منوی اصلی
سنگر مجازی / مبارز بلاگ
مبارزه همچنان باقیست...
 • فرماندهی سنگر پنجشنبه 28 اسفند 1393 ساعت 19 و 25 دقیقه و 04 ثانیه نظرات ()

  «مذاکرات هسته ای در حالی صورت می گیرد که رهبر عالی ایران موضع خود را در قبال لغو تمامی تحریم ها اعلام کرده است. اتخاذ این موضع، راهبردی است که ایران را در منطقه بیش از بیش قدرتمند تر خواهد کرد.»

    به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، پایگاه خبری النشره گزارش داد: «مذاکرات هسته ای باعث شد تا آمریکا حائل ها و موانع موجود را در مورد به رسمیت شناختن ایران به عنوان قدرت منطقه ای از میان بردارد. دو طرف به یک نقطه ممتاز رسیده‌اند و تمامی این‌ها به دلیل پیشرفت‌های دفاعی، علمی و استقلال سیاسی ایران است که باعث شده تا ابرقدرت ها با تهران وارد مذاکره شوند.»

    این پایگاه خبری در ادامه گزارش داد: «ایران به همه ثابت کرد آن طرز فکرهای منفی غرب در مورد ایران که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در افکار عمومی رایج شد واقعیت ندارد. این کشور توانست با نفوذ گسترده خود در منطقه در سایه تحریم ها و فشار آمریکا را به مذاکره بکشاند.

    آمریکا به این نتیجه رسیده که نباید به ایران به صرف یک دشمن و تهدید نگاه کرد بلکه باید با تهران به صورت رسمی تعامل کند.»

     این پایگاه لبنانی در ادامه افزود: «مذاکرات هسته ای در حالی صورت می گیرد که رهبر عالی ایران موضع خود را در قبال لغو تمامی تحریم ها اعلام کرده است. اتخاذ این موضع، راهبردی است که ایران را در منطقه بیش از بیش قدرتمند تر خواهد کرد.»
    این پایگاه خبری در پایان گزارش داد: «پرونده‌های بسیاری به یکدیگر مربوط است و مسأله سوریه و عراق نیز در رأس آن‌ قرار دارد. آمریکا می‌خواهد تمام این پرونده‌ها باهم حل و فصل شود.

    اما برای ایران موضوع هسته‌ای مهم است و عجله‌ای برای حل شدن تمامی پرونده‌ها ندارد چرا که ایران به یک کشور با سیاست مستقل تبدیل شده که خود تصمیم های منطقه ای را به سود همپیمانانش اتخاذ می کند.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 28 اسفند 1393 ساعت 19 و 34 دقیقه و 13 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر پنجشنبه 28 اسفند 1393 ساعت 19 و 23 دقیقه و 57 ثانیه نظرات ()
  بر اثر انفجار تله انفجاری صبح امروز (پنجشنبه)، نزدیک پلی در منطقه پیردان شهرستان سرباز استان سیستان و بلوچستان سه تن از ماموران انتظامی به شهادت رسیدند.
  شهادت سه مامور ناجا بر اثر انفجار
  به گزارش افکارنیوز، معاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: این ماموران بر اثر انفجار تله انفجاری که در مسیر تردد آنها قرار گرفته بود به شهادت رسیدند.

  میرشکار گفت: در این انفجار یک تن از ماموران نیز زخمی شد.

  میرشکار همچنین ازعملیاتی در شب گذشته علیه گروهک تروریستی و دستگیری چهار تن از عوامل این گروهک و کشته شدن یکی از آنان خبر داد اما توضیح بیشتری در این باره ارائه نکرد .
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 28 اسفند 1393 ساعت 19 و 25 دقیقه و 01 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر پنجشنبه 28 اسفند 1393 ساعت 19 و 09 دقیقه و 54 ثانیه نظرات ()
  سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا در شمال غرب سوریه به وسیله ارتش این کشور نشان می‌دهد که دمشق خطوط قرمزی را برای ایالات متحده درباره نقض حریم هوایی‌اش ترسیم می‌کند.
  خط و نشان دمشق برای آمریکا
  به گزارش افکارنیوز، سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی به وسیله ارتش سوریه نشان می‌دهد که سوریه خطوط قرمزی برای آمریکا در زمینه استفاده از حریم هوایی این کشور به منظور مقابله با داعش تعیین کرده است.

  پایگاه خبری «العهد»، گزارش داد بعد از اینکه سوریه به آمریکا اجازه داد که از حریم هوایی‌اش برای مقابله با داعش استفاده کند، اقدام اخیر ارتش سوریه نشان می‌دهد که خطوط قرمزی در این زمینه برای آمریکا ترسیم شده است.

  پیشتر ارتش ایالات متحده اعلام کرده بود که ارتباطش را با یکی از هواپیماهای بدون سرنشین خود در نزدیکی استان لاذقیه و در شمال غرب سوریه از دست داده‌ است.

  یک منبع در ارتش سوریه اعلام کرد که هواپیمای آمریکایی در منطقه‌ای سرنگون شده که در تصرف ارتش سوریه است و خبری از گروهک تروریستی داعش در این منطقه وجود ندارد.

  با وجود اینکه آمریکا ادعا می‌کند که در حملاتش به مواضع داعش در خاک سوریه با دمشق هماهنگی ندارد، سوریه اعلام کرده که از طریق دوستانش در عراق اطلاعاتی از عملیات‌های آمریکا دریافت می‌کند.

  یک منبع نظامی و گروه موسوم به سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که این هواپیما ده‌ها کیلومتر دورتر از مواضع داعش سرنگون شده و اقدام سوریه نشان می‌دهد که پیام واضحی به واشنگتن می‌دهد که اجازه نخواهد داد حریم‌هوایی‌اش به راحتی نقض شود.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 17 و 24 دقیقه و 58 ثانیه نظرات ()
  عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت اطلاعات گزارشی در خصوص فعالیت‌های مهدی هاشمی در انگلستان ارائه می‌دهد که پس از مدتی این گزارش پس گرفته می‌شود، باید از وزیر فعلی اطلاعات بپرسیم که چرا این اتفاق افتاده است.
  وزارت اطلاعات چرا گزارش
  به گزارش جهان، ابوالفضل ابوترابی حقوقدان و عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، در خصوص اعلام رأی دادگاه مهدی هاشمی و عملکرد قوه قضاییه زیر فشار و جوسازی‌های نزدیکان وی گفت: عملکرد قوه قضاییه در روند بررسی و صدور حکم مهدی هاشمی قابل تقدیر است زیرا تحت فشارها و هجمه‌های سنگین توانستند بدون تأثیر پذیری این امر مهم و این آزمون سرنوشت‌ساز را به پایان رسانده حکم نهایی را صادر کنند، اگر در سال‌های گذشته به روند بررسی و صدور احکام پرونده‌های مفاسد اقتصادی نگاه کنیم، دستگاه قضا کارنامه قابل قبولی از خود به جای گذاشته است.

  وی در ادامه اضافه کرد: اتهام مهدی هاشمی اتهامات سنگینی است، قاضی پرونده باید مجازات سنگین‌تری را در نظر می‌گرفت اما باید این را بدانیم که حکم قاضی بر مبنای کیفرخواست صادر می‌شود و قاضی باید با توجه به کیفرخواست ارائه شده حکم نهایی را صادر کند، در خصوص کیفرخواست مهدی هاشمی، حرف و حدیث‌هایی مطرح است که کمیسیون قضایی در مجلس شورای اسلامی پیگیری آنها را خواهد کرد، امیدواریم در مرحله تجدید نظر نیز فشار‌ها و هجمه‌های اطرافیان متهم بر رأی نهایی تأثیرگذار نباشد.

  عضو کمیسیون قضایی مجلس در خصوص شبهات پرونده مهدی هاشمی و نکات مبهم در این پرونده اظهار داشت: در پرونده مهدی هاشمی سه نکته مبهم وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود، نخست آنکه وزارت اطلاعات گزارشی در خصوص فعالیت‌های مهدی هاشمی در انگلستان ارائه می‌دهد که پس از مدتی این گزارش پس گرفته می‌شود، باید از وزیر اطلاعات بپرسیم که چرا این اتفاق افتاده و نباید با تغییر وزیر، نظام تصمیم‌گیری در یک وزارت‌خانه تغییر کند.

  ابوترابی در ادامه گفت: نکته دوم که باید به آن پاسخ داده شود، این است که طبق قانون اگر اتهام فرد مبنی بر اخلال نظام اقتصادی در دادگاه اثبات شود، حکم آن اعدام است، تبرئه مهدی هاشمی از این اتهام باید برای افکار عمومی و تمامی مردم بیان شود، که چرا وی از اتهام اخلال در نظام اقتصادی تبرئه شده است، از طرفی یک نکته بسیار شفاف وجود دارد و آن این است که مهدی هاشمی در فتنه ۸۸ جزو فعالان این اغتشاشات بوده و چگونه است حکم صادره منطبق با وقوع جرایم وی نیست.

  وی در پایان با تأکید بر پاسخ گویی قوه قضاییه مبنی بر ابهامات موجود در پرونده اظهار داشت: اگر از موارد ذکرشده بگذریم، عملکرد دستگاه قضا در برخورد با دانه‌درشت‌ها امری مثبت و قابل توجه است و نشان داد کسی که مرتکب جرمی شده است در جمهوری اسلامی در حاشیه امن قرار ندارد.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 17 و 08 دقیقه و 10 ثانیه نظرات ()
  به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، همزمان با پیروزی‌های "بسیج مردمی" عراق در برابر تروریست‌های داعش و همچنین ناکارآمدی "ائتلاف به ظاهر ضد داعش" به سرکردگی آمریکا در مقابله با این گروهک، برخی رسانه های غربی این بار نگرانی خود را متوجه نزدیکی نیروهای تحت حمایت ایران به مرزهای ترکیه کرده اند.

     از سوی دیگر پیشروی‌های نیروهای عراقی به سوی مواضع داعش و به سمت "موصل" به عنوان مرکز فرماندهی تروریست‌ها، رسانه های غربی را به تکاپو انداخته است که با تحلیل‌های جهت دار و مغرضانه، کمی از رسوایی گذشته در حمایت از تروریست‌ها و بی آبروی اکنون در شکست ائتلاف ضد داعش بکاهند.

    نشریه آمریکایی "هافینگتن پست" (Huffingtonpost) در همین رابطه و با گره زدن موضوع عراق به مذاکرات هسته‌ای نوشت: «توافق هسته‌ای با ایران که باراک اوباما مصرانه بر آن‌ تاکید ورزیده‌ است، بازتاب‌های منفی در آمریکا داشته، اما به روابط روسیه با کشورهای خاورمیانه کمک کرده است. رئیس‌جمهور آمریکا از طریق ایران به ولادمیر پوتین کمک می‌کند از گرفتاری‌های خود در اوکراین رهایی یابد. اما از طرف دیگر، پیش از آغاز فعالیت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، شکاف حزبی در این کشور را شدت بخشیده است.»

    هافینگتون پست با اشاره به اظهار نظر جنجالی علی یونسی، مشاور رئیس جمهور ایران می افزاید: «همچنان که مشاور رئیس‌جمهور ایران اخیرا اظهار کرده "بغداد پایتخت امپراتوری بازیافته ایران است" و توافق هسته‌ای و پیمان ایران و آمریکا، که موجب نزدیکی دو کشور به یکدیگر خواهد شد، می‌تواند روح امپراتوری پارس را در میان حاکمان جمهوری اسلامی تقویت کند.»

    این نشریه آمریکایی با نگرانی از نفوذ روزافزون نام سردار ایرانی "قاسم سلیمانی" در جهان، اضافه می کند: «پیمان میان ایران و آمریکا سپاه پاسداران این کشور را نیروی بیشتری خواهد بخشید و این نهاد را به ادامه اقدامات در کشورهای عربی تشویق می کند؛ همچنان که نقش سردار قاسم سلیمانی در نبرد تکریت را در بوق و کرنا کرده است. برخی این نبرد را پیش‌درآمدی بر نبرد موصل می‌دانند که تاثیر زیادی بر همکاری ایران و آمریکا در نزدیکی مرز ترکیه در عراق خواهد داشت.»

    هافینگتن پست با القای خطرناک بودن نزدیکی نیروهای تحت حمایت ایران به مرزهای ترکیه می نویسد: «گروهی از مقامات عراقی از دوران پس از داعش سخن می‌گویند و رفتارشان حاکی از آن است که ائتلاف ایران و آمریکا را یک چتر حفاظت طبیعی برای عراق جدید می‌شمارند. اما عده‌ای دیگر نسبت به نفوذ فزاینده این کشور در عراق، خصوصا در نزدیکی مرز ترکیه هشدار داده‌اند. آنکارا این موضوع را چالشی علیه امنیت ملی خود می‌داند. این مقامات همچنین نسبت به قدرت گرفتن "شبه‌نظامیان بسیج عمومی" ابراز نگرانی کرده و در مورد پاکسازی قومی و تلاش برای تجزیه عراق به نفع پروژه "هلال پارسی" هشدار داده‌اند.»

    این مطلب از سوی نشریه آمریکایی در حالی بیان می شود که نقش ترکیه در حمایت از تروریست‌های داعش و همچنین ناکارآمدی ائتلاف ضد داعش در مقابله با جنایات تروریست‌ها بیش از پیش عیان شده است.

     این نشریه آمریکایی در ادامه با اشاره به "نشست سوم سلیمانیه در دانشگاه آمریکایی عراق" می نویسد: «تعداد زیادی از مقامات ارشد عراقی از نهادها و گرایش‌های گوناگون درباره آینده عراق و روابط ایران و آمریکا در نشست سلیمانیه سخن گفتند.

    حسین الشهرستانی، وزیر آموزش عراق، این کشور را خط مقدم دفاع از بشریت، امنیت جهان و ارزش‌های بین‌المللی توصیف کرده است. وی گفت، پیروزی در نبردها به لطف نیروی‌های نظامی این کشور، قبایل، بسیج عمومی و پیشمرگه‌ها بدست آمده است. وی همچنین عنوان کرد، لازمه پیروزی بر داعش، شکست ایدئولوژی تکفیری است.

    اسامه النجیفی، معاون رئیس‌جمهور عراق گفت، دولت جدید فرصتی است که نباید آن‌را برای ساختن عراق از دست داد. وی هشدار داد، تشکیل نیروی ۱۰۰ هزار نفری شیعه، که بزرگتر از ارتش عراق خواهد بود، باعث نگرانی‌ است و می‌بایست تحت کنترل درآید. وی خواستار یک نیروی نظامی متوازن برای تمام عراقی‌ها شد. النجیفی خاطر نشان کرد، رهبران مذهبی ذی‌نفوذ در میان بسیج مردمی باید در این باره تصمیم بگیرند و مقامات مذهبی سنی نیز می‌بایست برای نابودی ایدئولوژی افراطی که مورد استفاده گروه‌هایی مانند داعش قرار می‌گیرد کاری انجام بدهند.

    سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق از مردم خواست به دوران پس از داعش فکر کنند. وی عنوان کرد، مناطقی که در آن‌ها مردم اجازه یافته‌اند سلاح دست بگیرند، در آینده می‌تواند مشکل‌ساز شود. جبوری علنا هشدار داد، اگر در آینده در مورد کنترل این سلاح‌ها فکری نشود، عراق می‌تواند در آستانه تجزیه قرار بگیرد.

    این‌ها از جمله مسایل مورد بحث در میان مقامات عراقی بود و بدون شک بر نبرد علیه داعش، خصوصا در موصل و انبار تاثیر خواهد گذاشت.»

    هافینگتن پست با نقل اظهارات مقامات عراقی با ذکر این نکته که "وقتی صحبت‌ها به نقش ایران در این نبرد می‌رسد، بحث‌ها داغ می‌شود" می افزاید: «به عنوان مثال، فالح فیاد، مشاور امنیت ملی گفت: "ما از ایران و از آمریکا تقاضای کمک خواهیم کرد." وی عنوان می کند، "وقتی جامعه بین‌المللی در کمک به عراق تاخیر داشت، مستشاران نظامی ایران در منطقه حاضر بودند و ما به رغم حساسیت‌هایی که ایران در منطقه ایجاد می‌کند، از این کشور و همچنین آمریکا تشکر خواهیم کرد.

    در مقابل، النجیفی گفت ایران از این خلاء به نفع خود سوءاستفاده کرد، اما غیبت کشورهای عربی نیز به این عدم توازن دامن زده است.»

    ژنرال آمریکایی "دیوید پترائوس" نیز که در این نشست سخن گفته و به ادعای هافینگتن پست "در جمع‌آوری قبایل سنی برای شکست القاعده نقش عمده‌ای ایفا کرد" نگرانی عمیق خود را از کنترل شبه‌نظامیان بر مناطق بازپس‌گرفته از داعش ابراز کرد و خواستار الحاق آن‌ها به ارتش عراق شد. وی نسبت به تاثیر درازمدت حمایت ایران از نیروهای بسیج مردمی هشدار داد و گفت این مسئله می‌تواند خطرات طولانی‌مدتی برای عراق داشته باشد.

    این نشریه آمریکایی در خاتمه این گزارش می نویسد: «برخی به این مسئله از نقطه‌نظر مذاکرات ایران و آمریکا نگاه می‌کنند. به زعم آن‌ها، ایران می‌خواهد بگوید، اگر ایران برنامه هسته‌ای خود را محدود می‌کند، در عوض نفوذش را در منطقه افزایش می‌دهد و به مردم ایران نشان می‌دهد که این رژیم قدرتمند است و پس از توافق قوی‌تر نیز خواهد شد.»

  آخرین ویرایش: سه شنبه 26 اسفند 1393 ساعت 17 و 17 دقیقه و 48 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 25 اسفند 1393 ساعت 20 و 28 دقیقه و 00 ثانیه نظرات ()
  مواضع ضدآمریکایی شدید در تهران و مواضع جمهوریخواهان در واشنگتن و دیگر متحدان مانند عربستان سعودی، که سلطه ایران بر منطقه را به خوبی احساس کرده اند، ازجمله دلایل مسکوت ماندن همکاری‌ها میان تهران و واشنگتن است.
  گروه بین الملل - با پیشروی داعش که خود را "دولت اسلامی" می نامد، این شعار بیش از پیش صحت یافته که "دشمنِ دشمن من دوست من است." ایالات متحده و ایران که از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ با یکدیگر خصومت دارند، رویکردهای خود را بواسطه یک هدف فوری مشترک در خاک عراق به مرحله اجرا گذاشته اند: خلاص شدن از شرّ جهادگرایانی که یک سوم خاک این کشور را تحت اشغال خود دارند و ممکن است چهره چند فرقه ای عراق را برای همیشه دستخوش تغییر کنند.

  به گزارش افکارنیوز؛ ال موندو می نویسد: واشنگتن که به شدت از سخنرانی آتشین بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل، خشمگین است، تصمیم گرفته علی رغم نفوذ شدید تهران در عراق و کنترل شبه نظامیان شیعه عراقی توسط آن، با بغداد علیه جهادگرایان داعش همکاری کند. حمله به تکریت (زادگاه صدام حسین و مأمن داعش) به منظور بازپس گرفتن آن، آخرین نشانه از حضور آیت الله ها در جبهه نبرد علیه داعش است.

  به گزارش رویترز به نقل از برخی شاهدان، این عملیات توسط ژنرال قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، انجام می شود. او فرماندهی عملیات برون مرزی سپاه پاسداران را برعهده دارد. این شخصیت نظامی چند روز پیش در تپه ابو رایاش، روستایی در ۵۵ کیلومتری شرق تکریت، در کنار دو تن از متحدان خود، از رهبران شبه نظامیان شیعه عراق، دیده شده: ابو المهدی، فرمانده واحدهای حاشد شعبی [جنبش مردمی]، و هادی الامیری، فرمانده جدید سپاه بدر. این کمپین نظامی اولین نتایج خود را پس داد. به گفته سخنگوی واحد حاشد شعبی، این حملات باعث شد تا پیکارجویان تکفیری عقب نشینی کنند و بغداد کنترل یکی از راه های منتهی به این شهر را به دست آورد.

  در این عملیات در حدود ۳۰ هزار نیرو، ازجمله اعضای ارتش عراق و شبه نظامیان تحت حمایت ایران، شرکت کردند، ولی هیچ نشانه ای از نیروهای آمریکایی وجود ندارد. ائتلاف بین المللی همچنان در حاشیه قرار دارد و به بمباران جبهه‌های دیگر مشغول است؛ توجه اصلی این ائتلاف به مرزهای داعش با مناطق خودگران کردستان عراق است که متحد واشنگتن محسوب می‌شود. درحال حاضر، پنتاگون در تکریت صرفاً نظاره‌گر است. ژنرال لوید آستین، رییس فرماندهی مرکزی آمریکا، دراین خصوص می گوید: "ما نیروهای اطلاعاتی خوبی داریم و تصاویر هوایی نیز بسیار دقیق است. به همین دلیل عملیات در تکریت کاملاً تحت رصد بود."

  دولت اوباما کاملاً نسبت به عملیات تهران در خاک عراق و گسترش نفوذش در این کشور واقف است. در ماه دسامبر، جنگنده های فانتوم ایران مواضع داعش در استان دیالا در شرق عراق را بمباران کردند. جمهوری آیت الله ها همچنین اولین کشوری بود که برای "پیشمرگ"های کرد که با سلاح های قدیمی و محدود با جهادگرایان داعش می جنگیدند، تسلیحات تأمین کرد. در بغداد که اعضای سازمان شبه نظامی حزب الله در آن حضور دارند، تسلیحات بیشتر و متنوع تری نیز تأمین شده است.

  ویلیام بیمن، استاد مردم شناسی دانشگاه مینه سوتا و کارشناس ایران، به ال موندو گفت: "ایران به شدت نگران پیشروی داعش است، چرا که تهدید بزرگی برای دولت شیعه عراق و اماکن مقدس شیعه در کربلا و نجف محسوب می شود. اماکن مذهبی سامرا در شمال بغداد مورد بی حرمتی قرار گرفتند. ولی یک نکته مسجل است: آنها مستقیماً مداخله نمی کنند، مگر اینکه به انجام این کار دعوت شوند." او در ادامه می افزاید: "ایران و آمریکا در عراق با یکدیگر همکاری می کنند، ولی نمی توانند این مسأله را رسماً بپذیرند. عجیب نیست که مذاکرات دراین زمینه را مسکوت نگاه دارند." هرچه آنها به ظاهر از یکدیگر جدا باشند، ائتلاف‌ها و نزدیکی‌شان به یکدیگر بیشتر خواهد بود. بیمن در ادامه می گوید: "مقامات آمریکایی و سران ایرانی در صورت رسمی شدن همکاری‌هایشان با یکدیگر با واکنش‌های شدید و خشونت باری ازسوی محافل داخلی خود روبرو خواهند شد." مواضع ضدآمریکایی شدید در تهران و مواضع جمهوریخواهان در واشنگتن و دیگر متحدان مانند عربستان سعودی، که سلطه ایران بر منطقه را به خوبی احساس کرده اند، ازجمله دلایل مسکوت ماندن همکاری‌ها میان تهران و واشنگتن است.

  نبرد تکریت در صورت تشدید تنش‌های فرقه‌ای ممکن است بازهم ابعاد گسترده‌تری به خود گیرد و طرح آزادسازی موصل توسط ایالات متحده، نیروهای کرد، ارتش عراق و همچنین برخی قبایل مخالف با سازمان ابوبکر البغدادی را دچار مشکل سازد. نمایندگان دیپلماتیک دو کشور به دنبال منافع متناقض در سوریه و اهداف بلند مدت ناهمخوان‌شان در عراق، چند روز قبل اعلام کردند که مذاکرات اتمی را در ژنو ازسرخواهند گرفت. بیتمن می گوید: "اینکه این دو کشور علیه یک دشمن با یکدیگر همکاری می کنند، شرایطی فراهم خواهد آورد تا اطمینان و اعتماد بیشتری در مباحثات‌شان ایجاد شود."
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر شنبه 23 اسفند 1393 ساعت 20 و 26 دقیقه و 11 ثانیه نظرات ()


  جنجال نامه بی‌سابقه 47 سناتور آمریکایی همچنان ادامه دارد؛ نامه‌ای که سناتورهای جمهوری‌خواه در آن به رهبران ایران هشدار دادند که هر توافقی با باراک اوباما امضا کنند، فقط تا پایان دوره ریاست جمهوری او دوام خواهد داشت.

    به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، رئیس جمهور آمریکا گفته است به جای ۴۷ سناتوری که پای نامه به رهبران ایران را امضا کرده‌اند خجالت‌زده است.

     به نوشته خبرگزاری فرانسه، اوباما در مصاحبه‌ با مجله آمریکائی «وایس مدیا» که روز جمعه، ۲۲ اسفند بخش‌هایی از آن منتشر شد گفت: «من به جای سناتورها از نامه به رهبران ایران خجالت کشیدم.»

    وی افزود: ««خجالت زده‌ام از این کار آنها که نامه‌ای خطاب به آیت‌الله [خامنه‌ای] نوشته‌اند، کسی که به ادعای خودشان دشمن خونین ماست، و آن وقت مدعای اصلی‌شان این است که با رییس جمهوری ما توافق نکنید چرا که شما نمی‌توانید به او اطمینان داشته باشید که به این توافق پایبند بماند. این کار بی‌سابقه است.»

    به گزارش بی بی سی، آقای اوباما گفته این اقدام سناتورهای آمریکایی "بی‌سابقه" بوده است.

    ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه آمریکا روز هجدهم اسفند در نامه‌ای سرگشاده به رهبران ایران هشدار دادند که هر توافقی با باراک اوباما امضا کنند، فقط تا پایان دوره ریاست جمهوری او دوام خواهد داشت.

    به نوشته این سناتورها "توافقی که به تصویب کنگره نرسیده باشد، می‌تواند فقط با یک حرکت قلم رئیس‌جمهوری بعدی باطل شود و کنگره آینده هم هر زمان لازم دید، می‌تواند موارد توافق را تغییر دهد."

    در این نامه خطاب به سران ایران نوشته شده بود: «ممکن است شما به طور کامل سیستم قانونی ما را نشناسید. اما هرچه که به تصویب کنگره نرسیده باشد، یک 'توافق ریاستی' است که ضمانت اجرایی کامل ندارد.»

    این نامه را سناتور تام کاتن سناتور ۳۷ ساله جمهوری‌خواه نوشته بود و به امضای ۴۶ سناتور جمهوری‌خواه رسانده بود.

    امضاکنندگان این نامه در داخل و خارج از ایالات متحده هدف انتقاد‌های زیادی قرار گرفتند.

    باراک اوباما این نامه را یاری رساندن جمهوری خواهان به جناح‌های تندرو در ایران و "ائتلاف نامتعارف" خواند.

    از هری رید، رهبر اقلیت دمکرات در مجلس سنا گرفته که آن را "سیلی محکی به وجهه ایالت متحده آمریکا" در سطح بین المللی خواند تا معاون ریس جمهوری که این اقدام را "دون شان سنا" دانست و گفت نمونه ای شبیه آن را در تمام ۳۶ سالی که سناتور بوده ندیده است.

    برخی رسانه‌های آمریکایی امضاکنندگان این نامه را خائنان به آمریکا دانستند و در توئیتر ترکیب #۴۷خائن در قالب یک "هشتگ" مورد استقبال وسیع قرار گرفت.

    به نوشته سایت رادیو فردا (RADIOFARAD) آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز پنج‌شنبه در واکنش به این اقدام سناتورهای آمریکا به آنان هشدار داد که دولت بعدی آمریکا نمی‌تواند تعهدات بین‌المللی این کشور را نقض کند.

    وی همچنین گفت که «این نامه نشانه فروپاشی اخلاق سیاسی در نظام آمریکاست.»

    رئیس‌جمهوری دمکرات آمریکا و اکثریت جمهوری‌خواه کنگره این کشور بر سر توافق هسته‌ای احتمالی با ایران اختلاف‌نظرهای جدی دارند.

    پیشتر رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنای آمریکا گفته بود که نمایندگان قصد دارند با تصویب طرحی باراک اوباما را ملزم کنند هر گونه توافق نهایی با ایران را به تصویب کنگره برساند.

    کاخ سفید گفته که آقای اوباما طرح "بازبینی توافق اتمی ایران" و همین‌طور "تحریم‌های جدید" علیه این کشور را وتو خواهد کرد.

    اگر سنای آمریکا بخواهد مانع وتو کردن این طرح شود، باید اکثریت دو سوم سناتورها به آن رای دهند که به نظر می‌آید رسیدن به چنین رأیی بعید باشد.

    دولت آمریکا تاکید دارد که روند رویارویی با پرونده هسته‌ای ایران از طریق مذاکراتی پیش برود که در حال حاضر هنوز ادامه دارد.

  آخرین ویرایش: شنبه 23 اسفند 1393 ساعت 20 و 28 دقیقه و 53 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر شنبه 23 اسفند 1393 ساعت 20 و 19 دقیقه و 21 ثانیه نظرات ()

  «فرصت ها و امتیازهایی که ایران از دولت آمریکا طی مذاکرات هسته ای گرفت، باعث شد تا رئیس جمهور آمریکا نتواند مذاکرات را طبق اهداف مورد نظر خود مدیریت کند.»

    به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، روزنامه البناء لبنان در سرمقاله امروز خود به موضوع مذاکرات هسته ای پرداخت و نوشت: «ایران با نفوذ در عراق، بلاد شام، صنعا و باب المندب از یک سو و از سویی با محروم کردن آمریکا از امتیازات مورد نظر خود در مذاکرات وین و امان، توانست بر سیاست های کاخ سفید در منطقه غالب شود.»

    این روزنامه لبنانی در ادامه سرمقاله خود آورد: «باراک اوباما در شرائطی قرار گرفته است که نمی تواند واکنش های لازم را در زمان مناسب انجام دهد. فرصت ها و امتیازهایی که ایران از دولت آمریکا طی مذاکرات هسته ای گرفت، باعث شد تا رئیس جمهور آمریکا نتواند مذاکرات را طبق اهداف مورد نظر خود مدیریت کند.»

    این روزنامه لبنانی در ادامه به بیانات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای مجلس خبرگان اشاره کرد و نوشت: «سخنان رهبر عالی ایران به آمریکا فهماند که تهران توانست در بازی شطرنج که آمریکا به راه انداخته، پیروز شود و ضمن کیش و مات کردن باراک اوباما، خواسته های هسته ای ایران را در مرکز آمریکا به کرسی نشاند.»

    این روزنامه لبنانی در ادامه افزود: «دولت اوباما در نظر داشت تا با طرح شرایط تنش آفرین در مذاکرات هسته ای، اوضاع داخلی ایران را به سمت ناآرامی سوق دهد ولی آیت الله خامنه ای طوری مذاکرات هسته ای را مدیریت کرد که این توطئه آمریکا دامنگیر مقامات واشنگتن شد و کاخ سفید با کنگره به شکل بی سابقه ای اختلاف نظر در سیاست خارجی پیدا کردند، به طوری که به تنش میان نمایندگان کنگره و دولت اوباما منتهی شد.»

  آخرین ویرایش: شنبه 23 اسفند 1393 ساعت 20 و 26 دقیقه و 08 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر شنبه 23 اسفند 1393 ساعت 20 و 15 دقیقه و 46 ثانیه نظرات ()
  داعش تا کنون دست کم 5 هواپیمای نظامی مجهز را به صورت سالم به غنیمت گرفته است و تلاش می کند به مهارت و دانش استفاده از این هواپیما دست یابد. در صورتی که بخواهد نیروهای تروریست خود را آموزش دهد، نیاز به مکان های امنی دارد که فعلا با توجه به عملیات های هوایی روزمره، چنین امری غیرممکن است.
  گروه بین الملل مشرق - هفته قبل، یک خبر مهم در محافل خبری منتشر شد که تحت الشعاع اخبار عملیات بسیار مهم «آزادسازی صلاح الدین» قرار گرفت. داعش بدون اعلام خیر قبلی و زمینه چینی، سه خلبان زبده نیروی هوایی ارتش صدام را اعدام کرد. به راستی علت اصلی این اعدام ها چه بود؟ در این یادداشت، سعی شده در این مورد گمانه زنی شود.

  معمولا داعش برای اعدام های خود زمینه سازی می کرد و اخبار اعدام را نیز با پوشش های ویژه تصویری در رسانه های خود منتشر می کرد. این بار، تنها یکی از صفحات اصلی داعش در توئیتر (استانداری نینوی به مرکزیت موصل) به صورت کوتاه نوشت: «12 نفر از نیروهای متخلف و فراری [داعش] به همراه سه خلبان، پس از سه ماه زندان امروز اعدام شدند.» اگر داعش از سه ماه قبل، سه خلبان را بازداشت کرده بود؛ مطمئنا در مورد آنان اطلاع رسانی گسترده ای انجام داده بود.
   
  علت واقعی اعدام خلبانان بعثی از سوی داعش چیست؟
  داعش در یک گزارش تصویری از به غنیمت گرفتن هواپیماهای جنگی ارتش سوریه خبر داد

  تنها یک روز بعد، تعدادی از کاربران داعشی توئیتر در این مورد اخبار بیش تری را منتشر کردند؛ اخباری که از سوی مقامات امنیتی بغداد نیز تأیید شد: «این سه خلبان، از افسران باسابقه نیروی هوایی ارتش بعثی عراق در دوره صدام بودند که در دوره نوری المالکی بانشسته شدند. این افراد، در شهر موصل سکونت داشتند.»

  در آن زمان، یکی از کاربران داعش در توئیتر "احتمال داد" این افسران هنوز دارای ارتباط با همکاران خود در ارتش عراق بوده اند و به علت عدم رعایت مسائل امنیتی و استحفاظی بازداشت و به اعدام محکوم شده اند. این "گمانه زنی" در رسانه های بزرگ منطقه به عنوان یک "خبر" منتشر شد و پس از آن این خبر مخابره شد که این افراد متهم به فعالیت جاسوسی به سود بغداد بوده اند!

  این گمانه زنی از ابتدا ناروا به نظر می رسد. اندکی درنگ نشان می دهد این عملیات اعدام درست همزمان با پیشروی نیروهای مردمی و ارتش عراق در آزادسازی استان صلاح الدین رخ داده است. علی القاعده باید میان این عملیات و شکست های داعش با اعدام 3 خلبان بتوان ارتباط معناداری برقرار کرد.
   
  علت واقعی اعدام خلبانان بعثی از سوی داعش چیست؟
  در جریان اشغال فرودگاه نظامی رقه اعلام شد دست کم سه فروند بمب افکن ارتش سوریه به صورت سالم در اختیار داعش قرار گرفته است.

  به نظر می رسد باید نکته مهم را در برنامه های داعش برای تأسیس یک نیروی هوایی جست و جو کرد. درست در روز سوم نبرد آزادسازی صلاح الدین بود که صفحه رسمی داعش در تکریت (ولایة صلاح الدین) در خبری مدعی شد: «به گفته شاهدان محلی، یک هواپیمای نظامی ناشناس از منطقه الجزیره در غرب موصل پرواز کرده و نیروهای داوطلب شیعه (حشد الشعبی) را هدف حمله خود قرار داده است.» البته یان خبر به سرعت از سوی نیروهای وفادار به بغداد تکذیب شد و در روزهای بعد نیز اثری از یان هواپیما نبود. حتی داعش نیز از پیگیری این ادعا خودداری کرد و گزارشی در این زمینه منتشر نشد.

  نگارنده تصور می کند نکته اصلی همین جاست. داعش تا کنون دست کم 5 هواپیمای نظامی مجهز را به صورت سالم به غنیمت گرفته است و تلاش می کند به مهارت و دانش استفاده از این هواپیما دست یابد. در صورتی که بخواهد نیروهای تروریست خود را آموزش دهد، نیاز به مکان های امنی دارد که فعلا با توجه به عملیات های هوایی روزمره، چنین امری غیرممکن است. در نتیجه داعش چاره ای ندارد جز این که از خلبانان بازنشسته ارتش بعثی بخواهد بار دیگر جنگنده های هوایی را به کار گیرند و نیروهای مخالف خود را بمباران کنند.

  در صورتی که خلبانان از پذیرش این خواسته تروریستی خودداری کنند، داعش به خشونت شدید روی می آورد و خلبانان را اعدام می کند.
  سرعت عمل نیروهای نظامی و شبه نظامیان داوطلب مخالف داعش در عملیات صلاح الدین به اندازه ای بود که داعش فرصت نکرد از نیروی هوایی خود استفاده کند. اما بعید نیست که در چریان آزادسازی استان موصل، شاهد استفاده این گروهک تروریستی از نیروی هوایی باشیم.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر چهارشنبه 20 اسفند 1393 ساعت 21 و 28 دقیقه و 19 ثانیه نظرات ()
  طبق ادعاهای مطرح شده، سردار قاسم سلیمانی، به سویدا سفر کرده بود و یکی از برنامه های این سفر، شرکت در ضیافت شیوخ دروزی بوده است.
  سفر مخفیانه سردار سلیمانی برای شرکت در مهمانی شیوخ دروزی
  گروه بین الملل - روز گذشته منطقه ای واقع در استان سویدا در سوریه به کنترل کامل نیروهای ارتش سوریه درآمد.

  به گزارش افکارنیوز؛ همزمان با این موضوع، روزنامه القدس العربی،، ادعاهای جدیدی را به نقل از یک منبع آگاه در پاریس منتشر کرده است. طبق ادعاهای مطرح شده، سردار قاسم سلیمانی، به سویدا سفر کرده بود و یکی از برنامه های این سفر، شرکت در ضیافت شیوخ دروزی بوده است.

  به گفته این منبع آگاه، پس از اینکه مدیر امنیت سیاسی سوریه رستم غزالی از این بازدید آگاه می شود، دستورالعمل های لازم را برای تامین امنیت سیاسی در پیگیری سفر سردار سلیمانی و شرکت او در میهمانی ذکر شده را، به مسئولان ابلاغ میکند.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 18 اسفند 1393 ساعت 22 و 08 دقیقه و 46 ثانیه نظرات ()
  یک وبگاه مصری در گزارشی درباره عُمان نوشت این کشور علیرغم ثروت کمتر خود در مقایسه با دیگر اعراب حاشیه خلیج فارس یک خط‌‌ مشی سیاسی متفاوت در رابطه با ایران دارد و برخلاف دیگر اعراب، دوست ایران است.
  به گزارش جهان به نقل از فارس، وبگاه خبری «رصد» مصر در گزارشی به کشور عُمان در منطقه خلیج فارس پرداخت و نوشت در میان حجم انبوهی از اخبار عربی از خشونت‌ها و درگیری‌های گسترده در منطقه نامی از عُمان دیده نمی‌شود و این کشور چناکه به نظر می‌رسد به دور از طوفان درگیری‌های منطقه‌ای و محلی امن است.

  در ادامه این گزارش آمده است: تقریبا خبری از عُمان دیده نمی‌شود جز اینکه گاهی اخباری درباره بیماری سلطان «قابوس» و آزمایش‌ها و برنامه‌های معالجه وی منتشر می‌شود که نگرانی‌هایی درباره انتقال سلطنت در این کشور پس از حکومت ۴۵ ساله سلطان قابوس به وجود می‌آورد. خانواده سلطان قابوس نزدیک به ۲ قرن و نیم است که بر عُمان حکومت می‌کنند و اولین بار جد وی «احمد ابوسعید» در سال ۱۷۴۲ میلادی بر تخت نشست.

  طبق این گزارش، عُمان نسبت به دیگر همسایگان خود که بر چاه‌های نفت و گاز نشسته‌اند کشور ثروتمندی نیست و متوسط درآمد سالانه شهروندان آن ۲۵ هزار دلار است اما علیرغم این موفق شده یک خط سیاسی مخالف از دیکته‌های رهبر شورای همکاری خلیج فارس یعنی عربستان سعودی برای خود ترسیم کند و با قدرت با طرح اتحاد کشورهای عضو سوریا همکاری مخالفت نمایند.

  عُمان بر خلاف موضع محافظه‌کارانه عربی و (اعراب) خلیج (فارس) در قبال ایران، به ایران نزدیک است. حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران در مارس ۲۰۱۴ به عنوان دومین رئیس‌جمهور ایرانی (بعد از محمود احمدی نژاد در سال ۲۰۰۷ ) که به عُمان سفر می‌کند به این کشور رفت . حجم مبادلات تجاری میان دو کشور به یک میلیارد دلار می‌رسد و طرح‌های مشترک بسیار و سرمایه‌گذاری‌‍‌های زیادی میان یکدیگر دارند.

  علیرغم این آرامش و ثبات ، عُمان نیر از اعتراضات منطقه «صحار» همزمان با تحرکات موسوم به «بهار عربی» که در کشته در میان تظاهرکنندگان داشت بی‌نصیب نماند اما سلطان قابوس با نظارت خود این تحرکات را خاموش کرد.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 18 اسفند 1393 ساعت 22 و 02 دقیقه و 21 ثانیه نظرات ()
  شبکه خبری راشاتوی روز یکشنبه با اشاره به رونمایی از موشک کروز سومار، نوشت سپاه پاسداران ایران زرادخانه‌ای از موشک‌های پیشرفته در اختیار دارد که قادرند اسرائیل و پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه را هدف قرار دهند.
  بازتاب رونمایی از موشک کروز «سومار»
  به گزارش جهان به نقل از فارس، رونمایی از موشک کروز زمینی «سومار» که روز یکشنبه صورت گرفت، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های بین‌المللی داشت.

  در همین رابطه، شبکه خبری راشاتودی با اشاره به قابلیت‌های این موشک، نوشته است که رونمایی از سومار، «موجب واکنش هراسان اسرائیل که در مجاورت» ایران قرار دارد، شد.

  پایگاه اینترنتی شبکه راشاتودی نوشته است که رونمایی از این موشک «رسانه‌های اسرائیلی را برانگیخت»، که گزارش کردند تهران برای اولین بار علنا از چنین سلاحی رونمایی کرد.

  راشاتودی می‌افزاید: «جمهوری اسلامی ایران که به دنبال تقویت توان بخش دفاعی خود است، در سال‌های اخیر، به صورت مداوم تسلیحات پیشرفته جدیدی را آزمایش کرده است.»

  این شبکه با اشاره به برخی از موارد آزمایش‌های تسلیحاتی ایران، از جمله مهندی معکوس پهپاد آمریکایی، نوشته است: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، زرادخانه پیشرفته‌ای از موشک در اختیار دارد که برد آن‌ها به اسرائیل و پایگاه‌های نظامی ایالات متحده در خاورمیانه می‌رسد.»

  در ادامه این گزارش آمده است: «آنطور که نیروی هوایی ایران ماه گذشته اعلام کرد، تهران همچنین قصد دارد میزان تولید پهپادهای خود را نیز، افزایش دهد.»

  هاآرتص: موشک «سومار» شبیه به کروز ۲۵۰۰ کیلومتری روسی است/شناسایی کروزها دشوار است

  در ادامه واکنش‌ها به رونمایی از موشک کروز زمینی «سومار»، روزنامه صهیونیستی «هاآرتص»، این موشک را با کروز مدل «خا-۵۵» روسیه مقایسه کرده و نوشته است در صورتی که سومار مانند نمونه روسی عمل کند، برد موشک‌های ایران به جنوب اروپا می‌رسد.

  در ابتدای این گزارش، هاآرتص رونمایی از این موشک را «غیرمعمول» خوانده و نوشته است که سومار، «بسیار شبیه» خا-۵۵ با برد ۲۵۰۰ کیلومتر است.

  این گزارش می‌افزاید: «این امر ایرانی‌ها را قادر می‌سازد تا اهدافی نه فقط در خاورمیانه، بلکه در شرق و جنوب اروپا را هدف قرار دهند. پیش از این هم گزارش‌هایی از تلاش ایرانی‌ها برای ساخت موشک‌های کروز منتشر شده بود، اما این اولین بار است که آن‌ها علنا از چنین سلاحی رونمایی می‌کنند.»

  هاآرتص در ادامه ادعا کرده است که تهران در سال ۲۰۰۱ تعدادی کروز خا-۵۵ از اوکراین خریداری کرده و از آن زمان قصد مهندسی معکوس آن را داشته است.

  در بخش دیگری از گزارش هاآرتص آمده است: «موشکی که در تهران از آن رونمایی شد، از لحاظ ظاهری مشابه خا-۵۵ است و روی آن بوستری تعبیه شده که آن را قادر می‌سازد تا از روی دریا یا خشکی شلیک شود. از آنجا که نمونه اصلی روسی این موشک‌ها، از روی بمب‌افکن شلیک می‌شوند، نیازی به بوستر علاوه بر موتور جت، ندارند.»

  «تال اینبار» رئیس مرکز فضا و پهپاد موسسه مطالعات راهبردی هوا و فضا فیشر هرتزلیا با بیان اینکه زمان رونمایی از این موشک «بسیار غافلگیرکننده» است، به هاآرتص گفته است که این موشک می‌تواند بخش‌های بزرگی از اروپا را زیر برد خود داشته باشد.

  وی همچنین گفت: «ایران سال‌هاست که در حال توسعه سری موشک‌های شهاب است. برای آن‌ها معقول است که همزمان موشک‌های کروز را هم توسعه دهند.»

  اینبار افزود: «مخفی کردن موشک‌های کروز ساده‌تر است. آن‌ها کوچکتر هستند، قابلیت حمل بیشتری دارند و می‌توان آن‌ها را از زمین، زیردریایی، بمب‌افکن و حتی کشتی‌های تجاری تغییر کاربری داده‌شده، شلیک کرد.»

  هاآرتص در ادامه نوشته است: «موشک‌های کروز در سرعت کمتر از صوت حرکت می‌کنند، همین امر زدن آن‌ها را ساده‌تر می‌کند، اما از آنجا که اندازه آن‌ها نسبتا کوچک است و می‌توانند در ارتفاع پائین حرکت کنند، شناسایی آن‌ها دشوار است.»

  ریانووستی: ایران به دستاوردهای بزرگی در صنعت دفاعی رسیده/تهران در تولید تجهیزات نظامی خودکفا شده


  خبرگزاری ریانووستی روسیه هم، با انتشار خبر پرده‌برداری از این موشک، نوشت به دستاوردهای نظامی سال‌های اخیر ایران اشاره کرده و نوشته است که تهران اکنون در تولید تجهیزات دفاعی مورد نیاز، خودکفا شده است.

  این خبرگزاری روسی، در این رابطه نوشته است: «جمهوری اسلامی روز یکشنبه از نمونه‌ای کاملا بومی از موشک‌های کروز برد بلند را رونمایی کرد.»

  نووستی با اشاره به قابلیت‌های اعلام شده برای موشک سومار، نوشته است: «در سال‌های اخیر، ایران دستاوردهای بزرگی در حوزه دفاعی داشته و در تولید تجهیزات و سامانه‌های نظامی مورد نیاز، به خودکفایی رسیده است.»

  دیروز با حضور سردار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سردار امیر علی حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه، مراسم رونمایی و تحویل دهی موشک های کروز زمینی سومار و تحویل دهی انبوه موشک های بالستیک دوربرد زمین به زمین قدر و قیام به نیروی هوافضای سپاه برگزار شد.

  دهقان در این مراسم در جمع خبرنگاران با اشاره به راهبرد وزارت دفاع در هوشمندسازی تسلیحات و تجهیزات موردنیاز نیروهای مسلح و ارائه نسل جدیدی از سلاح های پیشرفته گفت: «سامانه موشکی کروز برد بلند زمینی سومار به همت متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع طراحی و ساخته شده است.»

  وی افزود: «طراحی و ساخت این سلاح که از فناوری های پیچیده و نوین در حوزه های ناوبری، پیش رانش و سازه برخوردار است، گامی بلند در ارتقاء توان دفاعی و قدرت بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران به شمار می رود.»
   
   

  آخرین ویرایش: دوشنبه 18 اسفند 1393 ساعت 22 و 06 دقیقه و 30 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 18 اسفند 1393 ساعت 22 و 01 دقیقه و 22 ثانیه نظرات ()
  گروه بین الملل، پس از شدت یافتن اختلافات میان گروه های معارض سوری، نیروهای گروه موسوم به 'لواء الانفال' از زیرشاخه های ارتش به اصطلاح آزاد سوریه، از این گروه جدا شد و خود را تسلیم نیروهی دولتی کردند .

  به گزارش بولتن نیوز به نقل از پایگاه خبری رأی الیوم، نیروهای این گروه که شمارشان به شصت نفر می رسد، اواخر دیشب (یکشنبه شب) همراه با فرمانده شان خود را در یکی از محورهای اردوگاه یرموک در جنوب دمشق، تسلیم نیروهای ارتش سوریه کردند .

  رأی الیوم افزود: تسلیم شدن این نیروها در چند مرحله انجام شد و در مرحله آخر فرمانده این گروه به نام ابومازن الرفاعی همراه با شماری از نیروهای تحت امرش خود را تسلیم ارتش سوریه کرد .

  این نخستین بار است که شمار زیادی از نیروهای گروه موسوم به ارتش آزاد خود را تسلیم نیروهای دولتی سوریه می کنند .

  قرار است این افراد پس از بررسی وضعیتشان به نیروهای دفاع ملی برای مبارزه با تروریست ها در محور الذیابیه در ریف دمشق بپیوندند .

  تروریست ها و حامیانشان در سوریه ابتدا تصور می کردند نظام حاکم بر این کشور پس از چند هفته سقوط می کند و قاطعانه تاکید می کردند، نظام سوریه چند هفته بیشتر عمر ندارد، اما اکنون این پیش بینی ها همه نادرست از آب در آمده و اختلافات میان گروه های تروریستی تشدید شده است. از سوی دیگر دولت سوریه از همان ابتدا تاکید می کرد که با تروریسم بین المللی که قصد به آتش کشیدن منطقه را دارد، مواجه است .

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 18 اسفند 1393 ساعت 21 و 53 دقیقه و 24 ثانیه نظرات ()
  این‌ها نگران آینده هستند که مبادا این نیروها سازمانی پیدا کنند و اصولاً قوت خویش را در ضعف دیگران می‌دانند، قطعاً این پیام خوبی برای آن‌ها نیست. ولی علیرغم این واقعیت جبهه‌ها آشتی و صلح و مبارزه همه‌جانبه مشترک با تروریست‌ها است و کسی نمی‌تواند حقیقت جدید عراق و عراقی‌ها را نادیده بگیرد.

  گروه بین‌الملل ـ داستان داعش با تمام نفرت‌هایی که در میان عراقی‌ها درست کرد سبب اقدام نیکویی میان عراقی‌ها شد، آن‌ها بعد از آمدن داعش تصمیم گرفتند که خانه خود را در همه زمینه‌ها از نو بسازند. اولین اقدام نیز سازمان‌دهی ارتشی بود که به گفته برخی رسانه‌ها نیروهای آن‌ها بیشتر برای حقوق گرفتن بودند و در صحنه کسی نبود در فکر عراق باشد.

  چرا بعضی‌ها از نیروهای حشد الشعبی می‌ترسند؟

  به گزارش بولتن نیوز، بعد از داعش نیروهایی در عراق به نام خشد الشعبی درست شد تا وظیفه دفاع از عراق را از دوش ارتش برداشته و کمک کند زیرساخت‌های تروریست‌ها را در عراق از بین ببرند.

  امروز در صلاح‌الدین این نیروهای حشد الشعبی هستند که پیش‌قراول هستند و می‌کوشند تروریست‌ها را از دل این خاک بیرون کنند. آن‌ها پیش روی خوبی داشته‌اند، در همین مدت توانسته‌اند شهرهایی چون آمرلی و سلیمان بگ و الدور و عجیل را آزاد کنند.

  قطعاً داعشی که از تازه‌ترین سلاح‌های آمریکایی استفاده می‌کند این برایش سخت است، به هر روی شکست داعش ادامه دارد و داعش هم ناچار به قبول شکست است.

  اما در این میان نیروهای حشد الشعبی که برای دفاع از مردم تشکیل شده‌اند و بسیاری از ادواتش توسط خود مردم تأمین می‌شود سبب ناراحتی کسانی در کرکوک شده است.

  درحالی‌که این نیروها در خط مقدم با نیروهای پیشمرگه می‌جنگند برخی می‌خواهند روابط آن‌ها را با نیروهای پیشمرگه تیره کنند.

  این‌ها نگران آینده هستند که مبادا این نیروها سازمانی پیدا کنند و اصولاً قوت خویش را در ضعف دیگران می‌دانند، قطعاً این پیام خوبی برای آن‌ها نیست. ولی علیرغم این واقعیت جبهه‌ها آشتی و صلح و مبارزه همه‌جانبه مشترک با تروریست‌ها است و کسی نمی‌تواند حقیقت جدید عراق و عراقی‌ها را نادیده بگیرد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 18 اسفند 1393 ساعت 21 و 49 دقیقه و 16 ثانیه نظرات ()

  «حضور ایران در تکریت باعث ایجاد برابری و توازن قدرت میان ایران و آمریکا شد. نیروهای عراقی پس از چند عملیات ناموفق حالا به درستی در حال مبارزه با داعش هستند و همین امر هم باعث شده تا آمریکا نقش ایران در این عملیات را از جهاتی مثبت ارزیابی کند.»

   

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، روزنامه القدس العربی به نقل از روزنامه گاردین به موضوع عملیات آزادسازی شهر تکریت عراق  پرداخت و نوشت:«حضور ایران در تکریت باعث ایجاد برابری و توازن قدرت میان ایران و آمریکا  شد. نیروهای عراقی پس از چند عملیات ناموفق حالا به درستی در حال مبارزه با داعش هستند و همین امر هم باعث شده تا آمریکا نقش ایران در این عملیات را از جهاتی مثبت ارزیابی کند.»

   

  این روزنامه چاپ لندن در ادامه نوشت: «ایران توانست با راهبرد مناسب خود در مبارزه با داعش، ائتلاف کشورهای عربی با فرماندهی آمریکا را مختل کند و قواعد جدید سیاسی در منطقه به راه انداخت به طوری که پیروزی راهبردی برای ایران به دنبال خواهد داشت.»

   

    این روزنامه در ادامه نوشت: «مسئله مهم این است که این عملیات، بدون درخواست برای پوشش هوایی ایالات متحده، اجرا شد. البته تعجب‌آور هم نیست. تهران هم مانند واشنگتن، به دلایل تاریخی و سیاسی، علاقه‌ای به همکاری علنی حتی علیه یک دشمن مشترک، ندارد.»

   

   این روزنامه در ادامه افزود: حالا، ایالات متحده و بریتانیا، بدون داشتن سیاستی مناسب و کلان در قبال ایران و عراق، به تماشاچی بدل شده‌اند و تنها دعا می‌کنند که بهترین نتیجه به دست آید.» 

   

  این روزنامه در پایان نوشت: «ایران می‌خواهد خود به تنهایی پیروز نبرد عراق در دوران پس از اشغال این کشور باشد و از این طریق به  جایگاهی بالایی در منطقه برسد که واشنگتن و متحدانش پس از سال 2003 تلاش بی‌نتیجه‌ای برای رسیدن به آن داشتند.»

  آخرین ویرایش: دوشنبه 18 اسفند 1393 ساعت 21 و 53 دقیقه و 22 ثانیه
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 3 1 2 3
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو