منوی اصلی
سنگر مجازی / مبارز بلاگ
مبارزه همچنان باقیست...
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 25 فروردین 1394 ساعت 17 و 40 دقیقه و 02 ثانیه نظرات ()

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، تصمیم ناگهانی پوتین برای لغو ممنوعیت فروش سامانه موشکی دفاعی اس 300 به ایران، انعکاس گسترده ای در رسانه های غربی داشته است.

   

   

  خبرگزاری رویترز (Reuters) گزارشی را زیر عنوان "روسیه راه را برای تحویل موشک هایش به ایران باز کرده و مبادله نفت دربرابر کالا را با این کشور آغاز می کند" تنظیم کرده و از گسترش همکاری های تهران-مسکو خبر داد.

   

   

  رویترز نوشت: روسیه، روز دوشنبه راه را برای تحویل سیستم موشکی پیشرفته خود به ایران هموار و مبادله نفت دربرابر کالا با این کشور را آغاز کرد.

  این خبرگزاری انگلیسی می افزاید: این اقدام نشان می دهد که مسکو احتمالا در مسابقه بهره برداری از لغو نهایی تحریم های تهران پیشتاز خواهد بود.

   

   

  نشریه آمریکایی بلومبرگ (Bloomberg) نیز در گزارشی زیر عنوان "روسیه تحریم فروش موشک به ایران را لغو کرد" نوشت: روسیه تحریم تحویل سیستم موشکی اس 300 به ایران را لغو کرد و این تصمیم موجب اعتراض آمریکا و اسرائیل شده است.

   

   

  دیلی بیست (Dailybeast)، دیگر رسانه آمریکایی در این باره می نویسد: موشک های پوتین می توانند حمله آمریکا به ایران را تقریبا غیر ممکن سازند.

  در این گزارش به تلاش های دولت آمریکا طی سالیان اخیر برای جلوگیری از تحویل سامانه موشک اس 300 به ایران اشاره و تاکید شده، تصمیم اخیر پوتین این تلاش ها را ناکام گذاشت.

   

   

  میل اند گاردین (Mail & Guardian) نیز در این باره می نویسد: پوتین مجوز تحویل سیستم موشکی به ایران را صادر کرد.

   

  براساس این گزارش، درشرایطی که اقتصاد روسیه از تحریم های غرب رنج می برد، فروش اس 300 به ایران می تواند کمک قابل توجهی به مسکو کرده و موجب تقویت روابط دو کشور شود.

  روسیه امیدوار است درصورت نهایی شدن توافق هسته ای بین ایران و 1+5، به منافع اقتصادی و تجاری دست یافته و تعامل خود با ایران را افزایش دهد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 25 فروردین 1394 ساعت 17 و 39 دقیقه و 37 ثانیه نظرات ()


  به گزارش افکارنیوز، در حوزه نظامی، وقتی در میان تجهیزات و تسلیحات ایرانی، نام صیاد به میان می‌آید، ناخودآگاه، ذهن‌ها به سوی سلاح تک تیرانداز دقیقی می‌رود که کالیبرش 12.7 و برد آن بیش از 1500 متر است، که این روزها نمونه دوم آن نیز عملیاتی شده است، اما صیاد فقط سلاح تک‌تیرانداز نیست.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 20 و 47 دقیقه و 27 ثانیه نظرات ()  صبح دیروز آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در همایش «بانوی انقلاب» که به منظور تجلیل از مقام و خدمات همسر مرحومه حضرت امام(ره) برپا شده بود، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آن بانوی پرهیزگار به مسائلی بیرون از موضوع همایش اشاره داشتند که هر چند قلم زدن به انتقاد از اظهارات ایشان خوشایند نیست ولی از آنجا که پای ارزش‌های انقلاب در میان است، عبور بی‌تفاوت از کنار آنچه گفته‌اند نیز بایسته به نظر نمی‌رسد:

