منوی اصلی
سنگر مجازی / مبارز بلاگ
مبارزه همچنان باقیست...
 • سربازولایت چهارشنبه 9 دی 1394 ساعت 22 و 23 دقیقه و 24 ثانیه نظرات ()
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 9 دی 1394 ساعت 22 و 26 دقیقه و 22 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • سربازولایت چهارشنبه 9 دی 1394 ساعت 21 و 38 دقیقه و 16 ثانیه نظرات ()
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 9 دی 1394 ساعت 22 و 22 دقیقه و 43 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • سربازولایت چهارشنبه 9 دی 1394 ساعت 21 و 26 دقیقه و 09 ثانیه نظرات ()
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 9 دی 1394 ساعت 21 و 28 دقیقه و 55 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر پنجشنبه 3 دی 1394 ساعت 22 و 23 دقیقه و 37 ثانیه نظرات ()
  پایگاه خبری دیلی بیست (thedailybeast) در یادداشتی به بررسی فعالیت‌های علامه ابراهیم زکزاکی، رهبر شیعیان نیجریه و حوادث اخیر در این کشور پرداخت و با توصیف کردن وی بعنوان "خمینی نیجریه" نوشت زکزاکی در حال ترویج انقلاب ایران در آفریقا بود.

  در ابتدای این یادداشت با اشاره به حمله ارتش به شیعیان و پیروان شیخ زکزاکی که گفته می‌شود بیش از 1000 نفر در این تهاجم قتل عام شدند؛ آمده است: «مقامات نیجر ادعا می‌کنند که جنبش اسلامی نیجریه قصد ترور کردن فرمانده ارتش این کشور را هنگام عبور کاروان حامل وی از یک دسته مذهبی، داشتند. اما این درگیری‌ها میان گروه تکفیری سنّی بوکوحرام و نیروهای امنیتی نیست بلکه علیه گروهی است که با الهام از انقلاب ایران به تشیع گرویده‌اند.»


   این پایگاه آمریکایی با انتشار جزییات جالبی از نیت پشت پرده و دروغ‌هایی که ارتش نیجریه برای توجیه این جنایت خود گفته بود؛ افزود: «پلیس این کشور مدعی است که تعدادی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه در حال خزیدن میان چمن‌ها بودن تا یک بمب آتشین را به ماشین فرمانده ارتش پرتاب کنند! عده‌ای دیگر نیز در اطراف مسجد آماده گلوله باران کردن کاروان وی بودند!»


   اما باید توجه کرد که اگر چنین بود پس چرا هیچ درگیری میان ارتش نیجریه و شیعیان محله زاریا گزارش نشده و تمامی خبرها حاکی از قتل عام آنها بوده است. زیرا با تفاسیر ادعا شده از سوی ارتش، با آمادگی که اعضای جنبش اسلامی برای حمله به کاروان وی داشتند مطمئنا باید مبارزه تمام عیاری میان آنها شکل می‌گرفت.

   دیلی بیست با اشاره به مجروح شدن ابراهیم زکزاکی در این حملات، دستگیری وی و همسرش؛ نوشت: «زکزاکی روحانی مسلمانی بود که از زمان انقلاب اسلامی ایران و با الهام از آیت‌الله خمینی به حامی تشیع تبدیل گردید. سقوط رژیم پهلوی زکزاکی را متقاعد کرد که چنین چیزی هم در نیجریه‌ای ممکن است. در دو دهه گذشته نفوذ ایران را در نیجریه افزایش یافته و حضور دیپلماتیک وسیعی دارد.»

   این پایگاه آمریکایی با بیان اینکه زکزاکی شدیدا ضد آمریکایی بود؛ اضافه کرد: « و پیروان او در دهه‌های گذشته مورد درگیری‌های خشونت‌باری توسط دولت قرار گرفت. صدها نفر از سربازان وی در زندان بوده و خود وی نیز ده سال محبوس بود. زکزاکی معتقد بود که می‌توان یک حکومت اسلامی در نیجریه برپا کرد و در این راه از رسانه نیز بخوبی استفاده کرد.»

  دیلی بیست به نقل از عادل اسدی‌نیا، ضد انقلاب فراری از کشور، مدعی شد: «جنبش اسلامی نیجریه برپایه و شبیه سازی شده حزب‌الله لبنان می‌باشد. ابراهیم حسن، استاد دانشگاه نیجریه نیز در کتابش می‌نویسد این جنبش هدف خود را برپایی دولت اسلامی مانند آنچه که در ایران تاسیس شده، در نیجریه اعلام کرده اما معتقد است هنوز زمان به دست گرفتن اسلحه فرا نرسیده است. »


   این پایگاه خبری که دیگر بهانه‌ای برای حمله به جنبش اسلامی نیجریه پیدا نکرد، با مطرح کردن ادعای مضحک "بند آمدن ترافیک خیابان‌ها درپی راهپیمایی شیعیان در مراسمات خاص" نوشت: « کسی هم جرئت اعتراض کردن به آنها را نداشت!»


    دیلی بیست در پایان با اذعان به اینکه بوکوحرام برای مقابله با جنبش اسلامی شیعیان نیجریه ایجاد شد؛ تاکید کرد: «این گروه، شیعیان را با تعداد زیادی از حملات انتحاری هدف قرار دادند.»

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 3 دی 1394 ساعت 22 و 26 دقیقه و 23 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر پنجشنبه 3 دی 1394 ساعت 22 و 19 دقیقه و 39 ثانیه نظرات ()

  خبرگزاری فرانسه (afp) در یادداشتی به بررسی تاثیر ایران در بحران سوریه و همچنین دخالت‌های عربستان بوسیله حمایت همه جانبه از گروه‌های تروریستی در سوریه پرداخت و مدعی شد که نفوذ رو به افزایش ایران در سوریه باعث سرعت گرفتن اقدامات سعودی‌ها در این کشور شده است.


  در ابتدای این یادداشت با اشاره به نشست بی‌سابقه مخالفان و شورشیان سوری در پادشاهی آل سعود، آمده است: «بعد از سال‌ها روابط پرتنش با رئیس جمهور بشار اسد، عربستان سعودی رویکرد جسورانه‌تری در قبال سوریه اتخاذ کرده است که در واکنش به افزایش نفوذ منطقه‌ای ایران می‌باشد. در حالی عربستان می‌خواهد نقش خود را در پایان دادن به بحران سوریه افزایش دهد که ایران مدت‌هاست به اسد کمک‌های مالی و نظامی می‌رساند.»


   خبرگزاری فرانسه با بیان اینکه سعودی‌ها چندی پیش نیز با تشکیل ائتلاف نظامی اسلامی ضد تروریسم شامل 34 کشور مسلمان توجه جهان را به خود جلب کرد؛ می‌نویسد: «عادل الجبیر وزیر خارجه عربستاان اعلام کرد که حتی گفتگوهایی نیز میان کشورهای عضو برای اعزام نیروهای ویژه به سوریه انجام شد. در این میان تحلیلگران معتقدند که این مواضع جسورانه برای مقابله با ایران در این منطقه بی‌ثبات است.»

   جمال خاشقجی تحلیلگر و روزنامه‌نگار برجسته سعودی معتقد است بمباران سه ماهه مواضع شورشیان توسط روسیه، اتفاقات را درباره سوریه تسریع کرده است: «(این مسئله) پویایی خاصی به وضعیت سوریه بخشیده است. عربستان سعودی بسیار فعال شده است زیرا بحران سوریه در حال نزدیک به چیزی شبیه جمع‌بندی است و پادشاهی (عربستان) نیز باید در این لحظات حساس حضور داشته باشد.»

    این پایگاه خبری با تاکید بر اینکه دیپلمات‌ها ائتلاف سعودی را در واکنش به انتقادات غرب علیه عربستان بخاطر عدم اقدام کافی برای مبارزه با افراطی‌گری مانند داعش می‌دانند؛ افزود: «گروه اوراسیا (شرکت تحقیقات خطرات سیاسی در آمریکا) بیان می‌کند با اینکه ائتلاف هنوز برنامه‌ای برای اقدام نظامی ندارد ولی ریاض خود را بعنوان دولت سنّی جلودار در مبارزه با داعش مطرح خواهد کرد اما این فقط در صورتی رخ می‌دهد که نظم سیاسی پسا-درگیری‌ها در سوریه و عراق بتواند نفوذ ایران را کاهش دهد.»

   خبرگزاری فرانسه با اعتراف به این مسئله که بنیان عربستان بر آموزه‌های سنّی‌گری افراطی و مرگبار محمد بن عبدالوهاب گذاشته شده است؛ تصریح کرد: «ائتلاف اسلامی و حمایت از گروه‌های شورشیان سوری، سیاست خارجی جسورانه ملک سلمان را نشان می‌دهد. آل سعود در حالی بر "جای نداشتن اسد در آینده سوریه و ایجاد فرایند انتقال سیاسی" اصرار می‌کند که فشار سیاسی برای پایان دادن به جنگ با حضور 17 کشور حامی سوریه از جمله ایران و سوریه در هفته‌های گذشته افزایش یافته است.»

   پادشاهی قرون وسطایی آل سعود که برای مدت‌ها ایران را به دخالت در سوریه، عراق، یمن و لبنان متهم می‌کند، نگرانی‌هایش بعد از توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی و قدرت‌های جهانی دوچندان شده و قبل از اینکه لغو تحریم‌های ایران باعث افزایش قدرت این کشور شود، می‌خواهد دوستان و متحدان خود را جمع کند. دولت‌های عربی همچنین توافق هسته‌ای ایران را نشانه‌ای از عدم توجه واشنگتن به نگرانی‌های آنها در خصوص ایران می‌دانند.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 3 دی 1394 ساعت 22 و 23 دقیقه و 33 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر پنجشنبه 3 دی 1394 ساعت 22 و 01 دقیقه و 02 ثانیه نظرات ()
  ارتش روسیه که حالا در سوریه با تروریست‌ها درگیری هوایی دارد، ناگزیر شده در قفقاز هم با پیروان داعش و تروریست‌های محلی آموزش‌دیده در سوریه نبرد کند.

  به گزارش مشرق، ارتش روسیه اعلام کرد یکی از 3 شورشی که در نتیجه درگیری‌های سه‌شنبه کشته شدند، در بین تروریست‌های سوریه آموزش دیده بوده است.

  بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی کمیته ملی ضدتروریسم روسیه گفته که درگیری با این سه «شورشی» در منطقه ناآرام کاباردینو-آلکاریا در نزدیکی مرز گرجستان رخ داده است.

  درگیری نیروهای امنیتی و این 3 نفر هنگامی آغاز می‌شود که ماشین آنها برای یک بازرسی معمولی در جاده متوقف می‌شود ولی سرنشینان ماشین پس از توقف، به روی مأموران آتش می گشایند.

  سخنگو گفته که یکی از این سه نفر، «نذیر توخوف» نام داشته؛ مردی 26 ساله که چندی پیش برای فراگرفتن آموزش‌های نظامی به سوریه می‌رود و پی از بازگشت، گروهی برای «انجام اقدامات تروریستی در قفقاز شمالی» تشکیل داده بوده است.

  کاباردینو-آلکاریا به طور سنتی منطقه‌ای آرام بوده ولی مجاورت آن با جمهوری‌ اینگوش و داغستان باعث شده نیروهای امنیتی در آنجا هم خود را برای مبارزه با افراط‌گراها آماده کنند.

  تروریست‌های شمال قفقاز که چند سال پیش تشکیل «امارت» خودخوانده قفقاز را اعلام کرده بودند، چندی است به سفر به سوریه و پیوستن به داعش تمایل زیادی نشان داده‌اند، این امارات خودخوانده با داعش هم اعلام بیعت کرده‌اند و سرکردگان داعش هم اصالت آنها را به عنوان شعبه شمال قفقاز خود، تأیید کرده‌اند.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر پنجشنبه 3 دی 1394 ساعت 22 و 00 دقیقه و 22 ثانیه نظرات ()

  نشست فوق العاده اتحادیه عرب برای بررسی استقرار نیروهای نظامی ارتش ترکیه در شمال عراق و اعتراض بغداد به این مسأله آغاز شد.

  خبرگزاری فارس: جعفری: عراق توان دفاع از خود را دارد/لزوم خروج بدون قید و شرط نیروهای ترکیه

  به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، نشست فوق العاده اتحادیه عرب برای بررسی ورود نیروهای ارتش ترکیه به شمال عراق برگزار شده است.

  شبکه خبری «العربیه»، گزارش داد که این نشست بنا بر درخواست دولت عراق و در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه برگزار شده است.

  در سخنرانی افتتاحیه این نشست «انور محمد قرقاش» وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه که ریاست این نشست را برعهده دارد به جای پرداختن به درخواست عراق برای بررسی تجاوز ترکیه به خاک این کشور، اقدام به اتهام زنی به ایران کرده و مدعی شده که ایران و ترکیه در امور داخلی کشورهای عربی دخالت می‌کنند.

  از سوی دیگر «نبیل العربی» دبیر کل اتحادیه عرب حضور نظامی ترکیه در خاک عراق را تجاوز به تمامیت ارضی این کشور توصیف کرد و خواستار ادامه گفت‌وگوهای سیاسی عراق و ترکیه برای حل این مسأله شد.

  دبیر کل اتحادیه عرب با اشاره به موضوعات دیگر از جمله قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل درباره بحران سوریه از دولت این کشور خواست به این قطعنامه پایبند باشد و از راهکار سیاسی در یمن بر اساس قطعنامه 2216 سازمان ملل حمایت کرد.

  «ابراهیم جعفری» وزیر خارجه عراق در سخنرانی خود گفت که تا کنون مردم عراق با سه جنگ دست و پنجه نرم کرده است و افزود در صورت تجاوز به خاک عراق از کشورمان حمایت خواهیم کرد.

  وی تأکید کرد از زمان آغاز تجاوز نیروهای ارتش ترکیه به عمق خاک عراق تلاش کرده‌ایم این مسأله را از راه دیپلماتیک حل کنیم و آنکارا اعلام کرده که تعداد نیروهای خود را در خاک عراق افزایش نخواهیم داد اما عراق نمی‌تواند این مسأله را بپذیرد و خواستار خروج همه نیروهای ارتش ترکیه از خاک عراق هستیم.

  جعفری گفت عراق در خط مقدم مقابله با تروریسم است و برخی کشورها نتوانسته‌اند شهروندان خود را کنترل کنند به همین دلیل آنها به عراق آمده و به داعش می‌پیوندند.

  وی خطاب به اعضای اتحادیه عرب گفت عراق به نیابت از شما و همه جهان در حال مبارزه با تروریسم است و هیچگاه از شما نخواسته که به جای مردم این کشور با دشمن بجنگید، جوانان عراقی از خاک خود دفاع می‌کنند و نیاز نداریم که جوانان شما به خاک ما بیایند و در کشور ما کشته شوند.

  جعفری گفت در حالی که در حال مبارزه با داعش هستیم نیاز نداریم که با دخالت نظامی ترکیه در خاک کشورمان نیز درگیر شویم و از کشورهای عضو اتحادیه عرب می‌خواهیم که از ما حمایت کنند.

  وی ادامه داد که از اتحادیه عرب می‌خواهد واکنش قاطعی به اقدام ترکیه داده شود و افزود که بیانیه اتحادیه عرب باید خواستار خروج فوری و بدون قید و شرط نیروهای ارتش ترکیه از خاک عراق شود.

  از سوی دیگر «سامح شکری» وزیر خارجه مصر نیز اقدام ترکیه را محکوم کرده و گفت این اقدام با قوانین بین المللی در تضاد است و ترکیه به دنبال افزایش نفوذ و قدرت خود در شمال عراق است.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 3 دی 1394 ساعت 22 و 01 دقیقه و 00 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر پنجشنبه 3 دی 1394 ساعت 21 و 59 دقیقه و 44 ثانیه نظرات ()

  ظریف با عصبانیت هشدار داد که اگر بحث در مورد تروریسم به تلاش برای فشار به ایران بدل شود، او هم آماده است تا لیست خودش را رو کند و در صدر این لیست نام آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) خواهد بود.

  خبرگزاری فارس: ظریف در نشست نیویورک گفت سیا هم باید جزو سازمان‌های تروریستی باشد

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، نشریه فارین پالیسی در گزارشی در مورد روند مذاکرات صلح سوریه، به نقل از منابع آگاه مدعی شده است که در جریان نشستی که اخیرا در این رابطه در نیویورک برگزار شد، بار دیگر طرفین به مجادله پرداخته‌اند. 

  «کالم لینچ» نویسنده این مطلب نوشته است که آمریکا، روسیه، ایران و عربستان سعودی در مورد اینکه چه کسانی باید در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرند، اختلاف نظر جدی دارند. 

  به نوشته فارین پالیسی، در نشست روز جمعه که با حضور وزرای خارجه نزدیک به 20 کشور در نیویورک برگزار شد، بعد از اینکه محمد جواد ظریف دیپلمات ارشد ایران «در پاسخ به یک دولت رقیب که پیشنهاد کرده بود سپاه پاسداران انقلاب ایران تروریست اعلام شود، تهدید کرد که برای تروریستی اعلام شدن سازمان سیا فشار می‌آورد»، اختلاف نظر آنقدر بالا گرفت که مذاکرات به چیزی شبیه به یک «نزاع دیپلماتیک» تبدیل شد. 

  بنا بر این گزارش، بعد از این منازعه، طرف‌ها تصمیم‌ گرفته‌اند بررسی این مسئله را به بعد موکول کنند. با این حال، نهایتا این مسئله باید حل شود و کشورهای دور میز باید از بین 167 گروهی که در سوریه فعال هستند، تعدادی از آن‌ها را به عنوان تروریست مشخص کنند. 

  به نوشته فارین پالیسی، مشخص نیست که کدام کشور پیشنهاد کرده است که سپاه جزو فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرد، اما پیش از این روزنامه الحیات نوشته بود که این پیشنهاد از سوی عربستان مطرح شده است. 

  بنا بر این گزارش، آمریکا و انگلیس پیشنهاد کرده‌اند که بحث در مورد لیست گروه‌های تروریستی فعلا تا زمانی نامعلوم به تعویق بیافتد و تمرکز اصلی بر تلاش برای تشکیل هیئتی از معارضین برای شرکت در مذاکرات ماه آینده در ژنو سوئیس قرار گیرد. به گفته یک مقام شرکت‌کننده در نشست نیویورک که خواسته نامش فاش نشود، جان کری وزیر خارجه آمریکا در این نشست گفته است: «ما بر سر مسئله‌ای که می‌دانستیم در مورد آن اجماع نداریم، وقت زیادی هدر دادیم.»

  به نوشته لینچ، در حالی که روسیه به دنبال تروریستی اعلام کردن برخی گروه‌های مسلح قدرتمند علیه نظام سوریه است، اما واشنگتن تلاش می‌کند تا اغلب گروه‌ها حتی برخی گروه‌های مسلح افراطی در مذاکرات حضور داشته باشند. گفته می‌شود که در طول نشست کری تلاش کرده تا بحث‌ها را به جای مسئله لیست تروریسم، بر مسائل دیگر متمرکز کند. یک مقام آمریکایی می‌گوید: «او نمی‌خواست زمان ارزشمندی را که در اختیار داشتیم، صرف کاری کند که می‌دانست بر سر آن به توافق نمی‌رسیم. البته او می‌داند که این وقت تلف کردن نیست. او می‌داند که این مسئله کلیدی‌ای است که باید در آینده حل شود.»

  در نشست روز جمعه ناصر الجوده وزیر خارجه اردن که مأمور تهیه لیست بود، نهایتا نتوانست به خروجی‌ای بیش از داعش و جبهه النصره که پیش از این از سوی شورای امنیت تروریستی اعلام شده بودند، برسد. وی در نشست نیویورک فهرست اولیه‌ای را ارائه کرده که نام سپاه پاسداران و گروه‌های همسو با ارتش سوریه در یک سو و برخی متحدان آمریکا از جمله کردهای سوریه در آن حضور داشته‌اند. 

  فارین پالیسی نوشته است: «محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران فورا تریبون را در اختیار گرفت و با عصبانیت هشدار داد که اگر بحث در مورد تروریسم در سوریه به تلاش برای فشار آوردن به ایران بدل شود، او هم آماده است تا لیست خودش را رو کند. او گفت در صدر این لیست نام آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا) خواهد بود.»

  یکی از شرکت‌کنندگان در این نشست می‌گوید: «ظریف شوکه شده بود.»

  یک مقام آمریکایی اظهارات وزیر خارجه ایران را «صحبت‌هایی نیش‌دار» توصیف کرده و گفته است که این اظهارات به عنوان یک پیشنهاد واقعی جدی گرفته نشده است. وی گفته است: «این ناشی از خشم او از وجود نام سپاه در لیست بود. استدلال او هم این بود که چون این یک نهاد دولتی است، پس ما هم سیا را در فهرست قرار می‌دهیم.»

  بنا بر این گزارش، این تنها ایران نبوده است که به چنین لیستی اعتراض کرده است. دیپلمات‌های ارشد لبنان و عراق نیز اقدامی مشابه کرده و به قرار گرفتن نام حزب سیاسی نبیه بری رئیس پارلمان لبنان و همچنین گروه‌هایی چون عصائب الحق اعتراض کرده‌اند. سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز گفته است که گروه‌هایی چون جیش الاسلام هم که در سوریه در حال نبرد با روس‌ها هستند، باید در این فهرست قرار گیرند. 

  در پایان، جوده بعد از مشاهده درگرفتن بحث در جلسه، تلاش کرده به مباحثات پایان دهد. وی از حاضرین خواسته نسخه‌ای از لیست را که در اختیارشان قرار گرفته، به او پس دهند. یک دیپلمات مستقر در سازمان ملل می‌گوید: «آنچه مشخص بود، این بود که توافق اندکی در مورد مولفه‌های تروریستی بودن یک سازمان، وجود داشت.»

  یک مقام آمریکایی به فارین پالیسی گفته است که به نظر می‌رسد نهایتا تعداد محدودی گروه به عنوان تروریست اعلام شوند و تعداد زیادی که هم می‌توانستند در فهرست قرار گیرد یا خارج از آن باشند، غیرتروریستی اعلام خواهند شد. یک مقام آمریکایی دیگر هم با بیان اینکه «برخی گروه‌های خاکستری» وجود دارند، از احرار الشام و جیش الاسلام به عنوان نمونه‌هایی از این گروه‌ها یاد می‌کند. این در حالی است که این گروه‌ها با شبه نظامیانی چون جبهه النصره نیز همکاری داشته‌اند و حتی با آن‌ها ائتلاف تشکیل داده‌اند. 

  فارین پالیسی از احرار الشام به عنوان گروهی یاد می‌کند که در ماه‌های اخیر تلاش کرده ارتباط خود با جبهه النصره را کمرنگ نشان دهد و چهره‌ای میانه‌رو از خود ترسیم کند. 

  بنا بر این گزارش، ایران و روسیه احرار الشام و گروه جیش الاسلام را که تحت حمایت عربستان است، تروریستی می‌دانند و خواستار قرار گرفتن نام آن‌ها در فهرست هستند. 

  در نشست روز جمعه، فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلستان پیشنهاد داده است که شورای امنیت خود وظیفه تعیین تروریستی بودن گروه‌ها را بر عهده بگیرد. 

  وی همچنین پیشنهاد کرده است که کارگروهی متشکل از تعداد کمتری از اعضای گروه حمایت از سوریه شکل بگیرد که وظیفه تعیین مولفه‌های مشارکت در فرآیند صلح سوریه را بر عهده داشته باشد. سپس گروه‌هایی که این مولفه‌ها را نپذیرند، از سوی شورای امنیت با تحریم مواجه شده یا در لیست گروه‌های تروریستی قرار خواهند گرفت. 

  در حال حاضر قرار شده است که استفان دی میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه ائتلافی از گروه‌های معارض از جمله گروه‌های مسلح را برای شرکت در مذاکرات تشکیل دهد.

  بنا بر این گزارش، ترکیه تهدید کرده است که در صورتی که کردهای سوریه در مذاکرات شرکت داشته باشند، از گفت‌وگوها خارج می‌شود. لاوروف هم تاکید کرده است که احرار الشام و جیش الاسلام که اخیرا به سفارت روسیه در دمشق هم حمله کرده‌اند، نباید در روند مذاکرات مشارکت داشته باشند. شبه نظامیان ترکمن سوریه هم دیگری گروهی هستند که روسیه با مشارکت آن‌ها در مذاکرات مخالف است. 

  به نوشته فارین پالیسی، یکی از طرح‌هایی که دی میستورا برای راضی کردن دولت سوریه به گفت‌وگو با گروه‌های مسلح دارد، این است که طرفین ابتدا با نماینده سازمان ملل صحبت کنند و اگر گفت‌وگوها خوب پیش رفت، مذاکرات مستقیم صورت گیرد. وی به طرف‌ها اعلام کرده است که هیچ‌کس نباید حضور افراد خاص در هیئت طرف مقابل را رد کند. 

  یک دیپلمات شورای امنیت می‌گوید بحث در مورد اینکه چه کسی تروریست است و چه کسی نیست، ممکن است برای همیشه ادامه داشته باشد. وی گفته است که گروه‌هایی که برای مشارکت در فرآیند سیاسی اعلام آمادگی کنند، نباید در فهرست گروه‌های تروریستی قرار گیرند.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 3 دی 1394 ساعت 22 و 00 دقیقه و 19 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 22 و 48 دقیقه و 03 ثانیه نظرات ()


  «ایران و روسیه در تلاشند تا خلاء ایجاد شده از عقب نشینی آمریکا در منطقه را پر کنند. حضور این دو کشور در سوریه مشهودتر است.»

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، وبگاه خبرگزاری فرانسه (afp) در یادداشتی به بررسی نقش ایران و روسیه در حمایت از دولت سوریه و تاثیر روزافزون این دو کشور در معادلات منطقه پرداخت و نوشت که ایران و روسیه رهبری خاورمیانه را به دست خواهند گرفت.

    در ابتدای این یادداشت با اشاره به حمایت های هوایی روسیه از دولت اسد برای مبارزه با شورشیان و تروریست ها، آمده است: « ... و بعد از سال ها تحریم های فلج کننده و جداشدن از جامعه جهانی، تهران نیز به عنوان یک قدرت منطقه ای نوظهور جایگاهی در مذاکرات صلح سوریه بدست آورده که نشان از مشروعیت بین المللی روبه افزایش آن است.»

   کریم بیتار مسئول تحقیقات اندیشکده امور استراتژیک و بین الملل (IISA) با خبرگزاری فرانسه می گوید: «ایران و روسیه در تلاشند تا خلاء ایجاد شده از عقب نشینی آمریکا در منطقه را پر کنند. حضور این دو کشور در سوریه مشهودتر است. روسیه با حملات هوایی طیف وسیعی از دشمنان سوریه از شورشیان مورد حمایت آمریکا تا گروه های تکفیری را هدف قرار می دهد.»

   این خبرگزاری با ادعای اینکه سوریه آخرین جای پای روسیه در خاورمیانه است که از دست دادن آن باعث تنزل این کشور به یک قدرت مرتبه دوم خواهد شد؛ افزود: «انعطاف ناپذیری روسیه در موضوع سوریه ناشی از تمایل این کشور به حفظ روابط دوجانبه با متحدش در خاورمیانه است. البته روسیه خود را حافظ اقلیت مسیحیان در خاورمیانه نیز می داند.»

   آجار کورتوف رئیس ژورنال مشکلات راهبردی ملی در روسیه در رابطه با دلیل حمایت روسیه از سوریه می گوید: «منافع ملی روسیه باعث شد که این کشور در خاورمیانه وارد عمل شود تا مجبور نشود با آتشی (ایدئولوژی تکفیری) در نزدیک مرزهایش مقابله کند. سران روسیه می خواهند جایگاه این کشور را در سیاست بین الملل مانند آنچه شوروی سابق داشت؛ بازیابند.»

   خبرگزاری فرانسه با نام بردن از برقراری ارتباط روسیه با مصر، اردن و کشورهای عربی بعنوان ثمره حضور در سوریه اضافه کرد: «جان کری وزیر امور خارجه آمریکا نقش روسیه را سازنده توصیف کرد. ایران نیز سرمایه های زیادی برای محافظت از دولت دمشق خرج کرده است.»

   نویسنده این یادداشت با بیان اینکه نفوذ منطقه ای ایران از زمان امضای توافق هسته ای افزایش یافته است؛ ادعا کرد: «ایران برای کاهش قدرت عربستان سعودی به عنوان رقیب منطقه ای اش، نفوذ خود را در عراق و لبنان افزایش داده است. محمد مرندی معتقد است روسیه و ایران برای جلوگیری از فروپاشی منطقه همکاری با یکدیگر را آغاز نموده اند.»

  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 23 و 07 دقیقه و 39 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 22 و 46 دقیقه و 02 ثانیه نظرات ()
  روزنامه اسپانیایی زبان ال موندو در گزارشی به آنچه "شخصیت پیچیده" سردار سلیمانی" نامید، پرداخت.
  به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، روزنامه اسپانیایی زبان ال موندو در گزارشی به نقش محوری سردار سلیمانی در منطقه پرداخت. در این گزارش آمده است: این مرد که دارای شخصیتی پیچیده بوده و نزد شیعیان منطقه محبوبیت بالایی دارد، نقشی فعال در اجرای طرح های ایران و نجات بشار اسد بازی کرده است.

  این گزارش مدعی شده است: برخی نقش پیچیده ای که قاسم سلیمانی در سوریه ایفا می کند را به "کارلا،" مأمور اطلاعاتی سابق شوروی تشبیه می کنند. کارلا سالها جنگ شوروی را با غرب مدیریت می کرد.

  ال موندو در ادامه تصریح کرد: صادق خرازی، مشاور رئیس جمهور سابق ایران به تازگی سخنانی بیان کرده است که نشان از شگفتی وی از شخصیت سردار سلیمانی دارد. وی گفته است: "جهان عرب یک قاسم سلیمانی ندارد که با تروریست ها بجنگد." 

  این مسأله نشان دهنده قدردانی دیپلماتهای ایرانی از فرمانده سپاه قدس ایران است. نقش این فرمانده در "اجرای طرح های ایران در منطقه" آشکار می شود؛ بطوری که در ایران به وی به عنوان قهرمانی نگاه می شود که در حال انجام جنگی مقدس با دشمنان است.

  این روزنامه در ادامه مدعی شد: اطلاعات کمی درباره قاسم سلیمانی 58 ساله در دست است؛ اما هواداران وی داستانهای قهرمانانه بسیاری از وی تعریف می کنند. این در حالی است که منابع دیگر وی را با پرونده های حساس مرتبط می دانند؛ به مانند ادعای آمریکا در خصوص ارتباط سردار سلیمانی با تلاش برای ترور سفیر عربستان در واشینگتن و یا اتهام وی در خصوص همدستی با سرکرده کارتل های مواد مخدر در مکزیک و یا ارتباط وی با حوثی های یمن.

  ال موندو در ادامه می نویسد: نقش سلیمانی در سوریه با گذشت زمان اهمیت بیشتری پیدا می کند. "علی فایز،" تحلیلگر "گروه بین المللی بحران" می گوید: سلیمانی در منطقه ای فعالیت دارد که آن را بخوبی می شناسد. وی به شدت در این منطقه فعال است و در سه دهه اخیر، ارتباطات متعددی بر قرار کرده است.

  "ریناد منصور،" پژوهشگر "مرکز صلح کارنگی" می گوید: سلیمانی نیروهای قدس را همسو با اهداف سپاه پاسداران ایران بکار می گیرد. وی زمانی که سوریه صحنه درگیری ایران و مخالفانش شد، در این کشور حاضر شد و پیشتر نیز به همین دلایل در عراق حضور یافت. یکی از کارمندان سابق دستگاه اطلاعاتی آمریکا وی را نیرومندترین مأمور در خاورمیانه توصیف می کند. اما وی فردی نیست که اقدام به برنامه ریزی می کند؛ بلکه تنها یک نظامی است که دستورات را اجرا می کند.
  این روزنامه در ادامه به تصاویری که به تازگی منتشر شده است، اشاره می کند که از حضور وی در استان لاذقیه سوریه حکایت دارد. انتشار این تصاویر همزمان با آغاز حملات نظام سوریه برای بازپس گیری حلب انجام می شود. در این تصاویر تعدادی از سربازان دیده می شوند که اطراف سلیمانی را گرفته و به دستورات وی گوش می دهند.

  ال موندو در ادامه ادعاهای خود می افزاید: کسانی که سلیمانی را که ارتباطی با مطبوعات ندارد، از نزدیک می شناسند، می گویند فردی کم حرف است. به تازگی تعداد تصاویری که از حضور وی در سوریه حکایت دارد، افزایش یافته است؛ مسأله ای که برخی آن را حاکی از تمایل ایران به نشان دادن آشکار حضور خود در سوریه برای جنگ با داعش عنوان می کنند.

  ال موندو همچنین مدعی شده است: در حالی که ایران بر تکذیب اعزام نیرو به سوریه پافشاری دارد و می گوید افرادی را که فرستاده، تنها نقش مستشاری دارند، خبرگزاری رویترز در اکتبر (مهرماه) فاش کرد شمار زیادی از مبارزان ایرانی به دمشق وارد شده اند. این نیروها، علاوه بر شبه نظامیان افغانی، عراقی و مبارزان حزب الله است که از سوی ایران آموزش دیده اند. با وجود اینکه ایران تلاش دارد نقشش را در سوریه پنهان نگه دارد، حضور سپاه پاسداران با بازگشت پیکر حدود 12 نفر از فرماندهان ایران به تأیید رسیده است که در میان آنها نام ژنرال حسین همدانی دیده می شود.

  ال موندو در پایان به نقل از "هاکان گونش،" استاد روابط بین الملل دانشگاه استانبول مدعی شد: ایران از لحظات اول آغاز بحران سوریه از رژیم اسد حمایت کرد. ایران از زمان امضای توافقنامه هسته ای با قدرتهای جهانی و شرکت در مذاکرات وین احساس کرد راهبردی را که در سوریه به عنوان برگه چانه زنی با مخالفانش بکار گرفت، نتایج امیدبخشی را به بار آورده است.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 22 و 44 دقیقه و 53 ثانیه نظرات ()

  "سیمور هرش" از روزنامه‌نگاران تحقیقی آمریکا در ادعایی نامتعارف می‌گوید، فرماندهان پنتاگون اتحادی مخفی با بشار اسد و ولادیمیر پوتین ایجاد کردند تا سیاست مورد نظر خود را بر خلاف خواست دولت اوباما، در سوریه پیش ببرند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری آمریکایی وکس نیوز، سیمور هرش که برای پوشش قتل‌عام "مای لای" در جریان جنگ ویتنام و رسوایی زندان ابوغریب در اواسط دهه 2000 به اوج شهرت رسید، می‌گوید که یک رسوایی دیگر در جریان است که بسیار بزرگتر و مهمتر از گزارش‌های سابق است.

  وی در مطلبی بلند برای سایت "لاندن ریویو آو بوکز" گفت، رهبران ارشد وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) عمدا در سیاست دولت آمریکا در قبال سوریه خرابکاری کردند، تلاش‌های آمریکا برای کمک به شورشیان سوری را با مانع مواجه کردند و حتی برای بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه اطلاعاتی ارسال کردند.

  به گفته سیمور هرش از پاییز 2013 تا سپتامبر 2015 رهبران ارتش آمریکا به صورت موثر اتحاد مخفی خود با اسد و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را آغاز کردند چراکه آنها را بهترین متحد خودشان در مبارزه با داعش می‌دیدند.

  پایگاه تحلیلی خبری وکس نوشته است: این ادعایی فوق‌العاده و چشمگیر است و به نظر می‌رسد سیمور هرش آن را "لازم و مناسب" نیز می‌داند. اما همانند سایر گزارش‌های وی خصوصا گزارشی درباره مرگ بن لادن، ادعاهای او هیچ مدرک و سندی ندارد و تنها به سخنان یک مشاور ارشد سابق در ستاد مشترک ارتش استناد دارد.

  ماکس فیشر، نویسنده این مطلب در سایت وکس ادامه داده است: «آنچه در ادامه می‌خوانید، راهنمایی ساده برای تئوری سیمور هرش است؛ آنچه رخ داده، آنچه مقاله می‌گوید و نهایتا اینکه چگونه این اطلاعات با آنچه ما می‌دانیم همخوانی ندارد.

  آنچه رخ داده، به روایت هرش به این شرح است:

  اول، ستاد مشترک ارتش آمریکا (تحت رهبری مارتین دمپسی که سپتامبر بازنشست شد) که عالی‌ترین رهبران نظامی را شامل می‌شود، در تابستان 2013 به این مساله پی برد که ترکیه برنامه مسلح کردن شورشیان (میانه‌رو) را برهم زده و کمک‌های آمریکا را برای افراطگرایانی چون جبهه النصره و داعش تغییر مسیر داده است.

  دوم، ستاد مشترک ارتش آمریکا این مساله را کشف کرد که شورشیان میانه‌روی سوری قابل دوام وجود ندارند و این اپوزیسیون تقریبا شامل افراطگرایان است.

  سوم، ستاد مشترک ارتش آمریکا در پاییز 2013 تصمیم گرفت که مخفیانه اطلاعاتی برای ارتش‌های سایر کشورها و طرف‌ها بفرست، با علم به اینکه ممکن است این اطلاعات ممکن است به دست ارتش سوریه بیفتد. آنها این اطلاعات را به آلمان، روسیه و اسرائیل فرستادند که آنها هم این اطلاعات را به اسد دادند.

  چهارم، هدف این اتحاد مخفی با اسد تضعیف تلاش‌های باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در قبال سوریه، تقویت اسد و کمک به وی برای نابودی داعش و سایر افراطگرایان بود.

  پنجم، در ازای آن ستاد مشترک ارتش آمریکا از اسد خواست: 1) حزب‌الله را از حمله به اسرائیل باز دارد؛ 2) بار دیگر با اسرائیل بر سر بلندی‌های جولان مذاکره کند؛ 3) با پذیرش هرگونه کمک روس‌ها موافقت کند و 4) پس از پایان جنگ انتخابات برگزار کند.

  ششم، در تابستان 2013 ستاد مشترک ارتش آمریکا با ارسال سلاح‌های منسوخ برای شورشیان سوری سیا را فریب داد. به گفته هرش، این اقدام با هدف نشان دادن حسن نیت به اسد بود تا او را متقاعد کنند که پیشنهادشان را بپذیرد.

  هفتم، اتحاد مخفی ستاد مشترک ارتش آمریکا با پوتین و بشار اسد همانطور که گفتیم سپتامبر به پایان رسید؛ زمانی که ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا بازنشسته شد.»

  نویسنده این مقاله نوشته است: «به صورت خلاصه هرش می‌گوید که رهبران نظامی ارشد آمریکا تلاش داشتند تا عامدانه سیاست خارجی آمریکا را معکوس کنند و اتحادی مخفیانه با اسد و پوتین شکل دهند. هرش این مساله را به عنوان موضوعی خوب نشان می‌دهد و باور دارد که ستاد مشترک ارتش آمریکا تصمیمی مناسب و لازم گرفته بود تا سیاست خطرناک اوباما در سوریه را متوقف کرده و از اسد و پوتین در مقابل با داعش حمایت کند. وی به صورت تاییدی، اظهارات منابع بسیاری را که می‌گفتند آمریکا باید به اسد در کنار پوتین به چشم یک متحد علیه داعش بنگرد، نقل کرده بود.

  بسیاری از تحلیلگران خاورمیانه‌ از مدت‌ها پیش بحث می‌کردند که برکناری اسد اولین گام ضروری برای شکست داعش است چرا که حضور وی را تضمینی برای تداوم جنگ داخلی سوریه می‌دانستند و بر این باور بودند که این روند بستری حاصلخیز برای رشد داعش فراهم می‌کند. سیمور هرش به صورت ضمنی اشاره می‌کند که این به صورت خطرناکی اشتباه است و اینکه اسد در حقیقت یک شریک لازم برای مبارزه با داعش است.

  به همین ترتیب هرش این موضوع را پیشنهاد می‌کند که اینکه برخی روزنامه‌نگاران و تحلیلگران مستقل زمانی که می‌گویند اسد و پوتین به صورت ضمنی داعش را تحمل می‌کنند چرا که این گروه با شورشیان ضد اسد می‌جنگد، یا اینکه اسد و پوتین در حد کمی داعش را بمباران می‌کنند و در همین حال بر روی شورشیان ضد داعش متمرکز می‌شوند، دروغ می‌گویند.

  این مطلب به صورت یکپارچه‌ای از اتهام‌زنی درباره اتحاد مخفی پنتاگون با اسد و پوتین تا بحث درباره اینکه سیاست اتحاد با اسد خردمندانه است، ادامه می‌یابد.»

  ماکس فیشر در ادامه مطلبش توضیح داده که چرا باور ادعاهای سیمور هرش "سخت" است:

  اول) نقص اساسی در اصل مطلب: هرش مدعی است که مغز متفکر تمام این توطئه ژنرال مارتین دمپسی، رئیس وقت ستاد مشترک ارتش آمریکا بود و هرش معتقد است که وی از طرح اوباما برای مسلح کردن شورشیان سوری وحشت کرده بود و دمپسی به فکر کمک به اسد بود. اما باور کردن این ادعا دشوار است؛ دمپسی زمانی که روی کار بود، نه تنها با مسلح کردن شورشیان سوری مخالف نبود بلکه علنا می‌خواست برای تسلیح شورشیان سوری اقدامات بیشتری انجام شود. روایت‌های همزمان با این بحث در داخل کاخ سفید تاییدی بر این موضوع است. دمپسی بحث می‌کرد که آمریکا باید قاطعانه‌تر شورشیان سوری را مسلح کند و اوباما برای ارسال تعداد کمتری سلاح تلاش می‌کرد.

  هرش بدون هیچ مدرکی مدعی است که دمپسی به قدری با مسلح کردن مخالفان سوری مخالف بود که مرتکب اقدام فاحش "خیانت" برای خرابکاری در طرح‌های مذکور بود. به نظر می‌رسد که سیمور هرش برای رفع این تناقض هیچ تلاشی نمی‌کند و در واقع مشخص نیست که آیا هرش می‌دانسته که ژنرال دمپسی حامی تسلیح شورشیان سوری بوده و نه مخالف آن؟

  دوم) فقدان هرگونه مدرک: هرش هیچگونه مدرکی بجز نقل اظهارات یک منبع ناشناس موسوم به "مشاور سابق" ارائه نکرده است. هرش نگفته است که چرا این مشاور باید چنین اطلاعاتی داشته باشد!

  سوم) این مطلب اساسا با آن واقعیتی که ما می‌دانیم، در تضاد است: باور و حتی تصور این مطلب بسیار دشوار است. هرش مدعی است که بسیاری و یا تمام اعضای ستاد مشترک ارتش آمریکا به صورت مشترک برای تضعیف سیاست خارجی رئیس‌جمهور خودشان همدستی کرده و به صورت مخفیانه آمریکا را با دشمنانش متحد کردند. این ادعا مغایر تمام دانسته‌های ما درباره نحوه فعالیت ارتش است و باور آن نیازمند آن است که ما نگاه خودمان را به رابطه ارتش و دولت آمریکا دچار دگرگونی کنیم. تمام اینها در شرایطی است که هیچ سابقه آشکاری درباره چنین توطئه‌ای وجود ندارد. ما نمی‌توانیم باور کنیم که رهبران غالبا ارشد ارتش ما یک روز در سال 2013 تصمیم گرفتند که به صورت کامل عملکردشان را تغییر دهند و از تمام هنجارها سرپیچی کنند و ناگهان بعد از بازنشستگی دمپسی در ماه سپتامبر 2015 به کار عادی خود بازگردند! سیمور هرش از ما انتظار زیادی دارد و دلیلی به ما ارائه نمی‌دهد تا به او اعتماد کنیم جز سخنانش.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 22 و 45 دقیقه و 59 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 22 و 38 دقیقه و 04 ثانیه نظرات ()
  یک رسانه از انتقاد فزاینده جمهوریخواهان ایالات متحده از وزیر خارجه این کشور به دلیل اقدام وی در نامه نگاری با همتای ایرانی خود در خصوص قانون محدودیت ویزا خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فاکس نیوز، جمهوریخواهان آمریکا «جان کری» را به دلیل ارسال نامه برای «محمد جواد ظریف» و تاکید وی بر این نکته که دولت آمریکا به تهران کمک خواهد کرد تا قانون جدید محدودیت ویزا را دور بزند شدیدا مورد انتقاد قرار دادند.

  در همین رابطه «اد رویس» رئیس کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: بجای آنکه دولت آمریکا راه های جایگرین را به ایران نشان دهد لازم است تا توجه خود را به مواردی همچون آزمایش موشکی اخیر ایران، ادامه حمایت این کشور از گروه هایی همچون حزب الله، و زندانی کردن آمریکایی ها بپردازد.

  «کوین مک کارتی» رهبر اکثریت ها در مجلس نمانیدگان آمریکا نیز با ابراز نگرانی درباره این اقدام جان کری گفت: وزیر خارجه در پاسخ به اعتراضات ایران یک استثنا را به آنها داده است. برخلاف آنچه وزیر خارجه آمریکا به ایران قول داده باید بگویم که کنگره اجازه چنین کاری را نمی دهد زیرا ما این قانون را برای حفظ امنیت مردم آمریکا تصویب کرده ایم.

  به گزارش مهر، بعد از اعلام خبر امضای این قانون از سوی «باراک اوباما»، خبری درباره نامه نگاری وزیر امور خارجه آمریکا با «محمد جواد ظریف» منتشر شد. کری در این نامه به صراحت اطمینان داده که دولت آمریکا با استفاده از همه ابزارهای در اختیار خود اجازه نخواهد داد که این قانون هیچ مانعی برای منافع اقتصادی ایران ایجاد کند.

  در همین رابطه «جابری انصاری» سخنگوی وزارت امور خارجه در اظهاراتی گفت: آقای کری در نامه خود تاکید کرده است که ایالات متحده آمریکا به رفع تحریم ها بر طبق برجام و اجرای کامل تعهدات آن کشور بر اساس توافقات به عمل آمده در برجام کاملا متعهد است. کری همچنین تاکید کرده است که دولت آمریکا تغییرات مربوط به قانون روادید آن کشور را با توجه به اختیارات خود به گونه ای اجرا خواهد کرد که دخالتی در همکاری های اقتصادی و تجاری کشورهای دیگر با ایران به عمل نیاید. همچنین کری تایید کرده است که دولت آمریکا بدین منظور ابزارهای متعددی در اختیار دارد که حتی شامل توقف اجرای این قانون بر طبق اختیارات رئیس جمهور می شود.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 22 و 44 دقیقه و 45 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 22 و 37 دقیقه و 44 ثانیه نظرات ()
  پس از ده روز بی خبری از سرنوشت شیخ ابراهیم الزکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه، سرانجام پلیس این کشور اعلام کرد وی در بازداشت و در یکی از بیمارستان ها تحت مداوا قرار دارد.

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه النشره، «سولومون اراسه» بازرس کل پلیس نیجریه پس از ده روز، از سرنوشت شیخ ابراهیم الزکزاکی رهبر جنبش اسلامی این کشور خبر داد و اعلام کرد وی در بازداشت به سر می برد و در یکی از بیمارستان ها تحت مداواست.

  این مقام پلیس نیجریه در پاسخ به درخواست اعضای کمیته ویژه شورای عالی امور اسلامی نیجریه که خواهان ملاقات با الزکزاکی بودند، گفت: امکان دسترسی به الزکزاکی وجود ندارد و وی تحت درمان است.

  در همین حال منابع خبری روز گذشته (دوشنبه) از یورش نیروهای ارتش نیجریه با استفاده از بولدوزر به حسینیه بقیه الله در زاریا در شمال این کشور و تخریب آن خبر دادند.

  گفتنی است ارتش نیجریه چند روز قبل به منزل مسکونی «شیخ زکزاکی» یورش برده و ضمن بازداشت وی ده ها نفر از شیعیان را شهید و یا زخمی کردند.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر سه شنبه 1 دی 1394 ساعت 22 و 33 دقیقه و 39 ثانیه نظرات ()
  همزمان با توقف واردات بنزین بی‌کیفیت از ترکمنستان، بازار خرید و فروش بنزین‌های آلوده و فاقد کیفیت توسط شرکت‌های مشترک ایرانی-اماراتی در گروه‌های تلگرامی رونق گرفته است.

  به گزارش خبرنگار مهر، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران از چند هفته قبل واردات بنزین فاقد استاندارد و بدون کیفیت از ترکمنستان را متوقف کرد.

  سیدناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی در گفتگو با مهر با اشاره به برگشت یک محموله بنزین فاقد استاندارد به ترکمنستان، گفته است شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی با توجه به پایین بودن استاندارد و کیفیت بنزین تولید شده در ترکمنستان، واردات بنزین از این کشور را متوقف کرد.

   همزمان با ممنوعیت واردات بنزین از ترکمنستان به ایران، برخی از دلالان و واسطه‌ها در گروه‌های مختلف تلگرام تبلیغات گسترده درباره فروش بنزین بی‌کیفیت و فاقد استاندارد یورو را آغاز کرده اند.

  در این تبلیغات که در گروه های تلگرامی توسط یک شرکت عربی منتشر می‌شود، این شرکت نحوه فروش محموله بنزین به وزن تقریبی سه هزار و ۷۰۰ متریک تن تولیدی یک پالایشگاه ترکمنستان را تشریح کرده است.

  علاوه بر این، شرکت اماراتی از تحویل این محموله بنزین در بندر انزلی خبر داده و تاکید می کند: محموله بنزین ترکمنی تنها به شرکت‌هایی که دارای مزیت «فورواردر» و یا «کریر» باشند، فروخته خواهد شد.

  خرید و فروش و معاملات دلالان بنزینی در حالی در گروه‌های مجازی این روزها حالتی رسمی به خود گرفته است که مسئولان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تاکید می‌کنند که هیچ گونه محموله بنزینی از دلالان و واسطه‌ها خریداری نمی‌شود.

  در همین حال، هیات دولت سال گذشته با تصویب لایحه‌ای وزارت نفت را ملزم کرده بود که واردات بنزین فاقد استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا را به طور کامل ممنوع کند و بنزین وارداتی باید صرفا دارای استاندارد یورو چهار اتحادیه اروپا باشد.

  بیژن زنگنه وزیر نفت هم اخیرا در یک برنامه تلویزیونی با بیان اینکه بسیاری از مسئولان استان‌ها خواستار عرضه بنزین با استاندارد یورو ۴ در شهرها و کلانشهرهای خود هستند، تاکید کرده است: هیچ گونه محموله بنزین آلوده ای وارد کشور نشده و بنزین‌های وارداتی دارای استاندارد یورو ۴ اتحادیه اروپا هستند.

  از سوی دیگر، آمارهای رسمی منتشر شده از سوی شرکت ملی پالایش و پخش نفتی نشان می‌دهد که از ابتدای سال‌جاری تاکنون دود ۸.۴ میلیون لیتر بنزین در روز وارد کشور شده و این در حالی است که دولت مجوزی به منظور واردات روزانه ۱۰ میلیون لیتر بنزین به وزارت نفت داده است.

  سال گذشته به طور متوسط روزانه ۴.۶ میلیون لیتر بنزین وارد کشور شده بود که تعمیرات اساسی و دوره‌ای پالایشگاه‌ نفت شازند اراک اعلام کرد و رشد حدود سه درصدی مصرف در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته از مهمترین دلایل واردات بنزین کشور به شمار می‌رود.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو