منوی اصلی
سنگر مجازی / مبارز بلاگ
مبارزه همچنان باقیست...
 • فرماندهی سنگر شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 39 دقیقه و 31 ثانیه نظرات ()

  رجب طیب اردوغان در مصاحبه به شبکه سی‌ان‌ان (CNN) با لحن حق به جانبی ادعا کرد اگر روسیه هواپیماهای ترکیه را در سوریه بیاندازد، واکنش نشان خواهد داد!

  به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیوز، اظهارات وحشت‌زده مقامات ارشد ترکیه در حالی ادامه دارد که روسیه مصمم است تا سامانه‌های دفاع موشکی پیشرفته اس 400 را در پایگاه هوایی خود در سوریه مستقر کرده و قاطعانه اعلام کرد که با هرگونه تهدید هوایی به شدت برخورد خواهد کرد.

   در این میان اما اظهارات عجیب رئیس جمهور تُرک حامی تروریسم باعث حیرت افکار عمومی شده است. رجب طیب اردوغان در مصاحبه به شبکه سی‌ان‌ان (CNN) با لحن حق به جانبی ادعا کرد اگر روسیه هواپیماهای ترکیه را در سوریه بیاندازد، واکنش نشان خواهد داد!

   اردوغان که بجای عذرخواهی کردن، لاف در غریبی می‌زند؛ با هشدار به مسکو مدعی شد: «اگر جنگنده‌های ترکیه با سامانه‌های اس 400 موشکی روسیه در صورت نقض حریم هوایی سوریه منهدم شوند؛ این کشور واکنش نشان خواهد داد.»

   خبرگزاری روسی تاس (TASS) این سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های سران تُرک با رسانه‌های غربی را در جهت توجیه ساقط کردن جنگنده روسی در حریم هوایی سوریه دانسته و نوشت اردوغان بعد از این حادثه، حتی ادامه یافتن روابط با روسیه را خواستار شد!

  آخرین ویرایش: شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 42 دقیقه و 52 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 29 دقیقه و 37 ثانیه نظرات ()

  «ایران در مسیر تبدیل شدن به یکی از کشورهای بزرگ در بریکس قرار گرفته است. اگر از کارشناسان بین المللی در این باره سوال کنید ...»

  به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز، تحریم ها و دشمنی های چند کشور غربی در سال های پس از انقلاب اسلامی نتوانسته جلوی پیشروی ایران را بگیرد و کارشناسان اقتصادی بین المللی از قرار گرفتن ایران در مسیر تبدیل شدن به قدرت اقتصادی نوظهور خبر می دهند.

   نسخه انگلیسی زبان نشریه هنگ کنگ اکانامیک ژوزنال چین (HKEJ) که تحت عنوان ای جی اینسایت (EJ Insight) چاپ و منتشر می شود طی یادداشتی به واکاوی این موضوع پرداخته است.

   این نشریه مطرح اقتصادی بر این باور است که ایران توانسته در سال های پس از انقلاب به پیشرفت های فرهنگی و اقتصادی دست یابد و توافق هسته ای نیز زمینه بازگشت این کشور به اقتصاد جهانی را فراهم آورده است.

   ای جی اینسایت علت اشتیاق شرکت های غربی به همکاری اقتصادی با ایران را اینگونه توصیف می کند: ایران در میان پیشرفته ترین کشورهای خاورمیانه قرار دارد، جمعیتی اکثرا تحصیل کرده و با سواد داشته و از طبقه متوسطی بالغ و زیرساخت هایی کاملا توسعه یافته برخوردار است.

   خلاصه ای از یادداشت ای جی اینسایت را با هم مرور می کنیم:

   ««ایران در مسیر تبدیل شدن به یکی از کشورهای بزرگ در بریکس (گروهی به رهبری قدرت‌های اقتصادی نوظهور) قرار گرفته است.

  وقتی صحبت کشورهای عضو بریکس به میان می آید، بیشتر مردم به فکر پنج کشور می افتند: برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی. آن ها، ممکن است به کشورهای جدید عضو بریکس مثل قزاقستان یا ترکیه نیز فکر کنند.

   با این حال اگر از هر کدام از کارشناسان امور بین الملل در این باره سوال کنید، احتمالا به شما خواهند گفت که در شرایط کنونی، ایران به عنوان عضو شاخص بعدی در بریکس به صورت گسترده ای درحال مطرح شدن است.

   علیرغم مخالفت های پیوسته اسرائیل، عربستان سعودی و برخی محافظه کاران سرشناس آمریکا همچون هنری کسینجر و جرج شولتس، ایالات متحده در کنار روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان در ماه جولای به توافقی جامع با ایران دست یافت. طبق این توافق، تحریم های غربی علیه تهران برداشته خواهند شد و در ازای آن، ذخایر کمتر غنی شده ایران تا 98 درصد کاهش می یابد و این کشور برنامه هسته ای خود را کنار می گذارد.

    علاوه بر خوشحالی مردم ایران به علت اینکه کشورشان می تواند سوار موج جهانی شدن شده و اقتصاد خود را به سرعت توسعه دهد، شرکت ها غربی نیز به شدت هیجان زده شدند چراکه آن ها برای مدت های طولانی به دنبال به دست آوردن بازارهای ایران بوده اند.

   همانطور که خبرگزاری رویترز (Reuters) نوشته، ایران بزرگترین کشوری است که در عصر پساکمونیستی از سال 1990، بار دیگر به اقتصاد جهانی می پیوندد.

  "مارتین سورل" مدیر ارشد اجرایی شرکت تبلیغاتی دبلیو پی پی انگلیس (WPP) پا را از این فراتر گذاشته و گفته، ایران، بزرگترین بازار ناشناخته جهان از ماه گرفته تا مریخ است.

   چنین خوشبینی هایی بر مبنای محکمی استوار است چراکه ایران در میان پیشرفته ترین کشورهای خاورمیانه قرار دارد، جمعیتی اکثرا تحصیل کرده و با سواد داشته و از طبقه متوسطی رشد یافته و زیرساخت هایی کاملا توسعه یافته برخوردار است.

   هرچند در سال های گذشته، چین جایگزین آلمان به عنوان بزرگترین شریک تجاری ایران شده بود ولی با توجه به اشتیاق شرکت های غربی و شرایط جدید بوجود آمده احتمالا در آینده درهای ایران به روی این شرکت ها باز خواهد شد. این روند می تواند در بلند مدت، روابط تجاری ایران و چین را کاهش دهد.»»

  آخرین ویرایش: شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 39 دقیقه و 28 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 24 دقیقه و 21 ثانیه نظرات ()

  به ادعای واشینگتن پست، از زمان آغاز حملات روسیه در سوریه، ایران آسان‌تر می‌تواند حضور نظامی خود را در این کشور توجیه کند.

  به گزارش افکارخبر به نقل از باشگاه خبرنگاران، واشینگتن پست در گزارشی نوشت: رسانه‌های ایران در هفته‌های اخیر اخباری مبنی بر کشته شدن نظامیان این کشور در سوریه منتشر کرده‌اند. بنابر این خبرها، از آغاز ماه اکتبر (31 روز منتهی به 9 آبان)، 67 ایرانی در سوریه جان خود را از دست داده‌اند.

  به ادعای گزارش مذکور، این در حالی است که تا چند ماه پیش، رسانه‌های ایرانی اجازه انتشار خبرهای مرتبط با حضور نظامی ایران در سوریه را نداشتند. به ادعای یک کارشناس مسائل ایران در «بنیاد دموکراسی» در واشینگتن، حملات هوایی روسیه در سوریه، توجیه مناسبی را برای مقامات ایرانی به منظور اعلام حضور نظامی خود در این کشور فراهم کرده است. به همین دلیل، آن‌ها نسبت به گذشته آسان‌تر از میزان تلفات نظامی خود گزارش می‌دهند.

  به ادعای این گزارش، از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه در سال 2013، ماهانه حدود 10 نظامی ایرانی در این کشور جان باخته‌اند. اما این تعداد از زمان آغاز حضور نظامی روسیه در سوریه افزایش یافته است.

  در این گزارش ادعا شده است: به طور دقیق مشخص نیست چند نظامی ایرانی در جنگ سوریه درگیر هستند؛ اما مقامات آمریکایی تعداد آن‌ها را حدود 2 هزار نفر تخمین می‌زنند. این نظامیان به طور مستقیم در سوریه و در کنار نیروهای روسیه مبارزه می‌کنند. به همین علت، میزان تلفات آن‌ها از زمان آغاز حملات روسیه افزایش یافته است.

  به ادعای نگارنده این گزارش، قصد دیگر مقامات ایران از انتشار آمار کشته شدگان در سوریه، ممانعت از پر رنگ شدن اقدامات روسیه در این کشور و تلاش برای آشکار شدن فعالیت‌های خودشان است.

  در پایان این گزارش آمده است: از طرف دیگر، افزایش تنفر از اقدامات ضد شیعی و ضد ایرانی تروریست‌های داعش، دست مقامات این کشور را نسبت به گذشته بازتر کرده است. مردم ایران نسبت به گذشته، آمادگی بیشتری برای پذیرش حضور نظامی کشور خود در سوریه دارند.

  آخرین ویرایش: شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 29 دقیقه و 35 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 16 دقیقه و 19 ثانیه نظرات ()
  تروریست‌های ‫ با نبش قبر فاطمه بنت نهبان، نوه هفتمین امام ‫ شیعیان‬، باب الحوائج، حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) در حلب، بقایای پیکر مطهر ایشان را از قبر خارج کردند.
  به گزارش خبرنگار اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ تروریست‌های ‫‏داعش‬ با نبش قبر فاطمه بنت نهبان، نوه هفتمین امام ‫ شیعیان‬، باب الحوائج، حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) در حلب، بقایای پیکر مطهر ایشان را از قبر خارج کردند.


  نبش قبر نوه حضرت موسی کاظم(ع)توسط داعش عکس

  نبش قبر نوه حضرت موسی کاظم(ع)توسط داعش عکس

  نبش قبر نوه حضرت موسی کاظم(ع)توسط داعش عکس

   
  تروریست‌های داعش که نوادگان ‏ ملعونان‬ هستند، بارها تهدید کرده‌اند، در صورت مسلط شدن بر شام، بارگاه عقیله بنی هاشم، حضرت زینب کبری (سلام الله علیها) در ‫‏ «زینبیه‬ ‫‏ » دمشق‬ را با خاک یکسان خواهند کرد و نام آن منطقه را به یزیدیه تبدیل می‌کنند و مجسمه‌ای از یزید در حالی‌که سر مطهر ‫‏ سیدالشهداء‬ را در دستان ناپاکش گرفته است در ورودی آن قرار می‌دهند.
  آخرین ویرایش: شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 24 دقیقه و 19 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 15 دقیقه و 11 ثانیه نظرات ()
  مواضع صریح اخیر اعضای ناتو علیه سیاست های ترکیه نشان دهنده عدم همراهی بخش اعظمی از این مجموعه با دولت آنکاراست. همین مسئله ادعای اردوغان مبنی بر حمایت تمام عیار ناتو از کشورش را خدشه دار ساخته است.

  به گزارش خبرگزاری مهر، اگرچه «ینس استولتنبرگ» دبیر کل ناتو و باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا بر حمایت خود از ترکیه مطابق اساسنامه ناتو تاکید کرده اند، اما مواضع صریح دیگر اعضای ناتو در قبال ماجراجویی اخیر آنکارا و سقوط جنگنده سوخوی روسی نشان می دهد ناتو حتی در حوزه مناظره لفظی با مسکو نیز حمایت مورد انتظار اردوغان را از دولت ترکیه صورت نمی دهد.

  منابع آگاه اعلام کرده اند در نشست اخیر سران ناتو که پس از سقوط جنگنده روسی توسط ارتش ترکیه برگزار شد، مقامات فرانسوی به شدت نسبت به اقدام ترکیه اعتراض کرده و آن را برای مجموعه خود هزینه بر دانسته اند. علاوه بر این، نماینده یونان نیز نسبت به سیاست های ترکیه اعتراض کرده است. یونان اعلام کرده است که ترکیه مدام حریم هوایی این کشور را نقض کرده و هم اکنون به نقض حریم هوایی خود توسط روسیه اعتراض می کند!

  این اعتراض ها در حالی شدت گرفته است که اخیرا «زیگمار گابریل» معاون صدر اعظم آلمان نیز اقدام ترکیه در مورد هدف قرار دادن جنگنده روسی را نادرست دانست و رفتارهای ترکیه را یک تهدید خواند. مواضع صریح مقامات آلمانی، فرانسوی و یونانی به همراه برخی دیگر از اعضای ناتو علیه اقدام ترکیه نشان می دهد ناتو قصد پرداخت هزینه استراتژیک ناشی از خطاهای آنکارا را در برهه فعلی و حتی در آینده ندارد.

  در این میان حتی برخی تحلیلگران و کارشناسان نظامی در غرب تاکید دارند هم اکنون زمان طرح گزینه ای به نام «اخراج ترکیه از ناتو» فرا رسیده است. اخیرا «پل والیلی» کارشناس نظامی و ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا در مصاحبه با شبکه راشاتودی تاکید کرده است که سیاست های ترکیه در منطقه از هماهنگی لازم با سیاست های ناتو برخوردار نیست و در چنین شرایطی می توان گزینه ای به نام اخراج این کشور از ناتو را در دستور کار قرار داد.

