دیلی بیست در پایان با اذعان به اینکه بوکوحرام برای مقابله با جنبش اسلامی شیعیان نیجریه ایجاد شد؛ تاکید کرد: «این گروه، شیعیان را با تعداد زیادی از حملات انتحاری هدف قرار دادند.»