  1- آقای هاشمی می‌فرمایند: «در سال 84 یک موی بدنم راضی نبود کاندیدا شوم. چرا که دولت آقای خاتمی بود و من گفتم نمی‌آیم، همسر امام مرا خواست و به من گفت: امام این انقلاب را به دست شماها سپردند. آیا شما می‌دانید اینها چه کسانی هستند؟ همین صحبت‌های همسر امام سبب شد من قبول کنم و پذیرفتم.» درباره این بخش از اظهارات ایشان پرسش‌هایی هست؛
  الف: چرا جناب هاشمی رفسنجانی در نقل خاطرات و مسائل گذشته به درگذشتگان استناد می‌کنند که پی بردن به صحت و سقم آن نیازمند دسترسی به آنان است  و این دسترسی امکان‌پذیر نیست؟ آقای هاشمی پیش‌از این هم از قول حضرت امام(ره) نقل کرده بودند که آن بزرگوار مخالف شعار مرگ بر آمریکا بوده‌اند! که البته آثار مکتوب و مضبوط حضرت امام (ره) با آنچه آقای هاشمی به آن حضرت نسبت داده‌اند کاملا مغایر و متضاد است. در اظهارات دیروز هم  سخنانی را به  همسر امام نسبت داده‌اند که مراجعه و پرس و جو از آن مرحومه نیز امکان‌پذیر نمی‌باشد!
  ب: فرموده‌اند همسر امام(ره) به ایشان گفته‌اند: «حضرت امام(ره) این انقلاب را به دست شماها سپردند. آیا شما می‌دانید اینها چه کسانی هستند؟ همین صحبت همسر امام سبب شد من قبول کردم و پذیرفتم.» به یقین آقای هاشمی اطلاع دارند که در انتخابات ریاست جمهوری سال 84 علاوه بر آقای هاشمی، آقایان علی لاریجانی، محسن رضایی، مهدی کروبی، مصطفی معین، محمدباقر قالیباف، محمود احمدی‌نژاد و محسن مهرعلیزاده نامزد بودند. و جای این سؤال است که آیا همسر مرحومه امام(ره) هیچیک از نامزدهای یاد‌شده را لایق ریاست جمهوری نمی‌دانستند؟! و  با بیان «آیا شما می‌دانید اینها چه کسانی هستند»؟! آنان را تحقیر کرده‌اند؟! این برخورد از سوی بانوی، پرهیزگاری نظیر همسر حضرت امام(ره) باور کردنی نیست.
  ج: با توجه به اینکه آقای هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال 84 موفق به کسب آراء مردم نشده و از رقیب خود شکست خورده بود، پیشنهاد منتسب به همسر حضرت امام(ره) را چگونه باید تفسیر کرد؟ آیا مقصود همسر امام راحل(ره) از توصیه به نامزدی آقای هاشمی در انتخابات 84 این بوده است که ناکامی ایشان در کسب آراء مردم را به نمایش بگذارند؟! این برداشت که با بخش دیگر توصیه همسر امام به آقای هاشمی مغایرت دارد. آنجا که به نقل از آن مرحومه آورده‌اند؛ «امام این انقلاب را به دست شماها سپردند»!
  2- آقای رفسنجانی در سخنان دیروز خود، نقل قول غیرقابل قبول دیگری نیز به حضرت امام(ره) نسبت داده و گفته‌اند؛ «امام به این نتیجه رسید که باید تا قبل از خودشان جنگ را تمام کنند. البته گفتند جام زهر را نوشیدم. اما دو سه ماه پس از جنگ به خود من گفتند که جام زهر برای من شیرین شد»! در این باره گفتنی است که؛
  الف: این روزها برخی از پژوهشگران تاریخ معاصر با استناد به رخدادها و اسناد سال‌های پایانی جنگ و پذیرش قطعنامه 598 از سوی امام(ره)، نتیجه می‌گیرند که جناب هاشمی رفسنجانی در زمینه‌سازی برای پذیرش قطعنامه و به تعبیر حضرت امام «نوشیدن جام زهر» نقش ویژه و مؤثری داشته است. که بدون قضاوت درباره آن و با اعتقاد به اینکه همه تصمیم‌های حضرت امام(ره) ریشه الهی داشته و با مصلحت‌اندیشی برای اسلام و انقلاب  اتخاذ شده بود. به نظر می‌رسد آقای هاشمی با انتساب این جمله به امام راحل که «دو سه‌ماه پس از جنگ به خود من گفتند جام زهر برای من شیرین شد»! در پی رفع اتهام از خود بوده‌اند.
  ب: سخن مورد اشاره آقای هاشمی در متن و محتوای خود این مضمون را نیز القاء می‌کند که اگرچه پذیرش قطعنامه برای امام راحل(ره) به منزله نوشیدن جام زهر بوده است ولی تلاش آقای هاشمی در زمینه‌سازی برای پذیرش آن- بخوانید جام زهر- از دوراندیشی و درایت بیشتر ایشان نسبت به حضرت امام(ره) حکایت می‌کند! و حاکی از آن است که حضرت امام(ره) چند ماه بعد از نوشیدن جام زهر به درایت آقای هاشمی پی برده و - به قول ایشان- متوجه شیرینی و حلاوت آن شده‌اند!
  ج: و اما؛ نگران کننده‌تر از دو نکته یاد شده آن که؛ این روزها یک جریان سیاسی نه چندان ناشناخته، اصرار دارد و به دهها زبان و بیان، برای مردم و نظام اسلامی در تقابل با آمریکا نسخه تسلیم می‌پیچد و این توهم را در شیپور فریب می‌دمد که برخورداری از آینده روشن و از جمله گشایش اقتصادی فقط در گرو تن دادن به خواسته‌های آمریکا و متحدانش است! و توصیه می‌کند که در چالش هسته‌ای چاره‌ای جز کوتاه آمدن و دست کشیدن از این فناوری نیست و یا در منطقه نیز نباید با حمایت از جنبش‌های مقاومت آمریکا و اسرائیل و رژیم‌های دست نشانده را در مقابل خود داشته باشیم! که درباره ذلت‌آور بودن این دیدگاه و سرانجام فاجعه‌آمیز آن، یعنی تبدیل ایران اسلامی به کشوری فقیر و ضعیف و بی‌آینده، گزارش‌های مستندی داشته‌ایم و نیازی به تکرار آن نیست اما، جریان مورد اشاره در پاسخ به این پرسش که چرا باید به ذلت در مقابل دشمنان خونریز و غارتگر تن بدهیم؟  اعلام می‌کند که این کوتاه آمدن در مقابل دشمن و تن دادن به خواسته‌های آمریکا و متحدانش چیزی شبیه نوشیدن جام زهر از سوی امام(ره) است که چاره‌ای جز آن نیست!
  با توجه به دیدگاه مورد اشاره آیا این توهم در ذهن مخاطبان شکل نمی‌گیرد که آقای هاشمی -خدای نخواسته- قصد دارد نتیجه کوتاه آمدن در مقابل دشمن را «شیرین» معرفی کند؟! بگذریم از این واقعیت که اساسا مقایسه پذیرش قطعنامه با تن دادن به ذلت در برابر دشمن قیاس مع‌الفارق است. آیا حضرت امام(ره) بعد از پذیرش قطعنامه از مقابله با آمریکا و متحدانش دست کشیدند؟! یا با صراحت و اصرار بیشتری بر آن تأکید ورزیدند؟! و...
  3- آقای هاشمی می‌گوید؛ «آدم‌های خشکه مقدس، جاهل و نادان نیز هستند که معتقدند امروز همه مصیبت این است که چند زن بدحجاب در خیابان باشد. بله این مصیبت است و این زنها باید حداقل حجاب اسلامی را داشته باشند اما، مسئله این است که بقیه مسائل مانند زندان‌ها، ظلم‌ها،‌سرکوب‌ها و حق‌هایی که از مردم ضایع می‌شود چه می‌شود؟» در این باره نیز گفتنی است؛
  الف: بدیهی است که به قول ایشان، خانم‌ها باید حداقل حجاب اسلامی را داشته باشند و باز هم به قول ایشان، بدحجابی فقط یکی از مشکلات است. ولی چه کسی این مسئله را اصلی‌ترین مشکل قلمداد کرده است؟!  و اما،  باید از آقای هاشمی پرسید آیا حضرتعالی نبودید که روز 12 اردیبهشت 65 در خطبه نماز جمعه تهران، پیشنهاد می‌کردید خانم‌های بدحجاب باید به اردوگاه‌های بازسازی منتقل بشوند و فرموده بودید این خانم‌ها باید خودشان در اردوگاه‌ها کار کنند و مخارج خویش را تأمین کنند زیرا اکثرا از قشر مرفه هستند و با پول‌های بادآورده که خودشان یا شوهرانشان دزدیده‌اند زندگی می‌کنند و...!!
  جناب هاشمی! حالا یک‌بار دیگر سخنان دیروزتان را مرور بفرمائید!
  ب: در حالی که دشمنان بیرونی با تحریف واقعیات، جمهوری اسلامی را به حق‌کشی و سرکوب و ظلم به مردم و زندانیان متهم می‌کنند! آقای هاشمی بر این توهمات و فضاسازی‌های کاذب، تاکید می‌ورزد و البته حتی یک نمونه نیز برای ادعاهای خود ارائه نمی‌کند.
  ج: فرموده‌اند مسائل زندان‌ها، ظلم‌ها سرکوب‌ها و حق‌هایی که از مردم ضایع می‌شود چه می‌شود؟ که با عرض پوزش باید گفت؛ آیا دریافت رشوه‌های چندین میلیون دلاری از شرکت‌های نفتی بیگانه برای حراج بیت‌المال و به نفع بیگانگان ظلم به ملت نیست؟ آیا درخواست از بیگانگان برای افزایش تحریم‌ها علیه ایران، پایمال کردن حق ملت نیست؟ آیا همراهی با مثلث آمریکا و اسرائیل و انگلیس  در فتنه 88 و دمیدن در اتهام تقلب، همسویی با دشمنان و ضایع کردن حق ملت نیست؟! اگر موارد یاد شده مصداق، ظلم و حق‌کشی و... نیست، پس چیست؟! و باید پرسید؛ بازداشت و رسیدگی به جرایم یاد شده ظلم و حق‌کشی است یا نادیده گرفتن آن؟!
  و بالاخره یاد آن روزها به خیر که مواضع و عملکرد انقلابی آقای هاشمی‌رفسنجانی و حضور پرشور ایشان در جبهه‌ها و... خشم دشمنان ایران اسلامی و رضایت توده‌های مردم پاکباخته را در پی داشت. امید آن که اردوگاه پیشین خود را ترک نکند.

  حسین شریعتمداری
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 20 و 39 دقیقه و 31 ثانیه نظرات ()  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی دیروز در سخنانی در همایش بانوی انقلاب در خصوص پذیرش قطعنامه توسط حضرت امام(ره) و توصیف جام زهر روایت تازه‌ای را مطرح کرد و گفت:«امام(ره) به این نتیجه رسید که باید تا قبل از خودشان جنگ را تمام کند البته گفتند جام زهر را نوشیدم اما دو سه ماه پس از جنگ به خود من گفتند که جام زهر برای من شیرین شد».
  فارس برای روشن شدن صحت و سقم ادعای «آیت‌الله»، تنها به بازخوانی گوشه‌ای از تاریخ در آن مقطع حساس زمانی با ترتیب توالی زمان می‌پردازد، این در حالی است که هم در پیام تاریخی امام خمینی(ره) در پذیرش قطعنامه و هم در خاطرات مرحوم سید احمد آقا خمینی به عنوان اعّز اشخاص نزد حضرت امام و نزدیک‌ترین فرد به ایشان صحت چنین ادعایی تایید نمی‌شود:

  *پیام تاریخی امام خمینی در 29 تیر 1367 در مورد پذیرش قطعنامه:

  «..... در مورد قبول قطعنامه که حقیقتاً مسئله بسیار تلخ و ناگواری برای همه و خصوصاً برای من بود، این است که من تا چند روز قبل معتقد به همان شیوه دفاع و مواضع اعلام شده در جنگ بودم و مصلحت نظام و کشور و انقلاب را در اجرای آن می‌دیدم؛ ولی به واسطه حوادث و عواملی که از ذکر آن فعلًا خودداری می‌کنم، و به امید خداوند در آینده روشن خواهد شد و با توجه به نظر تمامی کارشناسان سیاسی و نظامی سطح بالای کشور، که من به تعهد و دلسوزی و صداقت آنان اعتماد دارم، با قبول قطعنامه و آتش‌بس موافقت نمودم... خداوندا، این دفتر و کتاب شهادت را همچنان به روی مشتاقان باز، و ما را هم از وصول به آن محروم مکن. خداوندا، کشور ما و ملت ما هنوز در آغاز راه مبارزه‌اند و نیازمند به مشعل شهادت؛ تو خود این چراغ پر فروغ را حافظ و نگهبان باش. خوشا به حال شما ملت! خوشا به حال شما زنان و مردان! خوشا به حال جانبازان و اسرا و مفقودین و خانواده‌های معظم شهدا! و بدا به حال من که هنوز مانده‌ام و جام زهرآلود قبول قطعنامه را سر کشیده‌ام، و در برابر عظمت و فداکاری این ملت بزرگ احساس شرمساری می‌کنم...

  صحیفه امام ج 1 صفحه 24

  * 7 آبان 67 و پنج ماه پس از قبول قطعنامه :

  تذکر به اعضای دفتر برای لغو دیدارها و سخنرانیها

  «توجه داشته باشید که باید دور سخن گفتن مرا ولو یک جمله دعا خط بکشید مجاری تنفس من بیمار است، و حالا هم که جنگ در کار نیست، زحمت به من ندهید از اینکه مثلاً خانواده شهدا و امثال آن بیایند و من دستی تکان دهم، مضایقه ندارم»

  صحیفه امام ، ج 21 ، ص 171

  *تلخ‌ترین خاطره عمر امام به روایت  مرحوم سید احمد خمینی

  «شما روحیه امام را در نظر بگیرید چه روحیه عزیزی است، وقتی در معادلات به این نتیجه رسیدند که باید (قطعنامه ) را قبول کنند گفتند: من جام زهر قطعنامه را می نوشم. من کنار امام بودم، امام مرتب مشتشان را می زدند روی پایشان، می گفتند: آ، آ. برای اینکه تلویزیون ما داشت رزمندگان را نشان می داد، صحنه های جنگ را نشان می داد؛ اما امام با آن روحیه آمده بودند (قطعنامه ) را قبول کرده بودند.و در آن نامه ای که امام (قطعنامه ) را نوشته بودند فرمودند: خانواده شهدا، خانواده اسراء، من تا به حال جنگیدم و در جنگ عقیده ام این بود که به نفع شماست؛ امروز این عقیده را ندارم و قطعنامه 598 را قبول می کنم.

  *بعد از پذیرش قطعنامه 598 چند روز امام درست نمی توانستند راه بروند

  خدا می داند بر خانه امام چه گذشت هیچکس جرئت نمی کرد خانه امام برود پیش امام برود. بعد از پذیرش قطعنامه 598 چند روز امام درست نمی توانستند راه بروند. همه اش می گفتند: خدایا شکرت ما راضی هستیم به رضای تو.

  *بعد از پذیرش قطعنامه امام دیگر در جماران سخنرانی نکردند

  شما فرزندان امام روحیه امام را بهتر از هر کس دیگر می دانید. بعد از (قطعنامه ) امام دیگر سخنرانی نکردند. دیگر برای سخنرانی به حسینیه جماران نیامدند، تا مریض شدند و به بیمارستان رفتند. یک پسر بچه ای من دارم، کوچک است نامش علی است؛ با او خیلی مانوس بودند. آن روزهای آخر، این بچه ای که بیش از سه سالش نبود می خواست خدمت امام برود. امام از اینکه ساعات آخر را می خواست با خدای خودش راز و نیاز کند، به مادر این بچه گفت:ما اصلا نخوابیده و همه اش نماز خوانده و بعد پیغام داد برای مردم، که مردم شما شهید دادید، شما اسیر دادید، شما مجروح و معلول دادید از خدا بخواهید که مرا قبول کند.

  تلخ‌ترین خاطره‌ای که از امام به یاد دارم پذیرش قطعنامه و شیرین‌ترین خاطره فتح خرمشهر است.

  مجموعه آثار یادگار امام(جلد 1)

  سردار غلامعلی رشید نیز در سخنانی عنوان می‌کند: «مرحوم سید احمد خمینی در یکی از سخنرانی‌های خود اعلام کردند که پس از پذیرش قطعنامه 598 و حمله مجدد عراق به ایران و اعزام خیل بی شمار نیروهای مردمی به جبهه، امام فرمودند اگر می‌دانستم مردم این گونه به جبهه می‌آیند، قطعنامه را قبول نمی‌کردم.»

  *بعد از قطعنامه دیگر خنده بر لب امام ندیدم

  «حاج عیسی(خادم امام خمینی) می‌گفت که امام تا دو روز بعد از پذیرش قطعنامه چیزی نخوردند و وقتی بعد از دو روز وارد اتاق شدم امام من را در بغل گرفت و یک ساعت گریه کرد و گفت حاج عیسی! شهدا به مقامی که بخواهند می‌رسند، جانبازان اجرشان را می‌گیرند، اسرا هم برمی‌گردند. اما من چه کار کنم؟»

  مرحوم حجت الاسلام محمدرضا توسلی از مسئولان دفتر امام خمینی نیز در این رابطه می‌گوید: «بعد از آنکه امام(ره) قطعنامه را پذیرفتند و گفتند جام زهر را نوشیدم من دیگر خنده بر لب ایشان ندیدم.»
  آخرین ویرایش: دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 20 و 46 دقیقه و 46 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 20 و 39 دقیقه و 06 ثانیه نظرات ()
  یکی از شاهزاده‌های سعودی که از فرماندهان ارشد ارتش عربستان هم بود در حمله خمپاره‌ای ارتش یمن کشته شد.
  به گزارش جهان به نقل از فارس، منابع رسانه‌ای گزارش دادند که یکی از فرماندهان ارشد ارتش عربستان سعودی در حمله خمپاره‌ای دو روز قبل به یک پاسگاه در نزدیک مرز یمن کشته شده است.

  براساس گزارش لحج نیوز یمن، فهد بن ترکی بن عبدالعزیز در حین بازدید از پاسگاه مرز بود که این منطقه هدف حملات خمپاره‌ای قرار گرفت و وی همراهنش کشته شدند.

  درحالی که دولت عربستان خبر مرگ ۳ همراه فهد بن ترکی را اعلام کرد ولی تاکنون درباره کشته شدن شاهزاده سعودی خبری رسمی از سوی مقامات ریاض منتشر نشده است.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 20 و 17 دقیقه و 42 ثانیه نظرات ()

  در حالی که رهبر ایران بسیاری از خواسته های خود را از نرمش قهرمانانه می خواهد و این روشی بوده است که امام حسن در سال هفتم هجری انجام داده، رهبر ایران اشاراتی هم به روی دیگر تاریخ؛ یعنی امام حسین و موضوع کربلا دارد.

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، خبرگزاری "رویترز" (Reuters) در مقاله ای با عنوان "امام دیرینه ایران در قلب توافق هسته‌ای است" نوشت: «وقتی جواد ظریف در دوم آوریل به نوعی به پذیرش توافق هسته ای ایران اشاره کرد، به نوعی از نرمشی که رهبر ایران در این باره نشان داده، تشکر کرد.»

   

  رویترز در این مقاله نوشته است: «پس از گذشت دو سال از مذاکرات هسته ای میان آمریکا و متحدانش با ایران، ظریف اکنون از آیت الله خامنه ای تشکر می‌کند؛ زیرا رهبر ایران روز پنجشنبه تاکید کرد که باید تحریم ها در زمان امضای توافق برداشته شوند و از آنجا که رهبر ایران حرف آخر را در برنامه هسته ای ایران می زند، این اتفاق باید بیفتد.

   

  برخی بر این باورند که تشکر وزیر امور خارجه ایران بعد از پیش نویس توافق هسته ای به این خاطر بوده است که نشان دهد، رهبر ایران از توافق و دیپلماسی حمایت می کند و طرفدار آن است.»

    این خبرگزاری با اشاره به تذکرات رهبر انقلاب به بدعهدی آمریکایی‌ها آورده است: «رهبر عالی ایران در سال های اخیر، واکنش های زیادی نسبت به مذاکرات داشته، ولی مخالفت روشنی با دیپلماسی مفید و توافق خوب از خود نشان نداده است. وی پارامترهایی را در زمان مذاکرات اعلام کرده و دائما تیم مذاکرات را از حیله و نیرگ غرب برحذر داشته است.»

    رویترز در ادامه نوشت: «اکنون که کلمه "نرمش قهرمانانه" دائما تکرار می شود، باید گفت رهبر ایران در سن سی سالگی کتاب صلح امام حسن -دومین امام شیعیان- را به فارسی ترجمه کرده است. در این کتاب اشاراتی به صلح پیشوای دوم شیعیان با مخالف زمان خود اشاره شده است.

  رهبر ایران اکنون داستان مذاکرات را به تاریخ اوایل اسلام شبیه می داند و دائما تصمیمات خود را برگرفته از آموزه های اسلام و تکرار دستورات امامان شیعیان معرفی می کند.»

  به نوشته رویترز، ظریف نیز که می بیند که رهبر ایران با صلح و مذاکرات مخالفتی ندارد دائما مقامات ایران را به انجام مذاکرات تشویق می کند.

  رویترز در تبیین دو مسیر در تاریخ شیعه افزود: «بیانات رهبر عالی ایران نشان دهنده دو مسیر اصلی شیعه است که یکی توافق و صلح و دیگری شهادت است که هر دو مورد در آموزه های مکتب تشیع تعریف شده است.»

    رویترز در ادامه با اشاره به ظهور اسلام و دین رسول مکرم اسلام و امامان و زندگی و سیره امام حسن و امام حسین علیهم السلام اشاره می کند و حوادث آن را تشریح می کند. رویترز بعد از آن به "ولایت فقیه" و نایب پیامبر امامان معصوم اشاره می کند که "با پیدایش انقلاب اسلامی، ولایت فقیه توسط آیت الله خمینی رهبر جمهوری اسلامی ایران، جان تازه ای گرفت."

    «شخصیت کاریزمای آقای خمینی و مهارت سیاسی که وی داشت با عالمان شیعه در نجف متفاوت بود و وی همچنان مخالفانی در بین علما دارد و بسیاری از علمای وقت مخالف قدرت سیاسی روحانیون بودند.»

    ادامه مقاله رویترز به نفوذ انقلاب ایران و رهبری امام خمینی در جهان اشاره دارد: «انقلاب ایران باعث شد که این کشور به عنوان قدرت بزرگ شیعی به جهان معرفی شود. شهر قم در دهه 1980 جای نجف را گرفت و بسیاری از علما از دست صدام فرار کردند و به قم آمدند.

  با سیاست هایی که رهبر ایران پیاده کرده بود، تشیع به بسیاری از قسمت های جهان شیوع پیدا کرد و بعد از این بود که شیعه در بسیاری از نقاط جهان دیده شد.

  نفوذ معنوی ایران بعد از فوت آقای خمینی به یکباره کاهش یافت ولی رهبر بعدی یعنی آیت الله خامنه ای نیز به سرعت توانست نفوذ ایران و شیعه را افزایش دهد و در برخی مواضع نفوذ او حتی بیشتر از زمان آقای خمینی شد.»

    «اکنون با نزدیک شدن به زمان امضای توافق هسته ای باید دید که رهبر عالی ایران از امضای آن سر باز می زند یا نه؟

  البته باید گفت این سوال در حالی که است رهبر ایران از نرمش قهرمانانه خواسته های خود را دنبال می کند و این روشی بوده است که امام حسن در سال هفتم هجری انجام داد، [همچنانکه] رهبر ایران اشاراتی هم به روی دیگر تاریخ؛ یعنی امام حسین و موضوع کربلا دارد.»

    رویترز در پایان نوشت: «در گذشته رهبر ایران صلح امام حسن را به عنوان صلح تحمیلی بیان می کرد و بر این باور است که حکومت ایران آن را نخواهد پذیرفت. او با قاطعیت بیان می کند که نه آمریکا و نه هیچ کشوری نمی تواند صلح تحمیلی را بر ایران وارد کند و اگر دشمن به کشورش فشار آورد، دوباره حادثه کربلا تکرار می شود. این نشان می دهد که کشور آقای خامنه ای می تواند گزینه امام حسین و شهادت را نیز انتخاب کند.»

  آخرین ویرایش: دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 20 و 22 دقیقه و 51 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 20 و 14 دقیقه و 47 ثانیه نظرات ()
  وزیر کشور پاکستان، انتقاد امارات از اعلام بی طرفی پارلمان این کشور در حملات عربستان به یمن را تمسخر آمیز دانست.
  به گزارش مشرق، "نزار علی خان" در بیانیه ای اعلام کرد: این انتقاد نه تنها تمسخر آمیز است، بلکه باید لحظه ای فکر کرد که یک وزیر اماراتی بخواهد پاکستان را تهدید کند.

  وی افزود: اظهارات وزیر اماراتی، نقض آشکار همه اصول دیپلماتیکی است که در روابط بین کشورها حاکم است.

  پارلمان پاکستان جمعه گذشته اعلام کرد که با درخواست عربستان برای اعزام نیروهای ارتش، کشتی و جنگنده به عربستان برای جنگ علیه یمن، مخالفت است.

  "انور قرقاش" وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه در اظهاراتی گستاخانه، تصمیم پاکستان برای اتخاذ موضعی بی طرفانه در جنگ علیه یمن را "خطرناک و دور از انتظار" دانست.

  قرقاش در صفحه تویتر خود از پاکستان خواست در خصوص روابط خود با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، موضعی آشکار اتخاذ کند، زیرا "مواضع متناقض در این مسأله سرنوشت ساز (تجاوز به یمن)، بسیار گران تمام خواهد شد."

  با این حال به نظر می‌آید که پاکستان و امارات سعی دارند که بحران سیاسی به وجود آمده را از طریق روابط اقتصادی دوجانبه حل کنند؛ به صورتیکه وزیر اقتصاد امارات امروز (دوشنبه) با سفیر پاکستان دیدار و در خصوص راه های افزایش همکاری‌ها و ارتقای روابط اقتصادی دو کشور گفتگو کرد.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 20 و 05 دقیقه و 16 ثانیه نظرات ()
  وزارت حج عربستان اعلام کرد که سهمیه حج عمره برای ایرانیان تغییر نخواهد کرد و به روال گذشته باقی خواهد ماند.
  واکنش عربستان به تعلیق حج/اتهام دوباره عربستان به ایران
  به گزارش افکارنیوز، وزارت حج عربستان اعلام کرد که برنامه حج عمره برای ایرانیان طبق برنامه وجود دارد و هیچ تغییراتی در آن ایجاد نشده است.

  پایگاه خبری «عربی ۲۴»، به نقل از سازمان هواپیمایی عربستان گزارش داد که هواپیمای حجاج ایرانی که در عربستان اجازه فرود نداشته به دلیل نبود مجوز به کشور بازگردانده شده است.

  روزنامه «مکه»، نیز با گزارش این خبر ایران را به شایعه پراکنی رسانه‌ای متهم کرد و مدعی شد که سازمان حج این کشور هیچ تبعیضی در زمینه صدور مجوزهای سهمیه‌های حج قائل نمی‌شود.


  این روزنامه در گفت‌وگو با «انور عشقی» رئیس مرکز تحقیقات سیاسی خاورمیانه اعلام کرد که پیش از این نیز یک هواپیمای سودانی به دلیل نداشتن مجوز با وجود حضور «عمر البشیر» رئیس جمهور سودان در آن از ورود به عربستان منع شده بود.

  وی همچنین افزود: انتظار نداریم مقامات ایرانی از این حادثه سوء استفاده کنند و به شایعه پراکنی علیه عربستان بپردازند.

  از سوی دیگر در پی بی حرمتی مأموران پلیس عربستان به دو جوان ایرانی در فرودگاه جده، «علی جنتی» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد که اعزام عمره مفرده به عربستان متوقف شده است و پروازهابه حالت تعلیق در آمده است.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 20 و 03 دقیقه و 49 ثانیه نظرات ()
  همزمان با نزدیک شدن به موعد برگزاری نشست نمایندگان کنگره برای استماع توضیحات وزیر خارجه آمریکا در مورد چارچوب توافق لوزان،‌ جنگ لفظی مقامات اسرائیل و آمریکایی علیه یکدیگر تشدید شده است.
  جنگ لفظی واشنگتن و تل‌آویو بر سر ایران
  به گزارش افکارنیوز، نشریه صهیونیستی جروزالم‌پست در گزارشی از درگیری شدید نتانیاهو و اوباما بر سر مذاکرات هسته‌ای با ایران خبر داد. به نوشته این نشریه، نتانیاهو روز گذشته هشدار داد که حمایت آمریکا از امتیازات واگذار شده به ایران خطرناک است. این سخنان در حالی بیان شد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سخنانی گفته بود که اسرائیل سرگذشتی سرشار از رفتار مخالفت‌آمیز نسبت به راه‌حل دیپلماتیک در قبال برنامه هسته‌ای تهران دارد.

  نتانیاهو نیز در واکنش به موضع، ادعا کرد: "ما نباید به ایران، مهمترین حامی تروریسم جهانی، اجازه دهیم که مسیر آسانی به سوی دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای که کل جهان را تهدید خواهد کرد، داشته باشد."

  نبرد کلمات بین واشنگتن و تل‌آویو همزمان با موعد جلسه توجیهی روز سه‌شنبه جان کری با نمایندگان کنگره تشدید شده است. پس از اعلام چارچوب توافقی که در لوزان حاصل شد، این اولین جلسه ادای توضیح از سوی مقامات دولت آمریکا به اعضای کنگره است.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 20 و 02 دقیقه و 18 ثانیه نظرات ()
  تحلیلگر مصری ایران هراسی را طرحی هدفمند از سوی غرب خواند و به کشورهای عربی توصیه کرد: اگر به دنبال راه‌حل نهایی برای بحران سوریه و یمن هستید، گفت‌وگو با ایران را آغاز کنید.
  برای حل بحران سوریه و یمن با ایران گفتگو کنید
  به گزارش افکارنیوز، روزنامه الاهرام در مقاله‌ای به قلم «سعید اللاوندی» تحلیلگر و کارشناس مرکز مطالعات راهبردی الاهرام با عنوان «شیطان جلوه دادن ایران به نفع کیست!» از تلاش عامدانه آمریکا برای شیطان جلوه دادن ایران و ایران هراسی در منطقه خاورمیانه و شکاف بین ایران و اعراب به شدت انتقاد کرده است.
  وی با اشاره به اظهارات اخیر اوباما و کری در راستای شیطان جلوه دادن ایران و هدف آشکار و نهان آنها برای شعله ور ساختن عمدی آتش اختلاف بین ایران و اعراب، از رویکرد متناقض و دوگانه آمریکا در به رسمیت شناختن حق انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای ایران و در عین حال تلاش عامدانه برای ایجاد شکاف بین ایران و اعراب به شدت انتقاد کرده است.

  نویسنده با اشاره به تلاش لابی کارخانجات اسلحه سازی در آمریکا برای جنگ افروزی در منطقه و خارج کردن بازار فروش تسلیحات از کسادی و تلاش برای به راه انداختن جنگ علیه ایران از سوی اعراب به نیابت از آمریکا، از عدم درس گرفتن از تجارب تاریخی مثل عراق و سوریه و تکرار آن برای بار سوم در یمن ابراز تاسف کرده است.

  اللاوندی در ادامه به تلاش آمریکا برای شعله ور کردن آتش جنگ در منطقه خاورمیانه با طرح ادعاهای زشت علیه ایران و آتش افروزی بین کشورهای حوزه خلیج فارس و ایران به همان شیوه عراق برای نابودی نه تنها ایران بلکه همه کشورهای خلیج فارس اشاره کرده و اعراب را به شنیدن صدای عقل و حکمت فراخوانده و می‌نویسد: ما مواجه با دروغ گویی بزرگترین کشور جهان هستیم که رئیس جمهور آن اوباما پنج سال پیش به دانشگاه قاهره آمد و تنها یک حرف زد و گفت ایران کشور اسلامی بزرگی است، کشور بزرگ خاورمیانه‌ای که باید در تجدید ساختار منطقه نقش داشته باشد. ما در مقابل دو وجه متناقض از آمریکا قرار داریم، ولی آن را فراموش می‌کنیم. آمریکا خود اجازه داد که ایران عضو باشگاه اتمی باشد و خودش هم درصدد شکاف بین اعراب و ایران برای شعله ور ساختن منطقه است تا بتواند به طرف‌های متخاصم سلاح بفروشد.

  ایران از کلیه اتهامات غرب و در راس آن آمریکا بری است و هیچ دلیلی حتی یک دلیل هم مبنی بر دخالت ایران در جنگ یمن با حوثی‌ها وجود ندارد، جز دلایل واهی که در مورد وجود سلاح اتمی در عراق نیز بیان می‌شد. مصلحت کلیه ملت‌های عرب، روابط دوستانه و خوب با ایران است و اگر به دنبال همکاری و شراکت با ایران نیستیم، مانعی در تعامل خوب با ایران وجود ندارد و فراموش نکنیم که ایران و به اذعان آمریکا به قدرتی اتمی مانند اسرائیل تبدیل شده و اگر برخی مصلحت ما را در روابط با اسرائیل دشمن سنتی امت عربی می‌بینند که نباید آن را تحریک کرد، همین امر باید در مورد ایران اسلامی هم باشد، درحالی که خطر اسرائیل همچنان به عنوان یک دولت هم مرز با ما و اشغالگر فلسطین که اعراب را تحقیر می‌کند، پابرجاست و فایده زیادی در این نیست که دشمن قدیمی را رها کنیم و به دنبال دشمن جدیدی باشیم.

  اسرائیل همچنان دشمن سنتی و اتمی علیه اعراب است، اما با گفت‌وگو با ایران در همه مسائل می‌توانیم، توافق کنیم و ایران آمادگی خود را برای گفت‌وگو اعلام کرده است، اما اسرائیل هیچ گفت‌وگو و مذاکره را نمی‌پذیرد و به لجبازی ادامه می‌دهد. اهریمن سازی از ایران (ایران هراسی) طرح هدفمند از سوی غرب است که نباید آن را هضم کنیم و باید از آن پرهیز کنیم. مطامع غرب از گذشته مشخص بوده و تاریخ گواهی می‌دهد که به جز شر چیزی برای ما نمی‌خواهند.

  ای قوم ... با ایران که یک کشور بزرگ است بنشینید و به ندای عقل و مصلحت گوش دهید. اگر به دنبال راه حل نهایی برای بحران سوریه و یمن هستید، گفت‌وگو با ایران را آغاز کنید ... همه طیف‌های سیاسی خواستار گفت‌وگو و عدم توجه به بیگانگان یا قلدری آنها هستند. آمریکا رو به زوال است.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 19 و 49 دقیقه و 31 ثانیه نظرات ()
  کارشناسان اندیشکده «شورای آتلانتیک» تأکید کردند توان سایبری ایران بعد از حملات «استاکس نت» به تأسیسات هسته‌ای نطنز بسیار افزایش یافته و ایران به عنوان یک کشور قدرتمند سایبری از این قابلیت‌ها برای نفوذ اطلاعاتی و تأمین اهداف سیاسی خود در خاورمیانه بهره می‌گیرد.
  به گزارش افکارنیوز، «شورای آتلانتیک» هفته گذشته نشستی را با عنوان «آینده تهدید سایبری ایران» برگزار کرد. «آندرتا توانر» و «جی دی ورک»، کارشناسان ارشد حفاظت و تحلیل اطلاعات و «باربارا اسلاوین» کارشناس ارشد بخش جنوب آسیای این اندیشکده در این جلسه حضور داشتند و درباره توانایی‌های سایبری ایران بعد از حمله «استاکس‌نت» به تأسیسات هسته‌ای نطنز بحث و گفت‌وگو کردند. به عقیده این کارشناسان، ایران بعد از حمله این بدافزار به برنامه غنی‌سازی خود در سال ۲۰۱۰، توانایی سایبری خود را به میزان قابل ملاحظه‌ای افزایش داده و از یک کشور درجه ۳ در این خصوص به کشوری تبدیل شده است که تهدید قابل توجهی محسوب می‌شود.

  آمریکا و رژیم صهیونیستی ۵ سال قبل، با این ویروس به سانتریفیوژهای تأسیسات غنی‌سازی نطنز حمله کردند تا آنها را از کار بیندازند. کارشناسان نشست شورای آتلانتیک همچنین افزودند: «استاکس نت به نوعی عامل بیداری سایبری ایران بود و این کشور به این نتیجه رسید که ایجاد توانمندی‌های ملی سایبری باید گام بعدی باشد.» اسلاوین، کارشناس بنام این اندیشکده با اشاره به ادعاها و اخباری مبنی بر حمله هکرها به تأسیسات نفتی «آرامکو» در عربستان سعودی، شرکت گازی «راس‌گس» متعلق به قطر و بانک‌های آمریکا در سال ۲۰۱۲، تأکید کرد: «ماجرای استاکس‌نت به ما آموخت که اقدامات ما تبعات خاص خودش را دارد و قبل از حمله به زیرساخت‌های کشورهای دیگر باید بسیار محتاط باشیم چون آنها می‌توانند عکس‌العمل نشان دهند.

  گزارش اندیشکده آتلانتیک حاکی است واکنش ایران به استاکس‌نت، میلیون‌ها دلار برای بخش مالی ما هزینه داشت و احتمالاً اگر ایرانی‌ها تحریک شوند، می‌توانند صدمات جدی‌تری وارد کنند.»

  یکی از کارشناسان این جلسه درباره یکی دیگر از ابعاد توان سایبری کشورمان گفت: «ایران در عملیات نفوذسایبری خود عمدتاً اسرائیل را هدف گرفته است اما در دسامبر سال ۲۰۱۴ و حین مذاکرات هسته‌ای ایران، بخشی از این عملیات متوجه اهداف دیپلماتیک در منطقه شد. توانایی سایبری ایرانی‌ها دو وجه عمده دارد: آنها می‌توانند اطلاعات گردآوری کنند و در عین حال از قابلیت‌های خود برای اجرای دستور کارهای سیاسی خود در خاورمیانه بهره بگیرند.»
  آخرین ویرایش: دوشنبه 24 فروردین 1394 ساعت 20 و 02 دقیقه و 16 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 23 فروردین 1394 ساعت 18 و 37 دقیقه و 52 ثانیه نظرات ()  در خبرها آمده بود «اورلی آزرلایی» یکی از مشهورترین خبرنگاران روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، 14 روز تمام در ایران بوده و به تهیه گزارش و کسب خبر و مصاحبه با مردم مشغول بوده است!
  او گزارش می‌دهد در ایرانگردی‌اش اصفهان، شیراز و تخت جمشید و تهران را دیده و با مردم آنها صحبت کرده است و درباره انتظار مردم ایران برای برقراری رابطه با آمریکا و حتی اسرائیل داستان‌سرایی کرده است! 

  صرفنظر از اینکه او چه نوشته و گزارش وی از جامعه ایرانی تا چه حد مغرضانه بوده است- که البته از یک خبرنگار صهیونیست انتظاری جز این هم نیست- پرسش مهم و کلیدی آن است که خبرنگار مذکور با چه هویتی به ایران آمده است!؟ بدیهی است که او نمی‌تواند با پاسپورت رژیم صهیونیستی به ایران آمده باشد بنابراین آیا با گذرنامه جعلی سفر کرده است؟! مسئولان مربوطه در وزارت ارشاد اسلامی که متولی انجام امور مربوط به ورود و خروج خبرنگاران خارجی هستند باید به این پرسش بدیهی پاسخ بدهند که ورود یک خبرنگار اسرائیلی و گردش دو هفته‌ای او در کشور، چگونه اتفاق افتاده است؟!

  به نوشته کیهان، حتی اگر وی با گذرنامه جعلی وارد شده باشد- که احتمال آن زیاد است- شناسایی یکی از مشهورترین خبرنگاران اسرائیلی کار سختی نیست و معلوم نیست غفلت در این مسئله مهم، چه توجیهی دارد!؟

  تصاویر زیر توسط این خبرنگار صهیونیست در ایران تهیه شده است:


  اورلی آزرلایی خبرنگار صهیونیست در شیراز!


  اورلی آزرلایی خبرنگار صهیونیست در همدان!


  اورلی آزرلایی خبرنگار صهیونیست در همدان!

  منبع: صراط
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 23 فروردین 1394 ساعت 18 و 16 دقیقه و 16 ثانیه نظرات ()
  در حرم مطهر حضرت ابوالفضل(ع) وقتی به این مطلب می‌اندیشیدم که «آیا اگر با عمره که یک عمل مستحب است، کمک به نظام ظالم سعودی در این شرایط بشود، اشکال شرعی ندارد؟»، شاهد صندوق‌هایی بودم که برای کمک به «حشد الشعبی»(بسیج مردمی عراق) در گوشه و کنار حرم گذاشته بودند و فکر می‌کردم اینجا یک زائر به چه کسانی کمک می‌کند و آنجا یک زائر به کدام جریان کمک می‌کند. برای کسانی که سرمایۀ خود و ارز ممکلت را که هیچ، عزت جامعۀ اسلامی را فدای بی‌توجهی به اولویت‌ها می‌کنند حسرت می‌خوردم.
  شاید زیباتر از اینکه دولت اقدام کند و جلوی عمره را بگیرد، این باشد که خود مردم انصراف خود را از رفتن به عمره اعلام نمایند
  گروه فرهنگ جهان نیوز: حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان پس از جنایات اخیر سعودی‌ها یادداشتی در سایت «بیان معنوی» منتشر کرد که متن این یادداشت را در ادامه می‌خوانید:

  بسم الله الرحمن الرحیم

  دعوت زائران «عمره» به بازخوانی «روضۀ ترویه»

  هفتۀ اخیر در کنار حرم اباعبدالله الحسین(ع) می‌شنیدم اینجا بحث از ممنوعیت و یا ترک عمره است. آنجا زائران ایرانی کم‌شمار بودند و مؤمنان عراقی بسیار بیشتر از قبل به حرم‌ها پناه می‌آوردند. این روزها زیارت حرم امام حسین(ع) رنگ و بوی دیگری دارد و سرشار از حماسه است. شما می‌توانید در حالی‌که شاهد رفت و آمد رزمندگان جوان و شهیدان پاکی هستید که در راه اباعبدالله الحسین(ع) قدم گذاشته‌اند، برای حضرت علی اکبر(س) اشک بریزید و در میان اذکار و زیارت‌نامه‌ها شنوندۀ شعارهای حماسی فراوانی باشید که علیه ظلم زمان به‌ویژه ظالمانی همچون آل‌سعود سرداده می‌شود.

  در حرم مطهر حضرت ابوالفضل(ع) وقتی به این مطلب می‌اندیشیدم که «آیا اگر با عمره که یک عمل مستحب است، کمک به نظام ظالم سعودی در این شرایط بشود، اشکال شرعی ندارد؟»، شاهد صندوق‌هایی بودم که برای کمک به «حشد الشعبی»(بسیج مردمی عراق) در گوشه و کنار حرم گذاشته بودند و فکر می‌کردم اینجا یک زائر به چه کسانی کمک می‌کند و آنجا یک زائر به کدام جریان کمک می‌کند. برای کسانی که سرمایۀ خود و ارز ممکلت را که هیچ، عزت جامعۀ اسلامی را فدای بی‌توجهی به اولویت‌ها می‌کنند حسرت می‌خوردم.

  شاید زیباتر از اینکه دولت اقدام کند و جلوی عمره را بگیرد، این باشد که خود مردم انصراف خود را از رفتن به عمره اعلام نمایند. نه فقط به‌خاطر رفتار شنیع مأموران سعودی، که جنایتهای نظام سعودی در منطقه را نیز در نیّت شریف خود در نظر بگیرند و کمی به کودکان یمن و یتیمان فراوان عراق و شام هم بیندیشند.

  مردم هیچ‌گاه مانند مسئولان مجبور به برخی مصلحت‌اندیشی‌ها نیستند و می‌توانند حقیقت قهر انقلابی خود را فراتر از هر مصلحتی به نمایش بگذارند. حتی اگر آن دو مأمور متجاوز سعودی مجازات شوند و رسماً عذرخواهی شود، صرف جنایات سعودی‌ها در یمن و دیگر کشورهای اسلامی برای این تصمیم انقلابی کفایت می‌کند.

  درست است که آرزوی پاک زیارت حرم پیامبر(ص) در دل هر مؤمنی موج می‌زند، اما در این شرایط که برای ما بهانۀ ملی ایجاد شده است تا با قهر انقلابی خود، به مردم ستمدیدۀ یمن کمک کنیم و با برخورد قاطع، بر رسوایی نظام فکری و فرهنگی سعودی‌ها بیفزاییم، آیا هنوز باید به زیارت حرمین شریفین مدینه و مکه مبادرت بورزیم؟ آن‌هم در جایی که اساساً ثواب زیارت حرم مطهر اباعبدالله الحسین(ع) در روایات متعدد و معتبر از کلمات معصومین(ع) بیشتر از دهها حج و عمره اعلام شده است.

  هر کس به دلیل جنایات نظام سعودی در منطقه به‌ویژه یمن و خیانت شنیع مأموران آل سعود عمره خود را تبدیل به زیارت حرم امام حسین(ع) کند، بی‌شک ثوابی مضاعف دریافت خواهد کرد و اقدام او از جانب شخص نازنین پیامبر اکرم(ص) بی‌جواب نخواهد ماند. به یاد روضۀ یوم الترویه می‌افتادم که امام حسین(ع) حج را نیمه‌تمام رها کرد و راه کربلا را پیش گرفت. وقتی عبدالله بن زبیر از امام(ع) پرسید: آیا حج را ترک می‌کنی؟! امام فرمودند: دفن شدن کنار فرات را بر دفن شدن کنار خانۀ کعبه ترجیح می‌دهم.(لَأَنْ أُدْفَنَ بِشَاطِئِ الْفُرَاتِ أَحَبُّ إِلَیَّ مِنْ أَنْ أُدْفَنَ بِفِنَاءِ الْکَعْبَة؛ کامل الزیارات/۷۳)

  همیشه روضۀ یوم الترویه برایم یادآور این ابیات زیباست که از کودکی آن را می‌شنیدم:

  به یوم الترویه محمل ببستند/خواتین اندر آن محمل نشستند

  حرم را از حرم کردند بیرون/ همه سرگشته اندر دشت و هامون

  کسانى را که بر عالم پناهند/ برون کردند از بین خداوند
  آخرین ویرایش: یکشنبه 23 فروردین 1394 ساعت 18 و 21 دقیقه و 56 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 23 فروردین 1394 ساعت 18 و 12 دقیقه و 45 ثانیه نظرات ()

  به گزارش سرویس فرهنگی جام نیوز، کنترل را در دست می گیرد و ماهواره اش را روشن می کند. روی مبل لم می دهد. ذهنش درگیر سریال مورد علاقه اش بود. تمام تلاشش  را کرده تا بعد از کار سریع به خانه برسد تا تکرار آن را ببیند. از وقتی تنها شده تنها سرگرمی اش دیدن این سریال ها است.

   

  از زمانی که ماهواره اختراع شده تاکنون حدود ۲۰ هزار شبکه ماهواره‌‌ای در جهان فعال است. این در حالی است که کشور استرالیا با ۷/۶ میلیون کیلومتر مربع مساحت تنها دارای ۵ شبکه تلویزیونی هر یک با چند کانال در سطح ملی است و مردم این کشور برای دیدن شبکه های دیگر باید هزینه پرداخت کنند.

   

  در کانادا نیز این وضعیت وجود دارد. مردم این کشور با پرداخت هزینه اشتراک معمولی تنها قادر به دیدن چند کانال هستند و برای دیدن برنامه های ورزشی، تفریحی و علمی باید هزینه بیشتری پرداخت کنند. نکته جالب این است که با وجود پرداخت هزینه تلویزیون توسط مردم، باز هم تمامی کانال ها به شکل وحشتناکی در بین برنامه های خود اقدام به پخش آگهی می کنند. بینندگان تلویزیون در انگلستان، برای هر خانه سالیانه حدود ۱۵۰ پوند عوارض می دهند. در کشورهای دیگر نیز این روند وجود دارد. اما سوال این جاست که چرا در حالی که یک میلیارد نفر چینی زبان و ۸۰۰ میلیون نفر فرانسوی زبان در دنیا داریم، فارسی زبانان، بر تمامی‌ آن‌ها ترجیح دارند و با هزینه های زیاد این تعداد شبکه رایگان را در اختیار ما قرار می دهند؟


  به گزارش باحجاب، در کل جهان ۳۰۰ ماهواره تلویزیونی فعال است، که از این تعداد ۱۱۶ ماهواره فضای ایران را پوشش می‌دهند. شبکه‌های فارسی‌زبان که فقط برای فارسی‌زبانان و خصوصاً ایرانی‌ها برنامه تولید و پخش می‌کنند، هم‌اکنون به بیش از ۱۶۰ کانال رسیده است.

   

  اما ماهواره‌هایی که در فضای ایران فعالند، امکان دریافت حدود ۱۸ هزار شبکه تلویزیونی را فراهم کرده‌اند و از این تعداد حدود ۲ هزار شبکه را با دیش‌های معمولی می‌توان با کیفیت بالا دریافت کرد.


  بررسی‌ها نشان می‌دهد، در بین این شبکه‌ها:

  *۳۸۰ کانال به صورت شبانه روزی در حال پخش موسیقی، کلیپ، رقص، آهنگ‌های درخواستی و کنسرت هستند.
  *حدود هزار و ۲۰۰ شبکه در خلال برنامه‌های خود، کلیپ‌ها و شوهای موزیکال پخش می‌کنند.
  *حدود ۸۰ شبکه به نمایش مد و لباس اختصاص دارند.

   

  شبکه‌های فارسی‌زبان در ابتدای راه‌اندازی، بیشتر موضوعات سیاسی را دنبال می‌کردند، لکن هم‌اکنون وارد حوزه فرهنگ شده، تغییر و تحولات فرهنگی را به صورت هدفمند در ایران دنبال می‌کنند. اما موسسان این شبکه ها چه کسانی هستند و چرا این هزینه ها را پرداخت می کنند؟

   

  نخست‌وزیر اسرائیل از آمریکا خواست تا تغییر رژیم را در دو کشور عراق و ایران دنبال کند، و این کار را در عراق با حمله نظامی و در ایران با پخش برنامه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای با محتوای غربی انجام دهد. وی گفت جریان فرهنگ عامیانه غربی به داخل ایران، می‌تواند منجر به براندازی جمهوری اسلامی شود.

   

  بنیامین نتانیاهو با اشاره به وجود هزاران دیش ماهواره در ایران، به «کمیته اصلاح دولتی» [یک نهاد دولتی در آمریکا] گفت که آمریکا می‌تواند با پخش سریال‌های شبکه فاکس که «افراد زیباروی جوان را در وضعیت‌های متنوعی از برهنگی نشان می‌دهند که زندگی‌های فریبنده و مادی‌گرایانه و رابطه‌های بی قید و شرط دارند» یک انقلاب را علیه حکومت این کشور برانگیزد.


  وی به این کمیته گفت: «با پخش این سریال ها جوانان ایرانی دلشان از این لباس‌های دلپسند، استخرها و زندگی‌های پر زرق ‌و برق که در این سریال‌ها می‌بینند خواهند خواست.»

   

   


   


   
  هم چنین چندی پیش مدیر عامل شبکه فارسی زبان فارسی وان ( farsi1 ) مهمان برنامه صدای آمریکا ( VOA ) بود. وقتی مجری برنامه از او پرسید: برنامه آینده شما چیست؟ او گفت تا سال ۲۰۲۰ کاری می کنیم که مردهای ایرانی خودشان زن هایشان را برای نمایش دادن از خانه بیرون بفرستند.


  مجری برنامه گفت: مگر می شود مردهای ایرانی با آن همه غیرت این کار را بکنند؟

  در جواب این سوال مهمان برنامه گفت: وقتی در آب صد درجه یک قورباغه را بیندازی یک دفعه بیرون می پرد، چون خیلی داغ است، اما وقتی یک قورباغه را در آب خنک بیندازی، برایش خیلی خوب است و وقتی آرام آرام آب جوش بیاید، قورباغه با اینکه گرمش است و می خواهد بیرون بپرد اما دیگه توانی برای بیرون پریدن ندارد. ما کاری می کنیم که زن های ایرانی آرام آرام تا جایی پیش بروند که دیگر خودشان بدانند که راهی برای برگشت ندارند.
  گردانندگان این شبکه ها چه کسانی هستند و چه کسانی از این شبکه ها حمایت می کنند؟


  پر ببیننده ترین شبکه‌های فارسی زبانی که در حال فعالیت و پخش برنامه‌های ضد دینی و ضد فرهنگی کشورمان می‌باشند، عبارتند از:

         
  ◄شبکه خبری بی‌بی‌سی فارسی؛ شبکه دولتی انگلیس که دقیقا چند ماه قبل از انتخابات ریاست‌ جمهوری دهم و پس از ماه ها آموزش و آزمون برای جذب نیرو از رسانه های ایرانی سرانجام در دی‌ماه سال ۸۷ با اهداف مشخص، تأسیس شد. در مورد این شبکه «گوردن براون» وزیر آن وقت دارایی انگلیس، که مدتی بعد به نخست وزیری رسید، حرف جالبی زد. او گفت: «دولت انگلیس ۲۲ میلیون دلار برای تأسیس این شبکه اختصاص داده و بودجه سالیانه این شبکه هم از سوی دولت انگلیس تأمین می‌شود.» هم چنین فرح پهلوی نیز در بازدیدی که از بی بی سی فارسی داشت، ۵۰۰ هزار دلار به این شبکه تقدیم کرد و اشرف پهلوی نیز سود یکی از سپرده‌های مالی هنگفت خود را به بی بی سی پیشکش کرد.


  این شبکه تلاش کرده بود هر آنچه که دیگر شبکه های ماهواره ای سیاسی در خود نداشتند یک جا جمع کند. استفاده از مجریان و خبرنگاران خوش سیما، جوان و حرفه ای که برخی از آن ها نیز از داخل کشور به آن شبکه رفته بودند موجب شد تا مدیران این شبکه تمامی اهداف سیاسی خود را در ظاهری جذاب ادامه دهند. در این شبکه قرار نبود خط فکر سیاسی بنیانگذاران آن را بصورت مستقیم بیان شود و این بار سنگین به عهده مهمانان به ظاهر موجه برنامه های خبری و سایر برنامه های به ظاهر فرهنگی و مستند این شبکه بود تا بی بی سی فارسی هیچ گونه جهت گیری مستقیم نداشته باشد. این شبکه تلاش کرد از نقاط ضعف شبکه هایی مانند VOA استفاده کند و تا آنجا که ممکن است خود را به مردم ایران نزدیک نشان دهد و از این طریق اثرگذاری این شبکه نیز تا حدودی بالاتر رفت.


  برنامه های چند ساعته برای مناسبت های مختلف، نمایش فیلم های مستندسازان داخل کشور، اشراف نسبی به موضوعات اجتماعی روز مردم(بخاطر استفاده از نیروهای جوان و به روز) و همچنین پاتک های زیرکانه این شبکه به رقیب دیرینه خود یعنی آمریکا در قالب خبرها و گزارش ها، برنامه ها را برای مخاطبان جذاب تر می کند. بی بی سی فارسی کوچکترین اتفاقات روز کشور را در کمترین لحظه پوشش می دهد و با توجه به اتفاقات روز، ساعت پخش ویژه برنامه های خود را تغییر می دهد تا مخاطبان بیشتری را به سمت خود جذب کند.شبکه‌ای که مضاف بر اهداف سیاسی و جنجال‌سازی علیه کشورمان، شبهه ‌افکنی در اعتقادات و باورهای دینی مردم را هم دنبال می‌کند.


  آیا تاکنون با خود فکر کرده اید که چرا درحالی که دولت انگلیس با بحران‌های گسترده اقتصادی، بیکاری کارگران و اعتراضات عمومی‌ مواجه است، بی بی سی فارسی با افزایش بودجه، پیگیر اهداف خاص دولت انگلیس است؟ چرا مردم جزیره‌ انگلیس برای مشاهده‌ کانال‌های مختلف بی.‌بی.‌سی داخلی باید هزینه و مالیات بپردازند، اما این تلویزیون به صورت رایگان برای مردم فارسی زبان برنامه پخش می‌کند؟! یا حتی یک نکته مثبت از ایران در گزارش‌های بی.بی.سی پخش نمی‌شود؟ چرا تلویزیون BBC فارسی که با شعار اخبار بی‌طرفانه پا به عرصه گذاشت، در پوشش اخبار جهت‌دار فرقه ضاله بهائیت کاملا یک‌ طرفه عمل کرده است؟ چرا با وجود تعطیلی و کاهش ساعات برنامه‌های بی بی سی روسی، عربی، اردو و… برنامه‌های بخش بی بی سی فارسی افزایش یافته؟ چرا اکثر کارمندان بی بی سی، بهایی و از فرزندان طلاق هستند؟

   

   
   


  ◄شبکه من و تو؛ شبکه‌ای تلویزیونی که در انگلیس و با بودجه خاندان پهلوی، در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد. این شبکه به عنوان یکی از مهاجمان پر قدرت شبکه های ماهواره ای به ایران شناخته شد. در روزهای اولیه تأسیس من و تو، اکثر ساعت کنداکتور برنامه هایش خالی بود با راه اندازی آکادمی موسیقی راه یک ساله را در عرض یک ماه طی کرد و توانست مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب کند. در ابتدا حساسیت ها روی این شبکه آنچنان نبود اما پس از آکادمی و شروع برنامه های تازه این شبکه، خط فکری آن مشخص شد. این شبکه در صدد بود تا خاندان پهلوی را تطهیر کند و با مستند‌ات جهت‌دار، انقلاب اسلامی ایران را پدیده‌ای جلوه دهد که مانعی جدی بر سر راه توسعه و پیشرفت ایران است. شبکه من و تو که دقیقا از همان اصول و ترفندهای حرفه ای بی بی سی فارسی استفاده می کند با مطالعه روی خلأهای برنامه سازی در داخل کشور نیروی خود را بر پوشش این حفره ها قرار داده است.

   

  من و تو، انرژی خود را روی برنامه های سرگرمی گذاشت و به عنوان مکمل شبکه بی بی سی فارسی درآمد. در برنامه های این شبکه از نشان دادن مستقیم روابط بی بند و بار و شکستن افراطی هنجارهای اجتماعی مانند شبکه های فارسی وان و جم خبری نبود و همه چیز در لایه های زیرین دنبال می شد. شبکه من و تو زیرکانه می کوشید اعتماد مخاطبانش را به عنوان یک شبکه خانوادگی مفرح کسب کند.

   

  به طور خلاصه هدف از تأسیس این شبکه، تغییر سبک و روش زندگی مردم کشورمان و هجوم به ارزش و باورهای دینی و اسلامی بوده و به نوعی می‌توان گفت که تکمیل کننده شبکه خبری بی بی سی فارسی است.

      

   


  ◄شبکه پی ‌ام‌ سی؛ شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان دیگری که مرکز آن در کشور امارات قرار داشت و به پخش موسیقی می‌پرداخت. البته این شبکه موسیقی ‌محور، تمام سعی و تلاش خود را بر این قرار داده بود که ذائقه و سلیقه مخاطب را به موسیقی‌های غربی تغییر دهد. از مهرداد اسماعیلی کیا به عنوان مدیر شبکه PMC نام برده می شود. شبکه ای که برای جا باز کردن در دل مردم و حتی در بین قشر متدین تمهیدات ویژه ایی را به کار گرفته است. به عنوان مثال برنامه های این شبکه در ایام سوگواری قطع می شود و کلیپ های دارای مضامین سیاسی اجازه پخش از این شبکه را ندارند. هم چنین تا سال های سال این شبکه فقط در محدوده ایران پخش می شده و ایرانیان ساکن اروپا و آمریکا از وجود چنین شبکه ای بی خبر بودند.

   
  ◄شبکه فارسی ‌وان؛ فارسی وان حاصل سرمایه گذاری مشترک گروه موبی و کمپانی نیوز کورپوریشن است. گروه موبی در سال ۲۰۰۲ توسط سعد محسنی، استرالیایی افغان تبار و خواهر و دو برادرش تاسیس شد و کمپانی نیوز کورپوریشن متعلق به فردی به نام روبرت مرداک – امپراتور رسانه ای – است که چهارمین مرد ثروتمند آسیاست. روبرت مرداک دارای ۶۰ شبکه تلویزیونی به ۱۳ زبان مختلف است، که روزانه حداقل ۳۰۰ میلیون مخاطب را به خود جلب می کند. همین طور مسئولیت ۱۰۰ روزنامه و مجله معتبر؛ همچون دیلی تلگراف، وال استریت ژورنال، تایمز، ساندی تایمز، نیویورک پست و نیز شبکه های خبری معروفی؛ همچون فاکس، فاکس نیوز و اسکای نیوز و سایت هایی همچون «مای اسپیس» بر عهده این فرد است.


  ۱۰ میلیون دلار رقمی است که گفته می شود برای راه اندازی این شبکه هزینه شده و شبکه زمزمه نیز از دیگر شبکه های متعلق به این امپراتوری است. شبکه فارسی وان بسیار پیچیده عمل می کند. در ظاهر هیچ نشانی از مخالفت با آموزه های ارزشی و دینی نشان نمی دهد و حتی برای مناسبت های خاص مذهبی هم پیام تبریک و تسلیت می دهد اما سریال های نشان داده شده در این شبکه، چیز دیگری را نشان می دهد. از سینا ولی الله به عنوان یکی از تهیه کنندگان و مدیران اصلی فارسی وان نام برده می شود و در کنار او سارا رهبری به عنوان معتمد مرداک به عنوان مسئول خرید سریال و هماهنگی برای دوبله در شبکه فارسی وان مشغول به کار است.


  البته شبکه های فارسی زبان دیگری نیز در راستای همین اهداف در حال فعالیت و پخش برنامه های خود هستند که هر روز نیز تعدادشان در حال افزایش است.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 23 فروردین 1394 ساعت 18 و 16 دقیقه و 14 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 23 فروردین 1394 ساعت 18 و 08 دقیقه و 05 ثانیه نظرات ()

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، پایگاه اینترنتی اندیشکده "بروکینگز" (Brookings) در نوشتاری با عنوان "رابطه آمریکا و اسرائیل بعد از انتخابات" به رابطه پرتنش رئیس جمهور آمریکا و نخست وزیر رژیم صهیونیستی اشاره کرده است.

    این اندیشکده آمریکایی در این یادداشت آورده است: «در سال های اخیر رابطه مقامات اسرائیل و آمریکا به خاطر مواردی از حالت طبیعی خود خارج شده است و اکنون باید دید با توجه به تمام شدن انتخابات اسرائیل، رابطه اسرائیل و آمریکا چگونه پیش می رود.»

    مقاله نویس این اندیشکده با تاکید بر اینکه "در سال های اخیر فعالیت ها و کارهای اسرائیل باعث به خطر افتادن منافع آمریکا شده است" می نویسد: «باید گفت در حالی که ایالات متحده آمریکا و متحدانش در تلاش هستند تا برنامه هسته ای ایران را متوقف کنند، نباید فراموش کنیم که این رژیم اسرائیل بود که ابتدا در خاورمیانه مجهز به تسلیحات اتمی شد.

  در چند دهه اخیر اسرائیل با کمک گرفتن از فرانسه و اجازه ندادن به ناظران آژانس هسته ای و دروغ پردازی به چندین رئیس جمهور آمریکا، برنامه هسته ای خود را آنطور که می خواسته است پیش برده و در این زمینه آمریکا را در جریان روند فعالیت های هسته ای خود قرار نداده است.»

    بروکینگز در ادامه نوشت: «اسرائیل با بوجود اینکه چندین و چند بار غرب را در زمینه هسته ای خود فریب داده است، اکنون تمرکز اصلی خود را روی فعالیت های هسته ای ایران قرار داده و تنها رژیمی است که ادعا دارد ایرانی ها به دنبال فریب دادن غرب هستند، اگرچه ادعاها و رویه اسرائیل باعث نمی شود غرب با ایران همدردی کند.»

    بروکینگز در ادامه با اشاره به سفرهای متعدد بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در یک سال اخیر به آمریکا و سخنرانی های وی در جمع حامیان صهیونیست خود در آمریکا (آیپک) می افزاید: « نتانیاهو با اقداماتش در خاک آمریکا، به شدت به پرستیژ اوباما و قدرت او توهین کرده و از سیاست های او در قبال دیپلماسی با ایران انتقاد کرده است.

  رفتارهای دولت اسرائیل اکنون نیازمند پاسخ محکمی از سوی آمریکاست و دولت آمریکا باید اکنون آشکارا  بیان کند که شهرک سازی های جدید در سرزمین های عرب دیگر مورد پذیرش آمریکا نیست و  کمک های مالی آمریکا به رژیم اسرائیل نیز باید به طور جدی کاهش یابد.»

    این اندیشکده آمریکایی در پایان با تاکید بر پاسخ محکم از سوی ایالات متحده به رژیم اسرائیل نوشت: «باید گفت تنها با این واکنش های شجاعانه است که می توان اسرائیل را متوجه رفتارش کرد و به او فهماند که نباید در سیاست های بین المللی و منطقه ای آمریکا دخالت کند.»

  آخرین ویرایش: یکشنبه 23 فروردین 1394 ساعت 18 و 12 دقیقه و 42 ثانیه
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 3 1 2 3
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic