منوی اصلی
سنگر مجازی / مبارز بلاگ
مبارزه همچنان باقیست...
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 29 تیر 1394 ساعت 22 و 38 دقیقه و 28 ثانیه نظرات ()
  تجارت ترکیه با نفت داعش؛

  اردوغان در قبال بحران سوریه نقش بازی می‌کند و برای آوارگان سوری اشک تمساح می‌ریزد، او در واقع با بحران سوریه تجارت می‌کند.

  به گزارش سرویس بین الملل جام نیوز به نقل از "العالم"، یک موسسه تحقیقاتی کانادایی در گزارشی افشا کرد که دختر اردوغان رئیس تیم پزشکی مجروحان داعشی و پسرش بزرگترین قاچاقچی نفت مواضع داعش در عراق و سوریه است.  موسسه تحقیقاتی "گلوبال ریسرچ" کانادا در گزارشی به زندگی سیاسی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، و روابط عمیق وی با گروه‌های تروریستی مستقر در سوریه و عراق پرده برداشت.

   
  این موسسه در وب‌سایت خود تصویری را به عنوان تصویر تیتر انتخاب کرد که در کنار یک اسحله کلاش، پرچم ترکیه بالاتر تر از پرچم گروه تروریستی ــ تکفیری داعش دیده می‌شود. گلوبال ریس چ گزارش خود را از گفتگو با یک پرستار زن 34 ساله آغاز کرد که در آپارتمانی قدیمی واقع در حومه شهر استانبول به همراه دو کودک خود زندگی می‌کند. وی که خواست نامش فاش نشود، اظهار داشت: «من هفت هفته در بیمارستان نظامی محرمانه شهر "شانلی اورفا" واقع در جنوب شرق ترکیه (150 کیلومتری غازی عِینتاب) کار می‌کردم که به نوعی در منطقه مرزی با سوریه قرار داشت.»

   
  این منبع آگاه افزود: «من وظیفه آماده کردن اتاق‌های عمل و کمک به پرشکان را برعهده داشتم و در مدتی که در این بیمارستان مشغول به کار بودم، ماهانه حقوق خوبی به میزان هفت هزار و 500 دلار دریافت می‌کردم، اما آن‌ها هیچ‌وقت متوجه مذهب من که علوی بودم نشدند.» وی تاکید کرد: «با چشمان خود دیدم که «سمیه اردوغان» دختر رئیس جمهور ترکیه، رفت و آمدهای بسیاری به دفتر اصلی بیمارستان شانلی اورفا دارد و بعدها متوجه شدم که او ریاست یک تیم پزشکی برای معالجه مجروحان داعش را به عهده دارد.»

   

  این پرستار زن با بیان اینکه عناصر داعش پس از بهبود نسبی به بیمارستان‌های ترکیه منتقل می‌شوند، اضافه کرد: «ده‌ها مجروح با لباس نظامی را دیدم که با خودروهای نظامی تُرک به این بیمارستان آورده می‌شوند و بعد دریافتم که آنان از عناصر داعش هستند.»

   
  گلوبال ریسرچ در ادامه این گزارش آورده است: «سمیه که در لندن درس خوانده است، پیش از این تمایل خود را برای سفر به موصل عراق اعلام کرده بود تا به ادعای خود به ارائه کمک‌های انسانی (به داعشی‌ها) بپردازند ولی احزاب مخالف دولت کنونی ترکیه بارها اردوغان را به خاطر این موضوع تحت فشار قرار دادند.»

   
  این موسسه تحقیقاتی می‌افزاید: «اردوغان در قبال بحران سوریه نقش بازی می‌کند و برای آوارگان سوری اشک تمساح می‌ریزد، او در واقع با بحران سوریه تجارت می‌کند. اردوغان این حقیقت را پنهان می‌کند که به دنبال تجارت نفت به غارت برده شده عراق و سوریه از طریق شرکت‌های خود و شرکت های پسرش بلال است.»

   
  گلوبال ریسرچ آورده است: «بلال اردوغان» پسر رئیس جمهور ترکیه، مالک چندین کمپانی تجاری بوده و گفته شده که اخیراً قراردادی را با شرکت‌های اروپایی برای انتقال نفت دزدیده شده عراق به کشورهای آسیایی امضا کرده است.»

   
  این موسسه تحقیقاتی تاکید می‌کند: «شرکت‌های تجاری بلال اردوغان اسکله‌هایی در بیروت و جیحان (ترکیه) دارند که از آنجا نفت خام عراق را به ژاپن صادر می‌کنند.» در پایان گزارش این موسه کانادایی آمده است: «احزاب مخالف دولت، سرپوش گذاشتن اردوغان بر روی قاچاق نفت عراق توسط پسرش را محکوم کرده‌اند و معتقدند که بلال با این کار داعش را به ثروتمندترین گروه تروریستی جهان تبدیل کرده است.»

   

  آخرین ویرایش: دوشنبه 29 تیر 1394 ساعت 22 و 48 دقیقه و 44 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 29 تیر 1394 ساعت 22 و 23 دقیقه و 46 ثانیه نظرات ()

  رئیس پیشین موساد، امضای قرارداد هسته ای ایران با کشورهای 5+1 را فرصتی تاریخی برای تشکیل ائتلاف اسرائیل و کشورهای عرب ضد ایران اعلام کرد.
  طرح صهیونیست ها برای ائتلاف با اعراب ضد ایران
  به گزارش افکارنیوز، "شبتای شاویت" امروز در گفت وگو با "یو.اس رادیو" گفت: "من فکر می کنم در شرایط کنونی، دریچه ای از فرصت ها به روی اسرائیل گشوده شده است که می تواند از طریق آن تشکیلاتی جدید و ائتلافی ضد ایرانی از کشورهای سنی خاورمیانه تشکیل دهد."

  رئیس پیشین موساد افزود: "کشورهای سنی مانند مصر، اردن و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس در تردیدهایی که نسبت به ایران دارند، با ما همداستان هستند و این مساله عملاً به اسرائیل فرصت می دهد که در اردوگاه میانه روها، عضویت یابد."

  شاویت سپس خاطر نشان کرد: "فرصتی بی نظیر پیش آمده است تا تلاش کنیم ائتلافی متشکل از کشورهای میانه رو عربی به ریاست عربستان و اسرائیل تشکیل دهیم تا با توانمندی های هسته ای ایران احتمالی ایران در آینده مقابله کنیم و نظم نوینی در خاورمیانه به وجود آوریم."

  شاویت همچنین یاد آور شد: "تشکیل ائتلاف جدید، بر پایه یافتن راه حلی برای کشمکش اسرائیلی – فلسطینی استوار است و کشورهای عرب سنی می توانند در یکسره شدن این آشتی کمک کنند."
  آخرین ویرایش: دوشنبه 29 تیر 1394 ساعت 22 و 38 دقیقه و 26 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 29 تیر 1394 ساعت 22 و 21 دقیقه و 22 ثانیه نظرات ()
  معاون صدراعظم آلمان از آغاز تلاش‌های گسترده دولت برلین به منظور لغو تحریم‌های بانکی و مالی ایران خبر داد و گفت: نگرانی فعلی شرکت‌های آلمانی از زمان‌بر بودن دوره لغو تحریم‌های ایران است.

  به گزارش خبرنگار مهر، «زیگمار گابریل» امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه شرکت‌های آلمانی آماده همکاری و بازگشت به صنایع آب، برق و انرژی ایران هستند، گفت: در شرایط فعلی ابزارهای مالی مناسب برای توسعه صادرات و مبادلات اقتصادی بین ایران و آلمان وجود دارد.

  معاون صدراعظم آلمان با تاکید بر اینکه کماکان برخی از مسائل و محدودیت‌های بانکی و مالی بین ایران و آلمان از طریق شبکه جهانی بانکی پابرجاست، تصریح کرد: لغو تحریم‌های مالی و بانکی ایران در گروی لغو تحریم‌های بانکی از سوی آمریکا است.

  وزیر اقتصاد و انرژی آلمان با اشاره به آغاز تلاش‌های گسترده دولت برلین برای لغو تحریم‌های بانکی و مالی ایران، تاکید کرد: هم‌اکنون مذاکرات دولت با بانک‌های آلمانی به منظور حل و فصل و برطرف شدن تحریم‌های بانکی ایران ادامه دارد.

  این عضو کابینه دولت برلین در پایان خاطر نشان کرد: نگرانی فعلی شرکت‌های آلمانی از زمان‌بر بودن دوره لغو تحریم‌های ایران است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 29 تیر 1394 ساعت 22 و 18 دقیقه و 47 ثانیه نظرات ()

  یک روزنامه انگلیسی از تحرک و استقرار نیروهای خرابکار داعش در بوسنی و قصد آن‌ها در انجام حملات تروریستی در اروپا خبر داد.

  خبرگزاری فارس: هسته‌های ترور داعش در بوسنی در حال آموزش هستند/ خرید اسلحه، زمین و یارگیری برای انجام عملیات در اروپا

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روزنامه انگلیسی «اکسپرس» در گزارشی نوشت: هسته‌های ترور داعش در اروپا در دهکده‌های دور افتاده ماوا گرفته‌اند.

  بر اساس این گزارش،خرابکاران داعش در حال توسعه یک پایگاه خرابکاری در دهکده‌ای در بوسنی هستند تا بتوانند بسادگی هر چه تمام‌تر علیه منافع غرب حمله کنند.

  بنوشته این نشریه، بر اساس برخی گزارش‌ها اعضای داعش هم اینک در دهکده دورافتاده «اسو» که در دل جنگل‌های انبوه شمال بوسنی است، در حال آموزش دیدن هستند.

  یک کارشناس امور مقابله با تروریسم در این زمینه گفت که از همین دهکده عناصری برای نبرد در سوریه عازم این کشور شدند.

  از سویی برخی هواداران داعش در بوسنی چون «هارون مهسویک» که اینک در استرالیا است،با خرید دو هکتار از اراضی منطقه آن‌ها را در اختیار  تروریست‌های داعش قرار داده است.

  ساکنان دهکده دورافتاده اسو از خرید اراضی این منطقه از سوی گروه‌های تروریستی داعش نگرانند.

  اکسپرس در خاتمه نوشت: بوسنی مکانی مطلوب برای گسترش داعش است و این بخاطر نزدیکی تقریبی این منطقه به سوریه و خرید آسان سلاح در کشور جنگ‌زده بوسنی است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 29 تیر 1394 ساعت 22 و 17 دقیقه و 37 ثانیه نظرات ()

  اسامی برترین های کنکور امسال معرفی شد که امسال هم تعداد دختران نسبت به پسران در رتبه ها اول کمتر از سالهای قبل است.

  به گزارش پایگاه خبری چارسو و به نقل از سایت سازمان سنجش، سازمان سنجش آموزش کشور اسامی برترین های کنکور امسال را اعلام کرد. از نکات جالب این نتایج، سهم بالای پسران در رتبه های تک رقمی و سهم بالای یزد از میزان دانش آموزان رتبه برتر کنکور است.

  اسامی نفرات برتر گروه آزمایشی هنر به شرح زیر است:

  ۱-آناهیتا هدایتی از تهران

  ۲-المیرا آشفته از تهران

  ۳-غزاله پژند از کرج

  اسامی نفرات برتر گروه آزمایشی زبان‌های خارجه به شرح زیر است:

  ۱-پویا همدانیان خوزانی از کاشان

  ۲-یاسمین فروتنی از شیراز

  ۳-زینب شیرزادمقدم از شمیرانات

  اسامی نفرات برتر آزمون سراسری سال ۱۳۹۴ به شرح جداول زیر است:

  جدول برترین های گروه آزمایشی ریاضی

  ردیف نام خانوادگی نام شهر
  ۱ شهبازی دستجرده پژمان اصفهان
  ۲ یزدیان محمد رسول قم
  ۳ بالازاده مرشت وحید بابلسر
  ۴ لطافتی مهدی شیراز
  ۵ حسینی امیر شیراز
  ۶ عباسی کیانوش شمیرانات
  ۷ مسیحا محمدسعید یزد
  ۸ رنجکش زاده سینا ارومیه
  ۹ اسدی جوزانی کیمیا تهران
  ۱۰ امیری کندبن مسعود تهران

  جدول برترین های گروه آزمایشی علوم تجربی

  ردیف نام خانوادگی نام شهر
  ۱ همتی سارا تبریز
  ۲ تدبیر واجارگاه کیانا لنگرود
  ۳ قایم دوست فایزه زاهدان
  ۴ نعمت زاده مهران یزد
  ۵ طاهری فرد احسان یزد
  ۶ طاهری فرد عرفان شیراز
  ۷ زارع کیارش بیرجند
  ۸ علا معین نور
  ۹ فرج پور نیری میثم اردبیل
  ۱۰
  نیکان تهران

  جدول برترین های گروه آزمایشی علوم انسانی

  ردیف نام خانوادگی نام شهر
  ۱ کیانی نیستانکی غلی تهران
  ۲ میررضی سید ابوالفضل اصفهان
  ۳ مشیری ابوالفضل اصفهان
  ۴ کرمی قایزه تهران
  ۵ فرح زا کیان یزد
  ۶ صالحی دولابی زینب تهران
  ۷ غلامی فاطمه نجف آیاد
  ۸ وفا صدف شیراز
  ۹ اقبالی زارچ محمدرضا یزد
  ۱۰ سلطانی علی آباد محمدرضا یزد
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 36 دقیقه و 00 ثانیه نظرات ()

  http://www.parsnaz.ir/upload/65/0.402372001375865372_parsnaz_ir.jpg

  خدایا خروج از ماه رمضان را برای ما مقارن با خروج از همه ی گناهان قرار ده

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 31 دقیقه و 32 ثانیه نظرات ()
  آخرین ویرایش: یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 35 دقیقه و 14 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 12 دقیقه و 23 ثانیه نظرات ()
  آخرین ویرایش: یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 34 دقیقه و 11 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 10 دقیقه و 15 ثانیه نظرات ()

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، نشریه "رای الیوم در مقاله ای به قلم "عبد الباری عطوان" نویسنده مشهور جهان عرب به مساله توافق هسته ای میان ایران و 1+5 پرداخت.


   
  این نویسنده و تحلیلگر فلسطینی در این یادداشت تحت عنوان "اوباما با سران عرب مانند برخورد مدیر با دانش آموز مدرسه رفتار می کند" می نویسد: «اگر به مصاحبه طولانی "توماس فریدمن" با  "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا توجه کنید خیلی از مسائل برای مخاطبان روشن خواهد شد که از جمله این مسائل روی برگرداندن دولت اوباما از همپیمانان عرب خود در منطقه، حمایت نکردن دولت اوباما از امنیت اعراب و برتری دادن ایران به عنوان مهمترین همپیمان خود در منطقه بر اعراب است.»

   
  عبدالباری می نویسد: «خطرناکترین مساله در این مصاحبه، از بین بردن هویت و قومیت همه اعراب است و آمریکا تلاش خواهد کرد که هویت عربی را به یک هویت طائفی گرا در جهت تقسیم منطقه بر طبق مذاهب تغییر دهد.»

   

  این نویسنده پرآوازه عرب در ادامه افزود: «اوباما در طول مصاحبه خود از الفاظی جدید مانند "اعراب سنی" که قبلا از آن استفاده نمی کرد در خطاب به همپیمانان خود مانند عربستان و دیگر کشورهای خلیج [فارس] استفاده می کرد و این درحالی است که در طول این مصاحبه از لفظ ایران شیعی استفاده نکرد، مگر یک بار و در آن از ایران به عنوان کشوری قدرتمند و بزرگ در برابر اعراب طائفه گرا و مذهبی یاد کرد.»

   
  عطوان نوشت: «رئیس جمهور آمریکا، ایران را به عنوان یک تمدن طولانی و با سابقه، پایه جامد علمی و آموزشی و دارای مردمی جذاب و ستایش شدنی و قابل ملاحظه توصیف کرد، در حالی که از اعراب به عنوان حاکمانی دیکتاتور، فاسد، عقب مانده و ناقض حقوق بشر یاد کرد.»

   

  عطوان افزود: «رئیس جمهور آمریکا از نگرانی اسرائیل در برابر قدرت نظامی ایران کاملا باخبر بود و برای همین به اسرائیل قول داد در برابر توافق هسته ای، به آن ها سلاح های جدید و پیشرفته تقدیم کند؛ ولی حمایت از همپیمانان عرب خود در منطقه را مشروط دانست، زیرا اوباما معتقد است که اسرائیل تنها از تهدیدهای خارجی (ایران) رنج می برد در حالی که همپیمانان عرب از دو خطر خارجی و داخلی رنج می برند.»

   

  بنابر یادداشت این نویسنده و تحلیلگر فلسطینی، اوباما خطر داخلی کشورهای عربی را در جدا شدن شهروندان از حکومت، بیکاری جوانان و ناامیدی آنان به آینده می داند.

     این تحلیلگر فلسطینی نوشت: «هنگامی که اعراب از آمریکا خواستند به آن ها در برابر توافق هسته ای کمک تسلیحانی کند، اوباما به صراحت اظهار داشت "چگونه از ما انتظار دارند که قدرت دفاعی آنان را در برابر تهدیدهای خارجی تقویت کنیم و چگونه از ما انتظار دارند بدنه سیاسی کشورهای عربی را تقویت کنیم در حالی که جوانان سنی هنوز قانع نیستند که جایگزین دیگری جز "دولت اسلامی وجود دارد.»

   

    عبدالباری عطوان افزود: «اوباما با اشاره به موضوع سوریه در سخنان نقدآمیز اظهار داشت که ما حاضر هستیم قدرت نظامی کشورهای عربی را تامین کنیم به شرطی که حاضر باشند نیروهای زمینی خود را برای حل مسائل منطقه ای ارسال کنند.»

   

  این نویسنده فلسطینی در ادامه بیان کرد: «اوباما در کلامی مسخره آمیز گفت: من میتوانم کشورهای عربی را از خطر ایرانی حفظ کنم، ولی نمی توانم آن ها را از خطرات داخلی مصون بدارم پس باید در سیاست های داخلی خود تغییراتی را انجام دهند. و اظهار داشت که من حاضرم بین طرف ایرانی و اعراب سنی برای حل مسائل امنیتی، سیاسی و طائفه ای در منطقه میانجگری کنم.»

   

  عبد الباری نوشت: «جدا از توافق هسته ای و بندهای آن توافق، اگر رهبران و حکام کشورهای عربی بخصوص کشورهای خلیج [فارس] این مصاحبه طولانی را خوانده باشند یا شنیده باشند و از اینکه اوباما به آن ها عرب سنی خطاب می کند چه برداشتی کرده اند و با آمریکا چگونه کنار خواهند آمد. به نظر من رئیس جمهور آمریکا با آن ها مانند دانش آموز مدرسه ای  برخورد کرده است که خود را مدیر آن مدرسه می داند.»

   

  این نویسنده فلسطینی نوشت: «هنگامی که از این توافق به عنوان توافق تاریخی یاد کردند، سران عرب هنوز با این واقعیت کنار نیامده اند که ما در برابر ایران و آمریکای جدید قرار گرفته ایم. هنوز سران عرب در گذشته خود بسرمی برند و به دنبال حمایت روباه آمریکایی خود که با خنجر مسموم و به صورت ناجوانمردانه ای آن ها را از پشت زده است، هستند.»

   
  نویسنده فلسطینی افزود: «حتی " فرانسوا اولاند" رئیس جمهور فرانسه نیز که خود را ضدایرانی نشان داده بود و همیشه در جلسات سران عرب شرکت داشت و اعراب جلوی پای او فرش قرمز پهن می کردند، اکنون "لوران فابیوس" وزیر امور خارجه خود را به عنوان اولین مقام اروپایی برای بهبود روابط با ایران به تهران خواهد فرستاد. این درحالی است که هنوز صف بلندی از مقام های غربی از جمله "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان، "دیوید کامرون" نخست وزیر انگلیس و حتی خود "باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا برای سفر به ایران وجود دارد.»

   
  عبدالباری عطوان افزود: «سران اعراب سنی، طبق اصطلاح جدیدی که رئیس جمهور آمریکا از آن استفاده می کند هنوز در مرحله از گیجی و ناباوری زندگی می کنند و این گیجی ناشی از کوبیدن چکش توافق هسته ای به سر آن ها است.»

  آخرین ویرایش: یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 12 دقیقه و 21 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 08 دقیقه و 32 ثانیه نظرات ()

  «وقتی در مورد توافق از او پرسیدم پاسخ داد: این موضوع مربوط به نفت است یا مربوط به صدام حسین؟»

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، پایگاه آمریکایی پولیتیکو (Politico)، در گزارشی تحت عنوان "ایران؟ همان کشوری است که به آن حمله کردیم؟" به بررسی توافق هسته ای از نگاه مردم آمریکا پرداخته و ضمن بیان اینکه مردم آمریکا به خاطر توافق هسته ای از مسئولین تشکر نمی کنند، از آماری سخن به میان می آورد که نشان می دهد مردم آمریکا حتی جای کشور ایران را بر روی نقشه نمی دانند‍!

    در ابتدای این گزارش آمده است: «توافق هسته ای را که فراموش کن! ... خواسته شخصی من این بود که یک آمریکایی پیدا شود که بتواند ایران را روی نقشه نشان دهد!»

    پولیتیکو نوشت: «"سوزان رایس" مشاور امنیت ملی در هفته جاری پس از آنکه "جان کری" وزیر امور خارجه [آمریکا] و "ارنست مونیز" وزیر انرژی [آمریکا] توافق هسته ای با ایران را که تاریخی ترین توافق بین المللی دوره ریاست جمهوری اوباما است، اعلام کردند، در توییتر خود نوشت: "ملت ما سپاسگزار هستند."»

    این نشریه آمریکایی با ابراز تعجب از پیام "سوزان رایس" که تشکر و سپاسگزاری مردم آمریکا از تلاش های دولت، برای دستیابی به توافق را اظهار داشته بود، نوشت: «سپاسگزار؟! مردم ما؟!»

    مقاله نویس این نشریه در ادامه می نویسد: «سه شنبه شب که جوهر توافقنامه 159 صفحه ای ایران دیگر خشک شده بود، من سه ساعت در میان جمعیت گشتم و با رهگذران، فروشندگان و خریداران، صحبت کردم تا بدانم نظر مردم آمریکا در مورد توافق هسته ای چیست و اصلا به آن اهمیت می دهند یا از آن اطلاع دارند؟

    مسئله خیلی بدتر از اینها بود. همانطور که تحقیقاتی در زمینه سواد جغرافیایی مردم آمریکا در سال 2006 نشان می دهد، 75 درصد از آمریکایی های بین 18 تا 24 سال حتی نمی توانند ایران را روی نقشه نشان دهند چه رسد به اینکه به خاطر یک توافق پیچیده دیپلماتیک که هزاران کیلومتر دورتر به امضا رسیده، سپاسگزار باشند.»

    نگارنده در ادامه به چندین مورد از مصاحبه های خود در این زمینه اشاره کرده و از جمله می نویسد: «در روز 14 جولای که از سوی کارشناسان و دیپلمات ها به عنوان روز به پایان رساندن مذاکرات شناخته می شود، از یک آرایشگر 35 ساله پرسیدم که در مورد این توافق تاریخی که صبح به دست آمده چیزی شنیده ای؟ او چشم تیز کرد و گفت چیزی در این رابطه نشنیده است. وقتی پرسیدم "اصلا چنین توافقی ضروری است؟" او کاملا مطمئن نبود و گفت: "آن ها ما را دوست ندارد، درست است؟ این موضوع مربوط به نفت است یا مربوط به صدام حسین؟"

    هنگامی که پرسیدم می توانی ایران را در نقشه خاورمیانه ای که اسم کشورها در آن نیست، تشخیص دهی؟ در حالی که میان عربستان و ایران مردد بود، برای کمک به او، عراق را نشان دادم -چرا که آمریکا در سال 2003 به این کشور حمله کرده- تا یک نقطه مرجع در اختیار او گذاشته باشم. او با مقایسه بین مساحت این سه کشور در نقشه، شوک زده شد و گفت: "ما به کوچکترین کشور حمله کردیم؟ لعنت."

     در همان نزدیکی معلمی 37 ساله را دیدم که پس از خرید از بازار برای استراحت روی یک صندلی نشسته بود. او نیز چیزی از اخبار مربوط به توافق هسته ای که پس از دو سال مذاکرات به نتیجه رسیده بود، نمی دانست و می گفت: "تابستان امسال خیلی سرم شلوغ بوده است." او نیز مانند نفر قبل با نگاه به نقشه، گیچ و سر در گم شد و گفت: "نه! نمی توانم ایران را پیدا کنم."

    پس از آن با مردی 57 ساله که حسابرس شرکت بیمه بود صحبت کردم. او که خود را جمهوری خواه معرفی می کرد نیز مانند دو نفر قبل چیزی از توافق هسته ای نشنیده بود و در این رابطه گفت: "چیزهای بسیار مهم تری هست که ما نگران آن باشیم. سخت است که نگران همه چیز در صحنه جهانی باشیم."

    پس از آن، خارج از بازار با مردی 32 ساله برخورد کردم که باقی مانده غذایش در دستش بود. او نیز مانند سه نفر پیش چیزی از این پیروزی بزرگ نشنیده بود و همچنین نمی توانست ایران را روی نقشه نشان دهد. آیا او فکر می کرد که حوادثی که در ایران اتفاق می افتد به زندگی شخصی او در ایالت "ایندیانا" ربطی دارد؟ او با شانه بالا انداختن پاسخ منفی خود به این سئوال را اعلام کرد.

    در ادامه این گزارش به تعدادی دیگر از این موارد اشاره شده و در نهایت آمده است: «عامه مردم آمریکا مشغول به کارهای روزمره خود از جمله رفتن به خرید، فیلم دیدن، انجام کار، پیگیری مسابقات ورزشی و ... هستند و به نوعی خوشحال اند که ما دیپلمات هایی داریم که مراقب چیزهای دیگر باشند هر چند در جریان کار دیپلمات ها قرار ندارند.»

    نگارنده این نوشتار، در پایان مقاله خود با حالتی کنایه آمیز می نویسد: «باید برای آمریکا امیدوار بود»!

  آخرین ویرایش: یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 10 دقیقه و 12 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 06 دقیقه و 11 ثانیه نظرات ()


  دستگاه عظیمی در درون رژیم آل سعود از وزارت خارجه گرفته تا وزارت کشور، وزرات امور اسلامی، سرویس اطلاعاتی و دفتر پادشاه عربستان خود را وقف فعالیت های تبلیغاتی علیه ایران کرده است.

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیوز، روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" (NYTimes) در گزارشی با عنوان "اسناد ویکی لیکس نشان می دهد عربستان مسحور ایران شده است" نوشت: «اسناد فاش شده از  وزارت خارجه رژیم آل سعود نشان می دهد این رژیم تقریباً مسحور ایران شده است و دیپلمات هایش در آفریقا، آسیا و اروپا فعالیت های ایران را با جزئیات ریز، زیرنظر می گیرند و نهادهای دولتی رده بالا برای جلوگیری از گسترش تشیع تلاش و توطئه چینی می کنند.»

   
  این روزنامه نوشت: «این اسناد نشان می دهد دستگاه عظیمی در درون رژیم آل سعود از وزارت خارجه و وزارت کشور گرفته تا وزرات امور اسلامی، سرویس اطلاعاتی و دفتر پادشاه عربستان خود را وقف فعالیت های تبلیغی علیه ایران کرده است. در مواردی پادشاه مستقیماً دستور قطع پخش شبکه های ایرانی از روی ماهواره را داده است.

   
  ترس آل سعود از نفوذ ایران و گسترش مذهب شیعه در بسیاری از این اسناد به وضوح پیداست. سفارت عربستان در تهران از اخبار مربوط به عربستان گزارش روزانه ارسال می کند و شبکه تلویزیونی فارسی زبان را با هدف بهبود چهره عربستان به راه انداخته است.

   
  در اسناد دیگر نگرانی آل سعود از تبدیل تاجیکستان به مرکز صدور انقلاب اسلامی همراه با جزئیات سخن به میان آمده است.

  ترس از نفوذ تشیع در کشورهایی مثل چین که مسلمانان در آن ها اقلیت کوچکی هستند کشیده شده و و برنامه های عملی برای مقابله با گسترش تشیع در چین پیشنهاد شده است.

    همینطور اسنادی دررابطه با کشور فیلیپین به گام هایی اشاره دارد که بتواند حضور ایران در این کشور را محدود کند.

    در این اسناد اشاره شده سفرای عربستان در سرتاسر آفریقا دستور دارند فعالیت های ایران در این کشورها را گزارش کنند و سفیر عربستان در اوگاندا گزارشی همراه با جزئیات درباره گسترش تشیع در این کشورمسیحی ارائه کرده است.

    برخی از اسناد مربوط به کشور مسلمان نشین مالی درباره جذابیت ایران برای مسلمانان این کشور هشدار داده است. در این سند اشاره شده مسلمانان مالی از "حقیقت افراطی و نژادپرستانه تفکر شیعه که مخالف تمام مذاهب دیگر اسلام است" غافلند.

   
  آل سعود همچنین در مواردی دخالت مستقیم در جلوگیری از گسترش نفوذ ایران داشته است. رژیم آل سعود از سال 2010 تا 2013 از راه های مختلف برای حذف شبکه العالم از روی ماهواره تلاش کرده است. از جمله، با دستور سلطنتی برای توقف پخش این شبکه، به ماهواره عرب ست (Arabsat) مستقر در ریاض برای حذف این شبکه فشار وارد کرد و از آن ها خواسته شد با تضعیف سیگنال شبکه از طرق فنی مانع رسیدن سیگنال به بحرین و شرق عربستان که شیعه نشین هستند بشود.

   
  در اسناد دیگر آمده است، در پاکستان زمانی که رئیس دانشگاه اسلامی بین المللی اسلام آباد از سفیر ایران برای شرکت در مراسم هفته فرهنگی دانشگاه دعوت به عمل آورد، سفارت عربستان در تماسی با اظهار شگفتی خواستار لغو دعوت سفیر ایران و درعوض دعوت از همسر سفیر عربستان شد. با مقاومت رئیس دانشگاه دربرابر این خواسته، دیپلمات های سعودی از طریق یکی از اعضای هیئت مدیره دانشگاه جلسه هیئت مدیره ترتیب دادند تا چنان که در این اسناد آمده "رئیسی برای دانشگاه انتخاب کنند که به به آل سعود متمایل باشد.

  با استعفای رئیس دانشگاه در ادامه در 2012، سفیر عربستان با همکاری رئیس جمهور این کشور آصف علی زرداری اقدام به گماشتن یک تبعه عربستان به عنوان رئیس دانشگاه کردند و به این ترتیب در نهایت موفق شدند به هدف خود نایل آیند.

    افغانستان، هند، مجارستان، و تایلند از دیگر کشورهایی هستند که بر طبق این اسناد محل فعالیت های توطئه آمیز عربستان قرار گرفته اند.

    همچنین آنچنان که در این اسناد آمده حتی کمک های انسانی نیز از توطئه عربستان در امان نمانده اند و رژیم این کشور از این موارد نیز در راستای اهداف خود استفاده می کند، چنان که مطابق اسناد، وزیرخارجه عربستان در سال 2011 در کنار درخواست کمک برای قربانیان سیل در تایلند، تأکید کرد نتیجه این کار اثرگذاری مثبت بر روی مسلمانان تایلند و محدود کردن دولت ایران و نفوذ تشیع در این کشور خواهد بود.»

  آخرین ویرایش: یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 08 دقیقه و 25 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 11 و 04 دقیقه و 46 ثانیه نظرات ()
  رئیس کل اسبق بانک مرکزی دارایی های بلوکه شده بانک مرکزی را ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: دارایی های ما در چین به عنوان دارایی های بلوکه شده منظور نمی شود بلکه چیزی بدتر از آن است.
  به گزارش مشرق، طهماسب مظاهری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم گفت: آمار دارایی های بلوکه شده را بانک مرکزی دارد. هر کس غیر از بانک مرکزی هر عددی بدهد، تخمین شخصی وی است و مبنایی غیر از حدس و گمان وی ندارد.

  وی گفت: من هم اگر هر عددی بگویم همینطور است. حدس و گمان بنده چیزی بین ٢٠ تا ٢٥ میلیارد دلار است.

  وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی گفت: البته دارایی های ما در چین به عنوان دارایی های بلوکه شده منظور نمی شود و بر اساس قرارداد دولت قبل با چینی ها بخشی از دارایی های ما در اختیار دولت چین است.

  وی تأکید کرد: این دارایی ها،  بلوکه نیست و در طبقه بندی بلوکه ها قرار نمی گیرد. اما بدتر از بلوکه است.

  مظاهری گفت: غربی ها بلوکه می کنند و اعلام می کنند که بلوک کردیم. وقتی هم که توافق کردند آزاد می کنند. چینی های بی انصاف پول را می گیرند و پس نمی دهند. اسمش را هم امانت داری می گذارند. بعد از توافق هم پس نمی دهند.

  وی افزود: حداکثر اینکه یک مقدار جنس بنجل به قیمت بسیار گران می دهند آنهم با شرط و شروط از جمله شرط حق حساب و کمیسیون به دلال های خودشان.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 10 و 58 دقیقه و 27 ثانیه نظرات ()
  یک روزنامه انگلیسی نوشت ایران امن‌ترین کشور خاورمیانه است و ادعای وزارت خارجه انگلیس درباره خطرات سفر به ایران ناشی از موارد دیگر نه وجود تهدید در این کشور است.

  به گزارش مشرق، روزنامه انگلیسی «گاردین» در گزارشی نوشت: ایران دارای گنجینه‌های فرهنگی منحصر بفردی است که عمدتا از سوی دیدگان غرب دور مانده و این کشور چشم به راه افزایش قابل توجه تعداد جهانگردانی است که به واسطه توافق تاریخی هسته‌ای قصد بازدید از این کشور را دارند.

  بر این اساس، دولت ایران اقدامات جدیدی را در تسهیل شرایط اخذ روادید یا لغو آن ورود برای اکثر جهانگردان خارجی را برداشته است. ایران همچنین بعد از انتخاب دولت روحانی در سال 2013، ساخت 200 هتل جدید را با توجه به امکانات رفاهی ناکافی برای افزایش صنعت جهانگردی آغاز کرده است.

  نویسنده گزارش افزود: ایران ماوای برخی از تاریخی‌ترین و باستانی‌ترین مکان‌های جهان با بناهای باستانی، مساجد پر زرق و برق و مناظر دیدنی و جذاب است. از جمله آثار تمدن پر افتخار باستانی ایران «پرسپولیس» است که بزرگترین پایتخت باستانی است که جهان تاکنون شاهدش بوده و همچنین شهرهای اصفهان و شیراز که شهر عشق و شعر هستند و در همدان که آرامگاه «ابوعلی سینا» پدر علم دارو سازی نوین جا دارد. تهران پایتخت ایران نیز بخاطر وجود تفرجگاه‌های ورزش اسکی در اطرافش مشهور است.

  «دیوید مک گینس» صاحب یک آژانس جهانگردی با اشاره به افزایش تقاضای جهانگردان برای بازدید از ایران در 2 سال اخیر افزود: «ایران کشوری بسیار امن است و من تاکنون 5 یا 6 دفعه به این کشور در 2 سال گذشته مسافرت کرده‌ام. ما تاکنون هیچ مشکلی با شخصی در ایران نداشتیم. ایران یکی از دوستانه‌ترین کشوری هایی است که من تاکنون دیده‌ام.»

  «مایکل پول من» مدیر بازاریابی تورهای جهانگردی شرکت «وایلد فرانتیرز» در انگلیس ضمن اشاره به این که جهانگردان خارجی ایران را کشوری جدید برای دیدن بر می‌شمارند، گفت: «من در ایران احساس امنیت بسیاری کردم. اگر شما به کشورهای اطراف چون عراق و سوریه نگاه کنید متوجه می‌شوید که ایران کشوری کاملا محافظت شده است و با وجود 90درصد شیعیان این کشور، هیچ تنشی بین شیعه و سنی در ایران مشاهده نمی‌شود و من به راحتی در خیابان‌های این کشور قدم زدم  و حتی احساس امن‌تری در این جا نسبت به بسیاری از مکان‌های لندن داشتم.»

  وی در ادامه با رد ادعای وزارت خارجه انگلیس نسبت به خطرات سفر به ایران گفت : «وزارت خارجه انگلیس توصیه می‌کند که به ایران سفر نکنیم اما ما بر این باوریم که ایران کاملا امن است و این موضوع بیشتر به خاطر عدم باز بودن سفارتخانه انگلیس در تهران تا تهدید خاص در این کشور است.»

  پول من در بخشی دیگر از سخنان خود درباره ایران گفت: «ایران به طور قابل توجهی جمعیت جوان دارد و فکر می‌کنم 60% آن‌ها زیر 35 سال هستند. ایران کشور تاریخی و با فرهنگ است و جمعیت فرهیخته‌ای دارد. ایران همچنین یکی از بالاترین نرخ‌های دانشجوی مونث جهان را دارد.»

  گاردین در خاتمه این گزارش از عزم هتل «روتانای» امارات متحده عربی و هتل «آکور» فرانسه برای ایجاد حداقل هتل‌های 4 ستاره در ایران خبر داد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 10 و 55 دقیقه و 29 ثانیه نظرات ()
  ستون‌نویس معروف روزنامه «واشنگتن‌پست» در یادداشتی با اشاره به پایان یافتن مذاکرات هسته‌ای، برای مهار نفوذ منطقه‌ای ایران، نسخه «فشار، فشار و فشار» پیچید.
  به گزارش مشرق، «دیوید ایگناتیوس» (David Ignatius) روزنامه‌نگار 65 ساله و ارمنی آمریکایی در تازه‌ترین یادداشت خود، تلاش کرد به این سوال پاسخ دهد که با پایان یافتن مذاکرات هسته‌ای حال چطور می‌توان مانع گسترش نفوذ منطقه‌ای ایران شد.
   
  او با اشاره به انتقادهای تند جمهوری‌خواهان از توافق با ایران، و دفاع از توافق به دست آمده و اینکه این توافق بهترین و مناسب‌ترین گزینه و در حقیقت دستاوردی برای سران آمریکاست، گفت: سوالی واقعی که الان باید به آن اندیشید این است که «چگونه می‌توان دخالت ایران در منطقه را مهار کرد؟» و راهبرد درست مخیر کردن تهران میان این دو راه است که یا در مذاکرات جدی برای پایان دادن به جنگ‌های منطقه‌ای در سوریه و یمن شرکت می‌کنی یا اینکه با مقاومت شدید و سخت به رهبری آمریکا روبه‌رو می‌شوی.
   
  ستون‌نویس واشنگتن‌پست پس از آنکه جنگ‌های نیابتی آمریکا و عربستان و متحدان منطقه‌ای آن در خاورمیانه را به ایران نسبت داد ادامه داد: همانطور که مسئولان اسرائیلی و عربستانی و اماراتی بلندپایه به شکلی غیرعلنی متفق‌القولند، محدود کردن رفتار ایران که ثبات منطقه را از بین می‌برد، اولویت خاورمیانه است... این ماموریت اساسی که رویارویی با تهران است، اکنون با محدود شدن برنامه اتمی ایران برای حداقل یک دهه، راحت‌تر است. با ایران حال، اوباما باید تلاش بیشتری در جبهه منطقه‌ای به خرج بدهد وگرنه ایران سلطه خود را بسط می‌دهد و این به آمریکا و متحدانش آسیب خواهد زد.
   
  ایگناتیوس افزود: یکی از مسئولان بلندپایه کشورهای خلیج (فارس) به من گفت، «بخش فنی (توافق هسته‌ای) محکم و قُرص است. اما ما مدتهاست که این نگرانی نخست‌مان نیست». او افزود، «مایه اصلی نگرانی‌ ما» رفتار خصمانه سپاه پاسداران ایران در سوریه و یمن و دیگر مناطق است. سپاه هم از پشتیبانی ایرانی برخوردار است که [بعدا] از تحریم‌ها آزاد خواهد شد.
   
  او در ادامه با طرح این سوال که «بهترین راه برای مقابله با تهران در این مسائل چیست؟»، پاسخ داد: در خصوص مشکل اتمی، راهبرد درست، جمع بین فشار از جمله احتمال استفاده از زور نظامی و دیپلماسی است. بیایید از مهار نظامی شروع کنیم. این مسئله، از مسائل اصلی نشست [اخیر] کمپ‌دیوید بود که سران کشورهای خلیج (فارس) در ماه می گذشته (با اوباما) در آن حضور یافتند. بر خلاف انتقادات تحلیلگران از این نشست، جلسه به طرحی برای بهبود انتقال سلاح و آموزش نیروهای ویژه و تمرین‌های نظامی مشترک و دیگر اقدامات با هدف تحت نظارت گرفتن ایران منتج شد.
   
  این روزنامه‌نگار در ادامه اعلام کرد که اوباما در مسئله سوریه در حال تعلل کردن است و یکی از علل آن، عدم تمایل به رویارویی با شاخه‌های ایران در سوریه است که تجسم آن حزب‌الله است چرا که می‌ترسید مذاکرات هسته‌ای به خطر بیفتد؛ عذری که الان دیگر وجود ندارد. آمریکا باید بشار اسد را تحت فشار قرار بدهد.
   
  ایگناتیوس در ادامه ضمن اعتراف به اینکه تروریست‌های مسلح در جنوب سوریه، آموزش‌دیده‌ی آمریکا و اردن هستند، با وانمود کردن اینکه بشار اسد کنترلش کم شده، ادعا کرد: در جنوب جنگجویان میانه‌رو [!] که زیر دست افسران سازمان سیا و سرویس اطلاعات اردن آموزش دیده‌اند، بخشی از خاک را به دست آورده‌اند. اردنی‌ها از ایجاد منطقه حائل از «شهرک‌های راهبردی» سخن می‌گویند.. در شمال سوریه، حملات هوایی آمریکا فرصت را برای جنگجویان کُرد فراهم کرد که در طول نوار مرزی با ترکیه قدرت بگیرند و ترک‌ها مسئله ایجاد منطقه حائل مرزی خاص خودشان را بررسی کنند.
   
  به گفته این روزنامه‌نگار آمریکایی،‌ در مذاکرات هسته‌ای برای واشنگتن روشن شد که چنین فشارهایی ارزش بسیاری دارد اگر موفق شود تهران و دوستانش را به سوی شیوه دیپلماتیک سوق بدهد و چه بسا مرحله تعیین‌کننده در سوریه نزدیک شده باشد. ... اوباما در کنفرانس خبری روز چهارشنبه درباره مشارکت دادن ایران در حل و فصل دیپلماتیک گفت که «مشکلات سوریه را جز با سهیم کردن روس‌ها و ایرانی‌ها و تُرکها و شرکایمان در خلیج (فارس) حل نخواهیم کرد. وضعیت آشوب است و ایران یکی از طرف‌های موثر است و فکر می‌کنم که برایشان مهم است که در آن مذاکرات سهیم باشند».
   
  ایگناتیوس در پایان با طرح این پرسش که «آیا فشار بر ایران، تهران را متقاعد خواهد کرد که اجرای مذاکره دیپلماتیک درباره سوریه و یمن به نفعش است»، این سوال را نیز مطرح کرد که چه چیزی ایرانی‌ها را متقاعد خواهد کرد که قبول کنند دیگر زمان مذاکره (درباره سوریه) فرا رسیده؛ و در پاسخ نوشت که آن، فشار است و فشار است و فشار سپس دیپلماسی. این روند مهم با بسته شدن پرونده هسته‌ای آسان‌تر خواهد بود.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 10 و 41 دقیقه و 44 ثانیه نظرات ()
  چند حزب اسرائیلی خواهان تشکیل کمیته‌ای علیه نخست‌وزیر این رژیم شدند تا دلایل ناتوانی او در به شکست کشاندن مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب را بررسی کند.

  به گزارش مشرق، «یائیر لاپید» رئیس حزب «آینده‌ای هست» و خانم «زهافا گلئون» رئیس حزب «میرتس» رژیم صهیونیستی درخواست کردند کمیته تحقیق پارلمانی تشکیل شود و این مورد را بررسی کند که چرا «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم موفق نشده‌ است مانع از توافق هسته‌ای میان ایران و غرب شود.

  بر اساس گزارش وبگاه خبری «فلسطین الیوم»، لاپید در یک نشسست گفت: سیاست نتانیاهو در قبال توافق، با شکست سخت روبه‌رو شده به همین دلیل باید کمیته تحقیق حکومتی برای جستجوی دلایل این شکست تشکیل شود.

  رئیس حزب میرتس نیز گفت: ادعاهای نتانیاهو درباره اینکه ترجیح می‌دهد ایران بمب هسته‌ای بسازد تا اینکه توافق را امضا کند، قانع‌کننده نیست.

  وی افزود: نتانیاهو دیگر بس کند و به ترساندن ما از ایران پایان دهد؛ باید کمیته تحقیق جهت بررسی شکست سیاسی اسرائیلی تشکیل شود.

  ایران و دولت‌های عضو گروه 1+5 پس از 22 ماه مذاکره  فشرده، در روز 23 تیر 1394 برای رفع سوء تفاهم‌ها در مورد برنامه صلح آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و همزمان لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران تفاهم کردند.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 28 تیر 1394 ساعت 10 و 55 دقیقه و 24 ثانیه
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 5 1 2 3 4 5
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو