فرماندهی سنگر جمعه 30 بهمن 1394 ساعت 11 و 23 دقیقه و 31 ثانیه نظرات ()

آمریکا قصد دارد در صورت خارج شدن از افغانستان جانشینی را برای خود انتخاب نماید و «داعش» گزینه ای است که می تواند این نقش را به خوبی ایفا کند.

 خبرگزاری مهر-گروه بین الملل-علی کاوسی نژاد: آمریکا با توجه به شکستی که در افغانستان با آن مواجه شده است قصد خروج از این منطقه را دارد اما با توجه به اینکه هنوز جانشین و نایب خوبی برای خود در افغانستان پیدا نکرده است با فشار صهیونیسم جهانی نیروهای خود را از این کشور بیرون نبرده است. آمریکا در افغانستان نه تنها از نظر نظامی شکست خورده است بلکه از لحاظ مالی متحمل زیان جبران ناپذیری شده است. باید این واقعیت را دانست که بعد از خروج آمریکا از افغانستان، طالبان تنها قدرتی است که می توند خلا حضور آمریکا را در این کشور پر کند.

از سوی دیگر چین در حال نفوذ به منطقه شبه قاره است وقصد دارد با پاکستان کریدور اقتصادی را راه اندازی کند این کریدور اقتصادی از شهر «کاشغر» در چین شروع شده و به بندر «گوادر» پاکستان منتهی خواهد شد و بدین صورت پکن خواهد توانست از طریق پاکستان تولیدات خود را به کشورهای آسیای میانه صادر کند. سه دور از نشستهای مقدماتی مذاکرات صلح افغانستان در اسلام آباد و کابل با حضور کشورهای افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین برگزار شده است و قرار است چهارمین دور این مذاکرات ۲۳ فوریه در کابل برگزار شود. چین عضو جدیدی از مذاکرات صلح افغانستان محسوب می شود چون برای ایجاد تامین امنیت کریدور اقتصادی چین و پاکستان باید امنیتی پایدار در منطقه با کمک طالبان  بوجود آید و چین دست به دامن پاکستان و افغانستان شده است تا بتواند نفوذ خود را در منطقه بیش از بیش افزایش دهد.

نگاهی دقیق و واقع گرایانه به مسایل افغانستان نشان می دهد که آمریکا به راحتی نیروهای خود را از این کشور خارج نخواهد کرد و از سویی دیگر آمریکا قصد دارد به کمک ارتش پاکستان «داعش» را از خاورمیانه و کشورهایی عربی به افغانستان منطقه کند چون افغانستان از لحاظ سوق الجیشی دارای شرایط بسیار مناسبی برای رشد و گسترش این غده سرطانی است. داعش تنها گزینه ای است که آمریکا و صهیونیست جهانی به آن فکر می کند.

آمریکا و چین در عرصه جهانی رقابتی اقتصادی و تجاری را شروع کرده اند و این رقابت در برخی موارد به عرصه رقابت نظامی و تسلیحاتی تبدیل شده است. چین در جیبوتی پایگاه هوایی راه اندازی کرده است و بدین ترتیب بر تنگه باب المندب نشسته است و از طرفی با راه اندازی کریدور اقتصادی خود با پاکستان به دریای عمان دسترسی پیدا می کند. در اینصورت سلطه هند بر اقیانوس هند و دریای عمان مورد خطر واقع شده است. روسیه نیز با تسط بر بندر «کریمه» و از طرفی نیز از طریق بندر «طرطوس» در سوریه به دریای مدیترانه دسترسی پیدا خواهد کرد. در میان می توان به نکته مهم و اساسی در حمله نیروهی هوایی روسیه به مواضع داعش و تروریستها در سوریه و نیز احداث پایگاه موشکی در این کشور به روشنی پی برد. روسیه موقعیت خود را در منطقه در خطر می بیند و تلاش دارد نه تنها در سوریه جایگاهی برای خود بدست آورد بلکه بتواند با بیرون رفتن نیروهای ناتو از افغانستان قدرت و حاکمیت خود را در منطقه افغانستان نیز به عرضه نمایش بگذارد.

آمریکا قصد دارد از طریق گروه تروریستی داعش در منطقه دست به زور آزمایی بزند و چین، روسیه، پاکستان و ایران را از این طریق کنترل کند تا در عرصه قدرت بین الملل برای خود جایگاه مهمی بدست آورد. «داعش» اهرم فشار آمریکا در منطقه خاورمیانه، شبه قاره و آسیای میانه محسوب می شود و هرگاه بخواهد هر یک از قدرتهای منطقه ای را به زانو درآورد از این اهرم فشار بخوبی استفاده می کند.

روسیه در این میان برای خود تدابیری را در افغانستان اندیشه است و آن تجهیز نیروهای طالبان به رهبری «ملا اختر منصور» به سلاحهای پیشرفته و مدرن است تا طالبان بتواند کنترل منطقه را بخوبی در دست گیرد. خبرهای در رسانه ها گردش می کند که «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در شهر «دوشنبه» با ملا اختر منصور رهبر طالبان یا هئیتی از طالبان افغانستان دیدار و گفتگو داشته است و این نکته را بر ما روشن می سازد که روسیه خواهان افزایش قدرت طالبان در منطقه است، روسیه ای که زمانی در شکل جماهیر شوروی سابق از طالبان شکست خورد و از منطقه پای به فرار گذاشت اکنون در یک قدمی دوستی با طالبان است تا بتواند جلوی نفوذ بیشتر آمریکا و داعش را در منطقه بگیرد. این نکته خود نیز قابل تامل است که اگرداعش در منطقه قدرت بگیرد می تواند مرزهای جمهوری اسلامی ایران را نیز با تهدیدی جدی مواجه کند و بر ماست که با اندیشیدن تدابیری از نفوذ داعش در افغانستان جلوگیری به عمل آوریم و مرزهای خود را از لوث تکفیریها و افراطیون داعشی محفوظ داریم.

آمریکا در زمان حمله به افغانستان خواست چین و روسیه را با خود همراه ساخته به طالبان حمله کند اما چین و روسیه حاضر به دخالت در اوضاع افغانستان نشدند. روسیه که زخم خورده طالبان افغانستان بود پا به عرصه خنگ با این گروه نگذاشت چون روسیه از لحاظ ژئوپلوتیک به این مسئله آگاه بود که افغانستان برای آمریکا باتلاقی خواهد بود که به آسانی نخواهد توانست از آن بیرون بیاید. از سویی آمریکا برای بدست آوردن نفت به عراق حمله برد و به بهانه تولید سلاحهایی شیمیایی توسط صدام حسین این کشور را دچار بحرانی کرد که از بطن این جنگ خانمان سوز فرزند ناجایز اش «داعش» بوجود آمد که علاوه بر عراق، کشور سوریه را به سمت جنگی داخلی سوق داد و قدرتهای منطقه ای سوریه را عرصه تاخت و تاز خود قرار دادند. عربستان سعودی که خود از حامیان داعش در منطقه محسوب می شود به همراه «هلند» به ائتلاف آمریکایی ضد داعش پیوسته اند و مواضع به اصطلاح داعش را در عراق و سوریه مورد حملات هوایی خود قرار می دهند و این خود با هدف واقعی سعودیها در منطقه تضاد زیادی دارد.

علاوه بر این «آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا» همراه با سازمان سیا در کشورهای مختلف جهان افراد خود را برای جاسوسی به سفارت خانه های کشورهای دیگر می فرستد و از کشورهای مورد نظر خود اطلاعات بدست می آورد. این آژانس تحت نظر پنتاگون آمریکا کار می کند و تمام احکام ماموریتی این افراد از سوی پنتاگون صادر می شود. بیش از ۲۰۰۰ نفر از افراد این آژانس در کشورهای جهان عملیات جاسوسی انجام می دهند، سازمان سیا آموزش جاسوسی و اطلاعاتی را برای این افراد فراهم می آورد و آنها می توانند به راحتی از کشورهای مورد هدف خود اطلاعات خوبی بدست آورند. حیطه اختیارات عملیاتی آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا به مراتب کتر از سازمان سیا است ولی این آژانس می تواند اطلاعاتی را در اختیار وزارت دفاع آمریکا قرار دهد که ارتش آمریکا بتواند در حمله خود به هر کشوری از آن اطلاعات استفاده لازم را ببرد. حملات هوایی که در مناطق مرزی افغانستان و پاکستان انجام می شود درحقیقت با همکاری آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا و سازمان سیا انجام می شود.

آمریکا در صدد است که روسیه را وارد عرصه نبرد و زور آزمایی در منطقه خاورمیانه کند و خود از این مهلکه جان به سلامت برد ولی تا وقتی جانشینی مناسب برای خود نیابد از افغانستان خارج نخواهد شد. «داعش» گزینه مورد نظر آمریکاست و این کشور قصد دارد نیروهایی داعش را از خاورمیانه به سمت افغانستان سوق دهد، ارتش پاکستان نیز برای جلوگیری از نفوذ بیشتر هند در افغانستان درصدد استقرار داعش در منطقه است. دولت اسلام آباد می خواهد طالبان پاکستان را پای میز مذاکره بیاورد و با آنها مصالحه کند اما ارتش پاکستان با توجه به برنامه مبارزه با نفوذ روز افزون هند در افغانستان  طرحی دیگر را در منطقه دنبال می کند و قصد دارد طرح خود را با کمک آمریکا در منطقه پیاده سازی نماید.