  ترکیه از سال ۱۹۵۲ به ناتو پیوسته است. پس از سقوط جنگنده سوخوی روسی، رجب طیب اردوغان نه تنها بابت اقدام ترکیه عذرخواهی نکرده، که خواستار عذرخواهی مقامات روسی هم شده است! رفتاری که منجر به تقویت نارضایتی و خشم مقامات کاخ کرملین از آنکارا گردیده است.

  آخرین ویرایش: شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 16 دقیقه و 08 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 11 دقیقه و 37 ثانیه نظرات ()
  منابع رسانه‌ای از عملیات ویژه روسیه علیه داعش، به زودی در سوریه و موافقت بغداد با درخواست مسکو برای تعلیق پروازها به شمال عراق برای اجرای این عملیات خبر دادند.
  خبرگزاری فارس: عملیات بزرگ «نابودی فراگیر» روسیه علیه داعش در سوریه/ موافقت بغداد با درخواست مسکو برای تعلیق پروازها در شمال عراق

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پایگاه خبری «الیوم السابع» از احتمال عملیات ویژه و قریب‌الوقوع روسیه علیه داعش در سوریه و  درخواست مسکو برای تعطیلی فرودگاه‌های شمال عراق خبر داد.

  بر اساس این گزارش، روسیه اعلام کرده است که عملیات با استفاده از کشتی‌های جنگی خود در دریای خزر علیه تروریست‌ها در سوریه را ادامه خواهد داد و به همیه دلیل نیز مسکو از بغداد خواسته‌ است بار دیگر پروازها به دو استان «اربیل» و «سلیمانیه» در شمال عراق را به حالت تعلیق درآورد.

  این پایگاه خبری مصری به نقل از خبرگزاری روسی «تاس» نوشت که مسکو به زودی عملیات نظامی گسترده‌ای را با عنوان «نابودی فراگیر» با مشارکت 69 جنگنده سوخو و بمب افکن‌های توپولف160 و زیردریایی‌ها و ناوهای خود در دریای  مدیترانه آغاز خواهد کرد.

  از سوی دیگر، امروز یک منبع آگاه عراقی که خواست نامش فاش نشود، در گفت‌وگو با پایگاه خبری عراقی «السومریه نیوز»، گفت بار دیگر کلیه پروازهای فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه به حالت تعلیق درآمده است.

  وی بدون اشاره به درخواست مسکو و عملیات نابودی فراگیر علیه داعش در سوریه، اظهار داشت: این اقدام به منظور حفظ امنیت مسافران به دلیل عملیات‌های نظامی در شمال عراق و اقدام جنگنده‌های ترکیه در نقض حریم هوایی شمال عراق به بهانه بمباران مواضع پ‌ک‌ک، صورت می‌گیرد.

  22 نوامبر گذشته نیز بغداد پروازهای مذکور را به مدت 48 ساعت به حالت تعلیق درآورده بود

  آخرین ویرایش: شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 12 دقیقه و 21 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر شنبه 7 آذر 1394 ساعت 17 و 09 دقیقه و 45 ثانیه نظرات ()
  سی ان ان گزارش داد ستایش ژنرال قاسم سلیمانی از عملیات نجات خلبان روس، توجه همگان را جلب کرده است.
  به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان، سی ان ان در گزارشی به بررسی نقش ایران در آزادی خلبان جنگنده ساقط شده روسیه پرداخت.

  خبرنگار سی ان ان در این خصوص گفت: اگر حضور ایران در فرایند عملیات نجات خلبان روس درست باشد، این مسئله از توان فزاینده عملیاتی ایران در تحولات داخل سوریه حکایت دارد. 

  "باربارا استار،" خبرنگار این شبکه در پنتاگون درباره گزارش رسانه های ایرانی درباره حضور نیروهای ایرانی و حتی حزب الله در عملیات نجات خلبان روس گفت: آنچه توجه همه را به خود جلب کرده این مسئله است که ژنرال قاسم سلیمانی که از قدرتمندترین شخصیت های سپاه ایران به شمار می رود این عملیات را ستوده است. ما در حال حاضر نمی دانیم که آیا وی در محل حضور دارد یا خیر. به طور معمول فردی با درجه وی در چنین محل هایی حضور پیدا نمی کند. با این حال وی طی ماههای اخیر دایما در حال رفت و برگشت به سوریه بوده است. بنابراین آمریکا این مسئله را محتاطانه زیر نظر دارد زیرا آنها تردیدهای بسیار کمی درباره حضور سردار سلیمانی در منطقه دارند و اگر این مسئله درست باشد از افزایش توان فزاینده ای در تحولات داخل سوریه حکایت دارد. 

  باربارا استار گفت: اگر چه صحبت های زیادی درباره همکاری روسیه و فرانسه در سوریه ضد اهداف داعش شده است؛ اما به نظر می رسد که همچنان دو طرف راه درازی در پیش دارند. در حال حاضر شاهد بیانیه های مسئولان سیاسی از جمله وزرای دفاع و خارجه هستیم. با این حال این بیانیه های سیاسی باید با عمل همراه شود. 

  وی درباره انتقال سامانه اس چهارصد به سوریه گفت: این تفاوت واقعی میان آنچه در صحنه سیاسی و آنچه در واقعیت نظامی روی می دهد است. پنتاگون بسیار نگران است که سامانه اس چهارصد ظرف چند روز آتی در سوریه مستقر و عملیاتی شود. در حال حاضر روسیه تنها بخش هایی از این سامانه را منتقل کرده است. با این حال اگر این سامانه به طور کامل مستقر شود، روسیه به طور موثر کنترل بخش عمده ای از آسمان سوریه را در دست خواهد داشت. داعش که اصلا هواپیمایی ندارد و این احتمال وجود دارد که روسیه از این سامانه ضد نیروهای ائتلاف استفاده کند؛ به ویژه اینکه به شدت از ترکیه نیز عصبانی است.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر چهارشنبه 4 آذر 1394 ساعت 16 و 22 دقیقه و 01 ثانیه نظرات ()
  رئیس ستاد مشترک وزارت دفاع آمریکا تاکید کرده است که واشنگتن نیاز دارد کشورهای عربی سنی به‌ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس، با قدرت و بطور گسترده در عرصه میدانی به بهانه مبارزه با داعش، حضور سرنوشت‌ساز داشته باشند.
  گروه بین‌الملل مشرق - مسئولان آمریکایی افشا کردند که وزارت دفاع این کشور – پنتاگون – هم پیمانان منطقه ای و غربی خود را تحت فشار گذاشته است تا نیروهای نظامی بیشتری برای مبارزه با گروه تروریستی تکفیری «داعش» در عراق و سوریه به این دو کشور ارسال کنند و به موازات آن حمایت های خود را در جنگ علیه داعش افزایش دهند.

  به گفته این مسئولان آمریکایی پنتاگون بر این باور است که عملیات نظامی علیه داعش نیازمند اقدامات و تحرکات نظامی فوری و آتی و قاطعانه تر است. «ژوزف دانفورد»، رئیس ستاد مشترک وزارت دفاع آمریکا در گزارشی که «آسوشیتذ پرس» آن را منتشر کرده است، تصریح نموده: احتمال و امکان گرفتن کمک بیشتر از کشورهای عربی همچنان اندک و ضعیف است.

  افشای فشارهای آمریکایی برای وارد کردن هم پیمانان عربی و غربی به سوریه و عراق

  رئیس ستاد مشترک وزارت دفاع آمریکا تاکید می کند که آمریکا نیاز دارد، کشورهای عربی سنی به ویژه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس با قدرت و به شکلی گسترده در عرصه میدانی جهت مبارزه با داعش حضور و مشارکت داشته باشند.

  یک مقام مسئول آمریکایی دیگر نیز با اعلام چنین خبری تاکید کرد که اعمال فشار آمریکا بر حضور و مشارکت کشورهای عربی اهل سنت در عرصه میدانی مبارزه با داعش و افزایش حمایت ها و پشتیبانی های آنها از این جنگ به این دلیل صورت می گیرد که دولت آمریکا معتقد است، نبرد سرنوشت ساز هم اکنون در عراق و سوریه علیه داعش آغاز شده است.


  این مسئول آمریکایی افزود: از سوی دیگر وزارت دفاع آمریکا بر این باور است که عملیات نظامی که تاکنون علیه داعش صورت گرفته، پیشروی‌ های کند و آرامی داشته و نتوانسته اهداف مورد نظر را محقق کند، به همین دلیل نیازمند اقدام و تحرک نظامی فوری و قاطعانه تر و جدی تر است.

  افشای فشارهای آمریکایی برای وارد کردن هم پیمانان عربی و غربی به سوریه و عراق

  این منبع آمریکایی گفت: با اینکه کشورهای اروپایی دارای منافع بسیاری جهت حضور و مشارکت در عملیات نظامی در سوریه هستند، مدت هاست، در حاشیه نگه داشته شده اند.اگرچه این مسئول آمریکایی تاکید کرد که بسیار سخت است، بتوان کشورهای اروپایی را راضی به شرکت در جنگ علیه تروریسم آن هم در گوشه دیگری از جهان کرد، به ویژه آنکه برخی از این کشورها با کسری بودجه و مشکلات و بحران های اقتصادی نیز مواجه هستند.

  در این راستا سناتور معروف دموکرات آمریکایی «دایان فنشتاین» تصریح کرد: آمریکا اقدامات لازم و بسنده ای برای مبارزه با داعش انجام نداده و این گروه تروریستی درحال قدرت گرفتن بیش از پیش نه تنها در عراق و سوریه که در خارج این کشور است.

  این سناتور دموکرات آمریکایی و عضو کمیته اطلاعات مجلس سنای آمریکا در ادامه افزوده بود که جان کری، وزیر خارجه این کشور هفته گذشته تصویر جامع و کلی از راهبرد آمریکا جهت مبارزه با داعش و مذاکرات صورت گرفته در وین برای یافتن راه حلی دیپلماتیک برای بحران سوریه ارائه داد.

  فنشتاین که با شبکه تلویزیونی آمریکایی سی بی اس گفتگو می کرد، افزوده بود که به نظر من این شیوه و این نحوه تعامل برای چنین ماموریتی کافی به نظر نمی رسد.

  افشای فشارهای آمریکایی برای وارد کردن هم پیمانان عربی و غربی به سوریه و عراق

  این سناتور معروف آمریکایی گفت: تصمیم باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر  ارسال 50 نفر از نظامیان ویژه این کشور به سوریه مشکل را حل نمی کند و ما خواهان تدوین برنامه ای فراگیرتر و شفاف تر برای عملیات ویژه در سوریه هستیم. وی با بیان اینکه آمریکا در این برهه زمانی باید جسورتر باشد، داعش را به دولتی بسیار قدرتمند!! توصیف کرد که دارای 30 هزار نیروی نظامی و ساختار زیربنایی مدنی و غیر نظامی و درآمد و بودجه خوب و مناسبی است.

  فنشتاین با اشاره به اینکه داعش به سرعت درحال نفوذ در کشورهای دیگر است، خاطر نشان کرد: حملاتی که 13 نوامبر جاری در پاریس رخ داد و 130 نفر را به کام مرگ فرستاد، در بلژیک و توسط طرفداران داعش برنامه ریزی شده بود.

  از سوی دیگر، «دیفن نیونس»، سناتور جمهوری خواه آمریکایی و رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا از راهبرد اوباما در قبال داعش انتقاد و آن را «سیاست مهار» و نه «مقابله و سرکوب» توصیف کرد و گفت: باید راهبرد آمریکا برای مقابله با داعش توسعه و گسترش یابد.

  افشای فشارهای آمریکایی برای وارد کردن هم پیمانان عربی و غربی به سوریه و عراق

  اما «رضوان زیاده»، مدیر اجرایی مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی سوریه در واشنگتن در اظهار نظری درباره عملکرد آمریکا در سوریه و عراق علیه داعش گفت:‌ به دلیل توسعه و گسترش نفوذ افقی داعش در عراق و سوریه و توسعه و گسترش طولی نفوذ این گروه تروریستی در کشورهای اروپایی، آمریکا دچار سردرگمی راهبردی شده است.

  زیاده افزود: تصمیم روسیه در توسعه و گسترش دایره عملیات نظامی هوایی خود علیه داعش در غلبه بر نفوذ این گروه در مناطقی که در نقشه عملیاتی این کشور قرار نداشته، سهیم نبوده و نقشی نداشته است، به ویژه آنکه عملیات های سابق نظامی علیه داعش نیز نتوانسته بود، شکافی درون این گروه ایجاد یا بر رهبرانش غلبه کند.

  مدیر اجرایی مرکز مطالعات سیاسی و راهبردی سوریه در ادامه نتیجه می گیرد که برای مقابله با داعش با توجه به شرایط گفته شده، نیاز به ارسال نیروهای نظامی آمریکایی به عراق و سوریه است و تنها در این صورت است که آمریکا می تواند، بر داعش غلبه کند.

  در این راستا، «مارتین استروپنیکی»، وزیر دفاع چک روز دوشنبه از اعلام کشور متبوعش جهت اعزام یگانی متشکل از 200 نیروی نظامی به سوریه و عراق در صورت تصمیم ناتو برای اجرای عملیات زمینی علیه داعش خبر داد.

  افشای فشارهای آمریکایی برای وارد کردن هم پیمانان عربی و غربی به سوریه و عراق

  وزیر دفاع جمهوری چک با بیان اینکه یگان نیروهای نظامی این کشور متشکل از کارشناسانی در زمینه تسلیحات شیمیایی خواهند بود، افزود: احتمال عملیات زمینی علیه داعش پس از حملات اخیر پاریس افزایش یافته است.
  اگرچه وی ابراز امیدواری کرد که ارتش های کشورهای منطقه به حمله علیه داعش با پشتیبانی هوایی مبادرت کنند.

  اما رئیس جمهوری آمریکا که به خاطر عملکردش در قبال داعش مورد حمله مقامات سیاسی این کشور قرار گرفته، ضمن انتقاد از محکومیت های آنها، گفت که این مسئولان غیر از حرف نمی توانند، کاری انجام دهند و اگر آنها کارشناسان مجرب و زبده ای بودند، هیچ گاه چنین انتقاداتی را انجام نمی دانند.

  اوباما در ادامه از منتقدانش دعوت کرد که اگر خواهان نشان دادن خود و توانایی های اشان هستند، وارد عرصه شوند و طرح ها و برنامه های خود را ارائه دهند، در غیر این صورت صبر پیشه کنند، چون موضوع مبارزه با داعش نیاز به وقت و زمان دارد.
  از جهت دیگر، یک مقام مسئول بلند پایه آمریکایی اعلام کرد که نیروهای ویژه ای که قرار است، آمریکا آنها را به سوریه اعزام کند، به زودی وارد این کشور خواهند شد.

  «برایت مک گورک»، فرستاده ویژه اوباما در ائتلاف بین المللی ضد داعش بدون اینکه توضیح بیشتری در این خصوص دهد، تنها به بیان اینکه این نیروها به زودی وارد سوریه خواهند شد، اکتفا کرد.
  اما «وایس نیشن»، دیپلمات آمریکایی در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی بی اس توضیح داد که ماموریت این نیروهای ویژه آمریکایی آموزش و سازماندهی گروه های مسلحی است که در شمال سوریه با داعش مبارزه می کنند.


  افشای فشارهای آمریکایی برای وارد کردن هم پیمانان عربی و غربی به سوریه و عراق

  رئیس جمهوری آمریکا اواخر اکتبر گذشته بود که از ارسال 50 نظامی از نیروهای ویژه این کشور به سوریه به عنوان مشاور نظامی سخن گفت و این اولین حضور رسمی نظامیان آمریکایی در سوریه از زمان آغاز حملات نظامی این کشور علیه داعش در قالب ائتلاف بین المللی مبارزه با داعش است.

  از سویی، به اعتقاد کارشناسان تشکیل نیرویی نظامی از کشورهای عربی اهل سنت، به ویژه کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای ارسال به عراق و سوریه جهت مشارکت در جنگ علیه داعش، در عمل غیر ممکن است، چون بسیاری از این کشورها آمادگی چنین حضوری را ندارند و اغلب آنها موافق این طرح نیستند و اگر هم در آینده موافقتی با این طرح صورت گیرد، بالطبع نظامیانی که برای حضور در این نیروی مشرک ارسال خواهند شد، مزدورانی هستند که از دیگر کشورها توسط این اعراب به خدمت گرفته می شوند.


  به گفته این کارشناسان کشوری مانند قطر که جمعیت آن به اندازه جمعیت یکی از شهرهای کوچک عراق است، چگونه می تواند، نظامیانی را برای مبارزه با داعش به سوریه و عراق ارسال کند.

  آنها همچنین این سوال را مطرح می کنند که کشورهایی مانند عربستان و قطر که از جمله طرف های منطقه ای حامی گروه های تروریستی از جمله داعش در عراق و سوریه هستند و حتی مزدورانی را از کشورهای دیگر برای پیوستن به گروه های تروریستی به خدمت گرفته و راهی این دو کشور جهت پیوستن به صفوف این گروه های کرده اند، چگونه می توانند، نظامیانی برای مبارزه با عناصری که خود آنها را به خدمت گرفته اند، ارسال کنند.

  از سوی دیگر، بحران سوریه، در کنار جنگ یمن و بحران عراق و آن سوتر لیبی بار مالی سنگینی بر دوش کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله عربستان در کنار کاهش قیمت جهانی نفت گذاشته و کشورهایی که برای سال ها غرق در درآمدهای نفتی بودند، هم اکنون با کسری بودجه مواجه و برای جبران این کسری مجبور به استقراض خارجی یا فروش اوراق قرضه شده اند، در چنین شرایطی آیا این کشورها توان حضور نظامی مستقیم در سوریه و عراق برای مبارزه با داعش که ساخته و پرداخته خود آنهاست، وجود دارد.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 4 آذر 1394 ساعت 16 و 27 دقیقه و 08 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر چهارشنبه 4 آذر 1394 ساعت 16 و 20 دقیقه و 33 ثانیه نظرات ()
  «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه روز چهارشنبه گفت این کشور سامانه اس-۴۰۰ در پایگاه هوایی «حمیمیم» سوریه مستقر می‌کند.
  روسیه سامانه اس-۴۰۰ به سوریه می‌فرستد
  به گزارش افکارخبر؛این تصمیم یک روز پس از آن اتخاذ شده که جنگنده‌های ترکیه یک فروند جنگنده سوخو ۲۴ ارتش روسیه را در آسمان سوریه هدف قرار دادند. ترکیه مدعی بود که این جنگنده حریم هوایی ترکیه را نقض کرده اما مسکو اعلام کرده که این هواپیما به هیچ عنوان وارد مرز ترکیه نشده و در حال عبور از حریم هوایی سوریه به موازات مرز با ترکیه بوده که در چهارکیلومتری داخل مرز سوریه هدف قرار می گیرد.

  وزیر دفاع روسیه با اعلام اینکه عملیات نجات و امداد پس از سقوط این جنگنده با موفقیت انجام شده، تأیید کرد که یکی از دو خلبان این جنگنده سالم است و به پایگاه الحمیمیم منتقل شده و در سلامت کامل به سر می‌برد.

  وی ادامه داد: این عملیات تمام شب گذشته ادامه داشته و به مدت ۱۲ ساعت به طول انجامیده است. من گزارش این عملیات موفقیت‌آمیز را به فرمانده کل قوای روسیه ارائه کرده‌ام.

  «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرده که خلبان نجات یافته از این حادثه نشان افتخار دریافت خواهد کرد.

  سامانه اس-400 روسیه

   

  روز گذشته نیز یک فروند ناوشکن روسی مجهز به سامانه‌های ضدهوایی در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل سوریه مستقر شد.

  پیشتر وزیر دفاع روسیه اعلام کرده بود که مسکو در حال بررسی اوضاع و یافتن پاسخی در خور و مقتضی به این اقدام ترکیه است. بنا بر اعلام وزارت دفاع روسیه، واکنش مسکو سه مرحله خواهد داشت؛ تأمین پوشش هوایی برای جت‌های جنگنده در تمام عملیات هوایی، افزایش پدافند هوایی از طریق استقرار موشک‌های رهگیر کروز در سواحل لاذقیه، و در نهایت نیز تعلیق تمام ارتباطات نظامی با ترکیه.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر چهارشنبه 4 آذر 1394 ساعت 16 و 16 دقیقه و 40 ثانیه نظرات ()

  رئیس‌جمهور ترکیه می‌گوید هیچ کس از ترکیه انتظار نداشته باشد تا در مقابل استمرار نقض امنیت مرز و بوم، پایمالی و نادیده گرفتن حقوق و حاکمیت‌اش، بیصدا و بدون واکنش بماند.
  اردوغان:قصد افزایش تنش با روسیه را نداریم
  به گزارش افکارخبر؛ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در نشست سازمان همکاری اسلامی در مورد سقوط جنگنده‌ای که گفته می‌شود حریم هوایی ترکیه را نقض کرده‌ بود اظهار کرد: "صبح دیروز در عرض ۵ دقیقه ۱۰ هشدار به دو هواپیما با هویتی نا معلوم که حریم هوایی ما را از سمت یایلاداغ استان ختای را نقض کردند، داده شد. یکی از این هواپیما‌ها پس از دریافت ‌هشدارهای مقامات نظامی ترکیه به سمت سوریه برگشت، اما دیگری همچنان به نقض حریم ادامه داد. بدین سبب این هواپیما هدف تیراندازی جنگنده‌های F-۱۶ ترکیه که در آن محل به منظور گشت هوایی حضور داشتند، قرار گرفت."

  وی با بیان اینکه برخی از قطعات آن هواپیما در خاک ترکیه نیز افتاده بود و "موجب جراحت بر داشتن ۲ تن از شهروندمان شد،" افزود: "این موضوع که هواپیمای ساقط شده متعلق به روسیه بوده است٬ بعد از توضیحات مقامات این کشور مشخص شد. ترکیه بلافاصله پس از حادثه٬ اطلاعات لازم را به سرعت در اختیار شورای امنیت سازمان ملل متحد و ناتو قرار داده است. گفته می‌شود؛ برای مقابله با داعش آنجا حضور داشته‌اند. درلاذقیه و شمال این منطقه محل سکونت ترکمن‌های بایربوجاق است و در آن منطق داعش حضور ندارد. هیچ کس، دیگری را فریب ندهد."

  اردوغان با اعلام اینکه هیچ کس از ترکیه انتظار نداشته باشد تا در مقابل استمرار نقض امنیت مرز و بوم، پایمالی و نادیده گرفتن حقوق و حاکمیت‌اش، بیصدا و بدون واکنش بماند، اظهار کرد:"ما از مدتی پیش برای پیشگری از وقوع چنین حوادثی (سقوط هواپیما) تلاش کرده و در حضور تمامی کشور‌های مربوطه هشدارهای لازم را انجام می‌دهیم. بر این اساس، ما حساسیت‌های خود درباره این موضوعات را در تاریخ‌ها و از راه‌های گوناگون به همسایگانمان ابراز کرده‌ایم. اگر این حادثه مذکور تا دیروز اتفاق نیفتاده، این به علت خونسردی و حسن نیت ترکیه است. ترکیه، در صف تنش، بحران و دشمنی قرار نداشته همواره در طرف صلح، دیپلماسی و گفتگو قرار دارد. از این به بعد ما طرز برخورد مان را به میان خواهیم گذاشت، هیچ کس از ما انتظار نداشته باشد تا در مقابل استمرار نقض امنیت مرز و بوممان، پایمالی و نادیده گرفتن حقوق و حاکمیت‌مان، بیصدا و بدون واکنش بمانیم."

  وی ادامه داد "ما قصد افزایش تنش این حادثه (سقوط هواپیما) را نداریم. ما فقط از امنیت و حقوق برادرانمان دفاع می‌کنیم. یک هفته است که موج جدیدی از مهاجران مناطق ترکمن‌نشین بایربوجاق واقع در شمال لاذقیه به سمت مرزمان آغاز شده است. ما هم‌اکنون این هموطنان(هم‌نژادانمان) و بستگانمان را در کمپ‌های ختای و مناطق اطراف آن سر پناه داده و از سوی دیگر در طرف سوریه نیز به سرپناه دادن و حمایتمان به وسیله حلال اهمر ترکیه ادامه می‌دهیم. همچنین ناظر مبارزه مردان و زنان برای حافظت از خاک خود مبارزه هستیم."

  رئیس جمهور ترکیه بر ادامه به فعالیت و کمکهای انسان دوستانه در دو سوی مرز تاکید کرد و گفت: "در مقابل حملات رژیم اسد به برادرانمان در منطقه، فعالیت‌های انسان دوستانه‌مان را در دو سوی مرز ادامه خواهیم داد. تعهد خود را در انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از موج جدیدی از مهاجرت به کشورمان، به جای می آوریم. به انجام مسئولیتی که در قبال آسایش و امنیت مردم سوریه داریم، ادامه خواهیم داد".
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 4 آذر 1394 ساعت 16 و 20 دقیقه و 30 ثانیه
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر چهارشنبه 4 آذر 1394 ساعت 16 و 14 دقیقه و 16 ثانیه نظرات ()
  پس از آنکه ترکیه جنگنده روسی سوخو 24 را در مرز سوریه هدف قرار داد، مسکو یک ناو جنگی را به ساحل سوریه اعزام کرد.
  اعزام ناو جنگی روسی به ساحل سوریهبه گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از پایگاه خبری شبکه پرس تی وی، در پی سرنگون شدن یک جنگنده روسی نزدیک مرز ترکیه با سوریه، روسیه یک ناو جنگی به ساحل سوریه اعزام کرده است.

  به گفته رسانه‌های روسیه، رزم‌ناو «مسکو» که مجهز به سامانه دفاع هوایی «فورت» است در ساحل استان لاذقیه در غرب سوریه مستقر خواهد شد.

  این سامانه شبیه سامانه دفاع موشکی اس 300 است.

  ژنرال سرگپی رودوسکوی، از مقام‌های ارشد ستاد کل ارتش روسیه، هشدار داد روسیه «هر هدفی که تهدید بالقوه باشد» را نابود خواهد کرد.

  این در حالی است که روسیه روز دوشنبه اعلام کرد تمام همکاری‌های نظامی با ترکیه را تعلیق خواهد کرد.  

  دو جنگنده اف ۱۶ ترکیه روز سه‌شنبه یک فروند جنگندۀ سوخوی ۲۴ روسیه را در نزدیکی مرز سوریه و ترکیه سرنگون کردند.

  ترکیه می‌گوید که دو هواپیمای روسیه حریم هوایی ترکیه را نقض کرده بودند و به 10 هشدار ترکیه توجهی نکردند. اما روسیه این ادعا را تکذیب می‌کند و می‌گوید جنگند روس در یک کیلومتری مرز ترکیه در خاک سوریه هدف قرار گرفت.

  رودوسکوی می‌گوید جنگنده‌های ترکیه پیش از حمله برای برقراری تماس با خلبان‌های روس هیچ تلاشی نکردند.

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، دیروز این اقدام ترکیه را «خنجر از پشت» به کشوری توصیف کرد که در حال مبارزه با تروریسم است.

  وی گفت حادثۀ دیروز «پیامد جدی» برای روابط مسکو و آنکارا خواهد داشت.

  پوتین یادآور شد ترکیه در حالی به جنگندۀ روسیه حمله کرد که «ما برای جلوگیری از برخورد در آسمان، با شرکای امریکایی خود توافقنامه‌هایی امضا کردیم و ترکیه هم جزء کشورهایی است که اعلام کرده‌اند در چارچوب ائتلاف بین‌المللی علیه تروریست‌ها مبارزه می‌کنند.»

  این در حالی است که هنوز سرنوشت دو خلبان روس نامعلوم است. روز سه‌شنبه تروریست‌های سوری ویدئویی از جسد یک خلبان روس منتشر کردند اما ترکیه می‌گوید خلبانان زنده هستند و این کشور در حال مذاکره برای آزادی آن‌ها است.

  پایگاه خبری شبکه العالم نیز خصوصیات این ناو جنگی را منتشر کرد:

  * سامانه فورت چیست؟ 
  سامانه دفاعی هوایی فورت، که ناتو آن را «SA-N ۶» می‌نامد، برای استفاده در دریا است و به صورت افقی شلیک می‌شود. این سامانه برای هجوم به اهداف بسیار پرسرعت است، و از قدرت مانور بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. در دهه نود این سامانه نوسازی شد و «سی ۳۰۰ ف‌ام» نامیده شد، و در رده موشکهای دوربرد قرار گرفت. 

  - برد مؤثر تخریبی از ۵ تا ۲۰۰ کیلومتر
  - برد مؤثر تخریبی در ارتفاع از ۱۰ تا ۲۷۰۰۰ متر
  - اهداف مورد حمله به صورت همزمان ۶ هدف

  * مأموریت اصلی ناو مسکو
  مأموریت اصلی ناو مسکو، حمله به ناوهای هواپیمابر و کشتی‌های جنگی بزرگ است، به همین دلیل «قاتل ناوهای هواپیمابر» نیز نامیده می‌شود. 

  قدرت اصلی این ناو در موشک‌های کروز ضد کشتی از نوع «P-۵۰۰» است که بُرد آن‌ ۵۵۰ و ۷۰۰ کیلومتر و سرعتش ۳ هزار کیلومتر درساعت است، که قابلیت حمل کلاهک جنگی به وزن ۹۵۰ کیلوگرم را دارند. 

  این ناو، همچنین حامل ۱۶ موشک «ss-n-۱۲» و ۸۴ موشک ضد هوایی از نوع «اس ۳۰۰» است که به زودی سامانه «اس ۴۰۰» جایگزین آن‌ها می‌شود.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر چهارشنبه 4 آذر 1394 ساعت 16 و 13 دقیقه و 40 ثانیه نظرات ()

  پایگاه خبری آمریکایی در یادداشتی با اذعان به «کمک‌های روزانه» واشنگتن به عربستان سعودی در حملات به یمن نوشت: «نظامیان آمریکایی در واحد سعودی در حال کمک به برنامه‌ریزی برای حملات هوایی هستند».

  خبرگزاری فارس: بدون حمایت آمریکا، حملات سعودی به یمن ممکن نیست/ نظامیان آمریکایی در قالب واحد سعودی در جنگ یمن فعالیت می‌کنند

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پایگاه خبری آمریکایی در مطلبی با عنوان «جنگ سعودی در یمن با کمک آمریکا صورت می‌گیرد»، از نقش مستقیم واشنگتن در حملات ریاض به یمن و بی‌توجهی دولت باراک اوباما به تلفات غیرنظامی یمنی انتقاد کرد.

  خبرنگار بخش مطالب مربوط به پنتاگون در فارین پالیسی نوشت: «بمب‌های خوشه‌ای منفجر نشده و عمل نکرده، به طرز بیش از بیشی در مزارع و روستاهای یمن دیده می‌شود که این یادآور تداوم جنگ هوایی عربستان سعودی و همینطور نقش گسترده اما کم‌تر شناخته شده آمریکا در  تسلیح و سوخت‌رسانی جنگنده‌های ریاض است».

  «پل مک لیری» در این مطلب با اشاره به آغاز حملات هوایی ائتلاف سعودی به یمن در ماه مارس، تاکید کرد که قرار بود با «قدرت هوایی و حملات هوایی سریع» نیروهای انصارالله و متحدان آن را از صنعا پایتخت بیرون کنند، اما «پس از 8 ماه از آغاز حملات، جنگ تازه تشدید شده است».

  نویسنده ادامه داد: «اول، نیروهای زمینی عربستان سعودی و امارات با خودروهای زرهی ساخت آمریکا به کشور(یمن) حمله کردند. بعد صدها سرباز از مصر، قطر و سودان هم به آنها پیوستند».

  خبرنگار آمریکایی در بخش دیگری از یادداشت خود اذعان کرد که حملات هوایی ائتلاف عربستان سعودی بیشتر «غیرنظامیان» یمنی را هدف قرا می‌دهد.

  وی افزود: «سازمان ملل تخمین می‌زند که جنگ به مرگ بیش از 2500 غیرنظامی شامل صدها زن و کودک منجر شده است».

  او ادامه داد: «یک عضو ارشد نیروی هوایی پادشاهی سعودی چندی پیش تاکید کرد که کشورش متعهد به "قوانین، مقررات بین‌المللی و کنوانسیون ژنو است". علی رغم افزایش تعداد مرگ غیرنظامیان او گفت "ما غیرنظامیان را هدف قرار نمی‌دهیم"».

  «مک لیری» نوشت: «ریاض با انتقاد شدید گروه‌های حقوق بشر روبه رو شده است و آنها نیروی هوایی این کشور را به بمباران و هدف قرار دادن اهداف غیرنظامی بدون آنکه پس از آن تحقیقی درباره آن صورت گیرد، متهم کرده‌اند».

  او با اذعان به حمایت‌های آمریکا از عربستان سعودی افزود: «اما برخی از تقصیرها را باید به پای واشنگتن نوشت. حملات و بمباران روزانه بدون حضور مستمر هواپیمای سوخت‌رسان نیروی هوایی آمریکا و فروش میلیاردها تسلیحات و مهمات به ریاض و متحدانش از سوی شرکت‌های آمریکایی ممکن نمی‌بود».

  این خبرنگار حوزه پنتاگون ادامه داد: «هواپیماهای آمریکایی در حمایت از حملات(سعودی به یمن) از 5 آوریل، کمتر از دو هفته از زمان آغاز حملات به یمن شروع به پرواز کردند. بر اساس آمارهایی که وزارت دفاع آمریکا آن را ارائه کرده تا 13 نوامبر، هواپیماهای سوخت‌رسان آمریکایی 471 سورتی پرواز برای 2443 بار سوخت رسانی مجدد به هواپیماهای ائتلاف(عربستان) انجام دادند. در مجموع، پروازهای آمریکا حدود 3926 ساعت برای تحویل سوخت بوده است».

  «لیری» همچنین نوشت: «جنگنده‌های ساخت آمریکا که خلبانان عربی از آن استفاده می‌کنند، در درجه اول از مهمات ساخت آمریکا استفاده می‌کنند و اخیرا واشنگتن پذیرفته که 1.29 میلیارد دلار سلاح به عربستان سعودی بفروشد. این فروش شامل 22000 بمب، 1000 بمب لیزری هدایت شده و بیش از 5000 "کیت" است که می‌تواند بمب‌های قدیمی را به بمب‌های هدایت شده جی‌پی‌اس ارتقا دهد».

  در این مطلب می‌خوانیم: «با وجود تلفات غیرنظامی حملات هوایی(به یمن)، مقامات ارشد نظامی آمریکا از اینکه درباره مداخله و نقش خود در برنامه‌ریزی برای جنگ حرف بزنند، ابایی نداشته‌اند. از چندی پیش تاکنون پرسنل نظامی آمریکا در یک مرکز برنامه ریزی عربستان سعودی در حال کمک به برنامه‌ریزی روزانه سعودی‌ها و تامین کمک اطلاعاتی برای هماهنگی پروازها هستند که این موضوع را ژنرال چارلز کیو براون فرمانده مرکز فرماندهی نیروی هوایی آمریکا همین ماه در نمایشگاه هوایی دوبی گفت».

  نویسنده ادامه داد: «در عین حال، دولت اوباما کاملا قاطعانه پشت متحدان خلیج(فارس) خود ایستاده است. ماه قبل بود که مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه گفت "دلیل اینکه سعودی‌ها در حال چنین حملات هوایی هستند تداوم خشونت براه افتاده توسط شورشیان حوثی است". او تایید کرد که حملات هوایی تلفات غیرنظامی داشته اما هیچ طرفی را مسئول نشناخت و گفت که سیاستمداران آمریکایی "همیشه خواستار خویشتنداری در انجام حملات هوایی هستند" وقتی آنها در نزدیکی مناطق غیرنظامی انجام می‌شود».

  مک لیری در پایان نوشت: «آمریکا چشمان خود را به روی حملات هوایی و مرگ غیرنظامیان بسته است. تنها چند هفته پس از حمله آمریکا به بیمارستان پزشکان بدون مرز در قندوز افغانستان که به مرگ 14 پرسنل آن انجام شد، یک جت سعودی یک بیمارستان دیگر پزشکان بدون مرز را در یمن هدف قرار داد. اگرچه این سازمان گفته کسی کشته نشده اما تخریب بیمارستان احتمالا 200000 یمنی را از مراقبت‌های پزشکی محروم خواهد کرد. در حالی که ریاض مسئولیت خود را برای حمله هوایی رد کرده، بان کی مون دبیرکل سازمان ملل سریع واکنش نشان داد و گفت که او "حملات هوایی ائتلاف به رهبری سعودی را محکوم کرد"».

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • فرماندهی سنگر چهارشنبه 4 آذر 1394 ساعت 16 و 12 دقیقه و 53 ثانیه نظرات ()

  جنگنده سوخو24 روسیه در منطقه‌ای مورد هدف ترکیه قرار گرفت که برای ترکیه و برنامه ایجاد منطقه حائل در مرز با سوریه بسیار استراتژیک است.

  خبرگزاری فارس: چرا «جبل الترکمان» سوریه برای ترکیه مهم است؟

  به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، روز سه شنبه (دیروز) وزارت دفاع روسیه انهدام یک فروند جنگنده سوخو24 این کشور، توسط هواپیمای اف16 ترکیه را تأیید کرد.

  بنا به گزارش منابع خبری، این اتفاق در منطقه ترکمن نشین «جبل الترکمان» در استان لاذقیه رخ داد که صحنه درگیری بین نیروهای ارتش سوریه و تروریست‌ها است.

  شبکه ال بی سی لبنان در گزارشی، به اهمیت استراتژیک این منطقه می‌پردازد و برای آن 4 مورد ذکر می‌کند.

  بنا به گزارش این شبکه، اولین اهمیت این منطقه به ترکمن نشین بودن و مرز بودن با مرکز ترکیه و استان «انطاکیه» این کشور باز می‌گردد. منطقه «جبل الترکمان» در شمال استان لاذقیه و دقیقا هم‌مرز با ترکیه قرار گرفته است که آنکارا مدعی است که چتر حمایتی نسبت به مردم ترکمن منطقه دارد.

  در همین حال، مناطق مهم «غمام»، «زویک»، «الجبل الاحمر» و «نبع المر» به تازگی به دست نیروهای ارتش سوریه افتاده است که باعث شده توازن در این منطقه به طور کامل به نفع ارتش سوریه تغییر یابد تا دولت دمشق بتواند در هرگونه گفت‌وگویی در آینده کارت برنده مناسبی داشته باشد.

  بنا به گفته کارشناس تلویزیون ال بی سی، اهمیت دیگر منطقه به کوه بلند «جبل الاحمر» باز می‌گردد، کوهی که بیشترین ارتفاع (5هزار کیلومتر) را در بین کوههای سوریه دارد و به تازگی به تصرف ارتش سوریه درآمده است. بنا به این گزارش، کوه «جبل الاحمر» مشرف به مرز ترکیه است و ارتش سوریه می‌تواند با استفاده از این کوه، روستاهای ترکیه را در تیررس خود داشته باشد.

  علاوه بر این منطقه «جب الترکمان» جزو مناطقی است که ترکیه همواره قصد دارد به عنوان منطقه حائل آن را مطرح کند، منطقه‌ای که به صرف ترکمن بودن منطقه، زیر چتر حمایتی ترکیه رفته است و «عبدالرحمن مصطفی» رئیس شورای ترکمن سوریه در این باره اعلام کرده است که «جبل الترکمان» منطقه‌ای بی طرف در بین لاذقیه و انطاکیه است. موضعی که بوی جداطلبی و حرکت به سمت ایجاد منطقه حائل می‌دهد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic