منوی اصلی
سنگر مجازی / مبارز بلاگ
مبارزه همچنان باقیست...
 • فرماندهی سنگر پنجشنبه 29 آبان 1393 ساعت 21 و 35 دقیقه و 34 ثانیه نظرات ()
  در شرایطی که مذاکرات هسته‌ای ایران و چشم‌انداز حصول توافق نهایی میان ایران و گروه ‌۱+ ۵، ‌مهم‌ترین نقطه تمرکز محافل تحلیلی بین‌المللی را شکل داده‌، نشانه‌ها حاکی از شکل‌گیری روند جدیدی از تحولات در منطقه خاورمیانه است که تحت هدایت عربستان، در راستای مقابله با افزایش نفوذ ایران در منطقه جهت‌دهی شده است.

  به گزارش «تابناک»، خبرگزاری «رویترز» در مطلبی به تحلیل اقدام اخیر سه کشور عربستان، امارات و بحرین در بازگرداندن سفرای خود به قطر پرداخته و می‌نویسد، کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در تلاشند ضمن ترمیم شکاف‌های ایجاد شده میان خود، اتحاد سابق خویش را احیا کرده و بیش از هر چیز، موازنه‌ای در مقابل ایران برقرار کنند.

  عربستان سعودی، امارات و بحرین، در جریان جلسه‌ای در روز یکشنبه، با بازگرداندن سفرای خود به قطر موافقت کردند. در همین حال، تصویری از شیخ تمیم، امیر جوان قطر منتشر شده که وی را در حال بوسیدن سر ملک عبدالله، پادشاه سعودی در جریان نشست سران کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس نشان می‌دهد. تحلیلگران و دیپلمات‌ها می‌گویند، روند جاری بهبود روابط میان این کشور‌ها، بنا بر تصمیم ملک عبدالله بوده است.

  عربستان، امارات و بحرین، سفرای خود را در ماه مارس از قطر فراخوانده بودند. در آن زمان، دلیل این اقدام، پایبند نبودن قطر به توافق‌نامه عدم مداخله کشورهای عربی در امور یکدیگر و همچنین حمایت این کشور از اخوان‌المسلمین عنوان شد که از سوی بسیاری از کشورهای عربی، یک تهدید بالقوه محسوب می‌شود.

  مقامات عربی می‌گویند، چشم‌انداز بهبود روابط میان ایران و آمریکا ـ که مهم‌ترین متحد اعراب حاشیه خلیج فارس محسوب می‌شود ـ در پی حصول توافق هسته‌ای میان طرفین، همواره به عنوان یک دغدغه ثابت برای کشورهای عرب حاشیه خلیح فارس مطرح بوده است. با این حال، هرچند این عامل تأثیر مهمی در اقدامات مشترک آن‌ها دارد، ‌شاید دلیل فوری اقدام روز یکشنبه این سه کشور نبوده باشد.

  در حقیقت، دلیل فوری و اصلی این اقدام، نگرانی از این مسأله بوده که در صورت عدم تلاش برای بهبود روابط، ممکن است روند تلاش‌ها از کنترل خارج شده و حتی منجر به تحریم نشست آتی شورای همکاری خلیج فارس شود که میزبانی آن را قطر بر عهده دارد. چنین اقدامی می‌توانست حتی به فروپاشی ساختار شورای همکاری خلیج فارس منجر شود.

  در چهارچوب شورای همکاری خلیج فارس، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های فعلی اعضا، وضعیت نابسامان امنیتی و بی‌ثباتی در سرتاسر منطقه، از جنگ در سوریه و عراق گرفته تا آشوب در یمن و لیبی و بی‌ثباتی در مصر و لبنان است. نخست وزیر کویت اخیراً با اشاره به همین موضوع گفته بود، در صورت عدم اتحاد میان کشورهای عربی، این کشور‌ها «در مقابل توفان‌ها آسیب پذیر» خواهند بود.

  اما به هر حال، یکی از اهداف مهم کشورهای عربی منطقه از تلاش برای گردهمایی مجدد، مقابله با نفوذ ایران و به ویژه گسترش تشیع در منطقه است. یک منبع دپیلماتیک نزدیک مطلع از روند آشتی کشورهای عربی در این زمینه می‌گوید: «نگرانی درباره ایران و برنامه هسته‌ای این کشور، همواره وجود داشته و هرگز از میان نخواهد رفت».

  این موضوع به ویژه در شرایط کنونی که مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+ ۵ به مرحله حساسی رسیده و چشم‌انداز دستیابی به توافق نهایی جلوه‌گر شده، بیش از پیش اهمیت یافته است. سامی الفرج، مشاور امنیتی شورای همکاری خلیج فارس می‌گوید، حتی توافق‌نامه ژنو، با اینکه یک توافق مقدماتی بود، ‌سبب افزایش وجهه ایران شد. بر این اساس، کشورهای شورای همکاری باید مواضع خود را در مقابل ایران یکسان کنند و در این روند، زمان از اهمیت زیادی برخوردار است.

  با این حال و با وجود تلاش‌های اخیر شکل گرفته از سوی عربستان، تحلیلگران بر این باورند که توافق اخیر میان قطر و سه کشور عربی مذکور، ‌هیچ ضمانتی برای دوام ندارد و دلیل آن نیز عمق پیوندهای قطر با گروه‌هایی چون اخوان‌المسلمین و همچنین تلاش این کشور برای ایفای نقش بر‌تر در منطقه است. بر این اساس، به نظر می‌رسد در آینده باز هم باید شاهد اختلاف نظر‌ها و تنش‌هایی میان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بود.
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 29 آبان 1393 ساعت 21 و 40 دقیقه و 46 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر پنجشنبه 29 آبان 1393 ساعت 21 و 15 دقیقه و 56 ثانیه نظرات ()
  یک وبگاه تحلیلی طی مطلبی نوشت: عربستان سعودی بهای تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه و محاصره ایران، افغانستان ،عراق و دیگر کشورهای هدف را در سطح منطقه خواهد پرداخت.
  عربستان قصد تخریب و محاصره ایران را دارد
  به گزارش افکارنیوز، وبگاه تحلیلی آمریکایی «اوپد نیوز» طی تحلیلی به قلم «بروس کگنان» از تحلیلگران امور نظامی در زمینه خبر فروش ناوشکن «DDG-۵۱ » به عربستان سعودی نوشت: مقام‌های سعودی اعلام کرده‌اند که در پی ارتقاء سطح نیروی دریایی خود هستند و به همین دلیل در پی عقد قرارداد چند میلیارد دلاری با آمریکا هستند .

  «پاتریک دوار» معاون اجرایی شرکت «لاکهید مارتین» در نشست خبری خود اعلام داشت که مقام‌های سعودی در چند ماه آتی راجع به برنامه‌های خود در این زمینه اطلاعات جدیدی را برملا خواهند کرد.

  در ادامه این گزارش آمده است:با نگاه به نقشه جهان متوجه نیت عربستان خواهیم شد که پادشاهی عربستان سعودی قصد تخریب و محاصره ایران را دارد. این ناوشکن آمریکایی دارای سامانه دفاع موشکی ویژه بوده و به شدت به تصاویر نظامی ماهواره‌های آمریکایی متکی هستند . عربستان سعودی خود فاقد ماهواره‌های نظامی و یا سامانه فرماندهی زمینی هدایت موشک است بنابر این هرگونه تحرک آتی ناوشکن‌های عربستان سعودی تحت مراقبت سامانه ماهواره‌های نظامی آمریکا خواهد بود. به عبارت دیگر عربستان سعودی بهای تقویت حضور نظامی آمریکا در منطقه و محاصره ایران، افغانستان ،عراق و دیگر کشورهای هدف را در سطح منطقه خواهد پرداخت.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 27 آبان 1393 ساعت 22 و 06 دقیقه و 39 ثانیه نظرات ()  با وجود آنکه جمهوری اسلامی در ماجرای انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 و فتنه پس از آن تمام تلاش خود را به مار برد تا از ظرفیت های موجود برای رفع اتهام استفاده نماید اما هنوز هم سوالاتی برای عده ای باقی مانده است و با دیده تردید به آن روزها می نگرند.
  علی مطهری که تا کنون بارها و بارها اعتراض خود را به نحوه پاسخگویی به معترضان نتایج انتخابات ریاست جمهوری بیان کرده است، همچنان به طرح موضوعات خود می پردازد و اخیرا با نطقی در دفاع از دانش آشتیانی نامزد دولت برای وزارت علوم و ارسال یک نامه به آیت الله حائری شیرازی آن نکات را یادآور شده است.
  وی در نطق خود در مجلس، حساسیت نمایندگان بر مشارکت وزرای پیشنهادی در فتنه به عنوان خط قرمز را تقویت فتنه نامید و مدعی شد با این روند ممکن است این سوال برای مردم پیش بیاید که این چه فتنه‌ای است که بخشی از انقلابیون و بزرگان کشور طرفدار آن هستند، نکند این جریان بهره‌ای از حق داشته باشد.

  مطهری مجددا درباره انتخابات سال 88 ادعا نمود: تقلب از نظر شمارش آراء اتفاق نیفتاده اما مقادیر و مقدمات آرای آقای احمدی‌نژاد دچار خلاء است که باید بررسی شود.

  وی ادعا کرد وزرای پیشنهادی نه تنها ارتباطی با فتنه نداشته اند بلکه از آن برائت می جویند. این نوع سرپوش گذاشتن مطهری بر عملکرد غیرقابل قبول این افراد در حالی است که مدارک مستندی از قبیل فیلم، متن نامه و بیانیه و... از مشارکت این افراد در آشوب های فتنه 78 و88 وجود دارد که برخی از آنها در مجلس نیز ارائه شده است. همچنین هیچ کدام از وزرای پیشنهادی پست وزارت علوم به طور صریح و قاطع از فتنه و فتنه گران ابراز برائت نکرده اند.

  همچنین مطهری در نامه خود ضمن تشکر از آیت الله حائری شیرازی به دلیل ورود به مسائل حساس اجتماعی و سیاسی، فتنه 88 را معلول عوامل متعددی خوانده و شروع آن را تظاهراتی آرام نامید و گفت:

  «گرچه ممكن است كاندیداهای معترض به اصرار مردم سخنی گفته باشند - راه پیمایی آرام كردند كه البته در پایان آن و زمانی كه راه پیمایان متفرق می‌شدند اتفاق تلخی افتاد كه منجر به كشته شدن چند نفر شد. در این‌جا طرفین یكدیگر را متهم می‌كنند.»

  مطهری در قسمتی دیگر از این نامه به نقد دیدگاه آیت الله حائری پرداخت و تصریح کرد:

  «فرموده اید: "مسئله‌ای كه باید با حضور كارشناسان حل شود (شبهه تقلب) وقتی به مردم واگذار شود مصیبت بار خواهد بود." حرف درستی است اما وقتی به جای موكول كردن موضوع به نظر شورای نگهبان، اعلام جشن ملی می‌شود، به این معنی است كه مسئله تمام شده و نظر شورای نگهبان نیز معلوم است. پس معترضان به كجا پناه ببرند؟ در این شرایط، اعتراض آنها مسموع و فرمان عقل اجتماعی است»

  اگرچه که به همه شبهات مطرح شده در ارتباط با فتنه 88 پاسخ های جامعی ارائه شده است اما در این مجال چند نمونه از آنها را یادآور می شویم.
  آخرین ویرایش: سه شنبه 27 آبان 1393 ساعت 22 و 31 دقیقه و 28 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 27 آبان 1393 ساعت 18 و 30 دقیقه و 15 ثانیه نظرات ()
  داعش تصاویری از یک پهپاد که مدعی شده "مهاجر4" است، در سایت‌های اجتماعی منتشر کرده است.
  به گزارش سرویس بین‌‌الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از سایت دیلی بیست، داعش ادعا کرده توانسته‌ یکی از پهپاد‌های ایران را به دام بیندازند.

  این گروه بامداد امروز، عکس‌های این پهپاد را در رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده است.


  این گروه اعلام کرده است که پهپاد ایرانی را در استان دیاله عراق سرنگون کرده است.

  "کریستوفر هارمر" کارشناس "موسسه مطالعات جنگ" آمریکا در این زمینه گفت: فرض کنیم که پهپادی به دست داعش افتاده، اما آنها بدون داشتن تجهیزات لازم برای تعمیر و راه‌اندازی پهپاد، نمی‌توانند کاری کنند و فقط می‌توانند با آن عکس یادگاری بگیرند!

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 25 آبان 1393 ساعت 18 و 53 دقیقه و 23 ثانیه نظرات ()

  دولت به توافق نرسیدن را خطرناک می‌داند، «ایران» چند‌پاره است و در آن لجاجت و سرکشی حکومت می‌کند! و یک محاسبه غلط نظامی که در سمیناری خارجی بیان شد.
  خبرگزاری ایسنا به تازگی مصاحبه مبسوطی با احمد سلامتیان، از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و دبیر کل سازمان منحلّه مجاهدین انقلاب اسلامی انجام داده است.
  در بخشی از این گفت‌وگو به مفهومی با عنوان «خلق یک اتفاق تازه در میان اصلاح‌طلبان با موضوع رابطه آنها با حاکمیت» اشاره شده و سلامتیان هم با نام بردن از آقای خاتمی، پیرامون آن توضیحاتی داده است.

  در قسمت اشاره شده از گفت‌وگوی مذکور می‌خوانیم: 
  «(احمد سلامتیان) در ارزیابی خود از رابطه اصلاح‌طلبان با حاکمیت همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قرار است اتفاق تازه‌ای در این راستا در میان اصلاح‌طلبان خلق شود؟ گفت: وقتی صحبت از اصلاح‌طلب و اصلاح‌طلبان می‌شود ، به این معنی است که این طیف، نظام را قبول دارند ودر چارچوب آن فعالیت می‌کنند. این دسته بر این نکته توجه دارند که اشکالاتی که وجود دارد، را از طریق مسالمت‌آمیز و ارائه راه حل‌ها حل کنند؛ بنابراین اصلاح‌طلبان در چارچوب نظام و با نظام کار می‌کنند و همانطور که آقای خاتمی هم نشان داده تلاش می‌کنند رابطه‌شان با حاکمیت مستحکم‌تر شود تا از پتانسیلی که دارند بتوانند بیشتر در جهت سازندگی استفاده کنند»
   
  *دقیقاً و به ضرص قاطع نمی‌توان گفت که منظور ایسنا و توضیحات آقای سلامتیان پیرامون «خلق یک اتفاق تازه میان اصلاح‌طلبان با موضوع رابطه آنها با حاکمیت» چیست؟! اما بر اساس صحبت‌های چندی قبل آقای خاتمی مبنی بر «ضرورت حذف بدبینی‌های نظام نسبت به اصلاح‌طلبان» و همچنین اظهارات مدتی بعد وی مبنی بر «لزوم شناخت خط قرمز‌ها و اعلام مرزبندی هویتی توسط اعضای اردوگاه اصلاحات» و ایضاً صحبت‌های مؤکد یکی از چهره‌های مبرّز اصلاحات مبنی بر «عذرخواهی» و «جدّیت برای لحاظ شدن دغدغه‌های مقام معظم رهبری» به نظر می‌رسد که آن اتفاق تازه می‌تواند رخدادی شبیه به رأی دادن عذرخواهانه آقای خاتمی در انتخابات مجلس نهم باشد.
   
  رخدادی که نخستین منصه حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات پس از مدعاهای آنها در سال 88 و رخدادهای آن سال محسوب می‌شد اما اصلاح‌طلبان آنرا تحریم کردند و فقط آقای خاتمی بود که با انداختن رأی خود به صندوق در حاشیه شهر تهران، بعنوان لیدر اصلاحات تلاش کرد پیام‌های خاصی را با این کار خود القا کند.
   
  به سخن دیگر اینکه بر اساس شواهد گفته شده، آن اتفاق تازه و مطلوب احتمالاً مزاجی خواهد داشت مثل اینکه آقای خاتمی (به‌صورتی که قابل قبول برای نظام اسلامی نیز باشد) قصد خواهد کرد تا از زوایای مهمی از فتنه سال 88 (بویژه بحث تقلّب و اغتشاشات) ابراز عذرخواهی کند و از آنها تبرّی بجوید.
   
  صحبت‌های آقای سلامتیان نیز در تشریح مفهوم اشاره شده و در پاسخ به مفهوم مورد اشاره خبرنگار، به شدت کلی هستند اما فی‌الواقع می‌توان تأکیدات وی مبنی بر فعالیت اصلاح‌طلبان در چارچوب نظام و تلاش آقای خاتمی برای استحکام بخشی به رابطه با حاکمیت نظام،‌ را نوعی ایما و اشاره برای پیوستن به جریانات و چهره‌های موافق عذرخواهی آقای خاتمی ارزیابی کرد.
   
  گفتنیست که در همین رابطه و در اقتفای صحبت‌های مهم آقای خاتمی مبنی بر ضرورت حذف بدبینی‌های نظام نسبت به اصلاح‌طلبان، تنی چند از روزنامه‌نگاران جوان اصلاح‌طلب نیز در یادداشت‌ها و تحلیل‌های خود از مفاهیمی مثل «کنش‌های اعتمادافزا» و یا «کلیدی که قفل فعالیت‌های اصلاح‌طلبان را باز می‌کند» یاد کرده‌اند.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 25 آبان 1393 ساعت 19 و 25 دقیقه و 21 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 25 آبان 1393 ساعت 18 و 25 دقیقه و 44 ثانیه نظرات ()
  یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در حالی در سفری از پیش اعلام نشده به تهران می‌آید که تنها هشت روز از مهلت تعیین شده برای حصول توافق جامع هسته‌ای ‌مانده است. بن علوی دو روز پیش از این در فرودگاه مسقط و در جریان سوخت‌گیری هواپیمای وزیر خارجه آمریکا، دیداری یک ساعته و از پیش اعلام نشده با جان کری داشت.

  به گزارش «تابناک»، بن علوی ۶۹ ساله که تقریبا همه نیمه دوم عمر خود را وزیر خارجه سلطان‌نشین عمان بوده، در حالی به تهران می‌آید که تصور می‌رود، حامل پیام مهمی برای مقامات ایرانی در باره موضوع هسته‌ای باشد.

  برگزاری آخرین دور مذاکرات هسته‌ای در مسقط بین جان کری، ظریف و اشتون که بعد از آن با مذاکرات کار‌شناسی همراه شد، بنا به گفته برخی مقامات روس به مرحله‌ای رسیده ‌که توافق بر سر چهارچوب برداشته شدن تحریم‌ها تنها مسأله مهم باقی مانده در مذاکرات است، ولی آنچه کار‌شناسان از آن ‌به «ناخن خشکی» طرف آمریکایی یاد کرده و باعث واکنش نسبتا تند رئیس جمهور روحانی شد، احتمالا موضوع اصلی گزارش کری به اوباما در جریان سفر وی به پکن بوده است.

  فروکش کردن بحث‌های فنی ـ رسانه‌ای در‌باره موضوع غنی‌سازی و اشاره اخیر وزیر خارجه آمریکا به تبدیل شدن فتوای رهبری در موضوع هسته‌ای به سندی حقوقی گمانه‌ها درباره اینکه تحریم‌ها تنها مسأله مهم باقی مانده در مذاکرات است را تقویت کرده است.

  کری پس از سفر به پکن و در حالی که هارف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیش از آن بازگشت وی به مسقط را تکذیب کرده بود، بنا به دلیل اعلام شده سوخت‌گیری در فرودگاه مسقط، توقفی یک ساعته داشت که به گفت‌و‌گو با بن علوی اختصاص یافت.

  گفتنی است، سفر بن علوی به تهران می‌تواند آخرین نقش‌آفرینی همسایه ایران در روندی باشد که از ماه‌های پایانی دولت دهم و با میزبانی همسایه آرام ایران، محرمانه و بدون خبرسازی و حاشیه‌های رسانه‌ها آغاز شده بود. شاید بن علوی حامل پیامی باشد که آخرین گره‌های پرونده را هم باز کند!
  آخرین ویرایش: یکشنبه 25 آبان 1393 ساعت 18 و 53 دقیقه و 19 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر چهارشنبه 21 آبان 1393 ساعت 19 و 03 دقیقه و 32 ثانیه نظرات ()
  فرمانده نیروی هوافضای سپاه با بیان اینکه سکته ناقص آمریکایی‌ها با دیدن RQ 170 ایرانی کامل می‌شود، گفت: نمونه آمریکایی آن را چون غنیمت است، پس نمی‌دهیم، اما اگر تحریم‌های ایران علیه آمریکا برداشته شود شاید یک نمونه ایرانی را به آمریکا بدهیم!
  به گزارش حوزه دفاعی- امنیتی باشگاه خبرنگاران، سردار "امیرعلی حاجی‌زاده" با بیان اینکه سکته ناقص آمریکایی‌ها با دیدن RQ 170 ایرانی کامل می‌شود، اظهار داشت: نمونه آمریکایی آن را چون غنیمت است، پس نمی‌دهیم، اما اگر تحریم‌های ایران علیه آمریکا برداشته شود شاید یک نمونه ایرانی را به آمریکا بدهیم!

  سردار "امیرعلی حاجی‌زاده" فرمانده نیروی هوا فضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اعلام اینکه فیلم پرواز پهپاد RQ 170 ایرانی امروز(چهارشنبه) از سیمای جمهوری اسلامی پخش خواهد شد اظهار داشت: از زمان به غنیمت گرفتن هواپیمای RQ 170 آمریکایی تا زمان به پرواز درآمدن RQ 170 ایرانی کمتر از سه سال گذشت و در طی این مدت ده ها پروژه تعریف شد که یکی از آن پروژه ها ساخت و مهندسی معکوس هواپیمای RQ 170 بود.
   
  وی افزود: در زمینه ساخت RQ 170 ایرانی طراحی معکوس صورت گرفت . طراحی معکوس با مهندسی معکوس تفاوت دارد به این معنا که در ساخت RQ 170 ایرانی با استفاده از برخی زیرمجموعه ها و ایده های اصلی هواپیمای آمریکایی ایده های بومی نیز در فرایند تولید RQ 170 ایرانی بکار گرفته شد.
   
  سردار حاجی زاده در تشریح مشخصات و قابلیت‌های پهپاد RQ 170 خاطر نشان کرد: همانطور که متخصصان امر هوایی اطلاع دارند مجموعه بال بدنه و بخش عمودی و افقی هواپیما در یک بال خلاصه شده که از طبیعت الگو گرفته است و به همین دلیل میزان اصطکاک و مصرف سوخت آن نسبت به مورد مشابه بسیارکاهش پیدا کرده است.
   
  فرمانده نیروی هوا فضای سپاه رادار گریزی و پنهانکاری را از ویژگی های اصلی پهپاد آمریکایی دانست و افزود: این ویژگی ها باعث شده بود تا این هواپیمای بدون سرنشین نقش اول جاسوسی سازمان سیا را در منطقه ایفا کند که البته با به غنیمت گرفتن این هواپیما ضربه ای به پیکره آمریکایی ها وارد شده که به سادگی التیام پیدا نخواهد کرد.
   
  وی با اشاره به طراحی معکوس این پهپاد به دست توانمند متخصصان ایرانی و تاکید بر دست‌یابی به محموله‌ها اهمیت آن نسبت به خود هواپیما گفت: با به غنیمت گرفتن این هواپیما در واقع به قابلیت های پرنده در بخش جاسوسی و پنهانکاری و اطلاعاتی که در آن انباشته شده بود و نیز روش هایی که آمریکایی ها برای جاسوسی داشتند دست پیدا کردیم.
   
  وی با تشریح مختصات و قابلیت‌های پهپاد RQ 170 ایرانی عنوان کرد: هواپیما ها از بدنه، بال عمودی و بال افقی و بال اصلی تشکیل شده اند ولی در این نوع هواپیما همه این چهار جزء در بال خلاصه شده اند و این به کاهش وزن کمک می کند و با کاهش سرعت واماندگی و مصرف سوخت ، مداومت پرواز را افزایش داده و کمک می کند این هواپیما ماموریت های خود را نسبت به هواپیماهای هم اندازه خود و یا در مقایسه با هواپیما های سنتی که بال افقی، عمودی و دمی دارند بهتر اجرا کند.
   
  فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در تبیین نوع کاربری و مأموریت‌های پهپاد RQ 170 ایرانی بیان داشت: اولین نمونه‌های ساخته شده این هواپیما رزمی است و با توجه به نوع موتور جت، موتور پیستونی، در اندازه‌های مختلف در بخش‌های مراقبت، شناسایی و رزمی و انواع و اقسام مأموریت‌های مرتبط مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، البته این امکان توسط متخصصین فراهم شده تا نمونه‌های دیگر این هواپیما نیز ساخته شود.
   
  سردار حاجی‌زاده زمان ماموریتی شدن این هواپیما را سه ماهه چهارم سال جاری عنوان کرد و گفت: تا پایان سال برنامه داریم حداقل 4 فروند از این نمونه ها را بومی و وارد ماموریت هم بشویم، ولی اجرای ماموریت های انبوه از سال آینده آغاز خواهد شد.
   
  فرمانده نیروی هوا فضای سپاه در پایان در خصوص نامگذاری پهپاد RQ 170 ایرانی اظهار داشت: نامگذاری RQ 170 ایرانی را به مردم عزیز کشورمان واگذار می کنیم و از طریقی که اعلام خواهد شد از آنها کمک خواهیم گرفت.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر چهارشنبه 21 آبان 1393 ساعت 18 و 51 دقیقه و 54 ثانیه نظرات ()
  وزیر اطلاعات گفت: در روزهای عزاداری ماه محرم امسال افرادی قصد بمب‌گذاری در شهر قم را داشتند که قبل از هر اقدامی، دستگیر شدند.
  به گزارش حوزه دفاعی- امنیتی باشگاه خبرنگاران، حجت‌الاسلام و المسلمین "سید محمود علوی" در نشست شورای اداری استان همدان اظهار داشت: در روزهای عزاداری ماه محرم امسال افرادی قصد بمب‌گذاری در شهر قم را داشتند که قبل از هراقدامی، دستگیر شدند.

  وی افزود: با اشراف اطلاعاتی، عوامل این برنامه پلید، شناسایی و قبل از کوچک‌ترین تحرکی همه عوامل آن دستگیر شدند.
   
  حجت‌الاسلام و المسلمین "علوی" تصریح کرد: هر از چند گاهی دشمنان توطئه هایی را علیه ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی طراحی می‌کنند که نیروهای اطلاعاتی کشور موفق به کشف و خنثی‌سازی آن‌ها می‌شوند.
   
  وی گفت: در روز قدس امسال نیز چند برنامه انفجار انتحاری با جلیقه در چند مرکز استان کشورمان شناسایی و کشف شد.
   
  وزیر اطلاعات خاطرنشان کرد: هیچ حرکتی از سوی دشمنان از چشمان تیزبین و نگاه نافذ وزارت اطلاعات خارج نیست.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 21 آبان 1393 ساعت 19 و 03 دقیقه و 30 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 20 آبان 1393 ساعت 19 و 02 دقیقه و 17 ثانیه نظرات ()

  به دنبال انتشار اخباری مبنی بر هدف قرار گرفتن ابوبکر بغدادی، سرکرده داعش در حملات هوایی اخیر ائتلاف به رهبری امریکا، شبکه امریکایی سی ان ان با انتشار گزارشی تحلیلی از یکی از معاونان و سخنگوی بغدادی به عنوان جانشینان احتمالی یاد کرده است.

  ابوبكر بغدادی، سركرده داعشبه گزارش آخرین نیوز به نقل از العالم، سایت «سی ان ان» با اشاره به انتشار اخبار درباره هدف گرفتن سرکرده گروهک داعش در روزهای اخیر، به بررسی سناریوهای احتمالی برای سرکردگی این گروهک تروریستی در صورت حذف البغدادی پرداخته و اظهار می دارد که شورای این گروهک نیز اختیارات فراوانی از جمله برکناری بغدادی را داراست.

  اگرچه گروهک داعش هیچ گونه بیانیه ای یا موضعی را درباره هدف قرار گرفتن بغدادی منتشر نکرده است، اما شمار زیادی از مقامات عراقی، این امر را به عنوان دستاوردی برای خودشان ذکر کرده اند.

  شبکه سی ان ان در گزارش خود، در ابتدا با اشاره به اینکه نباید انتظار داشت که در صورت مرگ یا حذف شدن البغدادی، داعش دچار فروپاشی شود، به نقل از "جیمز اسپایدر مارکس" ژنرال بازنشسته آمریکایی می گوید: این گروه تحول پیدا خواهد کرد و سرکردگان جدیدی پیدا خواهند شد.

  این کارشناس امریکایی بر این باور است که کادر رهبری داعش از ارتش صدام ریشه گرفته است و آنها رهبرانی به شدت آموزش دیده و حرفه ای هستند.

  همچنین "لورن اسکوایرز" پژوهشگر مؤسسه مطالعات جنگ می گوید: داعش احتمالاً یک خط مشخص جانشینی دارد. این گروه همچون یک سازمان بوروکراتیک با کرسی رهبری مشخص است. خواه خود بغدادی این خط جانشینی را مشخص کرده و یا مجلس شورا، چنین امری را تدارک دیده باشد.

  در این میان باید در نظر داشت که بغدادی دارای دو معاون و یک سخنگو است که احتمال جانشینی یکی از معاونان و پس از وی سخنگوی داعش فراوان است.

  بغدادی کابینه‌ای از مشاوران و همچنین دو معاون ارشد دارد: ابومسلم ترکمانی که بر فعالیت‌های داعش در عراق نظارت می‌کند و ابوعلی انباری که مسئولیت عملیات در سوریه را بر عهده دارد. هر دو این افراد، در زمان صدام از جمله افسران ارتش عراق بوده‌اند.

  پیتر نیومن، استاد کالج کینگ می‌گوید: این افراد که پیشتر در ارتش صدام خدمت کرده‌اند، به شدت خشن هستند. علاوه بر این، آن‌ها از انضباط و توانایی نظامی نیز برخوردارند.

  تحلیلگران معتقدند در صورت مرگ یا کنار گذاشته شدن بغدادی، الترکمانی بختی قوی برای رهبری داعش دارد.

  فرد دیگری که ممکن است رهبری داعش را بر عهده بگیرد، محمد العدنانی، سخنگوی ارشد این گروه است.

  تحلیلگران می‌گویند، برخی از معاونین البغدادی و همچنین سخنگوی ارشد داعش، زمانی در «کمپ بوکا»، اردوگاهی که تحت نظارت آمریکایی‌ها بود، در زندان بوده‌اند. خود البغدادی نیز چهار سال در اردوگاه مذکور زندانی بوده است.

  در صورتی که البغدادی زنده باشد، یک گروه هست که می‌تواند وی را بدون استفاده از حملات هوایی و خشونت کنار بزند. مجلس شورا، در حقیقت نهاد نظارتی داعش به شمار می‌رود. این شورا نه تنها وظیفه اطمینان یافتن از پایبندی فرمانداران به اصول داعش را بر عهده دارد، بلکه می‌تواند وی را از مقام خود برکنار کند.

  جاسمین اوپرمن، پژوهشگر کنسرسیوم پژوهش و تحلیل تروریسم می‌گوید: شورای داعش، این حق را دارد که در صورت عدم پایبندی بغدادی به استانداردهای داعش، وی را برکنار کند. اگرچه این اتفاق احتمالاً هرگز نخواهد افتاد؛ اما همین که چنین امکانی هست، از اهمیت این مجلس حکایت دارد. وی می‌گوید، اقدامات داعش در گردن زدن گروگان‌های غربی خود، یعنی جیمز فولی، استیون ساتلاف و دیوید هاینس تحت نظارت مجلس شورا انجام گرفته است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 20 آبان 1393 ساعت 18 و 41 دقیقه و 07 ثانیه نظرات ()

  به گزارش جام نیوز به نقل از فارس، «لئونید ساوین» تحلیلگر برجسته روس با بیان اینکه تغییرات اخیر در قیمت جهانی نفت مدیریت‌شده و هدفمند است، می‌گوید ایران، روسیه و دیگر کشورهایی که هدف این جنگ نفتی قرار گرفته‌اند، باید بلوکی متحد تشکیل دهند.

   

  در دو ماه اخیر کاهش مداوم قیمت نفت در بازارهای جهانی همزمان با افزایش شدید تولید نفت عربستان سعودی و ایالات متحده، بسیاری را به این جمع‌بندی رسانده که ریاض و واشنگتن در تلاشند تا با تغییر تصنعی قیمت‌ها و با دیدی برآمده از فضای جنگ سرد، ایران و روسیه را به عنوان دو تولید‌کننده عمده نفت، تحت فشار قرار دهند.

   

  «توماس فریدمن» تحلیلگر برجسته نیویورک‌تایمز وضعیت کنونی را «جنگ پمپ‌ها» خوانده در یادداشت اخیرش نوشته است که آمریکا و عربستان تلاش می‌کنند که سناریویی که زمانی برای مقابله با شوروی سابق اجرا شد، بار دیگر تکرار کنند.

   

  در همین رابطه مصاحبه‌ای داشتم با «لئونید ساوین» تحلیلگر سیاسی برجسته روس و عضو مرکز تحقیقات محافظه‌کاری دانشگاه مسکو که می‌گوید کشورهایی که هدف جنگ نفتی اخیر قرار گرفته‌اند، باید به مرور بلوکی را برای مقاومت در برابر چنین جریاناتی تشکیل دهند.

   

  آقای ساوین که عضو جنبش اوراسیا و سردبیر سایت تحلیلی «ژئوپلیتیکا» نیز هست، عدم وابستگی به دلار و حرکت به سمت سیستم‌های مالی مستقل نظیر بانک «بریکس» از جمله راهکارهای مقاومت در برابر جریانات کنونی می‌داند.

   

  وی در مورد روابط ایران و عربستان هم گفت ریاض به دلیل آنکه خود را کشوری منحصر به فرد در منطقه می‌داند و با توجه به ملاحظات ژئوپلیتیکی، همواره ایران را رقیب خود دانسته و نمی‌تواند حضور کشوری قدرتمند آن سوی آب‌های خلیج فارس را تحمل کند.

   

  در ادامه مشروح این مصاحبه آمده است:

  * با توجه به کاهش اخیر قیمت‌ها در بازارهای جهانی نفت، بسیاری از تحلیلگران از جمله توماس فریدمن روزنامه نیویورک تایمز، این مسئله را یک روند مشابه دوران جنگ سرد از سوی عربستان علیه ایران و روسیه می‌دانند. آیا شما با این تحلیل موافق هستند؟

   

  ساوین: بله، اینطور به نظر می‌رسد که این اقدامی است که عمدا با هدف فشار به روسیه و ایران و همچنین ونزوئلا صورت گرفته است. مسئله اصلی وابستگی زیاد تولیدکنندگان نفت به سیستمی است که در دهه ۱۹۷۰ از سوی ایالات متحده برای مبادله نفت با دلار شکل گرفت. اما این وضعیت نمی‌تواند برای مدت زیادی ادامه پیدا کند، چراکه خود پادشاهی‌های منطقه خلیج فارس هم خواهان بروز بی‌ثباتی در واحد پولی و ذخایر ارزی خود نیستند. با این وجود، ذخایر ارزی روسیه آنقدر زیاد است که می‌تواند تا ماه‌ها با موفقیت در برابر این «بحران» مقاومت کند. از سوی دیگر، ما کاهش وابستگی به دلار را آغاز کرده‌ایم و به دنبال آن هستیم که معاملات بیشتری را با واحد پولی خود انجام دهیم. به مرور و گام به گام، کشور ما و دیگر قدرت‌های بزرگ نظیر چین، برزیل، هند و همچنین قدرت‌های در حال ظهور نظیر ایران و ونزوئلا به سمت سیستم‌های بازرگانی و مالی مناسبت‌تر حرکت خواهند کرد. فکر می‌‌کنم بانک «بریکس» (بلوک متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) با چارچوب فعالیت‌ ضدغربی-ضدلیبرالی خود می‌تواند قطبی مهم در این زمینه به شمار آید.

   

   

  * چرا این تغییرات همزمان با رخدادهایی چون اعتراضات در یمن، مذاکرات هسته‌ای و درگیری‌های اوکراین رخ داده است؟

  ساوین: همانطوری که گفتم، این وضعیت کاملا مدیریت‌شده است. کافی است نگاهی بیاندازید و ببینید که چه کسی بازارهای سرمایه را کنترل می‌کند و اینکه این بازارها در کجا واقع شده است. آن وقت است که متوجه که این احتمالا ناشی از اقدامات ائتلافی از تشکیلات سیاسی ایالات متحده، بانکداران بزرگ و شبکه‌های چندملیتی سرمایه‌داری است. به طور خلاصه، واشنگتن به دنبال ادامه تسلط خود بر جهان است و در این مسیر، جنگ؛ درگیری‌های اجتماعی و ایجاد بحران‌های اقتصادی ابزارهای خوبی برای نیل به این هدف هستند.

   

   

  * ایران و روسیه چه کاری می‌توانند برای مقابله با این جنگ نفتی انجام دهند؟ آیا این کاهش قیمت، به تغییر سیاست‌های ایران و روسیه منجر می‌شود؟

  ساوین: فکر می‌کنم کشورهای ما باید شروع به همکاری‌های فشرده کنند، آن هم نه فقط در بحث تثبیت بازار نفت، بلکه در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی، صنعت، بازرگانی و غیره. پیش از این چندین سند همکاری به امضای طرفین رسیده است. سفر اخیر «نیکلای پاتروشف» رئیس شورای امنیت ملی روسیه به جمهوری اسلامی ایران هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بود. ما در حال حاضر در زمینه همکاری‌های امنیتی توافقنامه‌ای داریم که بر محیط ژئواستراتژیک دو کشور اثر خواهد گذاشت. تبادل اطلاعات محرمانه و حساس میان طرفین، تنها مربوط به تروریست‌هایی نیست که شست‌وشوی مغزی شده‌اند، بلکه می‌تواند مربوط به موساد و سیا باشد که پشت آن‌ها قرار دارند. جنگ‌های دوران معاصر یک ویژگی مشخص دارند، و آن هم اینکه اقدامات خرابکارانه در همه سطوح، از دیپلماتیک گرفته تا اطلاعاتی، نظامی، بازرگانی، اقتصادی، فرهنگی و مذهبی در جریان بوده و با یکدیگر مرتبط هستند. تنها راه مبارزه با این جنگ‌های شبکه‌ای، این است که ما هم چنین شبکه‌هایی داشته باشیم و این اتفاقی است که اکنون در حال شکل‌گیری است.

   

   

  * من همین‌طور می‌خواهم در مورد روابط ایران و عربستان سعودی سوال بپرسم. هفته گذشته، وزیر خارجه عربستان به شدت ایران را مورد انتقاد قرار داد، این در حالی است که تهران اخیرا پالس‌های مثبت زیادی به ریاض فرستاده است. ارزیابی شما از چشم‌انداز روابط دو کشور چیست؟

   

  ساوین: عربستان سعودی ایران را رقیب خود می‌داند. ممکن است که این رقابت از منظر درگیری نظامی نباشد، بلکه بیشتر از دید قدرت ژئوپلیتیکی در منطقه. ایران در سال‌های اخیر با حمایت اقلیت‌های شیعی در کشورهای منطقه خلیج فارس، عملکرد بسیار موفقی داشته است. در مقابل، بسیاری از طرح‌های عربستان با شکست مواجه شده است. ما همچنین باید این مسئله را مد نظر داشته باشیم که خاندان سعودی حاصل دیپلماسی بریتانیا است و به همین جهت ریاض به صورتی نهادینه، احساس برتری و تفوض در منطقه دارد، که یکی از دلایل آن هم کنترل شهر مکه است. اصلی‌ترین شریک سیاسی ریاض هم کشوری است (آمریکا) که به شدت احساس استثنایی بودن دارد. بنابراین آن‌ها علاقه‌ای ندارند که یک مرکز قدرت نیرومند در آن سوی خلیج فارس وجود داشته باشد. به همین جهت اقدامات آن‌ها برای مقابله با ایران، ادامه خواهد یافت.

   

   

  * سوالی هم در مورد مسائل داخلی عربستان سعودی دارم. همانطور که احتمالا در جریان هستید، دادگاهی در عربستان، اخیرا شیخ نمر النمر روحانی منتقد برجسته حکومت این کشور را به اعدام محکوم کرده است. انگیزه عربستان برای صدور چنین حکمی چیست و این امر چه تبعاتی می‌تواند برای حکام این کشور داشته باشد؟

   

  ساوین: دلیل این امر این است که او یک روحانی برجسته مسلمان و یک شیعه است. رژیم عربستان سعودی به شدت از هرگونه اعتراض در کشور هراسان است و اعتراضات را با سرکوب‌های خشونت‌آمیز پاسخ می‌دهد. متأسفانه سیاست استانداردهای دوگانه که از سوی ایالات متحده و شرکای این کشور در پیش گرفته شده، موجب شده تا حتی جامعه مدنی داخل آمریکا نیز نتوانند کاری در این زمینه انجام دهند.

   

   

  * در پایان می‌خواهم در مورد روابط میان ایران و روسیه سوال بپرسم. تحکیم روابط دو کشور، چه اثرات راهبردی می‌تواند داشته باشد؟

  ساوین: ایران و روسیه از لحاظ جغرافیایی دو مرکز قدرت مهم به شمار می‌آیند. شکل‌گیری محوری از شمال به جنوب می‌تواند موجب تغییرات زیادی در کل منطقه اوراسیا شود. مسیرهای جدید انتقال انرژی و کالا می‌تواند کشورهای اروپایی را به خاورمیانه و آسیا مرکزی مرتبط کند. همچنین سنت‌هایی که ما داریم، یکی از بهترین سنن در جهان است و توانسته‌ایم آن‌ها را از اثرات مخرب نئولیبرالیسم حفظ کنیم. هر دوی ما فرهنگ‌های راهبردی منحصر به فردی داریم که می‌توان آن‌ها را در چارچوب عدالت و شکوفایی برای همه، تشریح کرد.

   

   

  ما گام به گام در حال آغاز همکاری در زمینه‌های متعدد هستیم. روسیه اکنون به واسطه تحریم‌ها درس‌های مهمی گرفته و اطمینان دارم که دیگر هرگز از هیچ تحریم ضدایرانی‌ای حمایت نخواهد کرد. ما در عین حال باید توان دیپلماسی عمومی خود را ارتقا دهیم. فاصله میان دو کشور چندان زیاد نیست و تعامل میان گروه‌های مختلف دو کشور در چارچوب فعالیت‌های فرهنگی، هنری، علمی و تحصیلی می‌تواند پایه‌ای قدرتمند برای ارتقا روابط در سال‌های آینده باشد. اثر کل یک مجموعه بزرگتر از مجموع اثر اجزای تشکیل‌دهنده آن است (هم‌افزایی)، بنابراین ما باید مجموعه‌ای گسترده از تعاملات دوجانبه را شکل دهیم.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 20 آبان 1393 ساعت 18 و 38 دقیقه و 51 ثانیه نظرات ()

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، روزنامه البناء در تحلیلی از "خالد عبود" دبیر مجلس الشعب سوریه نوشت: «آمریکا در منطقه با اشتباهات محاسبه ای شدیدی مواجه شده است و استراتژی این کشور در منطقه به بن بست رسیده است. در این راستا ایران توانست از اوضاع آشفته منطقه به شکل ویژه ای بهره برداری کند و قدرت خود را به رخ آمریکا بکشد. آمریکا در سایه این اوضاع از لحاظ سیاسی و امنیتی به ایران فشار آورده تا بلکه بتواند این کشور را از صحنه سیاسی منطقه تا حدی دور کند. مقامات آمریکا با مشغله درست کردن برای ایران سعی دارند این کشور را به امتیازدهی وادارکنند ولی مقامات ایران با دقت این جریان را زیر نظر دارند.»

   

  این روزنامه لبنانی در ادامه نوشت: «ایران سیاست مشغله درست کردن آمریکا را به شکل راهبردی مدیریت کرده و از آن بهره برداری می کند. ایران در تلاش است تا مشغولیت های این چند سال در پرونده هسته ای را به سود خود و همپیمانان منطقه ای سازماندهی کند و اوضاع منطقه را در راستای تحقق اهداف خود پیش ببرد. آمریکا فکر می کند می تواند از طریق پرونده هسته ای، ایران را برای عقب نشینی از برخی مسائل منطقه متقاعد کند؛ حال آنکه ایران از موضوع هسته ای یک اهرم فشار برای آمریکا و حامیانش در منطقه به وجود آورده است و اهدافی را محقق کرده که با بمب اتم هم کسی نمی تواند آنها را محقق نماید. مقامات ایران به واسطه پرونده هسته ای در حال مانور هستند و همپیمانانشان را نیز در این مانور شرکت خواهند داد.»

  آخرین ویرایش: سه شنبه 20 آبان 1393 ساعت 18 و 41 دقیقه و 05 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 20 آبان 1393 ساعت 18 و 35 دقیقه و 58 ثانیه نظرات ()
  منابع یمنی از درگیری میان حوثیها و القاعده در فرودگاه صنعا و استان البیضا خبر دادند.
  به گزارش مشرق، منابع یمنی از وقوع درگیریهای خونین میان حوثیها و نیروهای امنیتی یمن در فرودگاه صنعا خبر دادند.

  این در حالی است که شماری در این درگیریها کشته و زخمی شدند.

  الیوم السابع نیز با انتشار خبری از توقف این درگیریها طی ساعات اخیر خبر داد.

  این در حالی است که انصار الله یمن اعلام کرد که این درگیریها میان حوثیها و تروریستهای القاعده بوده است نه با نیروهای امنیتی یمنی.

  گروه تروریستی انصارالشریعه وابسته به القاعده در یمن نیز با انتشار بیانیه ای از کشته شدن 30 نفر از حوثیها در جریان درگیریهای اخیر میان حوثیها و تروریستها در شهر رداع در استان البیضاء خبر داد.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 20 آبان 1393 ساعت 18 و 31 دقیقه و 00 ثانیه نظرات ()
  خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک مدعی شد: ایران برای پنجمین‌بار از ورود یک بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خاک کشورش ممانعت به عمل آورده است.
  به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری رویترز، ایران تأکید دارد که حق دارد درباره دسترسی افراد به خاک کشورش تصمیم‌گیری کند و تاکنون به دیگر کارکنان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور انجام تحقیقات‌شان درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران اجازه ورود داده است.

  منابع دیپلماتیک گفتند که این مقام آژانس پیش از این در 2 نوامبر اجازه ورود به ایران را نیافته بود. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون اطلاعاتی درباره این شخص، نام و ملیت وی ارائه نداده است.

  آژانس ماه گذشته اعلام کرد ایران برای یکی از اعضای هیأت بازدیدکننده آژانس از تهران ویزا صادر نکرده است و این چهارمین باری است که این فرد اجازه ورود به ایران را نمی‌یابد.

  این دیپلمات‌ها بر این باورند که این مقام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک آمریکایی و کارشناس سلاح‌های هسته‌ای است.

  به گزارش رویترز، کشورهای عضو آژانس حق دارند از ورود بازرسان آژانس که توسط این نهاد سازمان ملل معرفی می‌شوند جلوگیری کنند و ایران پیش از این چندین بار از ورود این کارکنان آژانس که از کشورهای غربی شامل آمریکا بوده‌اند ممانعت کرده است.

  درز اطلاعات هسته‌ای ایران به رسانه‌های خارجی یکی از موضوعاتی است که همواره مورد انتقاد مقامات ایرانی بوده است. هم‌چنین کشورهای عضو غیرمتعهدها پیش از این به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره حفظ اطلاعات هسته‌ای کشورها هشدار داده‌اند.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 20 آبان 1393 ساعت 18 و 26 دقیقه و 17 ثانیه نظرات ()
  شبکه سی‌ان‌ان با اشاره به اینکه سردار قاسم سلیمانی برای آمریکایی‌ها مردی اسرارآمیز از کشوری رقیب است، تاکید کرد از نگاه تحلیلگران آمریکایی این ژنرال ایرانی استراتژیستی عملگراست.

  به گزارش مشرق، تلویزیون سی‌ان‌ان آمریکا در گزارشی با اشاره به نقش سردار قاسم سلیمانی در مبارزه با داعش و پیروزی اخیر نیروهای ارتش عراقی و گروه‌های مردمی تاکید کرد که این پیروزی و عکس‌های منتشر شده از سردار ایرانی نشان دهنده نقش فزاینده ایران در عراق است.

  سی‌ان‌ان افزود: گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده از سردار سلیمانی در نبرد با داعش تصویر اسطوره‌‌ای از وی را تقویت کرده است.

  این شبکه تلویزیونی آمریکایی با اشاره به اینکه کار آمریکا در عراق برای مبارزه با تروریسم پس از خروج از این کشور دشوار شده است تصریح کرد که نقش سلیمانی در عراق و سوریه باعث شده تا وی برای واشنگتن اهمیت پیدا کند.

  گزارشگر تلویزیون سی‌ان‌ان در این باره افزود: واشنگتن تا الان در مورد نقش سلیمانی در عراق ساکت بوده اما این نشان می‌دهد که اگر آمریکا روابط خود با ایران را بهبود ببخشد می‌تواند از چه منافعی بهره‌مند شود.

  این شبکه در ادامه با اشاره به اینکه سردار قاسم سلیمانی برای آمریکایی‌ها مردی اسرار آمیز از کشوری رقیب است، تاکید کرد که از نگاه تحلیلگران آمریکایی این ژنرال ایرانی استراتژیستی عملگراست.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 20 آبان 1393 ساعت 18 و 24 دقیقه و 15 ثانیه نظرات ()
  یک روزنامه چاپ انگلیس نوشت : فرصت بازگشت به راه حل سیاسی برای بحران سوریه با تاکید اسد بر آمادگی برای بررسی طرح دی مستورا برای پایان دادن به درگیری ها در حلب، بسیار پررنگ شده است.

  به گزارش پایگاه خبری العالم و به نقل از روزنامه رای الیوم، بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در صفحه رسمی خود بر روی فیس بوک در یادادشتی افزود: طرح دی میستورا که با هدف بازگرداندن امنیت به حلب مطرح گردیده، شایسته بررسی است.

  این روزنامه چاپ لندن با اشاره به دیدار اخیر " بشار اسد " و " استفان دی میستورا " می افزاید: با توجه به اظهارات مثبت رئیس جمهوری سوریه در قبال ماموریت نماینده سازمان ملل متحد، آمادگی سوریه برای همکاری با این ماموریت و صاحب آن، بسیار بیشتر از نمایندگان پیشین نظیر اخضر ابراهیمی است و چه بسا علت این امر آن است که آقای دی مستورا اشتباه ابراهیمی را در زمینه درخواست تشکیل دولت انتقالی با اختیارات کامل، تکرار نکرده است.

  رای الیوم می نویسد: حتی اگر بگوییم دی مستورا نزد مقام های سوری از مقبولیت بیشتری برخوردار است بازهم مبالغه نکرده ایم زیرا وی عنوان نمایندگی اتحادیه عرب را مانند ابراهیمی با خود یدک نمی کشد؛ این درحالی است که اتحادیه عرب عضویت سوریه را در این اتحادیه لغو کرد و "نبیل العربی" دبیرکل این اتحادیه نیز مواضع برخی کشورهای حوزه خلیج فارس نظیر عربستان و قطر در قبال سوریه را در پیش گرفت.

  از سوی دیگر نماینده سازمان ملل در امور سوریه در هر دو دیدار خود با  بشار اسد (یک بار ماه سپتامبر گذشته و بار دیگر دو روز پیش)، بر ضرورت مقابله با گروه های تروریستی و در پیش گرفتن راه حل های جامع سیاسی برای پایان دادن به بحران سوریه، تاکید کرده است و این همان زبانی است که مقامات سوری آن را می پسندند زیرا هم هماهنگ با ادبیات مقامات سوری بوده و هم تاکیدی است بر این مساله که سوریه از جانب گروه های تروریستی برخوردار از حمایت طرف های خارجی، با توطئه مواجه است و چاره ای جز همکاری بین المللی برای مقابله با این پدیده و نابودی آن وجود ندارد.

  رای الیوم خاطرنشان می کند که شاید خوش بینی زیادی در خصوص استقبال بشار اسد از طرح نماینده جدید سازمان ملل متحد و مفاد آن، زود هنگام باشد زیرا این طرح هنوز در ابتدای راه است و بشار اسد تنها گفته است که مفاد آن را بررسی خواهد کرد و به صراحت نگفته است که آن را خواهد پذیرفت و از سوی دیگر بررسی این طرح ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد.

  این روزنامه در ادامه می افزاید: نکته مهم دیگری که در این خصوص باید در نظر گرفته شود موضع گروه های مسلح در قبال این طرح است؛ آیا آنها این طرح را می پذیرند؟، آیا در صورت پذیرفتن طرح، آتش بس را که مهم ترین بند این طرح است، اجرا خواهند کرد؟

  در این گزارش تاکید شده که تردید داریم که گروه های مسلح در حلب آماده برقراری آتش بس باشند و حتی اگر برخی گروه ها این طرح را بپذیرند باز هم گروه های دیگری هستند که ممکن است به این طرح پایبند نباشند زیرا گروه های مسلح فراوانی در حلب و دیگر شهرهای سوریه علیه نظام این کشور می جنگند.

  این گزارش در پایان تاکید می کند که برقراری آتش بس در حلب، گامی بسیار مهم برای توقف خونریزی و اجازه دادن به ارسال کمک های انسانی و غذایی برای شهروندانی است که از محاصره و خونریزی طولانی مدت رنج می برند و بی تردید موفقیت این گام، مقدمه ای برای تکرار آن در سایر شهرهای سوریه است.

  از سوی دیگر طرح برقراری آتش بس در حلب از پیشنهاد رجب طیب اردوغان رئیس جمهور سوریه مبنی بر ایجاد مناطق حائل با حمایت آمریکا که موجب تثبیت دخالت غربی در سوریه می شود، مقبولیت بیشتری دارد.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 5 1 2 3 4 5
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو