منوی اصلی
سنگر مجازی / مبارز بلاگ
مبارزه همچنان باقیست...
 • فرماندهی سنگر جمعه 29 آبان 1394 ساعت 19 و 07 دقیقه و 29 ثانیه نظرات ()


  در حالی‌که انسان قلمرو آگاهی‌های خود از ناشناخته‌های جهان را توسعه می‌دهد هنوز اما ابزاری که به کمک آن این کار را انجام می‌دهد ناشناخته مانده است. مغز مسوول هر آن چیزی است که انسان را انسان می‌سازد.

  به گزارش وبسایت خبری «آیا می دانید»  به نقل از دیجیاتو ،تمام اعمال زیستی ما و همه آنچه تفکرش می‌نامیم به کمک مغز ما صورت می‌گیرد و این ابزار شناخت جهان بیرونی ما هنوز خود در پرده‌ای از اسرار قرار دارد. مجله نیوساینتیست در شماره آوریل خود به ۹ سؤال بزرگ درباره مغز پرداخته است که خلاصه‌ای از هفت مورد آن در پی می‌آید.

  در  ادامه مطلب همراه با آیا می دانید باشید...

  حافظه از چه ساخته شده است؟
  حافظه ریشه و پایه تفکر به شمار می‌رود اگر ما قادر به تحلیل اطلاعات و تصمیم‌گیری هستیم به این دلیل است که به انباشته حافظه خود دسترسی داریم. چیزی که امروزه درباره شکل‌گیری حافظه می‌دانیم این است که در فرآیند شکل‌گیری خاطرات ارتباطات بین سلول‌های عصبی تقویت می‌شود. سال گذشته گروهی از محققان توانستند طی فرآیند شکل‌گیری خاطره،‌آزاد شدن پروتئینی را مشاهده کنند که در سیناپس‌ها ظاهر می‌شد. همچنین درباره چگونگی ذخیره شدن یک داده در حافظه کوتاه‌مدت و انتقال آن به حافظه بلندمدت بحث‌های فراوانی در جریان است و در یکی از جدیدترین تحقیقات تغییری شیمیایی در ساختار DNA‌نرون‌ها در هنگام این شکل‌گیری شناسایی شده است. هنوز بحث‌های متعددی درباره چگونگی شکل‌گیری این خاطرات در جریان است.

  ارتباط میان مغز و بدن تا چه حدی است؟
  اگر شما دچار بیماری شده باشید و در بیمارستان دوران نقاهت خود را طی کنید، ‌اگر این شانس را داشته باشید تا در اتاقی مشرف به منظره‌ای باز استراحت کنید سرعت بهبود شما به طور چشمگیری نسبت به فرد مشابهی که در اتاقی بدون منظره استراحت می‌کند،‌ سریع‌تر خواهد بود. امروزه درباره تاثیر مغز بر بهبود بدن و تاثیر بر رفتارهای زیستی آن شکی وجود ندارد اما هنوز هم سناریویی که در پشت‌پرده چنین رفتاری عمل می‌کند در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است. به نظر می‌رسد مغز با تاثیرگذاری بر سیستم ایمنی بدن بتواند تاثیری مستقیم بر عملکرد بدن بگذارد البته بررسی‌های بیشتر نشانه‌هایی از دخالت بخش دیگری از سلول‌های عصبی در این ارتباط مغز – بدن هم حکایت دارد. شاید یکی از جذاب‌ترین تاثیراتی که می‌توان در این زمینه دید بحث دارو نما‌ها و تاثیر آن در بهبود بیماری‌ها است.

  آیا می‌توان مغز را بازتولید کرد؟
  تا سال‌ها این ایده عمومی وجود داشت که مغز انسان قادر به بازتولید سلول‌های خود نیست و همان سلول‌هایی که از ابتدای تولد در مغز شما وجود داشته است تا آخر عمر شما را همراهی می‌کند. اما تحقیقاتی که در دهه ۹۰ به نتیجه رسید نشان داد که این ایده درستی نیست و مغز می‌تواند سلول‌های عصبی جدیدی در طول زمان تولید کند. آیا این بدان معنی است که برای درمان بعضی از بیماری‌ها نظیر پارکینسون و آلزایمر می‌توان سلول‌های آسیب دیده را با سلول‌های سالم جایگزین کرد؟ اگرچه به دلیل پیچیدگی‌ها و تنوع زیاد سلول‌های مغزی چنین چیزی هنوز امکان‌پذیر نیست اما بعضی عصب‌شناسان نسبت به اینکه در آینده و البته با دشواری‌های فراوان بتوان چنین کاری را انجام داد خوشبین هستند.

  نقش نرون‌های آینه‌ای چیست؟
  ضرب‌المثلی وجود دارد که وقتی می‌خندید جهان هم به شما می‌خندد. اگرچه باورش سخت است اما یکی از هیجان‌انگیزترین دستاوردهای عصب‌شناسی این موضوع را تایید می‌کند. عصب‌شناسان این سیستم را اساس پدیده همدلی عصبی می‌دانند به این معنی که زمانی که گروهی از دانشمندان بخشی از مغز را تحریک کردند تا فعالیت ویژه‌ای را انجام دهند متوجه شدند نه تنها نرون‌هایی که مسوول این عمل بودند فعال شدند بلکه گروه دیگری از نرون‌های دیگر که ارتباطی مستقیم با آن عملکرد نداشته‌اند مطابق با آن درخواست فعال می‌شوند. هنوز کار بر روی نحوه عملکرد این دسته از سلول‌های عصبی ادامه دارد و قرار است تازه‌ترین نتیجه این پژوهش‌ها ماه جاری منتشر شود.

  چند مرحله از هوشیاری وجود دارد؟
  شاید گمان کنید هوشیاری مانند یک کلید روشن و خاموش عمل می‌کند و در یک زمان یا شما هوشیار هستید یا غیرهوشیار اما به نظر می‌رسد مراحل هوشیاری انسان بسیار بیشتر از یک حالت دوگانه است. بسیاری به سه مرحله هوشیاری بیداری،‌خواب و خوابی که در آن رویا دیده می‌شود اشاره می‌کنند، اما عصب‌شناسان معتقدند در همین حد ، لایه‌های بیشتری وجود دارد مثلا اگر شما با پدیده راه رفتن در خواب مواجه شوید در آن صورت بخش‌های بیشتری از مغز شما که در‌گیر فرآیندهای هوشیاری است درگیر می‌شوند و عملا سطح متفاوتی از هوشیاری را نشان می‌دهند ، همچنین مراحل تازه‌ای در میان حالت کما و هوشیاری مشخص کرده‌اند. بدین ترتیب حوزه‌های متعددی از هوشیاری مورد بررسی قرار می‌گیرد و در نهایت اینکه ، هوشیاری حالت مشخص و دقیقی نیست که بتوان به راحتی مرز میان آن و بی‌هوشی را مشخص کرد و در بین این حالات مناطق خاکستری بسیاری وجود دارد.

  آیا ممکن است روزی بتوانیم ماشینی دارای ادراک بسازیم؟
  آیا انسان روزی به جایی خواهد رسید که بتواند ماشینی بسازد که همانند انسان فکر و احساس کند؟‌آیا هوش مصنوعی در این زمینه ممکن است تا این حد پیشرفت کند؟ واقعیت این است که در این مرحله از دانش بسیاری از دانشمندان پاسخ منفی به این پرسش می‌دهند و معتقدند دانش فعلی ما اجازه چنین عملی را نمی‌دهد. اما از هم اکنون پروژه‌هایی آغاز شده است تا به مدلی برای ترکیب هوش مصنوعی با آنچه درباره احساسات و تفکرات می‌دانیم دست یابند. بدین ترتیب با راهی که امروز آغاز شده ممکن است در آینده‌ای نه چندان نزدیک به این نتیجه برسیم. اگرچه چالش پیش روی دانشمندان در این زمینه حتی از فرستادن انسان به ماه هم بیشتر است.

  چرا بعضی‌ها از دیگران باهوش‌ترند
  تا مدت‌ها گمان می‌شد هوش رابطه‌ای مستقیم با حجم مغز دارد در حالی که تحقیقات بعدی نشان داد این موضوع تصوری نادرست است. بیشتر از آنکه اندازه مغز در هوشمندی افراد نقش داشته باشد به نظر می‌رسد وجود شبکه‌ای قوی‌تر بین نرون‌های مغزی که باید پیام‌های مختلف را رد و بدل کنند است که در این موضوع نقش ایفا می‌کند و هرچه شما شبکه ارتباطی بیشتری بین نرون‌های مغزی داشته باشید – یک نمونه آن چین‌خوردگی غشای مغزی است – شانس هوشمندی و قدرت انتقال شما بیشتر است. از سوی دیگر تحقیقات نشان می‌دهد توانایی انتقال الکتریکی در کانال‌های عصبی مغز ، پارامتر دیگری است که در زمینه بالاتر بودن توانایی ذهنی نقش ایفا می‌کند. اینکه وراثت در هوشمندی نقش ایفا می‌کند مساله تایید شده‌ای است اما هنوز هیچ توضیحی درباره علت و نحوه عملکرد ژن‌ها در این زمینه وجود ندارد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 59 دقیقه و 54 ثانیه نظرات ()  آخرین ویرایش: جمعه 29 آبان 1394 ساعت 19 و 00 دقیقه و 54 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 41 دقیقه و 39 ثانیه نظرات ()


  آخرین ویرایش: جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 56 دقیقه و 12 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 34 دقیقه و 13 ثانیه نظرات ()

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، اندیشکده امریکن اینترپرایز (American Enterprise) با انتشار تحلیلی به بررسی وضعیت ایران و غرب پس از حملات داعش در پایتخت فرانسه و امکان همکاری دو طرف برای نابودسازی این گروه تروریستی پرداخته است. در این نوشتار که زیر عنوان "پس از حملات پاریس، آیا می توان برای شکست دادن داعش روی ایران حساب کرد؟" تنظیم شده، آمده است:

   ایران هم مانند دیگر کشورها، حمله شرورانه داعش که سیزدهم نوامبر در پاریس انجام شد را محکوم کرد. اما این حمله تروریستی در عین حال فرصت دیپلماتیک بزرگی را برای تهران فراهم آورده تا اهداف خود در منطقه را پیش ببرد.

    آمریکا، فرانسه و دیگر قدرت های جهانی در حال تلاش هستند تا ائتلافی موثرتر علیه داعش را راه اندازی کنند. ایران هم با گروه های افراطی سوریه مشکل دارد و رابطه تیره تهران با این گروه ها ممکن است تلاش های برای حل بحران سوریه را پیچیده و مبهم سازد.

   در سطح اول، ایران، داعش را به عنوان یک تهدید روشن برای امنیت ملی خود می بینید. محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران اظهار داشته که حملات پاریس، یک هشدار جدی برای ایران است و گروه تروریستی داعش همچنان مهمترین تهدید برای ایران در زمینه جنگ سخت محسوب می شود.

   احمد رضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران نیز تهدید کرده، درصورت عبور داعش از محدوده 25 مایلی مرزهای ایران، این گروه با پاسخی خردکننده مواجه خواهد شد.

  این درحالی است که چند تیم وابسته به داعش طی هفته گذشته در کرمانشاه، شناسایی و دستگیر شده اند.

   سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، که متحد ایران می باشد نیز حملات داعش در پاریس را محکوم کرده است.

  با همه اینها، نگرانی ایران از داعش، این کشور را به شریکی ایده آل برای غربی ها در مبارزه با این گروه تروریستی تبدیل نکرده است؛ چراکه:

   1- بسیاری از مقامات ارشد ایرانی بر این باور هستند که داعش، ساخته قدرت های غربی و متحدان عربی آنان در حاشیه خلیج فارس است. ژنرال مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح ایران، حملات پاریس را محکوم کرده اما در عین حال از ارتباط این حملات با حمایت دولت فرانسه از داعش سخن گفته است. وی به رهبران غربی هشدار داده که از این واقعه غم انگیز برای توجیه جنگ افروزی سوء استفاده نکنند و در فکر اقداماتی شبیه حملات پس از 11 سپتامبر که علیه مردم عراق و افغانستان انجام شد، نباشند.

   2- اهداف اصلی ایران و کشورهای غربی در سوریه مشابه هم نیست. غربی ها، داعش را تهدیدی جدی تر از اسد می دانند اما برای ایران، حفظ بشار اسد، اولویت اول است و جنگ با داعش در اولویت بعدی قرار دارد. داعش تهدیدی فوری برای ایران قلمداد نمی شود و این کشور تمایلی به همکاری با دیگر نیروهای مخالف اسد ندارد.

   3- ترورهای داعش در منطقه و بلندپروازی های جهانی این گروه، غربی ها را از توجه به اقدامات اسد در سوریه منحرف ساخته است. آمریکا و فرانسه برای همکاری بیشتر با روسیه در سوریه تلاش می کنند که یک مزیت ضمنی برای ائتلاف جدید تهران و مسکو به حساب می آید؛ ائتلافی که به دنبال حفظ حکومت کنونی سوریه است.

    4- اقدامات داعش موجب شده که اعتبار هر جایگزینی برای حکوت اسد، تضعیف شود. ایران اختلاف چندانی بین داعش و سایر گروه های تروریستی در سوریه نمی بیند چراکه همه این گروه ها از حمایت کشورهای غربی و عربی برخورداند.

  آخرین ویرایش: جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 41 دقیقه و 37 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 27 دقیقه و 37 ثانیه نظرات ()
  برخی منابع در شهر رقه سوریه گفتند: جنگنده های روس چاههای نفت تحت کنترل گروه تروریستی داعش را بمباران کردند به گونه ای که این گروه اکنون فقط از شش چاه می تواند نفت استخراج کند.
  به گزارش مشرق، این منابع گفتند: جنگنده های روسیه چاههای نفت را در دو میدان التنک و التیم و چاه های نفت در میدانهای العمری ، مکسار و چاه های نفت ابوجاسم و الشولا را بمباران کردند و هم اکنون نفت فقط از شش چاه استخراج و بارگیری می شود.

  این منابع افزودند: 75 درصد پالایشگاه های نفت به دلیل حملات هوایی روسیه تعطیل شده است.

  به گفته این منابع، مناطق اشغال شده توسط گروه تروریستی داعش با بحران برق و حمل و نقل دست به گریبان هستند.

  این منابع تصریح کردند: بودجه داعش بطور عمده بر نفت متکی است.

  به نوشته سایت النشره، این منابع همچنین فاش کردند: گروه تروریستی داعش در حال حاضر قصد دارد به بهانه شرایط جنگی و زکات و تامین هزینه نبرد خود مالیات سنگینی از مردم در مناطق تحت اشغال خود دریافت کند.

  این منابع افزودند: خدمت رسانی شبکه اینترنت هم اکنون در شهر الرقه قطع شده است.
  آخرین ویرایش: جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 34 دقیقه و 11 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 25 دقیقه و 01 ثانیه نظرات ()
  رادیوی دولتی مالی از آزادی 80 گروگان با تلاش نیروهای امنیتی خبر داده است. فرانسه نیز 50 نیروی ویژه برای کمک به عملیات رهایی گروگان به مالی اعزام کرده است. کارکنان خطوط هوایی ترکیه و فرانسه در میان گروگان‌ها هستند. حضور اتباع چین و هند در هتل رادیسون نیز تأیید شده است.
  گروه بین‌الملل مشرق - هنوز حملات داعش در فرانسه و برخی دیگر از کشورهای اروپایی به طور کامل فروکش نکرده بود که افراد مسلح از صبح امروز به وقت محلی (باماکو پایتخت مالی) با تیراندازی وارد هتل رادیسون بلو شده و افراد حاضر در این هتل را که عمدتا خارجی هستند، گروگان گرفتند.

  هتل رادیسون بلو در پایتخت مالی محل اقامت اتباع کشورهای مختلف از جمله شهروندان فرانسه (که گفته می‌شود 12 تن از آنان کارکنان شرکت هواپیمایی ایر فرانس هستند) و همچنین اتباع ترکیه، چین، روسیه و آمریکاست. افراد مسلح ناشناس پس از وارد شدن به هتل بیش از 170 نفر را گروگان گرفتند. در جریان تیراندازی‌ها در هتل تا کنون آمار مختلفی از کشته‌ها منتشر شده است. برخی منابع کشته‌شدن سه نفر را تأیید کرده‌اند و برخی دیگر تا 9 نفر. هتل رادیسون بلو از جمله محل‌ها اقامت نیروهای کار خارجی است که به مالی سفر می‌کنند.

  کابوس فرانسوی‌ها این‌بار در مستعمره قدیمی +تصاویر
  آخرین ویرایش: جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 27 دقیقه و 34 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 17 دقیقه و 52 ثانیه نظرات ()
  داعش با انتشار ویدئویی کاخ سفید را تهدید به انجام بمب گذاری‌های انتحاری و انفجار خودرو کرده است و اعلام کرد که حملات بیشتری علیه فرانسه انجام خواهد شد.

  به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، در این ویدیوی شش دقیقه‌ای که توسط تروریست‌های داعش در عراق منتشر شده است حملات اخیر داعش به پاریس مورد تحسین قرار گرفت.

  این نوار ویدئویی یک روز پس از آن منتشر شده که این شبه نظامیان نوار ویدئویی دیگری منتشر کرده بودند که در آن صحنه‌هایی از شهر نیویورک را نشان می‌داده که می‌تواند یکی از اهداف داعش باشد.

  جیمز کومی، رئیس اف بی آی اعلام کرد که از هیچ گونه تهدیدی موثقی در آمریکا که مرتبط با حملات اخیر در فرانسه باشد اطلاعی ندارد.

  جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که صحت ویدیئوی اخیر در حال بررسی است.

  وی گفت: همه افراد در دولت آمریکا این تهدیدها را جدی می‌گیرند. وزارت امنیت داخلی آمریکا هنوز در این خصوص اظهار نظر نکرده است.

  در این ویدئو در ابتدا اخباری از تلویزیون در خصوص حملات اخیر پاریس منتشر شده است و سپس دو شبه نظامی را نشان می‌دهد که به طور مجزا در مقابل دوربین صحبت می‌کنند.

  در این ویدئو که نام آن "پاریس قبل از رم" است یک تروریست داعش نشان داده می‌شود که با لحنی تهدید آمیز صحبت از نابودی آثار و بناهای باستانی فرانسه صحبت می‌کند و اعلام می‌کند که کاخ سفید را نیز مورد هدف قرار می‌دهد.

  آخرین ویرایش: جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 24 دقیقه و 59 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 13 دقیقه و 41 ثانیه نظرات ()
  کرملین اعلام کرد: رئیس‌جمهور روسیه در سفر به تهران با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران دیدار خواهد کرد.
  به گزارش  گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ شبکه تلویزیونی المنار لحظاتی پیش در خبر فوری گزارش داد: کرملین اعلام کرد "ولادیمیر پوتین،" رئیس‌جمهور روسیه در سفر به تهران با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم ایران دیدار خواهد کرد.

  ولادیمیر پوتین قرار است در سفر خود به تهران همچنین با دکتر "حسن روحانی،" رئیس‌جمهور ایران دیدار کند.

  پوتین روز دوشنبه به تهران سفر خواهد کرد
  آخرین ویرایش: جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 17 دقیقه و 50 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 13 دقیقه و 03 ثانیه نظرات ()


  وزیر امور خارجه روسیه در اظهاراتی داعش را تروریست هایی معرفی کرد که آمریکا آنان را در عراق وافغانستان به زندان انداخته بود ولی بعداً آنها را آزاد کرد.

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تاس، وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد گروه تروریستی داعش به وسیله کسانی ایجاد شده است که‌ آمریکا آنها را در عراق و افغانستان برای مدتی به زندان انداخته بود ولی بعدا آنها را آزاد کرد.

  «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در این باره گفت: در برهه ای از زمان که غربی ها و برخی از دوستانشان به طور پیوسته و منظمی از دستیابی به هرگونه فرایند سیاسی طفره می رفتند، شمار زیادی از تروریستها، افراط گرایان و شبه نظامیان خارجی سعی داشتند تا حکومت سوریه را سرنگون کنند.

  وی ادامه داد: ولی در نهایت، کنترل اوضاع از دست آنها خارج شد و گروه های تروریستی و افراد مسلح خارجی تفوق یافته و تروریست ها به یک باره به این نتیجه رسیدند که می توانند ایده تشکیل یک خلافت را در منطقه خاور میانه محقق سازند.

  لاوروف در ادامه افزود: این کار به دست همان کسانی در حال انجام است که آمریکا آنان را در عراق وافغانستان به زندان انداخته بود ولی بعداً آنها را آزاد کرد.

  رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه تأکید کرد: به این شکل، اوضاع از کنترل قدرت های غربی خارج شده و به رخدادی مبدل گشت که مسیر خود را ادامه می دهد.

  وزیر امور خارجه روسیه  تصریح کرد: بخشهای زیادی از اراضی از قبیل اماکن تاریخی و میراث فرهنگی به اشغال تروریست ها در آمد. آثار تاریخی به تاراج رفته و یا فروخته شدند. حتی تروریستها برخی از میادین نفتی را تصرف کرده و نفت خام این مناطق را در بازار به فروش می رسد.

  به گزارش مهر، روسیه از چهارشنبه مصادف ۳۰ سپتامبر  سال جاری، اعلام کرد که در راستای قوانین بین المللی و بنا به درخواست دولت مشروع سوریه حملات هوایی خود به تروریست های تکفیری داعش در این کشور را آغاز می کند.

  گفتنی است، مقامات روسیه در چارچوب قطعنامه شماره ۳۳۱۴ مصوب سال ۱۹۷۴ میلادی مجمع عمومی سازمان ملل، اعلام کرده بودند که حملات هوایی آن ها به تروریست ها در سوریه بنا به درخواست دولت قانونی این کشور بوده و لذا موضوع حمایت ها از سوریه در راستای مبارزه با گروه تروریستی داعش در این کشور بر اساس منشور ملل متحد و در چارچوب قوانین بین المللی محسوب می شود
  آخرین ویرایش: جمعه 29 آبان 1394 ساعت 18 و 13 دقیقه و 38 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 20 و 12 دقیقه و 33 ثانیه نظرات ()
  آخرین ویرایش: دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 20 و 23 دقیقه و 24 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 20 و 08 دقیقه و 56 ثانیه نظرات ()

  «تنش‌ها در ایران پس از توافق هسته ای موجب رشد دشمنی شده و علائم تشدید این تنش ها در اظهاراتی که طرفین درباره یکدیگر رد و بدل می کنند آشکار شده است».

  به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، رهبر معظم انقلاب اخیرا نسبت به تلاش دشمن برای نفوذ در ایران اسلامی هشدار داده و تاکید کردند: دشمن به امید واهی پایان یافتن انقلاب، در فكر نفوذ بخصوص نفوذ سیاسی – فرهنگی است كه شناخت توطئه های دشمن، تقویت و استحكام روحیه انقلابی و حركت مستمر به سمت تحقق آرمانها این هدف را ناكام خواهد گذاشت.

   

  ایشان همچنین با عنایت به نقشه آمریکایی ها برای ایجاد اختلاف و دو دستگی در ایران از رهگذر مذاکرات اخیر و توافق هسته ای، سال جاری را سال "دولت و ملت، همدلی و هم‌زبانی" نامیدند.

   روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز (nytimes) طی یادداشتی، این سیاست مسئولان کشورش را به روشنی مطرح ساخته و برخی اظهار نظرهای مسئولان ایران از جمله انتقاد حسن روحانی از دستگیری چند متهم به جاسوسی را به فال نیک گرفته است!

   

   نیویورک تایمز، نوشتار خود که در سراسر آن، ذوق زدگی از ایجاد اختلاف در ایران به چشم می خورد را زیر عنوان "تنش‌ها در ایران پس از توافق هسته ای موجب رشد خصومت و دشمنی شده است" تنظیم و منتشر کرد.

   در ابتدای این یادداشت می خوانیم: تنش ها بین حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و مقامات محافظه کار این کشور بر سر توافق هسته ای و آینده آن درحال تندتر شدن و تشدید است.

   نیویورک تایمز افزود: علائم تشدید این تنش ها در اظهاراتی که طرفین درباره یکدیگر رد و بدل می کنند آشکار شده و نشانه های بیشتری از واکنش های ضدآمریکایی از جمله دستگیری ها اخیر نمودار شده اند.

   این روزنامه آمریکایی ادامه داد: آقای روحانی اصرار دارد، توافق هسته ای که در ماه جولای امضاء شد می تواند آغازی بر روابط جدید با آمریکا تحت شرایط خاص باشد. با این حال حتی سخنان محتاطانه وی درباره خوشبینی به آمریکا، واکنش های شدیدی را به همراه داشته است.

   روحانی گفته، تهران و واشنگتن می توانند در کشورهای یکدیگر سفارت داشته باشند. وی بازگشایی سفارتخانه ها را منوط به این ساخته که آمریکایی ها از اشتباهاتی که طی 36 سال گذشته علیه ایران انجام داده اند، عذرخواهی کنند.

  وی همچنین از رسانه های اصولگرا شدیدا انتقاد و آنها را به عمل کردن مثل پلیس مخفی متهم کرده است.

   نیویورک تایمز نوشت: از سوی دیگر خطیب نماز جمعه تهران از تلاش روحانی برای ایجاد روابط دوستانه با دشمنان انتقاد کرده است. وی همچنین لحن روحانی برای حمله به مردمی که در کشور هستند را مورد انتقاد قرار داد.

    این روزنامه، مخالفان دوستی با آمریکا را به تندروی متهم کرده و نوشته، تندروها در ایران تاکید می کنند که توافق هسته ای، تغییری در روابط این کشور با آمریکا ایجاد نکرده است.

  آخرین ویرایش: دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 20 و 11 دقیقه و 19 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 20 و 00 دقیقه و 51 ثانیه نظرات ()
  در گزارش شاخص قدرت نظامی آمریکا در سال 2016 آمده است که اکنون پایگاه‌های آمریکا و متحدانش در منطقه در تیررس موشک‌های ایرانی قرار دارند و در آینده می‌توان شاهد دسترسی این موشک‌ها به خود آمریکا بود. موشک‌های ایرانی تا شرق اروپا می‌روند و این کشور در تلاش است تا برد و دقت موشک‌های جدید خود را بالا ببرد.
  گروه جنگ نرم مشرق-  اندیشکده «هریتیج» به تازگی گزارشی با عنوان شاخص قدرت نظامی آمریکا که میزان پیشرفت یا پسرفت قدرت نظامی ارتش این کشور را شرح می‌دهد، منتشر کرده و در قسمتی از آن به بررسی وضعیتی که آن را تهدید ایران (از حیث حمایت از تروریسم و توان موشکی) برای آمریکا و متحدانش می‌خواند، پرداخته و به شکلی موکد روی افزایش توان موشکی ایران تمرکز کرده است. 
   

  ایران پسا توافق خطر بزرگی برای آمریکا است / توافق هسته‌ای راه تبدیل شدن ایران به قدرت منطقه را باز کرد // در حال ویرایش                     

  تهدید موشک‌‌های بالستیک ایران
  این گزارش در آغاز موضوع ایران می‌آورد: «ایران، پیش از اعمال تحریم‌های سازمان ملل، در برنامه توسعه موشکی وسیع خود از کره کمک گرفت و با حمایت روسیه و چین جلو رفت. پنتاگون پیشتر پیش‌بینی کرده بود که تا سال 2015، موشک‌های ایران به آمریکا دسترسی پیدا خواهند کرد. این کشور، از سال 2008 ماهواره‌های دو مرحله‌ای سفیر و سیمرغ را به فضا پرتاب کرده است.

  گرچه اکنون پایگاه‌های آمریکا و متحدانش در منطقه در تیررس موشک‌های ایرانی قرار دارند، اما در آینده می‌توان شاهد دسترسی این موشک‌ها به خود آمریکا بود. پنتاگون در گزارش 2014 خود خبر از تلاش تکنولوژیکی ایران برای ساخت موشک‌های هسته‌‌ای و بالستیک با برد بالا داد تا به محض صدور دستور از سوی رهبر این کشور، از آنها استفاده نماید.


  ایران پسا توافق خطر بزرگی برای آمریکا است / توافق هسته‌ای راه تبدیل شدن ایران به قدرت منطقه را باز کرد /// آماده جهت ملاحظه ///

  "شورای برآورد تهدید جهانی" معتقد است که ایران اگر به بمب هسته‌ای دست یابد، ترجیح می‌دهد که آن را از طریق موشک‌های بالستیک در خاک دیگر کشورها پیاده کند. موشک‌های بالستیک توانایی بالایی در حمل سلاح‌های کشتار جمعی دارند و ایران از حیث دارا بودن این سلاح‌ها، بزرگترین زرادخانه خاورمیانه را دارا است. علاوه بر این، پیشرفت فضایی ایران به همراه علاقه این کشور و ایستادگی در مقابل آمریکا و متحدانش، نشان‌دهنده میل این کشور به ساخت موشک‌های دوربرد و موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای (ICBM) است».

  خطر ایران در خاورمیانه
  گزارش مذکور در ادامه مدعی شد: «ایران یک کشور انقلابی غرب‌ستیز است که توازن قدرت منطقه‌ را از طریق کمرنگ کردن حضور غرب و تضعیف کشورهای رقیب ایجاد می‌کند و در تلاش است که هژمونی خود در خلیج فارس غنی از نفت را همچنان حفظ نماید. این کشور همچنین به تقویت اهداف جوامع شیعه منطقه بر علیه جوامع سنی مبادرت می‌ورزد. ایران، دارای صبغه طولانی حمایت از حملات تروریستی علیه منافع آمریکا و متحدانش است. تهدیدات متعارف ایران است که ارتش‌های کوچک‌تر کشورهای حوزه خلیج فارس را در ترس فرو برده و موشک‌های بالستیک توانمند این کشور تهدیدی جدی برای این کشورها محسوب می‌گردد».

  حملات تروریستی

  این گزارش می‌افزاید: «ایران استراتژی جنگ سیاسی که بر جنگ نامتعارف، تاکتیک‌های نامتقارن، و استفاده‌های وسیع از نیروهای نیابتی تاکید و تمرکز دارد را برگزیده است. سپاه پاسداران گروه‌های شبه‌نظامی شیعی و سنی مختلفی را تحت آموزش، حمایت مالی، و حمایت نظامی قرار داده است. سپاه قدس ایران، گروه‌‌ها و سازمان‌هایی چون حزب‌الله عراق، حماس و جهاد اسلامی فلسطین، و شبه‌نظامیان عراق را مورد حمایت همه‌‌جانبه قرار می‌دهد و آنها نیز افغانستان، بحرین، مصر، اسراییل، عراق، اردن، کویت، عربستان سعودی، ترکیه و یمن را مورد تهدید قرار می‌دهند».

  اندیشکده «هریتیج» ادعا می‌کند «ایران را می‌‌توان بزرگترین حامی تروریسم دانست که نهایت تلاش را برای صدور برند شیعی رادیکال انقلاب خود به کار می‌گیرد. این کشور، ارتباط عمیق و نزدیک با شبه‌نظامیان شیعی قدرتمند عراق، لبنان، افغانستان و همچنین طالبان دارد. علاوه بر این، باعث ناآرامی‌های شیعی در عراق، بحرین، عربستان سعودی، یمن، و لیبی شده است. در سال 2013، شاهد توقیف محموله‌های سلاح ارسالی از سوی ایران توسط نیروهای حفاظتی حریم آبی بحرین، یمن، و اسراییل بودیم».

  خطر موشک‌های آماده

  گزارش «هریتیج» می‌آورد: «ایران دارای بیشترین آمار موشک‌های آماده و مستقر در خاورمیانه است. ستون فقرات موشک‌های بالستیک ایرانی، سری شهاب (موشک سطح به سطح) است که از مدل اسکاد روسی الهام گرفته است. موشک‌های شهاب به راحتی قادر به حمل کلاهک‌های هسته‌ای، بیولوژیکی، و شیمیایی و کلاهک‌های متعارف دارای قدرت انفجار بالا هستند. البته بی‌دقتی نسبی آنها (در مقایسه با موشک‌های بالستیک ناتو) موجب شده که بیشتر به کار اهداف بزرگ مثل شهرها بیایند. 

  سرمایه‌گذاری وسیع ایران در یک چنین سلاح‌هایی این گمان را پر رنگ‌تر می‌کند که این کشور خواستار جایگزین کردن کلاهک‌های هسته‌ای به جای کلاهک‌های متعارف در موشک‌های دوربرد است. صرفنظر از صحت این ادعاها، ایران قدر مسلم دارای توانایی موشکی بوده و برنامه‌ موشکی جاری این کشور تهدیدی جدی برای خاورمیانه است.

  ایران عضو "رژیم کنترل تکنولوژی موشکی" نیست و به همین دلیل به راحتی اقدام به گسترش موشک‌های بالستیک، کروز، و ظرفیت‌های فضایی خود می‌کند. از سال 1980 تا 1988 (جنگ بین ایران و عراق)، ایران موشک‌های "اسکاد بی" ساخت روسیه را از لیبی خرید و پس از آن هم "اسکاد سی" و "نو دونگ" را از کره شمالی دریافت کرد و نام آن را به شهاب 2 (با برد 500 کیلومتر) و شهاب 3 (با برد 960 کیلومتر) تغییر داد. حالا هم در حال ساخت مدل‌های مختلفی از این موشک با نام‌های "قدر 1" و "قیام" با برد بالاتر هستند.

  شهاب 3 و قدر 1 که دومی مدل پیشرفته اولی با کلاهک کوچکتر اما برد بالاتر (در حدود 1600 کیلومتر) است، از مدل "نو دونگ" مطمئن‌تر و پیشرفته‌تر است. سپهبد "مایکل تی فلین" -رییس آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا- در سال 2014 اخطار داد که ایران قدرت هدف‌‌گیری موشکی اهداف خود در منطقه و اروپای شرقی را دارد. این کشور، مضاف بر پیشرفت موشکی‌اش، به دنبال افزایش تخریب و تاثیر موشک‌های خود از طریق دقت در طراحی کلاهک‌ها است. همچنین در حال تولید موشک‌ ضد کشتی "خلیج فارس" است که هر گونه تحرک تهدیدآور در آب‌های خلیج فارس و تنگه هرمز را مورد حمله قرار خواهد داد.

  موشک‌های بالستیک ایران یک تهدید جدی برای آمریکا و شرکایش از غرب (ترکیه، اسراییل، و مصر) تا جنوب (عربستان و دیگر کشورهای حاشیه خلیج فارس) و تا شرق (افغانستان و پاکستان) محسوب می‌شود. فقط اسراییل (رژیم صهیونیستی) که تمامیت‌اش از سوی ایران در تهدید است، اقدام به "جنگ در سایه" با این کشور و نمایندگانش کرده است. پیشرفت روزافزون کلاهک‌های هسته‌ای ایران، توان بازداری اسراییل در مقابل حملات احتمالی آتی را می‌کاهد. همان توانی که انحصار هسته‌ای اسراییل بر خاورمیانه برایشان به ارمغان آورده است.

  در فرهنگ انقلابی جمهوری اسلامی، به فرمان آیت‌الله خمینی بنیان‌گذار آن، اسراییل را "شیطان کوچک" می‌خوانند که همانا تعبیری ثانوی همان "شیطان بزرگ" (آمریکا) است. اما تهدید ایران برای اسراییل به مراتب بزرگتر از این تهدید برای آمریکاست. چرا که اسراییل دارای توان نظامی محدودتر نسبت به آمریکا است و از طرف دیگر هم فاصله بسیار کمتری با ایران دارد. اسراییل، در تیررس موشک شهاب 3 ایران قرار دارد؛ سرتاسر اسراییل با هزار فقره بمب که ایران در اختیار حزب‌الله، جهاد اسلامی، و حماس قرار داده، قابل بمباران است».

  سلاح‌های کشتار جمعی
  در ادامه این گزارش مدعی شد: «از سال 1980، ایران میلیاردها دلار به تولید سلاح هسته‌ای پشت چهره برنامه هسته‌ای اختصاص داده است. این کشور، تاسیسات زیرزمینی پنهانی را در نزدیکی فردو  و نطنز جهت غنی‌سازی اورانیوم ساخت که البته کشف شد. همچنین رآکتور آب سنگین اراک نیز حکم کارخانه ساخت بمب پلوتونیومی را دارد که راه برای تولید سلاح هسته‌ای برای آن باز می‌کند.

  ایران تا ماه ژوئن آن‌قدر اورانیوم با غنای پایین داشت که بتواند از دل آن 8 کلاهک هسته‌ای تولید کند. در این مرحله، تولید یک کلاهک هسته‌ای برای ایران کمتر از دو ماه زمان می‌برد. طبیعتا پیشرفت هسته‌ای ایران، تهدید این کشور را بیشتر می‌کند؛ حتی اگر ایران از سلاح هسته‌ای استفاده نکند مانند کره شمالی، ترس و نگرانی از اینکه این سلاح را در اختیار یکی از گروه‌های خود در منطقه قرار داده باشد،  برای این کشور بازدارندگی ایجاد می‌کند.


  ایران پسا توافق خطر بزرگی برای آمریکا است / توافق هسته‌ای راه تبدیل شدن ایران به قدرت منطقه را باز کرد /// آماده جهت ملاحظه ///


  وقتی در روز 14 جولای، پرزیدنت اوباما اعلام کرد که کشورهای 1+5 در مذاکره با ایران به یک توافق جامع درازمدت رسیده‌اند، رییس کنگره اینچنین ابراز داشت که پرزیدنت اوباما با این توافق نه تنها پول‌های بلوکه شده ایران را برایش آزاد کرد که راه را برای حرکت ایران به سمت ساخت یک بمب هسته‌ای بدون نیاز به فریب‌کاری و پنهان‌کاری باز کرده است. این توافق، نه تنها خطر ایران برای دنیا را کمتر نکرد بلکه با کمک به ثبات این کشور که بزرگ‌ترین حامی تروریسم است، خشونت و بی‌ثباتی بیشتری را متوجه منطقه و عرصه بین‌المللی خواهد نمود. قرار بود که این توافق مانع از گسترش سلاح هسته‌ای در منطقه شود اما ظاهرا کشورهای نقاط مختلف جهان را در کورس رقابت بر سر سلاح هسته‌آی قرار خواهد داد».

  نگاه رژیم صهیونیستی
  به موضوع هسته‌ای ایران

  در بخشی از این گزارش در رابطه با مواضع رژیم صهیونیستی نسبت به موضوع هسته‌ای ایران آمده است که رییس شورای امنیت اسراییل در روز 19 جولای گزارشی را تقدیم نخست وزیر و هیئت دولت با این شرح کرد:

  1. با توجه به این توافق، ایران ظرفیت‌های هسته‌ای خود را حفظ خواهد کرد که از آن دست می‌توان به حفظ ملزومات تاسیسات هسته‌ای زیرزمینی همچون فردو و غنی‌سازی اورانیوم اشاره کرد.
   
  2. مجالی که طی این توافق به ایران جهت پژوهش و توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته داده شده، موجب خواهد شد که به‌ طرز چشمگیری زمان فرار هسته‌ای که ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای به آن نیاز دارد، به نفعش تقلیل یابد.

  3. ایران 10 تا 15 سال زمان برای گریز هسته‌ای مطلوبش را بدست آورد و ده‌ها بمب هسته‌ای در طی این زمان تولید خواهد کرد، ضمن اینکه تحریم‌ها هم به نفعش برداشته شد.

  4. اگر ایران بخواهد از توافقنامه تخلف کند، زمان کافی برای فرار هسته‌ای داشته است.

  5. میلیاردها دلاری که آزاد شد و به حساب ایران واریز می‌گردد، صرف پرورش و تقویت تروریسم در سطح منطقه و عرصه بین‌المللی خواهد شد.

  ایران یک قدرت شیمیایی اثبات‌شده است و اعلام کرده که زرادخانه سلاح‌های شیمیایی خود را نابود کرده اما طبق ادعای سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا، توانایی بازگشت سریع به تولید سلاح شیمیایی را حفظ کرده است. و "احتمالا" ظرفیت تولید عوامل حمله بیولوژیکی را در صورت لزوم دارد.

  علاوه بر این، آمریکا و متحدانش را تهدید کرده است که در صورت بحران، تنگه هرمز که گلوگاه انتقال نفت خلیج فارس است را می‌بندد.

  "برآورد تهدید جهانی" (WWTA) ایران را به خاطر حمایتش از بشار اسد، توسعه ظرفیت‌های نظامی پیشرفته، اعلام سیاست‌های ضداسراییلی و تداوم برنامه هسته‌ای، دشمن پیش روی منافع آمریکا دانسته و سیاست رییس جمهور این کشور هم جدای از اهداف امنیت ملی این کشور و تاثیر برون‌مرزی آن بر منطقه نیست؛ حتی اگر نیل به آنها از روش‌های مختلف بهره ببرد.

  امروزه، موشک‌های ایرانی تا قلب شرق اروپا می‌روند و این کشور در تلاش است تا برد و دقت موشک‌های جدید خود را بالا ببرد. ایران، همچنین به توانایی‌های دریایی و فضایی دست یافته که از آن دست می‌توان به زیردریایی‌های کوچک اما توانا، مین‌های دریایی، جنگ‌افزارهای هوایی، موشک‌های ضد ناو و پهپاد اشاره کرد.

  تهدید سایبری ایران
  گزارش این اندیشکده ادعا می‌کند: «پیشرفت سایبری ایران یکی از خطرات بزرگی است که آمریکا و متحدانش را تهدید می‌کند. ایران که به زعم خود چهارمین قدرت سایبری جهان است، از این قدرت خود در جهت جاسوسی و خراب‌کاری نهایت استفاده را می‌برد. ایران داعیه اتکا به هکرهای بسیار توانایی دارد که اهداف این کشور را در فضای سایبری تامین می‌کنند.

  ارتش سایبری ایران که در سال 2009 تشکیل یافت، در انجام حملات سایبری و جاسوسی از بسیاری از گروه‌‌ها و سازمان‌های نظامی و امنیتی دشمن از قبیل آمریکا، موفقیت‌های بسیاری را به دست آوردند. سرمایه‌گذاری ایران در بحث سایبری بسیار چشمگیر بوده و تنها در سال 2012، به ارزش 1 میلیارد دلار هزینه پیشرفت سایبری خود کرده است.

  موسسه آمریکن اینترپرایز معتقد است که پیشرفت ایران از سال 2014 حاصل شده و طبق گزارش آوریل 2015 این اندیشکده، بسیاری از زیربناهای حیاتی آمریکا از سوی این کشور مورد تهدید واقع شده است. طبق گزارش مذکور، سپاه پاسداران و دانشگاه صنعتی شریف دو نهاد اصلی حمله به زیربناهای آمریکا هستند.

  بسیاری از حملات سایبری به بانک‌های آمریکا توسط ارتش سایبری ایران صورت گرفته که از آن دست می‌توان به بانک مرکزی آمریکا، مورگان چیس، سیتی گروپ، کازینوی سندز لاس وگاس که مالک آن "شلدون آدلسون" یهودی ایران‌ستیز است، اشاره کرد. از حملات دیگر نسبت داده شده به ایران می‌توان به حمله ویروسی "شامون" به شرکت نفتی عربستان به نام آرامکو اشاره کرد که 10 درصد نفت کل جهان را تولید می‌کند. در طی این حمله سایبری، 30 هزار دستگاه رایانه این شرکت نابود شد».


  ایران در راس رده‌بندی سطح تهدیدات
  گزارش شاخص قدرت نظامی در مورد سطح تهدیدات مدعی شد: «ایران از حیث میزان تهدیدات نسبت به آمریکا، در صدر قرار دارد. این کشور، برای منافع آمریکا و متحدانش در خاورمیانه، چالش بزرگی است. دشمنی آشکار ایران با آمریکا و اسراییل، حمایتش از گروه‌های تروریستی همچون حزب‌الله و تاریخچه تهدیدات لفظی و عملی آن، تاییدکننده این مشکلات و چالش‌ها است. تحریکات و فتنه‌انگیزی‌های این کشور حقیقتا یک تهدید برای آمریکا و متحدانش است. ایران جنگ نامتقارن علیه دیگر کشورهای منطقه را آغاز کرده و بیش از هر کدام از آنها از موشک‌های بالستیک برخوردار است. توسعه موشک‌های بالستیک و ظرفیت هسته‌ای بالقوه این کشور نمایانگر این است که می‌تواند تهدید درازمدتی برای آمریکا باشد».

  طبق چارچوب "توازن نظامی" اندیشکده «موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک»، ظرفیت تسلیحاتی ایران به شرح ذیل است:
  بیش از 12 فروند موشک میان برد بالستیک، بیش از 18 فروند موشک کوتاه برد بالستیک، یک‌هزار و 663 عراده تانک جنگی، 21 فروند زیردریایی تاکتیکی، 6 فروند ناوچه، 13 فروند کشتی آبی-خاکی، و 334 فروند جنگنده. همچنین مجموعا 523 هزار نیرو در بدنه نظامی ایران وجود دارند که 125 هزار در سپاه پاسداران و 130 هزار نفر در ارتش جمهوری اسلامی هستند.

  ایران پسا توافق خطر بزرگی برای آمریکا است / توافق هسته‌ای راه تبدیل شدن ایران به قدرت منطقه را باز کرد /// آماده جهت ملاحظه ///

  برآورد شاخص تهدید کلی ایران با در نظر گرفتن احتمال وقوع تهدید با عناوین "تهاجمی" و "آرمانگرایانه": در این جدول، رفتار ایران تهاجمی و توانایی آن آرمانگرایانه قید شده است


  این اندیشکده معتقد است که نیروی نظامی ایران به رغم عظیم بودن، دارای امکانات قدیمی است. اولویت آشکار استراتژیک این کشور، توجه به سپاه پاسداران مستقل و سرخود است. این نهاد، یک نهاد نظامی توانا در اقسام زمینه‌های عملیاتی است. ایران، کشوری است که قادر به ایجاد چالش برای غالب دشمنان خود بالاخص ضعیف‌ترها است.
  آخرین ویرایش: دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 20 و 08 دقیقه و 33 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 19 و 51 دقیقه و 17 ثانیه نظرات ()

  لیبی مجموعا در دوران جنگ به ایران 30 فروند موشک اسکاد تحویل داده بود ولی از شلیک 9 فروند آخر این موشک‌ها به سوی عراق، باعث شدکه تیم موشکی حسن طهرانی مقدم خود پای به میدان بگذارند.
  لیبی و موشک اسکاد؛آغاز راه تبدیل ایران به قدرت موشکی
  به گزارش افکارخبر، تیرماه سال ۶۳ در اوج جنگ تحمیلی و حملات ناجوانمردانه رژیم بعث عراق، دولت­های لیبی و سوریه رسما از محسن رفیقدوست وزیر وقت سپاه دعوت می‌کنند تا به این کشورها سفر کند.

  این سفر از آنجایی که به دعوت طرف مقابل صورت گرفته بود، اهمیت زیادی داشت و رفیقدوست هر دو دعوت را می‌پذیرد و عازم این دو کشور می‌شود.

  شرایط ایران در آن روزها با راکت­باران و موشک­باران شهرهای مختلف کشورمان توسط ارتش عراق، شرایط چندان خوبی نبود و ایران امکان زیادی برای دادن پاسخ مناسب به طرف مقابل نداشت. اما با این وجود، دولت سوریه به ایران کمک زیادی می‌کرد.

  یکی از نمونه‌های جالب این کمک‌ها، سفر هیئت­های نظامی ایران به سوریه و عزیمت آنها به همراه سوری‌ها به برخی کشورهای بلوک شرق از جمله یوگسلاوی و بلغارستان برای خرید تجهیزات نظامی بود.

  از آنجایی که هیچ کدام از کشورهای جهان حاضر نبودند که به ایران سلاح و تجهیزات بفروشند، دولت سوریه هیئتی تشکیل داده و نمایندگان نظامی ایران را نیز با آن هیئت عازم کشورهای هدف می‌کرد تا ایران با نام سوریه از کشورهای اروپای شرقی سلاح و تجهیزات بخرد و پس از انتقال تجهیزات خریداری شده به سوریه، آن تجهیزات از سوریه به کشور منتقل شود.

  اما این کار هم نمی توانست جلوی سرمستی صدام حسین از شلیک موشک‌های اسکاد به شهرهای ایران را بگیرد. لذا باید کاری اساسی صورت می­گرفت و دعوت از رفیقدوست و سفر وی به لیبی و سوریه می­توانست بهترین فرصت برای چاره اندیشی و حل موضوع به کمک این کشورها باشد.  محسن رفیقدوست تصمیم می­گیرد با تیمی کاملا نظامی عازم لیبی و سوریه شود تا شاید بتواند از این کشورها امکانات موشکی بگیرد. در این سفر، رحیم صفوی جانشین فرمانده وقت سپاه، حسن طهرانی مقدم فرمانده توپخانه سپاه و ۹ نفر دیگر از فرماندهان جنگ نیز با وزیر سپاه همراه شده و هیئت نظامی ایران عازم این دو کشور می‌شود.

  هیئت نظامی ایران ابتدا به سوریه می‌رود و ضمن دیدار با حافظ اسد، موضوع دریافت امکانات موشکی را مطرح می­کند اما حافظ اسد به خاطر اینکه انبارهای موشکی سوریه در اختیار نیروهای ارتش روسیه بود، نمی­تواند وعده دادن موشک اسکاد را به هیئت ایرانی بدهد اما وعده می‌دهد که نیروهای ایرانی را آموزش موشکی بدهد.

  از آنجایی که در ایران کسی آموزش آماده­سازی و پرتاب موشک ندیده بود و هیچ کدام از افسران ایرانی چنین آموزش‌هایی را ندیده بودند لذا هیئت ایرانی از این موضوع استقبال کرده و در این­باره با یکدیگر به توافق می‌رسند که سوری‌ها، نیروهای ایران را "آموزش موشکی" بدهند.

  اما ایران در شرایطی نبود که بتواند وقت زیادی را صرف آموزش کند چرا که شهرها زیر موشک‌باران و راکت‌باران ارتش بعثی بود، از طرفی اگر آموزش‌های لازم را هم افسران ایرانی می‌دیدند، موشکی نبود که در پاسخ به موشک باران شهرها، به سوی عراق شلیک کنند، از این رو هیئت نظامی ایران به سرپرستی محسن رفیقدوست وزیر وقت سپاه در سفر به لیبی، اصل درخواست را روی "دریافت موشک" می‌گذارند.

  در دیدار با معمر قذافی، محسن رفیقدوست موضوع دریافت موشک را مطرح کرده و گزارشی از وضعیت جبهه‌های جنگ به او می‌دهد. قذافی هم قبول می‌کند که تعدادی موشک اسکاد به ایران بدهد و همان لحظه دستور می‌دهد که تعدادی از نیروهای موشکی ارتش لیبی به همراه موشک‌ها راهی ایران شوند.

  ولی در ازای دادن موشک، قذافی از ایران می‌خواهد که یک سایت پدافند هوایی هاگ آمریکایی را در اختیار این کشور قرار دهد و ایران هم به دلیل اینکه جزو دارندگان سامانه‌های موشکی هاگ بود، قبول می‌کند که یک سایت هاگ به لیبی بدهد.

  در وهله اول، لیبی به ایران ۸ فروند موشک اسکاد می دهد و ایران آنها را به سوی اهدافی در عراق شلیک می‌کند و در دوره دوم و با سفر مجدد رفیقدوست به لیبی، ایران ۱۰ فروند موشک دیگر نیز دریافت کرده و در دوره های بعدی هم ۱۲ فروند موشک دیگر توسط ایران دریافت می شود.

  اولین موشک اسکاد دریافتی از لیبی به شهر نفت خیز کرکوک اصابت کرد و در مقاطع بعدی، شهرهای بصره و بغداد هدف موشک اسکاد بی قرار گرفت.

  اما بعد از ورود بخش آخر محموله موشکی به ایران، افسران لیبیایی که برای شلیک موشک راهی ایران شده بودند، دست از کار می کشند و اعلام می کنند که به دستور قذافی، دیگر حق ندارند به ایران در شلیک موشک‌ها کمک کنند.

  تا آن روز، مجموعا از ۳۰ فروند موشکی که قذافی به طور مخفیانه به ایران داده بود، ۲۱ فروند شلیک شده و ۹ فروند دیگر باقی مانده بود که با کارشکنی افسران موشکی لیبی، حسن طهرانی مقدم و تیمش سریعا خود به میدان آمده و شروع به کار می کنند.

  اولین هدفی که قرار بود افسران ایرانی بدون کمک افسران لیبیایی مورد اصابت قرار دهند، باشگاه افسران ارتش عراق در بغداد بود لذا تیم موشکی عازم باختران شده و موشک را آماده شلیک می کنند.

  پس از فرآیند آماده سازی موشک، افسران ایرانی با روحیه بالا اولین موشک را به سوی بغداد و باشگاه افسران این شهر شلیک می‌کنند و ساعتی نمی گذرد که رادیو بی بی سی با قطع برنامه‌هایش اعلام می‌کند که باشگاه افسران ارتش عراق هدف موشک ایران قرار گرفته و تعداد زیادی در این حمله کشته شده اند.

  و این چنین بود که افسران ایرانی توانستند اولین موشک‌ها را شلیک کنند اما مشکل همچنان ادامه داشت، چرا که ذخایر موشک‌های دریافتی از لیبی رو به اتمام بود و از سوی دیگر اگر ارتش عراق متوجه می‌شد که ایران دیگر موشک ندارد، جنگ شهرها را از سر می‌گرفت لذا باید مشکل از اساس حل می‌شد.

  *شهید طهرانی مقدم و تیم موشکی سپاه در حال آماده سازی موشک

  حتی برای خرید موشک، محسن رفیقدوست وزیر وقت سپاه به همراه حسن طهرانی مقدم و فرماندهان دیگر نظامی به کره شمالی هم سفر می‌کنند اما کیم ایل جونگ رهبر وقت کره شمالی از دادن موشک امتناع کرده و فقط وعده آموزش نظامی و موشکی را به هیئت ایرانی می‌دهد.

  این روند ادامه داشت تا اینکه افسران ایرانی به فکر تولید موشک افتادند، موشک‌هایی که باید بدون کمک دیگران ساخته می‌شد و برد مناسبی هم می‌داشت تا بتواند خود را به نقاط مختلف عراق و حتی بغداد برساند.
  آخرین ویرایش: دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 19 و 59 دقیقه و 25 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 19 و 49 دقیقه و 22 ثانیه نظرات ()
  پایگاه صهیونیستی دبکا مدعی شد معارضان سوری، سردار قاسم سلیمانی را به شهادت رسانده اند.
  به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان ؛ دبکا در خبری فوری نوشت: معارضان سوری اعلام کردند شنبه شب در یک یورش گسترده به شرق حلب موفق شدند سردار "قاسم سلیمانی،" فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در سوریه و عراق، را به شهادت برسانند.

  این ادعا هنوز از سوی منابع رسمی و یا مقامات ایران تایید نشده است. معارضان سوری مدعی شدند بوسیله جاسوسان و سامانه‌های ردیابی موفق شدند از مسیر حرکت خودروی سردار سلیمانی اطلاع حاصل کنند و در موقعیت مناسب با شلیک همزمان دو موشک، خودرو را هدف قرار دادند. 

  معارضان سوری همچنین مدعی شدند: در این حمله موشکی علاوه بر سردار سلیمانی، سه سرنشین دیگر خودرو نیز به شهادت رسیدند. نام سه همراه سردار سلیمانی، "مسعود اصغری،" "محمود دهقان" و "احمد رجایی" اعلام شده است.
  آخرین ویرایش: دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 19 و 51 دقیقه و 00 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 19 و 46 دقیقه و 33 ثانیه نظرات ()
  در حال حاضر گروه Alpha Spetsnaz یکی از مجهزتر ین گروه های ویژه دنیا است، در عرض ۳۵ سال کار، حتی یک گروگان بر اثر عملیات این گروه آسیب ندیده و حتی یک عملیات ناموفق اجرا نشده است.
  به گزارش خبرنگار دفاعی امنیتی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دولت روسیه "بی رحم ترین" نیروهای زمینی خود را برای نابودی گروه تروریستی داعش به سوریه اعزام کرده است.

  نیروهای ویژه روسیه به نام "اسپتسناز" – نیروهایی که در برنامه های آموزشی مشقت باری شرکت کرده تا مهارت های جنگی لازم را کسب کنند – به همراه گردان چتربازان روس برای مبارزه با داعش وارد سوریه شده اند. این نیروها آماده شکار عناصر داعش  هستند.

  نیروهای ویژه روسیه بنام -Alpha Spetsnaz

   این نیروهای روس بسیار متخاصم و آموزش دیده هستند. آنها برای نابودی عناصر داعش و شرکت در مأموریت های فوق محرمانه به سوریه اعزام شده اند. نیروهای "اسپتسناز" روس از جمله کارآمدترین گروه ها در جهان هستند. این نیروها در جنگ های جمهوری چچن نیز حضوری مستمر داشته و به نیروهای نظامی روس و شهروندان این کشور کمک به‌سزایی کرده اند.

  حالا اسپتسناز یار کمکی سوخو شده و برای داعش برنامه ویژه دارد. حالا داعش از زمین و هوا در خطر است. سوخو و اسپتسناز به یاری نظام سوریه و حزب‌الله لبنان آمدند تا نظاره‌گر غروب داعش باشند.


  نیروهای ویژه روسیه بنام -Alpha Spetsnaz
  آخرین ویرایش: دوشنبه 25 آبان 1394 ساعت 19 و 49 دقیقه و 20 ثانیه
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو